serum la roche-posay
Chcę testować
kosmetyki bandi
Chcę testować
naturican
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Chcę testować
kosmetyki vichy
Wyniki testu
equalibra
Chcę testować
sanelle
Laureaci
seysso
Wyniki testu
aa
Laureaci
kosmetyki iwostin
Wyniki testu
kosmetyki glov
Laureaci
kosmetyki aa
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Laureaci
kosmetyki bourjois
Laureaci
kosmetyki eucerin
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Wyniki testu
kosmetyki biotherm
Laureaci
kosmetyki seysso
Wyniki testu
kosmetyki avene
Laureaci
kosmetyki cerave
Laureaci
Mama z niemowlęciem
Styl życia

Czy zrezygnować z urlopu macierzyńskiego dla awansu?

Czy warto zrezygnować z urlopu macierzyńskiego dla awansu? Takie pytanie postawiła na Forum Wizażu jedna z Wizażanek. Problem trudny do rozwiązania, gdy w grę wchodzi bardzo wysoka podwyżka. Jak Wy byście postąpiły?

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim jest zawsze trudny. Kiedy jest najlepszy moment, by to zrobić? Czy za krótki macierzyński może skrzywdzić niemowlę? I odwrotnie - czy zbyt długi skreśla szanse kobiety na rynku pracy? Jedna z Wizażanek stanęła przed jeszcze innym problemem - czy w ogóle zrezygnować z urlopu macierzyńskiego w zamian za awans i podwyżkę?

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

Czy zrezygnować z macierzyńskiego dla podwyżki?

„Rodzę pod koniec września, od października miałabym objąć nowy projekt” - wyjaśnia Wizażanka w swoim wpisie. Podkreśla, że za zmianą stanowiska szłaby ogromna podwyżka - z pensji w wysokości 6 tys zł na wynagrodzenie 13 tys. zł. Kobieta podkreśla też, że większość czasu pracowałaby zdalnie z domu, tylko ok. 3 razy w tygodniu musiałaby się stawić w biurze na kilka godzin. Co więcej, niemowlę zostałoby wtedy z osobami, którym kobieta ufa - w tym samym budynku mieszkają dziadkowie, którzy są gotowi do pomocy. Do pomocy chętny jest też tata dziecka.

Z wpisu czuć, że propozycja awansu jest bardzo atrakcyjna i kusi przyszłą mamę. Toczy jednak wewnętrzna walkę, czy powinna tak robić?

Czy można pracować w połogu?

Większość Wizażanek na Forum odradza jej rezygnację z urlopu. Najczęstszy argument jest prosty - „nie dasz rady fizycznie”. Pierwsze 6 tygodni po porodzie to połóg - na początku młoda mama krwawi, ma skurcze, bo obkurcza się macica. Nieraz musi zmagać się z zapaleniem piersi. - Po pierwszym porodzie przez tydzień siedziałam na dmuchanym kółku, bo nie byłam w stanie normalnie usiąść - wspomina jedna z naszych użytkowniczek. A inna jej wtóruje: - Codziennie o godz. 18 zaczynałam płakać. Bez powodu. Mąż mnie pocieszał, uspokajał. Nic nie pomagało. Hormony przejęły nade mną kontrolę i nic nie pomagało. Przeszło po dwóch tygodniach.

Wizażanki na Forum przypominają, że sytuacja komplikuje się, jeśli dojdzie do cesarskiego cięcia - rana na brzuchu może się znacznie dłużej goić. Przyszła mama uspokaja, że rodzi w  dobrej, prywatnej klinice, ale jedna z internautek odpowiada jej:

"Rodziłam w dobrej klinice. Zakończone cesarskim cięciem. Nie straszę, po prostu -na pewne rzeczy nawet w najlepszym miejscu nie masz wpływu. Lekarze też nie. Moja młodsza córka robiła długie odstępy między jedzeniem (kp), ale tego też nie przewidzisz - są dzieci-wisielce i tu tatuś nie przyda się wcale. Do tego twoja kondycja nie tylko po porodzie - zwyczajnie, może maluch nie spać w nocy i będziesz notorycznie padnięta".

Czy urlop to strata szansy na dobrą pracę?

Kolejny argument jest natury psychicznej. Czy powinno zostawiać się maleństwo zaraz po urodzeniu? Neonatolodzy podkreślają, jak ważny jest kontakt dziecka z mamą. Przez lata kobiety walczyły o to, by nie odbierano im malucha zaraz po porodzie.

Z drugiej strony część Wizażanek porusza problem psychiki mamy, która może stracić szansę rozwoju.

"A ja bym jednak w to poszła. Jak zostaniesz w domu to będziesz sfrustrowana, być może skończy się tym że będziesz obwiniać dziecko. Poród jest ciężki, tak samo połóg, ale nie rezygnuj z siebie. Jest szansa że będziesz dobrze znosić połóg. Ja zrezygnowałam z pracy a byłam na wysokim stopniu. Siedzę teraz w domu i nie mam ochoty na nic" - pisze jedna z nich.

 

Ostatnie badania wskazały, że kobiety po urodzeniu dziecka coraz chętniej zostają w domu z maluchem - nie chcą wracać do pracy. Sprzyja temu na pewno roczny urlop macierzyński. Często problemem jest też dostęp do żłobków czy przedszkoli. 

Czy warto jednak w ogóle rezygnować z urlopu? A może mama sfrustrowana rezygnacją z szansy na awans też nie jest dobrym rozwiązaniem dla dziecka.

Jak uważacie? Jaką decyzję byście podjęły?

urlop macierzynski i rodzicielski
Styl życia
Urlop macierzyński i rodzicielski - jakie zmiany w 2013 roku?
Zobacz, jakie zmiany w urlopach macierzyńskich weszły w życie w 2013 roku. Czym się różni urlop rodzicielski od macierzyńskiego i jak skorzystać z urlopu dodatkowego?

  Wydłużony dodatkowy urlop macierzyński, nowy urlop rodzicielski – to niektóre przywileje dostępne po zmianach obowiązujących od 17 czerwca. Nowe zapisy dotyczą rodziców wszystkich dzieci, które urodziły się od początku roku 2013 oraz osób, które przyjęły pod opiekę dziecko do 7. roku życia (lub do 10. jeśli odroczono mu obowiązek szkolny). Urlop macierzyński Urlopy macierzyńskie zaczynają się w dniu porodu i trwają  20 tygodni , ale przyszła mama może o nie wnioskować do 6 tygodni przed jego przewidywaną datą. Z takiego urlopu może skorzystać również ojciec dziecka. Może to jednak nastąpić dopiero po 14. tygodniu urlopu wykorzystywanego przez matkę lub po 8. gdy ta wymaga opieki szpitalnej lub nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Dodatkowy urlop macierzyński W 2013 roku uległ on  wydłużeniu z 4 do 6 tygodni , a przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka do 8. By móc z niego skorzystać należy wystąpić z wnioskiem jeszcze w trakcie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego, jednak najpóźniej na 14 dni przed jego zakończeniem.   – Do tej pory było to 7 dni. Ten rodzaj urlopu może być wykorzystany jednorazowo lub maksymalnie w dwóch częściach, co jest istotną zmianą w porównaniu do poprzedniego brzmienia przepisu. W efekcie, również w tym przypadku rodzicie mogą się wymieniać korzystając z tego uprawnienia –  mówi Karol Lankamer ze spółki Pogotowie Kadrowe, współpracującej z platformą szkoleniową Eduself.pl. Nowy urlop rodzicielski Urlop rodzicielski daje młodym rodzicom 26 dodatkowych tygodni bycia z dzieckiem, a w efekcie umożliwia wydłużenie opieki nad urodzonym dzieckiem nawet do 1 roku.   przysługuje  po wykorzystaniu  urlopu macierzyńskiego...

Tata z dzieckiem
Fotolia
Styl życia
Najważniejsze informacje o urlopie ojcowskim
Urlop ojcowski, to rozwiązanie które ma pomóc młodym rodzicom w dzieleniu opieki nad dzieckiem. Ma on również umożliwić ojcu wsparcie partnerki i spędzenie pierwszych chwil z noworodkiem. Przeczytaj najważniejsze informacje dotyczące urlopu ojcowskiego.

Komu przysługuje urlop ojcowski? Urlop ojcowski przysługuje biologicznemu lub adopcyjnemu ojcu dziecka , który ma status pracownika, tzn. że posiada umowę o pracę oraz pozostaje w stosunku do pracy. Z urlopu ojcowskiego nie może skorzystać matka dziecka, ani żadne inne osoby. Aby otrzymać urlop ojcowski ojciec dziecka nie musi być w związku małżeńskim z matką dziecka. Ile dni urlopu ojcowskiego? Ojcom przysługuje 14 dni płatnego urlopu , dokładniej 2 tygodnie kalendarzowe, w skład których wchodzą soboty, niedziele, święta i dni wolne . Urlopu ojcowskiego nie można podzielić, 14 dni musi być wykorzystane w całości, jednorazowo, w ciągu pierwszych 12 miesięcy życia dziecka. W przypadku ojców adopcyjnych, czynnie zaangażowanych w wychowanie dziecka, prawo do wykorzystania urlopu upływa wraz z 12 miesiącem uprawomocnienia się wyroku dotyczącego adopcji. Ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego, jeśli dziecko nie ukończyło 7 roku życia (w przypadku odroczenia obowiązku szkolnego do 10 roku życia). Jeśli urlop ojcowski nie zostanie wykorzystany przepada. Urlop ojcowski a inne urlopy Urlop ojcowski jest niezależny od urlopu rodzicielskiego, macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Może zostać wybrany w tym samym czasie. Ojciec może też wykorzystać urlop macierzyński i nie będzie to miało wpływu na urlop ojcowski. W takiej sytuacji ojciec przebywający na urlopie ojcowskim otrzymuje 100% zasiłku macierzyńskiego oraz jest chroniony przed zwolnieniem z pracy. Jak uzyskać urlop ojcowski? Aby uzyskać urlop ojcowski należy złożyć pisemny wniosek u pracodawcy. Należy pamiętać, że w 2016 roku nastąpi zmiana przepisów w urlopach rodzicielskich .

Rodzina w pościeli
Fotolia
Styl życia
Urlop rodzicielski- co się zmieni w 2016 roku?
W 2016 roku zostaną wprowadzone zmiany w Kodeksie pracy, które mają ułatwić rodzicom łączenie życia rodzinnego z zawodowym. Sprawdź, co się zmieni w zasadach udzielania urlopu rodzicielskiego.

Nowelizacja przepisów ma usprawnić i ułatwić rodzicom możliwość skorzystania z urlopów związanych z opieką nad dzieckiem. Zmiany zakładają włączenie 6 tygodniowego urlopu macierzyńskiego do 26 tygodniowego urlopu rodzicielskiego, gdyż oba uprawnienia mają niemal identyczny charakter . Obecny podział niepotrzebnie komplikuje system urlopowy. Według nowych przepisów z części urlopu rodzicielskiego (16 tygodni) będzie można skorzystać do ukończenia przez dziecko 6 roku życia, a nie jak dotychczas 1 roku . Nowy urlop rodzicielski można będzie połączyć z pracą w niepełnym wymiarze czasu . W takiej sytuacji urlop rodzicielski będzie się wydłużać proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy . Nie może jednak wydłużyć się o więcej niż 64 tygodnie, a w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka z jednej ciąży, 68 tygodni. Zgodnie z nowelizacją urlop ojcowski można wykorzystać w dwóch tygodniowych częściach lub dwa tygodnie jednorazowo . Na jego wykorzystanie tatusiowie mają czas do 24 miesiąca życia dziecka, a nie jak dotychczas do 12 miesiąca . W sytuacji, gdy dziecko trafia do szpitala, ojciec przebywający na urlopie ojcowskim będzie mógł go przerwać i wznowić, gdy dziecko opuści szpital. Przepis obowiązuje również rodziców adopcyjnych. Kolejna poprawka zakłada, że pracodawca nie będzie miał obowiązku informowania pracownika o uprawnieniach związanych z obowiązkami rodzinnymi i rodzicielskimi. Komisja zrezygnowała też z przepisów antydyskryminacyjnych, które miały chronić pracownika wykonującego obowiązki rodzinne przed niewłaściwym traktowaniem przez pracodawcę . Jak Wam się podobają zmiany w zasadach udzielania urlopu rodzicielskiego? 

ONS
Styl życia
Księżna Meghan w ogniu krytyki: "Ona nie potrafi zajmować się swoim dzieckiem"
Młoda mama, po raz pierwszy od porodu pojawiła się w nieoficjalnym charakterze publicznie. Nie uwierzycie, za co dotknął ją #momshaming

Księżna Meghan zaskoczyła wszystkich, gdy postanowiła przerwać swój urlop macierzyński i pojawiła się na corocznym King Rower Royal Charity Polo Day . Wcześniej z dwumiesięcznym Archim widzieliśmy ją tylko zaraz po porodzie i ponad tydzień temu, podczas chrztu chłopca. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Meghan and Harry (@meghan_harry_news) Lip 6, 2019 o 8:19 PDT Zobacz także: Kim jest chłopak księżniczki Beatrice? Meghan Markle jest złą matką? Gdy w Internecie pojawiły się zdjęcia księżnej trzymającej niemowlę podczas nieoficjalnego wyjścia, od razu polała się na nią hala hejtu. Internauci skrytykowali ją za sposób w jaki trzyma swoje dziecko . Uznali, że robi to nieporadnie i wygląda jakby miała za chwilę upuścić niemowlę. Niektórzy dopatrzyli się także błędów w nieodpowiednim ubiorze syna  - mały Archie był bez skarpetek. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Meghan and Harry (@meghan_harry_news) Lip 10, 2019 o 9:58 PDT Na szczęście,  również wiele osób stanęło w obronie Meghan , argumentując, że przecież jest świeżo upieczoną mamą i ma prawo do drobnych potknięć. Ponadto, jest to jej własne dziecko, więc ma prawo nosić je i ubierać jak uważa. Nie oceniajcie jej i zostawcie w spokoju. Na pewno jest wspaniałą mamą Trzyma dziecko lepiej niż ja na początku. Młoda mama uczy się powoli, każdego dnia. Zobacz także: Kate Middleton jest w czwartej ciąży? Cieszymy się, że jest tak wiele komentarzy broniących księżną a zatroskani rodzice, pouczający innych jak mają zajmować się dzieckiem, powinni raczej zająć się swoimi własnymi, zgadzacie się?

Nasze akcje
odchudzanie
Styl życia
Chcesz być „xtraslim”? Odchudzanie wcale nie musi być udręką!
Partner
„Wygląd na skórze, trwałość i lekkość sprawiają, że aż chce się po niego sięgać”. Krem koloryzujący od Rare Beauty przetestowany!
MAKIJAŻ
Krem koloryzujący od Rare Beauty już przetestowany!
Partner
pielęgnacja skóry
Pielęgnacja
Innowacyjne urządzenia Braun. Mamy dla was kody zniżkowe!
Partner
akademia sysoss
fryzury
Jak wykonywać olejowanie, a jak myć włosy metodą OMO?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost