klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Niemowlę u lekarza
Fotolia
Styl życia

Czy naczyniak u noworodka jest niebezpieczny?

Czy naczyniak u noworodka to powód do niepokoju? Jakie są metody leczenia tego typu zmian? Na pytania dotyczące naczyniaków u noworodków odpowiada dermatolog estetyczny Dr n. med. Kamila Padlewska z Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging "Oricea".
Lena Grabowska
lipiec 27, 2015
Niemowlak u lekarza
Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Czym są naczyniaki?

Jest wiele odmian naczyniaków. Podstawowy podział wyróżnia: płaskie, wypukłe i mieszane. Najczęściej spotykane naczyniaki u dzieci pojawiają się w kilka miesięcy po urodzeniu i są niegroźne. Praktyka pokazuje, że z czasem samoistnie znikają - 50% po 5 latach od pojawienia się, 30 % po 3 latach. Zasadniczo więc nie zaleca się ich usuwania, o ile nie ma do tego poważnych wskazań. Za takie uznaje się m.in. ucisk zmiany na inny narząd, co w konsekwencji powoduje jego dysfunkcję - kiedy dziecko ma problemy z widzeniem (ucisk na oko) lub oddychaniem (ucisk na nos) interwencja jest koniecznością.

Niemowlak

Jak leczyć naczyniaki u noworodków?

Aktualnie popularne są dwie metody: Jedna polega na uciskaniu naczyniaka przez okres kilku miesięcy. Dziecku nakłada się specjalny opatrunek uciskowy na obszar pokryty naczyniakiem, który pomaga mu się wchłonąć. Jest to bez wątpienia najmniej traumatyzująca i , o ile to możliwe, najbardziej zalecana metoda terapeutyczna. Druga metoda, stosowana zazwyczaj przy naczyniakach blokujących pracę jednego z narządów, a także płaskich lub mieszanych (płaskie i wypukłe), polega na usunięciu zmiany laserem, np. neodymowo-yagowym. Naświetlania wymagają kilkukrotnego powtórzenia i bywają bolesne. Kiedyś stosowano krioterapię, ale ten zabieg ze względu na wysoką skuteczność laseroterapii stracił dziś na popularności. 

Niektóre naczyniaki  wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki. Dotyczy to naczyniaków umiejscowionych w środkowej linii ciała i naczyniaków licznych. Lekarz pediatra powinien wówczas skierować dziecko na specjalistyczną diagnostykę, ponieważ mogą być objawem zespołu chorób, związanych np. z układem pokarmowym lub sercem. Przy szczególnie agresywnych naczyniakach lekarz może zastosować terapię złożoną, do której włączy leczenie farmakologiczne, np. sterydami lub interferonem. Ale pragnę uspokoić, że z tego typu przypadkami na szczęście spotykamy się rzadziej.

Spotkałyście się z naczyniakiem u noworodka? Jakie są Wasze doświadczenia?

Sprawdź też stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć oraz czym jest Dziecięce Porażenie Mózgowe. Przeczytaj również co jest normalne u noworodka.

Komentarze
niemowlę
Fotolia
Styl życia Pieluszkowe zapalenie skóry
Czy wiesz jak rozpoznać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Zapytaliśmy o to doktora Bartosza Pawlikowskiego, dziecięcego dermatologa oraz pediatrę.
Lena Grabowska
listopad 27, 2015

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry? Pieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsza choroba wieku noworodkowego i niemowlęcego (zwykle 7-12 mc. życia) o charakterze wyprysku (zaczerwienienie, pęcherzyki, nadżerki, złuszczanie naskórka) w miejscu przylegania pieluszki. Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry? Choroba ma charakter złożony , powoduje ją wiele różnych czynników, takich jak: Antybiotykoterapia , zwykle przewlekła (powyżej 7 dni). Zasadowe pH moczu spowodowane bakteriami kałowymi i kontaktową reakcją skóry na wydzielaną przez nie ureazę. Pocieranie skóry przez pieluszkę (pieluszkowe zapalenie skóry z podrażnienia). Maceracja naskórka (działanie wilgoci i substancji drażniących) – niewłaściwa higiena, pieluszki; przetrzymanie pieluszki. Drożdżaki w kale. Biegunki (zaburzenia przewodu pokarmowego, biegunki infekcyjne). Uczulenia (pieluszka, dermokosmetyki). Nietrzymanie moczu lub stolca. Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry? Objawy to: zaczerwienienie, świąd (należy zwrócić baczną uwagę na zachowanie dziecka - pocieranie rączkami, pocieranie pupą), krostki, grudki, nadżerki ze strupami lub bez, pęcherzyki surowicze. Uwaga! Objawy imitujące ND (napkin dermatitis) mogą towarzyszyć łuszczycy wieku dziecięcego lub łojotokowego zapalenia skóry – potrzebna jest konsultacja specjalistyczna. Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Zmiana pieluszek Preparaty sterydowe Antybiotyki miejscowe Inhibitory kalcyneuryny Preparaty przeciwdrożdżakowe miejscowe Całkowite wyleczenie jest możliwe w przypadku szybkiej reakcji terapeutycznej oraz ustalenia czynnika wywołującego. Po leczeniu wskazane jest odpowiednia pielęgnacja, ewentualna zmiana pieluszek, zmiana diety i zapobieganie biegunkom. Jak pielęgnować skórę noworodka, żeby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry? Stosować pieluszki oddychające...

Przeczytaj
materiały PR
Styl życia Pielęgnacja noworodka – poznaj kilka prostych zasad, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem!
Kąpiele, przewijanie, pielęgnacja pępka i głowy – to tylko przykłady czynności, jakie powinna uwzględniać prawidłowa pielęgnacja noworodka. Pierwsze wspólne dni zwykle są pełne emocji, ale i niepokoju o to, czy rodzice sprostają kompleksowej opiece nad maluszkiem. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!
Materiał partnera
marzec 20, 2019

Sprawdź, co warto wiedzieć, będąc świeżo upieczonym rodzicem! Jak odczytywać płacz dziecka? Jedyną możliwością porozumiewania się z otoczeniem, w tym także z mamą czy tatą, jest u noworodka płacz. W ten sposób dziecko komunikuje, że jest głodne, ma mokrą pieluszkę, jest zmęczone i śpiące albo że coś je boli. Płacz dziecka należy traktować jako naturalną reakcję maluszka. Niejednokrotnie maleństwo już przy pierwszym oddechu krzyczy i płacze. Później płacz traktuje jako sposób na poinformowanie opiekunów o swoich podstawowych potrzebach. Wbrew pozorom płacz dziecka nie oznacza więc jedynie smutek i ból. Rodzice z czasem uczą się, jak bezbłędnie interpretować płacz dziecka. Wiedzą, że nie brzmi on tak samo w każdej sytuacji. Czasem noworodek płacze, aby zwrócić uwagę rodziców. Oczekuje, że wezmą go na ręce, przytulą lub uspokoją przez kołysanie lub śpiewanie. Sposobów na ukojenie płaczu dziecka jest wiele. Warto wybrać taki, który jest najlepszy dla waszego dziecka i starać się zrozumieć, o czym w ten sposób chce nas poinformować. Pielęgnacja noworodka – podstawowe kwestie Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna obejmować m.in. kąpiele, właściwe zabiegi związane z ochroną jego delikatnej skóry, a także częste przewijanie dziecka. Należy również przycinać mu paznokcie, aby nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Wielu rodziców robi to w czasie gdy dziecko śpi, używając w tym celu specjalnych cążków dla noworodków. Ponadto warto zwracać uwagę na skórę głowy noworodka. Często zdarza się, że u dzieci pojawia się tzw. ciemieniucha, objawiająca się łuszczeniem naskórka w okolicach ciemiączka na głowie. Wówczas dziecko wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Nie jest to jednak problem, z którym rodzice nie będą w stanie uporać się samodzielnie – z pomocą może przyjść oliwka dla niemowląt i delikatne wyczesanie łusek główki...

Przeczytaj
Fotolia
Pielęgnacja Sprawdź, jak eksperci z Kliniki Ambroziak odpowiedzieli na pytania Wizażanek!
Medycyna estetyczna nie ma przed nami tajemnic! Przez trzy miesiące na specjalnym forum eksperci z Kliniki Ambroziak odpowiadali na pytania naszych użytkowniczek. Specjalnie dla Was prezentujemy najciekawsze porady!
Materiał partnera
czerwiec 30, 2020

Jakie zabiegi należy wykonywać po 35. roku życia, aby nie robiły się zmarszczki i aby nie tracić jędrności skóry? - viki79 dr Marcin Ambroziak, lekarz dermatolog : Punkt pierwszy programu przeciwstarzeniowego to zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego w obrębie twarzy i szyi. Metoda polega na wytworzeniu licznych, punktowych mikrooparzeń na powierzchni skóry co stymuluje jej głębokie warstwy do odnowy i produkcji kolagenu. Oczekiwany efekt to poprawa gęstości, elastyczności skóry, zlikwidowanie drobnych zmarszczek i rozszerzonych porów. Kolejny ważny w profilaktyce antyagingowej aspekt to maksymalne nawilżenie skóry. Nieoceniona jest tutaj rola mezoterapii. Zabieg wykonywany jest z użyciem preparatów kwasu hialuronowego, który ma niesamowite właściwości wiązania wody w skórze i, co za tym idzie, dogłębnego nawilżenia. Cykl obejmuje wykonanie około 4-5 zabiegów w ciągu roku, oczekiwany efekt to opóźnienie pojawienia się pierwszych zmarszczek, ujędrnienie, nawilżenie, odżywienie skóry. Jeżeli zaobserwowała już Pani pierwsze oznaki starzenia skóry jak np. zmarszczki, wiotkość, przebarwienia proponuję kurację z użyciem osocza bogatopłytkowego. Preparat otrzymywany jest przez odpowiednie przygotowanie pobranej od Pacjenta krwi, która wprowadzana jest śródskórnie przy użyciu drobnej igły. Zalecane jest wykonanie 3 zabiegów w ciągu roku, które zaowocują zwiększeniem napięcia skóry, ustąpieniem drobnych przebarwień, wygładzeniem zmarszczek. Który zabieg jest trwalszy i przynosi lepsze efekty na tzw. ,,chomiki": wypełnienie kwasem hialuronowym czy nici? - Gonia dr Marcin Ambroziak, lekarz dermatolog : Nici i wypełniacze to dwa zupełnie inne zabiegi, mimo iż oba mogą poprawić owal twarzy, czyli zniwelować tzw. „chomiki”. Wypełniacze podane w obrębie policzków uniosą opadającą skórę, dodając jednocześnie objętości w tej okolicy. Nici będą miały...

Przeczytaj
Pierwsza kąpiel noworodka
Fotolia
Styl życia Pierwsza kąpiel noworodka - jak to zrobić?
Kąpanie noworodka to często zmora młodych rodziców: boją się, że dziecku coś się stanie, że je upuszczą albo że nie będą umieli go właściwie pielęgnować. Bez obaw: najważniejszy jest spokój i odpowiednie przygotowanie do pierwszej kąpieli dziecka.
Łucja Zbieniewska
luty 17, 2011

Neonatolodzy radzą, aby pierwszą kąpiel dziecka przeprowadzić w dniu powrotu ze szpitala, aby pozbyć się wszelkich bakterii przyniesionych z oddziału. Najlepiej wykąpać noworodka wieczorem, zanim położycie go spać – ciepła woda sprawi, że maluszek szybciej uśnie. Podpowiadamy, jak się przygotować do tego zadania. Przygotuj wanienkę do pierwszej kąpieli noworodka Plastikową wanienkę najlepiej umyć przed pierwszym użyciem (wodą z mydłem). Dziecko najlepiej kąpać w pokoju w którym jest łóżeczko, aby niepotrzebnie nie przenosić maluszka. Pamiętaj tylko, aby w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura, najlepiej ok. 22-24 ºC. Wanienkę ustaw na równej, stabilnej płaszczyźnie (na stojaku do wanienek lub na stole) w taki sposób, abyś miała do niej swobodny dostęp. Do wanienki włóż termometr. Przygotuj akcesoria do pielęgnacji noworodka Obok przewijaka zgromadź wszystko to, co będzie ci potrzebne: ręcznik, waciki, gaziki, przegotowaną wodę z mydłem do przemycia pępuszka, krem do pielęgnacji pupy, mydło, a także płyn do kąpieli i balsam do ciała lub oliwkę, jeśli ich używasz. Przygotuj też czystą pieluszkę i ubranko. Nalej wodę do wanienki Do wanienki nalej ciepłą wodę – powinna być w temperaturze ok. 37ºC (sprawdź ciepłotę wody przy użyciu termometru). Wody powinno być ok. ¼ głębokości wanienki, aby nie zamoczyć kikuta pępuszka dziecka. Jeśli stosujesz płyn do kąpieli (np. emolient), wlej go teraz do wanienki. Powinien być to preparat, którego można używać od pierwszych dni życia dziecka. Rozbierz noworodka do kąpieli Weź maluszka z łóżeczka i w miarę szybko go rozbierz. Noworodki źle znoszą nagłe zmiany temperatury, nie pozwól mu więc zmarznąć. Weź dziecko na ręce: lewą rękę podłóż pod główkę i kark, prawą wsuń pod pupę. Powoli włóż maluszka do wanienki, uważaj, aby nie zanurzyć pępka. Umyj dziecko...

Przeczytaj