klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Frenemy na czym polega
Styl życia

Coraz więcej osób decyduje się na frenemy. Na czym polega ta relacja?

Uważaj, taka znajomość może złamać ci serce! Sprawdź, czy już w niej nie tkwisz.
Urszula Jagłowska
kwiecień 08, 2019

Frenemy jest jednym z często powtarzanych w mediach społecznościowych neologizmów, który swoją popularność zyskał dzięki serialowi „Seks w wielkim mieście”. To określenie idealnie opisuje relacje pomiędzy „przyjaciółmi”, którzy tak naprawdę nie są przy nas by nas wspierać, lecz z innych, bardzo intencjonalnych i często szkodliwych dla drugiej strony pobudek. Na czym dokładnie polega taka relacja?

Asia ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” jest zakochana! Zdradziła, jak poznała nowego partnera

Na czym polega relacja "frenemy"?

Zapewne większość z nas zna powiedzenie „trzymaj przyjaciół blisko, a wrogów jeszcze bliżej”. Właśnie tą zasadą kierują się osoby decydujące się na frenemy. Na pozór wydają się być naszymi ciepłymi, troskliwymi, wspierającymi w trudnych sytuacjach przyjaciółmi, a w rzeczywistości to bardzo interesowne osoby, które są w naszym otoczeniu wyłącznie dla zysku. Teraz zapewne analizujesz profile wszystkich swoich znajomych i myślisz: „nie, moi znajomi tacy nie są”. Ale czy aby na pewno?

Ile razy zdarzyło ci się, że przyjaciółka podkreślała twoje wady? Ile razy komentowała twoje niepowodzenia, złe wybory, czy przechwalała się, że jej w życiu układa się dużo lepiej niż tobie? Właśnie tak działa frenemy! Pod pozorem miłych uśmiechów i słodkich słówek wbija ci nóż w serce obniżając twoje poczucie wartości jednocześnie pompując swoje ego. Taka osoba wkracza w twoje towarzystwo, spędza z tobą dużo czasu, zapewnia o swoim oddaniu, jednocześnie marząc tylko o tym, by powinęła ci się noga.

Frenemy to połączenie dwóch angielskich słów „friend” – przyjaciel oraz „enemy” – wróg. W ten sposób określa się osobę, która raz bywa dla nas ciepła i przyjacielska, innym razem (szczególnie kiedy nam wiedzie się lepiej niż jej) stara się nas pogrążyć. Frenemy bardzo źle znosi sytuacje, w której to druga strona otrzymuje bardziej intratną propozycję pracy, jest bardziej popularna, ma przystojniejszego i bardziej czułego partnera, lub po prostu jest szczęśliwa. Wtedy następuje eskalacja negatywnych uczuć, a nawet agresja.

Przeczytaj także: Książę William zdradzał Kate z jej przyjaciółką? Sprawa miała zakończyć się w sądzie...

„Przyjaciółka wróg” stara się obrzydzić nam nasze szczęście, umniejsza naszym sukcesom, dopytuje czy aby na pewno poradzimy sobie w nowym środowisku zawodowym, doszukuje się często nieistniejących wad naszego ukochanego… a wszystko po to, by demonstrować swoją siłę naszym kosztem. Teraz pomyślicie – to tylko jednorazowy wybuch, a ona naprawdę chce dla nas dobrze. Ale czy jesteście ze sobą szczere mówiąc, że taka sytuacja zdarzyła się tylko raz? Znajomość z frenemy to emocjonalny rollercoaster, który zapewnia nam ciągłe wzloty i upadki niejednokrotnie łamiąc serce. Dodatkowo „przyjaciółka wróg” świetnie tuszuje swoje złe intencje mówiąc, że „konstruktywna krytyka” jest dla naszego dobra.

Jak rozpoznać frenemy?

Oczywiście nie każda koleżanka, która nas skrytykuje jest naszą frenemy. Być może jest z nami po prostu szczera, a szczerość oznacza nie tylko słodzenie swojemu przyjacielowi, ale również mówienie mu o rzeczach, które nas gorszą. Najważniejszą przesłanką pokazującą nam czy nasza przyjaciółka w rzeczywistości jest naszym skrytym wrogiem jest nie sam fakt, czy wyraża swoją dezaprobatę, lecz sposób, w jaki to robi. Jeśli krytykuje cię publicznie możesz być pewna, że nie robi tego z troski.

Frenemy działa w bardzo przemyślany sposób. Subtelnie naśmiewa się ze swojej przyjaciółki i uderza w jej czułe miejsca. Doskonale zna słabości swojej  „ofiary” i nie boi się w nie uderzać – mówi psycholog Kali Rogers z University of Texas.

Kolejny sposób na rozpoznanie swojego frenemy to celebracja ważnych dla nas wydarzeń. Jeśli przyjaciółka nie świętuje twoich sukcesów, jest naburmuszona, kiedy to tobie wiedzie się lepiej, możesz podejrzewać, że jej intencje nie są szczere. Innym znakiem wskazującym na „przyjaciółkę wroga” jest jej ciągłe negatywne nastawienie.

Jeśli „przyjaciółka” zawsze jest w stanie natychmiast wskazać, co jest nie tak w twoim życiu lub dlaczego coś nie zadziała w twojej sytuacji, może być twoim wrogiem – mówi specjalistka od relacji międzyludzkich Tiya Cunningham-Sumter. Ta osoba może potajemnie kibicować, żeby ci się nie udało – dodaje.

Następną przesłanką jest ciągła rywalizacja. Jak podkreśla psycholog, dr Helen Odessky, jeśli twój przyjaciel często z tobą konkuruje i za każdym razem chce być od ciebie lepszy, a twoje sukcesy są tożsame z jego agresją, wiedz że nie ma dobrych zamiarów. Dodatkowo, jak zaznacza specjalistka od relacji międzyludzkich Sharon Schweitzer, „przyjaciółka wróg” to osoba bardzo egocentryczna, którą mało interesuje to co masz jej do powiedzenia, najważniejsza jest jej osoba. Frenemy stara się skupiać całą uwagę na sobie, oczekując twojego poklasku i aprobaty dla jej poczynań.

Spotkaliście się z tego typu zachowaniem?

Zdjęcie: iStock

Komentarze
poród rodzinny
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny - z siostrą, przyjaciółką czy z doulą?
Poród rodzinny - w obecności bliskiej osoby przebiega sprawniej i jest łatwiejszy do zniesienia dla przyszłej mamy. Wolisz rodzić z siostrą, z mamą czy może z doulą?
Łucja Zbieniewska
październik 04, 2012

Kobiety zawsze wolały rodzić w towarzystwie kogoś bliskiego: niegdyś była to mama, babcia lub starsza siostra, teraz coraz częściej rodzimy z mężem, przyjaciółką lub doulą. Z kim najlepiej iść do porodu? Psychologowie udowadniają, że rodzenie ze wsparciem kogoś z rodziny  jest korzystne nie tylko dla rodzącej , która lepiej znosi skurcze i ból, chętniej współpracuje z położną. To również wspaniałe doświadczenie dla przyszłego taty, babci lub cioci, które  sprzyja budowaniu więzi  pomiędzy noworodkiem a pozostałymi członkami rodziny. Jeśli jednak jesteś samotną matką lub nie masz wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, możesz rozważyć rodzenie z doulą - doświadczoną mamą, która uczestniczyła już w wielu porodach i może cię wspomóc swoją wiedzą i być z tobą, gdy tylko będziesz tego potrzebowała. Poprzednio pisaliśmy o porodzie z mamą lub z mężem, teraz dowiedz się, jakie są  zalety rodzenia z siostrą lub przyjaciółką oraz z doulą.  Poród rodzinny: z siostrą lub przyjaciółką Zalety porodu  z siostrą lub przyjaciółką ona zna cię najlepiej, wie, czego się obawiasz i jak ci pomóc jeśli już rodziła, wesprze cię swoją wiedzą i doświadczeniem nie wstydzisz się jej, możesz jej powiedzieć o wszystkim będzie przy tobie w najtrudniejszych chwilach wiesz, że zawsze możesz na nią liczyć, a to dodaje ci pewności siebie, czujesz się spokojniejsza Poród z siostrą, mamą lub przyjaciółką  nie jest dobrym pomysłem , jeżeli: mieszkacie daleko od siebie (może mieć problem z dojazdem na czas do szpitala) siostra/ przyjaciółka jest panikarą, źle reaguje na stres i/ lub widok krwi, igieł, itp. nie rodziła dzieci i boi się porodu (oczywiście nie dotyczy mamy ;) Poród rodzinny: z doulą Zalety porodu z doulą jej wiedza i doświadczenie będą bardzo pomocne będzie z tobą podczas porodu, jeżeli nie chcesz lub nie...

Przeczytaj
jak wybrać kosmetyczkę i salon kosmetyczny
Fotolia
Pielęgnacja Jak najlepiej wybrać gabinet kosmetyczny?
Nie byłaś nigdy u kosmetyczki i nie wiesz jakimi zasadami kierować się przy wyborze właściwego gabinetu? A może masz już niewielkie doświadczenie, lecz mimo to nie wiesz, czy wybrany przez ciebie salon spełnia wszystkie kryteria profesjonalnej i godnej zaufania salonu kosmetycznego?
Magdalena Borucińska
grudzień 06, 2010

Wybierz kosmetyczkę z polecenia Przed pierwszą wizytą w gabinecie kosmetycznym warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia koleżanek. Popytaj wśród znajomych, poszukaj na forum Wizażu informacji o polecanych i odradzanych kosmetyczkach. Możesz dzięki temu uniknąć rozczarowania lub trafić na naprawdę dobrego specjalistę. Wybierz wykształconą kosmetyczkę Podczas pierwszej wizyty nie wstydź się pytać o wykształcenie i odbyte kursy - kosmetyczka, która rozwija swoją wiedzę, bierze udział w targach, sympozjach, dodatkowych szkoleniach, na pewno z przyjemnością pochwali się swoim zaangażowaniem. Być może nawet ściany gabinetu ozdobione będą dyplomami. Wystrzegaj się kosmetyczek, które ukończyły kilkutygodniowy kurs, a oferta usług, które proponują, jest niezwykle szeroka. Najlepiej jeśli kosmetyczka posiada co najmniej tytuł technika lub licencjat i ukończyła 2-3 letnią szkołę. Sprawdź salon kosmetyczny U kosmetyczki, tak jak w kontaktach międzyludzkich, pierwsze wrażenie jest niezwykle ważne. Wchodząc do gabinetu powinnaś czuć się komfortowo. Zarówno wnętrze, jak i obsługa powinny budzić w tobie pozytywne uczucia. Jeśli widzisz, że kosmetyczka jednocześnie przyjmuje telefoniczne rezerwacje, rozmawia z tobą i w przerwach wykonuje zabieg klientce na fotelu, lepiej niezwłocznie opuść to miejsce - szanse na relaks i porządną pielęgnacje są niewielkie. To, co powinno przede wszystkim rzucać się w oczy, to sterylna wręcz czystość i uporządkowanie. Jeśli z jakichś powodów gabinet lub personel zakładu kosmetycznego nie budzą twojego zaufania, poddaj się sugestii intuicji i poszukaj innego miejsca. Czystość gabinetu to podstawa Jedną z najważniejszych cech dobrego gabinetu kosmetycznego jest sterylna czystość. W tej kwestii nie warto iść na żadne ustępstwa i kompromisy. Począwszy od ogólnego wyglądu kosmetyczki, aż po wyposażenie gabinetu (jednorazowe...

Przeczytaj
Mężczyzna delikatnie poprawia kobiecie włosy
iStock
Styl życia Idealne pierwsze wrażenie? Sprawdź co zrobić aby on na długo nie mógł o Tobie zapomnieć
Zastanawiasz się, co zrobić aby nie skończyło się na jednym spotkaniu? Pamiętaj, że szczęściu i przeznaczeniu czasem warto pomóc:) Mamy kilka porad, jak zrobić idealne pierwsze wrażenie.

- Czy mu się spodobam? Czy nie powiem albo nie zrobię czegoś głupiego? On na pewno uzna mnie za dziwną i nudną - martwi się na forum dwudziestoletnia Ania, która poprosiła przyjaciół o umówienie jej na randkę w ciemno. Takie sytuacje, kiedy na wyrobienie sobie opinii o drugiej osobie decydują pierwsze chwile po poznaniu, są wyjątkowo stresujące. Na pewno słyszałyście o tzw. "speed dating" czyli o szybkich randkach, trwających kilka minut. Tyle wystarczy, żeby potencjalny partner zdecydował czy jesteś dla niego wystarczająco atrakcyjna. I nie mówimy tu wyłącznie o wyglądzie :) Eksperci twierdzą, że o tym jak postrzegają nas mężczyźni decyduje pierwszych 10 sekund po poznaniu. Co zrobić, żeby po tak krótkim czasie, on na długo nie mógł o Tobie zapomnieć? Podpowiadamy! Polecamy:   Ta dziewczyna jest zbyt ładna? Nie zgadniecie, w czym jej to przeszkadza Uśmiech Przede wszystkim uśmiech. Brzmi to banalnie, ale jest niesamowicie ważne. Kiedy się uśmiechasz, automatycznie wydajesz się osobą pozytywną, wartą poznania, sympatyczną. To oczywisty komunikat, pokazujący Twoje życzliwe nastawienie. Mężczyźni od dawna powtarzają, że najpiękniejsza kobieta to ta ubrana tylko w uśmiech. To wbrew pozorom dużo bardziej pociągające niż tzw. "dziubek". Oczywista sprawa - wygląd. Mężczyźni są wzrokowcami. Nie chodzi o to, żebyś była szczególnie wystrojona, ale zadbany wygląd to podstawa Twojego wizerunku. Delikatny makijaż, zadbane dłonie i paznokcie oraz świeże i ułożone włosy sprawią, że będziesz czuła się dobrze w swojej skórze. Co również ważne, podświadomie dobre cechy przypisujemy osobom atrakcyjnym i dobrze ubranym. Nie bez powodu w bajkach, wcieleniem dobra są piękne księżniczki, a złe czarownice są zawsze brzydkie i zaniedbane. Polecamy:   Brad Pitt po raz pierwszy opowiada o powodach rozstania z Angeliną i przyznaje się do alkoholizmu Kontakt wzrokowy...

Przeczytaj
Mosting: co to jest
Styl życia Czym jest mosting i dlaczego ta forma randkowania jest coraz bardziej popularna?
Coraz więcej mężczyzn preferuje tego typu "bliskość". Sprawdź, czym jest mosting i dlaczego to najokrutniejszy trend w randkowaniu.
Urszula Jagłowska
marzec 21, 2018

Czysta przyjemność, brak zobowiązań, romantyczne randki i wrażenie, że spotkałaś tego jedynego - brzmi nieźle? Niestety, to idealny przepis na nową formę randkowania, nazywaną mostingiem . I choć nie zakłada ona przelotnych znajomości na jedną noc , nie dotyczy też stałej relacji z jednym partnerem. Jest za to bardziej okrutna i raniąca niż  friends with benefits ,  situationship , a nawet ghosting . Mosting: na czym polega ta metoda randkowania? Ghosting , określany po polsku również  jako „metoda na ducha”, ma bardzo prosty schemat. Poznajesz mężczyznę swoich marzeń, spotykacie się na bardziej lub mniej romantyczne randki, on jest uroczy, szarmancki, bardzo zainteresowany, bosko całuje. Wszystko wygląda jak w perfekcyjnie rozpisanym scenariuszu z hollywoodzkiej komedii romantycznej i nagle… cisza. Twój idealny partner znika bez słowa, dosłownie ulatnia się niczym duch, z dnia na dzień zachowując się tak, jakby nigdy nie istniał w twoim życiu . Już nie dzwoni, chociaż wcześniej godzinami prowadziliście telefoniczne rozmowy, nie pisze wiadomości, nie inicjuje kontaktu, ani nie reaguje na twoje zaczepki . I choć takie zachowanie jest bardzo krzywdzące dla osoby porzuconej , bardziej niż powiedzenie w twarz „już nie jestem tobą zainteresowany”,  to jest to dużo łagodniejsza forma randkowania od mostingu . Przeczytaj także:  6 fantazji seksualnych, o których najczęściej marzymy Dlaczego  mosting jest jeszcze bardziej okrutny? Zakłada bowiem zaangażowanie, nie tylko seksualne, ale także emocjonalne. W tym przypadku partner składa poważne deklaracje oraz obietnice, które nigdy nie zostaną wcielone w życie.  Kiedy druga strona zaczyna się zakochiwać, kontakt się urywa. Możemy to nazwać konsekwencją fastfoodowego podejścia do życia, w którym jedna ze stron chce czerpać jedynie przyjemności z danej relacji, natomiast nie jest gotowa na...

Przeczytaj