Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
maskara avon
Laureaci
kosmetyki aa wings of color
Wyniki testu
Czym jest FOBU i dlaczego coraz więcej osób na to cierpi
Styl życia

Coraz więcej osób cierpi z powodu FOBU. Sprawdź, czy i ciebie to dotyczy

FOBU powoli staje się niemal epidemią wśród par i unieszczęśliwia miliony ludzi. Dlaczego tak się dzieje?

Nie oszukujmy się, nie ma związków idealnych. Często z czasem wkrada się rutyna, pojawiają się napięcia, frustracje, a także dochodzi do FOBU, które sprawia, że nie tylko my czujemy się nieszczęśliwe, ale doprowadzamy do tego, że również nasz partner nie czerpie satysfakcji z relacji. Wtedy też zadajemy sobie pytania czy nasz związek ma sens i czy warto go naprawiać, jednak pomimo poczucia, że nasze uczucie się wypala, my nadal tkwimy w związku pogłębiając nasz stan FOBU. Dlaczego tak się dzieje?

Anna Mucha i Kuba Wojewódzki znowu są razem? Dowodów jest coraz więcej...

Czym jest FOBU?

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez dr  Elizabeth Lombardo, psycholog z Southwestern Medical Center w Texasie, coraz więcej osób w wieku 20-30 lat cierpi z powodu nieszczęśliwych związków, z których nie potrafią się wyzwolić, a FOBU (z ang. Fear Of Breaking Up) to nic innego jak „strach przed zerwaniem”. Według autorki badań decydujemy się na pozostawanie w związku z osobą, z którą nie jesteśmy szczęśliwi z powodu panicznego strachu przed samotnością i tym, że już nigdy nie będziemy kochani.

Głównym komponentem FOBU jest strach przed tym, że nie znajdziemy kogoś innego  – mówi dr Lombardo. Dlatego uważamy, że bezpieczniej jest pozostać w związku, który nie rokuje, niż nie mieć szansy na inny związek, działając na zasadzie „lepsze coś niż nic”.

Jak podkreśla dr Lombardo, FOBU powstaje głównie z powodu niskiej samooceny. Nie tyle boimy się narażać siebie na cierpienie związane poniesieniem kosztów takich jak podział majątku, czy samodzielne utrzymywanie się, lecz obawiamy się utraty stabilnego życia, bezpieczeństwa i poczucia, że porzuciliśmy wszystko, na co długo pracowaliśmy (jak np. wspólni znajomi), jak również tego, że nie będziemy już atrakcyjni dla płci przeciwnej. 

Autorka badań dodaje, że FOBU wpływa negatywnie nie tylko na psychikę, ale ma także niekorzystny wpływ na nasze zdrowie fizyczne.

FOBU może wpływać na nas również fizycznie, ponieważ powoduje olbrzymi stres, przez co możemy mieć zaburzenia snu – mówi dr Lombardo. Taki stan może mieć negatywny wpływ na naszą pracę, ponieważ ciągłe zatroskanie pochłania dużo naszej przestrzeni poznawczej – dodaje.

Jak pokonać FOBU?

Jak twierdzi dr Leonadro, jedynym sposobem na walkę z FOBU jest zrozumienie, że nie powinniśmy uzależniać wysokości naszej samooceny od tego czy jesteśmy w związku czy nie. Bylejakość relacji nie sprawi, że poczucie naszej wartości wzrośnie, a wręcz przeciwnie. Psycholog podkreśla, iż dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego lepsze jest zerwanie kontaktu z partnerem, z którym tkwimy w toksycznym związku niż stałe łudzenie się, że nasza relacja się polepszy.

Dr Leonadro stawia silny akcent na to, że bycie singlem wcale nie definiuje nas jako przegranych, lecz ukazuje jako silne osoby, które potrafią wziąć sprawę w swoje ręce i zawalczyć o lepsze jutro uwalniając się od relacji, która je niszczy. 

Zdjęcie: iStock

iStock
Styl życia
Masz 25 lat i jesteś singielką? I dobrze! Zobacz, w jakim wieku najczęściej wychodzimy za mąż
Zbliżacie się do 30-tki, a rodzina ciągle wam wypomina, że nie macie drugiej połówki? Czy warto się tym przejmować?

Ostatnio coraz bardziej popularne staje się określenie "singiel/singielka". Kto to tak naprawdę jest? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych to osoba, która po prostu nie jest w związku, ale szuka drugiej połówki, a dla innych to ktoś, kto świadomie wybiera wolność i nie myśli o związkach. Kto to jest singiel? Niejasna jest też granica wieku, od którego określa się kogoś singlem. Niektórzy przyjmują granicę 25 lat, inni 30, a inni mając zaledwie 23 lata określają siebie w ten sposób. Część osób mówi też, że jest to po prostu zastępstwo słowa "stara panna". A jak tłumaczą to specjaliści? Singlem jest osoba bez partnera życiowego i najczęściej bez dzieci. Bardzo ciekawe jest to, że badania przeprowadzone na całym świecie, w różnych kulturach wskazują na to, że single postrzegani są negatywnie jako jakieś odstępstwo od tradycyjnego bycia razem w parze.  A przecież bycie singlem nie oznacza samotności. Badania wskazują, że single pozostają w większym kontakcie z rodzicami i rodzeństwem, częściej odwiedzają znajomych, a nawet mają lepszy kontakt z sąsiadami. Obraz jaki jest nam prezentowany w mediach typu "Sex w wielkim Mieście" trochę wypacza nam postrzeganie singla - mówi ekspert, psycholog, Małgorzata Potopianek.   Rodzina wciąż pyta, dlaczego nie mam chłopaka Tym singlom, którzy ciągle poszukują miłości często przeszkadza "wolność". Szczególnie, kiedy wokół widzą same pary, a na spotkaniach rodzinnych ciągle zadaje im się pytania w stylu "czy masz chłopaka?". Z podobnymi problemami spotykają się także nasze czytelniczki, które piszą o tym na forum w wątku poświęconym singielkom. "Ja już od dawna nie widuję się z dalszą rodziną i nie doświadczam takich zaczepek , niemniej ciągle zdumiewa mnie skala tego zjawiska. Zazwyczaj ignoruję, bo jak mówiłam że: skupiam się na nauce - "kariera to nie wszystko" nie spotkałam nikogo...

Dzięki temu portalowi możesz anonimowo podzielić się swoim seksualnym doświadczeniem!
Styl życia
Wstydzisz się rozmawiać o przygodzie na jedną noc? Teraz możesz zrobić to... w internecie
Wstydzisz się powiedzieć przyjaciołom o swoich fantazjach, a może zdarzyła się przygoda na jedną noc? Dzięki tej stronie mówienie o seksie będzie dużo łatwiejsze…

Poznajesz mężczyznę, spędzacie ze sobą miły czas, napięcie seksualne wzrasta, czujecie chemię i wszystko wskazuje, że wasze spotkanie zakończy się cudownym seksem. Tak też się dzieje. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie okazało się, że to jedynie ONS i już więcej się nie spotkacie. ONS [z ang. one night stand], czyli przygoda na jedną noc nadal stanowi temat tabu, o którym wstydzimy się powiedzieć nawet najbliższym . Jedne z nas boją się, że zostaną uznane za „łatwe kobiety”, drugie nie chcą się przyznać, do „porażki”, jaką jest zakończenie znajomości po pierwszym zbliżeniu. Jeszcze inne obawiają się, że... ich partner może odkryć zdradę. A co, jeśli czujemy potrzebę "wygadania się"? Na pomoc takim osobom przyszła  dr Zhana Vrangalova z New York University , która specjalizuje się w badaniu zachowań seksualnych osób, które decydują się na „jednorazowe numerki”. Dzięki jej badaniom i edukacyjnym warsztatom, skupiającym się głównie na rozmowach o   przypadkowym seksie i poligamii , powstał portal – Casualsexproject – ułatwiający ludziom  anonimowe zwierzanie się ze swoich przygód seksualnych , szczególnie tych na jedną noc. Przeczytaj także:  To właśnie dzięki temu ON będzie w Tobie widział prawdziwą boginę seksu!  Casualsexproject – jak to działa? Dr Vrangalova stworzyła wzorowany na Tumblerze  serwis, w którym każdy  może zupełnie anonimowo dzielić się swoimi wspomnieniami przygód seksualnych. Jak przyznaje badaczka, serwis powstał ponieważ zauważyła, że przypadkowy seks pokazywany jest zawsze w biało-czarnych barwach, często spotykamy się też z genderowymi stereotypami oraz próbą umoralniania osób decydujących się na zbliżenia z przypadkowymi osobami. Skutek jest taki, że takie osoby odczuwają wstyd i niechętnie mówią o swoich seksualnych doświadczeniach. By im to ułatwić stworzyła platformę, dzięki...

Ile powiedzieć partnerowi o swoich byłych?
Styl życia
Ten dylemat zna każda z nas... Ile powinniśmy powiedzieć partnerowi o naszych byłych?
Ile nasz partner powinien wiedzieć o naszej intymnej przeszłości, a ile powinniśmy dla siebie zachować? Sprawdź, w jaki sposób i czy w ogóle warto opowiadać ukochanemu o swoich byłych.

Na szczęśliwą relację z partnerem składa się wiele czynników, jak pociąg fizyczny, dopasowanie seksualne , podobne zainteresowania, szacunek, wspólne plany na przyszłość, a przede wszystkim szczerość i zaufanie. Te ostatnie sprawiają, że czujemy się bezpiecznie w danej relacji i jeszcze bardziej przybliżają nas do partnera. Niestety czasem bywa tak, że chęć bycia absolutnie szczerym wobec ukochanej osoby popycha nas do pełnego uzewnętrzniania się, a niekiedy do mówienia o całej swojej przeszłości , nawet tej najintymniejszej. I oczywiście nie ma nic złego w tym, że pragniemy, by nasz partner wiedział o nas jak najwięcej, jednak istnieją tematy, których zdecydowanie nie powinnyśmy poruszać . A najbardziej drażliwy z nich to… nasi byli. Ile powinniśmy powiedzieć partnerowi o naszych byłych? Zanim w ogóle poruszysz temat swojego poprzedniego związku upewnij się, czy twój partner naprawdę chce coś o nim wiedzieć. Nikt przecież nie chciałby być porównywany do eks ukochanej osoby, a takie rozmowy podświadomie nas do tego doprowadzają. Jak podkreśla seksuolog dr Nikki Goldstein, jeśli doświadczenia z poprzedniej relacji nie mają wpływu na nasz obecny związek, nie powinniśmy zdradzać z niej wszelkich szczegółów , a już na pewno tych związanych z pożyciem seksualnym. Przeczytaj także:  Naukowcy potwierdzają: istnieją cztery typy związków, ale tylko jeden zapewnia szczęście Oczywiście nie ma nic złego w rozmowach o naszych preferencjach seksualnych, które pojawiają na początku niemal każdej relacji. Wiadomo, że takie, a nie inne  upodobania seksualne biorą się nie tylko z naszych fantazji, ale również z doświadczeń. Niemniej, jak podkreśla dr Goldstein, ważne żeby takie tematy pojawiały się naturalnie w rozmowie, by nie prowadzić do kłótni czy zazdrości. Nie musisz od razu oznajmiać „oto lista, którą wcześniej zrobiłam” – mówi dr...

materiały PR
Styl życia
Ubrania od serca – wspólny program marki Vizir i Towarzystwa Nasz Dom wspierający dzieci z domów dziecka
Marka Vizir we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom ogłasza rozpoczęcie programu „Ubrania od serca”, dzięki któremu każdy kupujący wybrane produkty Vizir w dniach od 4 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r. przyczynia się do ufundowania nowych ubrań dla dzieci mieszkających w domach dziecka.

Akcja „Ubrania od serca” ma na celu wesprzeć domy dziecka w dążeniu do wyrównania różnic pomiędzy podopiecznymi placówek a ich rówieśnikami z pełnych rodzin. Marka Vizir i Towarzystwo Nasz Dom, działające w ramach Funduszu Korczaka, kierują się przekonaniem, że każdemu dziecku należy się równy start w przyszłość i każda, nawet najmniejsza pomoc jest ważna. Najbardziej potrzebujące domy dziecka będą miały możliwość wyposażyć dzieci w nowe ubrania, ale równie ważnym jest fakt, że dzieci dostaną możliwość samodzielnego wyboru ubrań, które im się podobają. „Jednym z głównych celów placówek opiekuńczo-wychowawczych jest zminimalizowanie dystansu dzielącego ich podopiecznych i dzieci pochodzących z pełnych rodzin, jednak specyfika funkcjonowania tego rodzaju placówek oraz kwestie finansowe często to utrudniają. Akcja „Ubrania od serca”, w ramach której przekazane zostaną placówkom opiekuńczo-wychowawczym bony na zakup ubrań, ma bardziej kompleksowy wymiar. Oprócz tego, że podopieczni otrzymają nową odzież, bardzo ważna jest też swoboda wyboru, którą zyskują dzieci oraz możliwość pójścia na zakupy, co nie zdarza się im często. Przebywanie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zmusza podopiecznych do dostosowania się do przepisów i rygorów życia zbiorowego, dlatego każda możliwość wyrażenia siebie, chociażby poprzez ubiór jest dla nich bardzo ważna.” - podsumowała Iwona Niemasz, przewodnicząca zarządu Towarzystwa Nasz Dom. Akcja przeprowadzona będzie w dwóch etapach, tj. w dniach 04.12.-31.12.2017 za pośrednictwem sieci sklepów Biedronka, a w okresie  01.01-28.02.2018 w innych sklepach w Polsce za wyjątkiem Biedronki. Każdy, kto w tym czasie dokona zakupu oznaczonych produktów marki Vizir, przyczyni się do zakupu bonów do sklepów odzieżowych dla najbardziej potrzebujących podopiecznych domów dziecka. „W naszej...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost