Maskara AA
Chcę testować
Pomadki Lip Me Up
Chcę testować
Produkty Dr Skin Clinic
Chcę testować
Serum Lirene
Laureaci
Bourjois
Laureaci
Kosmetyki Rosie
Laureaci
Kosmetyki Neutrogena
Laureaci
kosmetyki Marc Anthony
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Chcę testować
Kosmetyki Eveline Cosmetics
Laureaci
Kosmetyki Vegaya
Laureaci
Produkty Inveo
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Wyniki testu
Kosmetyki Bielenda
Laureaci
kosmetyki Lift4Skin
Laureaci
kosmetyki Pomegrace
Laureaci
Kosmetyki Neboa
Laureaci
Kosmetyki AA
Laureaci
Fluid Lirene
Laureaci
Vianek
Laureaci
Czy można spać z tamponem? Sprawdź
Fotolia
Styl życia

Czy powinnaś spać z tamponem? Tak, ale…

Nie da się ukryć, że dla wielu z nas tampony są o wiele wygodniejsze, dyskretniejsze i przede wszystkim bardziej higieniczne od podpasek. Często zakładamy je także na noc, ale czy słusznie?

Nie ukrywajmy – kobiety boją się tego, że zakładanie tamponu na noc, może doprowadzić do powstania infekcji. I mają odrobinę racji. Oczywiście rozwój bakterii w miejscu intymnym to nic przyjemnego, ale wystarczy przestrzegać dwóch zasad, które pozwolą zniwelować takie ryzyko.

Podpaska podczas pierwszych dni krwawienia może być dość problematyczna. A to dlatego, że w strefie intymnej wytwarza się ciepło. Krew jest pożywką dla bakterii, a podwyższona temperatura tylko sprzyja ich rozwojowi. Nietrudno wtedy o infekcję. Dlatego podczas miesiączkowania tak ważna jest higiena.

Zobacz także: Miesiączkowe tricki, o których powinnaś wiedzieć.

Z tego powodu coraz więcej kobiet sięga po tampony. W ciągu pierwszych 48 godzin krwawienie jest bardziej obfite. Należy więc zmieniać tampon co około 2-4 godziny, a na noc zakładać podpaskę lub wkładkę higieniczną. W kolejnych dniach można ten czas wydłużyć do około 6-8 godzin i wtedy również nie ma przeciwwskazań do założenia tamponu na noc. Przy tym należy pamiętać, że to nie jest dobra opcja dla śpiochów.

Jeśli przesypiasz 6-8 godzin, weź po prostu pod uwagę to, że tampon musisz założyć bezpośrednio przed snem i wyjąć go bezpośrednio po przebudzeniu. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią higienę. Po upływie tych 8 godzin, należy go bezzwłocznie wymienić na nowy.

Pamiętaj jednak, że spanie z tamponem zależy od tego, jak przebiega Twoja miesiączka.

Obfite miesiączki, a tampony

Jeśli podczas trwania całej miesiączki masz obfite krwawienia i stosujesz tampony, powinnaś z nich zrezygnować. Nie tylko dlatego, że mogą po prostu zacząć przeciekać. Kolejnym powodem jest blokowanie drogi ujścia złuszczającym się fragmentom macicy.

Większość tamponów oczywiście wchłania takie skrzepy. Ale w przypadku obfitego krwawienia jest to znacznie utrudnione. Przetrzymanie tamponu w takim przypadku może prowadzić do bardzo rzadkiego (ale jednak realnie występującego) zespołu wstrząsu toksycznego, który wywołują paciorkowce.

Fotolia
Styl życia
Pięć rzeczy, które powinnyście wiedzieć o kubeczkach menstruacyjnych
Pięć rzeczy, które powinnyście wiedzieć o kubeczkach menstruacyjnych

Chociaż w Polsce kubeczki menstruacyjne nadal uchodzą za fanaberię, popularność ekologicznych alternatyw dla klasycznych podpasek i tamponów rośnie. Najlepiej widać to w Japonii, gdzie kubeczki menstruacyjne można kupić w niemalże każdym sklepie. Opisuje się jako bardziej higieniczne, bezpieczniejsze, w dłuższej perspektywie tańsze, a do tego ekologiczne. O kubeczkach menstruacyjnych można powiedzieć wiele dobrego, ale czy niektórzy ich zbytnio nie gloryfikują? Tematu menstruacji wiele z nas wolałoby nie poruszać, ale o to raczej trudno, skoro nie dość, że kojarzy się z bólami  , to jeszcze z wydatkami na środki higieniczne. Czytaj też:  Urlop na czas miesiączki. Jesteście za takim rozwiązaniem? Zważając na to, że ogólny koszt zakupu podpasek czy tamponów (a często i środków przeciwbólowych) nie jest wcale taki niski, trudno dziwić się, że poszukujemy tańszych alternatyw. A nuż okażą się też wygodniejsze? Dowiedzcie się, czego możecie spodziewać się po kubeczkach menstruacyjnych . Może już je testowałyście? Jeśli tak – podzielcie się wrażeniami. Czym jest kubeczek menstruacyjny? Kubeczek menstruacyjny to elastyczny kielich, który zbiera krew miesiączkową, zamiast wchłaniać ją jak tampon. Istnieją różne rodzaje kubeczków. Jedne umiejscawia się tuż pod szyjką macicy, inne bliżej wejścia do pochwy. Wykonane są z lateksu, silikonu lub tworzywa TPE i są produktami wielorazowego użytku. W ofercie większości produkujących je marek znajdziemy najczęściej trzy rozmiary: mały, średni i duży. Jak działa kubeczek menstruacyjny? Kubeczek menstruacyjny należy zdezynfekować po zakupie oraz na początek i koniec każdej miesiączki. Podczas aplikacji kubek musi być złożony. Jako że jest on wykonany z elastycznego materiału, ułoży się po włożeniu do pochwy. Kubeczek opróżnia się co najmniej co 12 godzin, jednak zwykle, zwłaszcza...

tampon
iStock
Styl życia
Sprawdź, co wpływa na długość i przebieg twojej miesiączki!
Twój cykl miesięczny to jedna wielka niewiadoma! Sprawdź, co zrobić, żeby miesiączka pojawiała ci się wtedy, kiedy powinna, a krwawienie nie było zbyt obfite.

Nieregularne , przedłużające się i na dodatek obfite miesiączki to zmora wielu kobiet. Czasami mogą świadczyć o chorobie i wymagają leczenia. Często jednak wystarczy trochę zmienić styl życia, żeby okres pojawiał się wtedy, kiedy powinien oraz abynie trwał zbyt długo i nie był zbyt intensywny. Zmiana diety czy otoczenia mogą spowodować, że twoja miesiączka stanie się dla ciebie zdecydowanie mniej uciążliwa . Zobacz także: Masz bolesne miesiączki? Te błędy sprawiają, że czujesz się jeszcze gorzej! Co wpływa na przebieg miesiączki? Nieregularny i przedłużający się okres to zjawisko normalne u młodych dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, oraz dojrzałych kobiet zbliżających się do menopauzy. Przedłużające się (trwające sześć dni lub dłużej) albo wyjątkowe obfite miesiączki (takie, kiedy zmiana podpaski czy tamponu co dwie godziny nie wystarcza) mogą być spowodowane przez mięśniaki, endometriozę i zmiany nowotworowe. Dlatego, jeśli krwawienie jest u ciebie zawsze bardzo intensywne i długotrwałe, koniecznie zgłoś się do ginekologa . Pamiętaj jednak, że okres może się przesuwać w czasie i intensyfikować pod wpływem różnych czynników: Stres może wywołać zaburzenia cyklu i opóźnić wystąpienie okresu . Pod jego wpływem w organizmie kobiety wytwarzana jest mniejsza ilość gonadoliberyny (hormon, który pobudza uwalnianie hormonów luteinizującego i folikulotropowego, od których zależy jajeczkowanie) w efekcie czego krwawienie może wystąpić później i być wyjątkowo skąpe. Zbyt intensywne treningi mogą doprowadzić do tak zwanego funkcjonalnego braku miesiączki (FHA, functional hypothalamic amenorrhoea). Przyjmuje się, że zaburzenia miesiączkowania u ćwiczących kobiet to efekt nadmiernego zużycia energii. Organizm "uznaje", że w sytuacji ewentualnej ciąży nie jest w stanie zapewnić płodowi odpowiedniej ilości kalorii i...

Jak przyspieszyć miesiączkę?
Styl życia
Jak przyspieszyć okres? Są na to domowe sposoby
Czy da się przyspieszyć miesiączkę? Jak zrobić to domowymi metodami i czy to na pewno bezpieczne? Poznaj opinię eksperta.

Planujesz imprezę, wyjazd na urlop, a w tym samym czasie wypada ci okres? Chyba każdej z nas się to zdarzyło. Wtedy zadajesz sobie pytanie – czy da się jakoś przyspieszyć okres, żeby te okropne dni nie wypadły akurat w kluczowym dniu? I choć cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj 28 dni, to powinnyśmy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna , zależna m. in. od stylu życia czy predyspozycji fizycznych. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym możemy nieco regulować nasz cykl . Jak to możliwe? Przeczytaj także:  4 największe mity o miesiączce! Do tej pory na pewno wierzyłaś w choć w jeden z nich... Jak przyspieszyć okres? Zdaniem lekarzy ginekologów istnieje jeden, skuteczny sposób na przyspieszenie menstruacji, jakim jest kuracja hormonalna . Oczywiście pamiętajmy, że nie powinnyśmy eksperymentować z naszą gospodarką hormonalną na własną rękę i brać tabletek antykoncepcyjnych jedynie w celu przyspieszenia okresu. Jeśli na co dzień stosujesz antykoncepcję w postaci tabletek jednofazowych i pragniesz przesunąć okres, możesz wprowadzić zmiany w przyjmowaniu kolejnych pigułek . Aby przyspieszyć okres, zaleca się rozpoczęcie kolejnego opakowania antykoncepcji od razu, bez tygodniowej przerwy. Stosując tę metodę tabletki powinno się przyjmować przez co najmniej kolejne 21 dni. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek od razu wystąpi krwawienie. Pamiętajmy jednak, że warto uprzednio skonsultować takie działanie ze swoim ginekologiem. Domowe sposoby na przyspieszenie okresu Jeśli boicie się eksperymentowania z gospodarką hormonalną, istnieje wiele naturalnych domowych sposobów na przyspieszenie menstruacji. Najbardziej popularnym sposobem jest gorąca kąpiel , która nie tylko przynosi ukojenie i relaksuje spięte mięśnie, ale także poprawia krążenie krwi . W trakcie takiej kąpieli warto również masować dolne partie brzucha, co dodatkowo wspomoże...

Pielęgnacja
Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny?
Kubeczek menstruacyjny to ekologiczna alternatywa dla tamponów i podpasek. Jednak czy ten środek higieny intymnej jest bezpieczny dla zdrowia?

Kubeczek menstruacyjny to mały, silikonowy zbiorniczek. Odpowiednio aplikowany pozwala zapomnieć na cały dzień o tym, że mamy okres. Może być używany regularnie nawet przez kilka lat, więc pozwala zaoszczędzić pieniądze, które wydawałybyśmy na tampony czy podpaski. Wybór kubeczka może być podyktowany także troską o środowisko - nie produkujemy niepotrzebnych odpadów, które będą rozkładać się w środowisku przez setki lat. Wiele z nas zastanawia się jednak, czy ze zdrowotnego punktu widzenia to także korzystna alternatywa.  Źródło: Istock Zobacz także:  Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny z Rossmanna? Kubeczek menstruacyjny - czy jest bezpieczny dla zdrowia?  Według ginekologa kubeczek menstruacyjny ma wiele zalet. Oprócz ochrony środowiska, pomimo wielokrotnego używania, jest on bardzo higieniczny. Jeśli myjemy i wyparzamy kubeczek w gorącej wodzie przed kolejnym założeniem, a pomiędzy miesiączką trzymamy w specjalnym bawełnianym woreczku nie ma szansy, aby rozwinęły się w nim niechciane bakterie. Ginekolog twierdzi, że jest on nawet bardziej bezpieczny niż tampon. Kubeczek menstruacyjny  a tampon W trakcie noszenia kubeczka nie rozwijają się bakterie. Ginekolog zapewnia, że jest on nawet bezpieczniejszy dla zdrowia niż klasyczny tampon. Tampon trzymany w pochwie przez wiele godzin ma kontakt ze ściankami pochwy i powietrzem, co powoduje namnażanie się bakterii. Natomiast krew, która spływa do kubeczka jest zupełnie odizolowana od ścianek i od środowiska - nawet przez 8 godzin noszenia nie powstaną w nim żadne bakterie.  Kubeczek menstruacyjny - dla kogo Z kubeczka menstruacyjnego może korzystać każda kobieta, nawet ta, która ze względu na tyłozgięcie macicy odczuwała ból podczas korzystania z tamponów. Odpowiednio dobrany kubeczek nie powinien powodować żadnych dolegliwości, a mimo tego, że jest aplikowany nieco niżej niż tampon, nie...

Nasze akcje
Zapachy Police
PIELĘGNACJA

Wygraj nowe zapachy z linii GOODVIBES od Police To Be!

STYL ŻYCIA

Rossmann wspiera Niebieską Linię

Pielęgnacja skóry suchej
PIELĘGNACJA

Jak wykonać makijaż przy skórze suchej?

Maciej Zień Beauty
MAKIJAŻ

Kolekcja Maciej Zień Beauty jest już dostępna!

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
modne buty na jesień 2021
Moda

Modne buty na jesień 2021 - TOP 6 modeli, które będą hitem sezonu [Przegląd z sieciówek]

Aneta Zygmuntowicz
modne sukienki na jesień 2021 z sieciówek
Moda

Modne sukienki na jesień 2021 od 60 złotych. 5 propozycji z sieciówek, które musicie mieć w szafie!

Aneta Zygmuntowicz
efekty stosowania retinolu
Pielęgnacja

Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?

Aneta Zygmuntowicz
odżywki emolientowe do włosów
Fryzury

Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]

Laura Osakowicz
AZS na szyi
Pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Julia Cichocka
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
kurtka przejściowa na jesień 2021
Moda

Kurtki przejściowe na jesień 2021. Przegląd z sieciówek od 60 zł [Sinsay, Bershka, Zara, House, H&M]

Aneta Zygmuntowicz
płaszcze w kratę
Moda

Najmodniejsze płaszcze w kratę na jesień 2021 z sieciówek [Sinsay, Stradivarius, H&M, Tatuum, Mango]

Paulina Wierzchowiecka
pełne usta
Pielęgnacja

Pełne usta - jak uzyskać, jak dbać i jak malować?

Aneta Zygmuntowicz
nakładanie henny do brwi
Pielęgnacja

Henna do brwi - jak zrobić ją w domu, ile kosztuje i którą wybrać?

Paulina Wierzchowiecka
depilacja cukrowa
Pielęgnacja

Depilacja cukrowa - jak ją wykonać w domu? Przepis na pastę cukrową do depilacji

Katarzyna Dobrzyńska
jak używać roller do twarzy
Pielęgnacja

Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Laura Osakowicz
bakuchiol najlepsze kosmetyki z roślinnym zamiennikiem retinolu
Pielęgnacja

Bakuchiol, czyli roślinna alternatywa retinolu. Jak działa i jak stosować?

Milena Majak
Dziewczyna z naturalnym makijażem
Makijaż

Naturalny makijaż - jak go zrobić krok po kroku?

Julia Cichocka
Kobieta ze zniszczonymi w
Fryzury

Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku

Milena Majak Julia Cichocka