Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
maskara avon
Laureaci
kosmetyki aa wings of color
Wyniki testu
Dlaczego odczuwamy smutek nawet po udanym seksie
Styl życia

Czym jest dysforia i dlaczego odczuwamy smutek nawet po udanym seksie?

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek nawet po cudownym orgazmie? Spokojnie, to zdarza się wielu kobietom. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Jak się okazuje, często udany seks idzie w parze z niewyobrażalnym smutkiem. Ten stan to dysforia poprzedzona pełnym namiętności zbliżeniem, która występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób i choć stanowi temat tabu, to jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym.

Anna Mucha i Kuba Wojewódzki znowu są razem? Dowodów jest coraz więcej...

Dysforia po stosunku

Dysforia to nic innego, jak przeciwieństwo stanu euforycznego. To nastrój podobny do stanu depresyjnego, objawiający się złością, żalem i ogólną drażliwością. Jak się okazuje, niemal połowie z nas choć raz zdarzyło się odczuwać ogromny smutek tuż po stosunku. Myślisz, że to coś złego? Nic bardziej mylnego. Takie zachowanie wcale nie musi być tożsame z tkwieniem w niedającym satysfakcji związku czy nieudanym pożyciem seksualnym. Wręcz przeciwnie! Poseksualna dysforia przychodzi właśnie po dobrym seksie.

Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, a także nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles.

Knowles wyjaśnia, że poseksualna dysforia jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę szczęścia w postaci eksplozji hormonów podczas stosunku i nie powinniśmy jej wiązać z zaburzeniami psychicznymi.

Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak tuż po szczytowaniu, co może wywołać uczucie smutku – podkreśla Knowles. Jest to biologiczna funkcja naszego organizmu, która w mniejszym, lub większym stopniu zdarza się wielu ludziom – dodaje.

Jak zaznacza terapeutka, zjawisko stanów depresyjnych tuż po stosunku dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Ostatnie badania wykazały, że aż 46 proc. z 230 badanych kobiet odczuła smutek po stosunku nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Jak podkreślają badacze, przygnębienie nie miało jednak związku ze złymi relacjami pomiędzy partnerami, czy nieudanym pożyciem seksualnym.

Przeczytaj także: To najpopularniejsza pozycja seksualna na świecie! Też ją lubicie?

Badania przeprowadzone w 2011 dały podobne wyniki, według których co trzecia kobieta odczuwała smutek nawet po satysfakcjonującym seksie. Według badaczy to prawdopodobnie funkcja ewolucyjna ludzkiego organizmu skłaniająca nas do tego, by częściej współżyć. Niemniej, jak podkreśla Knowles, regularne odczuwanie dysforii poseksualnej nie powinno być traktowane jako normalne zjawisko.

Jeśli czujesz się zdenerwowany i nie wiąże się to tylko z naturalnym obniżeniem poziomu hormonów szczęścia pojawiających się po seksie, powinieneś się tym zainteresować. Taki stan może wskazywać na większy problem. Jeśli negatywne uczucia pojawiają się często i regularnie, warto skorzystać z pomocy terapeuty – mówi Knowles. Prawdopodobnie problem nie jest związany z samym aktem seksualnym, ale relacją z partnerem - dodaje.

Słyszeliście kiedykolwiek o dysforii czy depresji seksualnej? Czy kiedyś zdarzyło wam się odczuwać smutek nawet po udanym stosunku?

Przeczytaj także: Bielizna w tym kolorze najbardziej podnieca facetów! I wcale nie chodzi o czerwień…

Zdjęcia: iStock

Co to PCT i dlaczego czujemy smutek po seksie?
Styl życia
Nie czujesz przyjemności po seksie? Być może cierpisz na PCT
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek lub dyskomfort nawet po udanym seksie? Pewnie Twój partner nie był z tego zadowolony... Spokojnie ten problem dotyka wiele kobiet. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Seks to nie tylko fizyczna, ale i psychiczna przyjemność, która relaksuje, spaja związek, łagodzi ból, jak również ma wiele innych prozdrowotnych właściwości. Jak się okazuje nie każdy z nas czerpie radość i błogość nawet po udanym seksie, a u niektórych upragniony orgazm może nawet wywoływać niewyobrażalny smutek, który określany jest mianem PCT. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest PCT i dlaczego odczuwamy smutek po stosunku? Przygnębienie poprzedzone pełnym namiętności zbliżeniem występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób . Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „International Journal of Sexual Health”, aż 32,9 proc. kobiet przyznaje się do tego, że po seksie odczuwa złość , smutek, rozżalenie i ogólną drażliwość charakterystyczne dla stanów depresyjnych . Najciekawsze jest to, że towarzyszące nam po stosunku negatywne uczucia nie zawsze muszą być tożsame z niedopasowaniem seksualnym partnerów czy pozostawaniem w toksycznej relacji . Apatia przychodzi bowiem mimowolnie zazwyczaj po pełnym namiętności euforycznym zbliżeniu. Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, jak również nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles. Jak tłumaczy Knowles smutek , melancholia, wstyd, drażliwość, agresja, czy płacz odczuwane bezpośrednio po zbliżaniu określane jako postkoitalny smutek (ang. post-coital tristesse - PCT) może utrzymywać się od kilkunastu minut nawet do kilku godzin po stosunku i jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę hormonów. Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak...

O-shot: medycyna estetyczna polepszająca orgazm
Styl życia
Masz problemy z osiągnięciem orgazmu? Dzięki O-shot na zawsze o tym zapomnisz!
O-shot- ta kontrowersyjna metoda ma coraz więcej zwolenników. Na czym polega?

O kobiecym orgazmie krąży wiele mitów. Niektórzy sądzą, że można go osiągnąć jedynie dzięki długiemu, namiętnemu zbliżeniu z ukochaną osobą , inni z kolei stawiają na szybki, intensywny stosunek, a jeszcze inni uważają, że cudowne drżenie i zapierający dech w piersiach uzyskamy dzięki wymyślnym pozycjom seksualnym , które wymagają od nas niemal akrobatycznych umiejętności. I choć meandry kobiecego orgazmu są zgłębiane przez wielu naukowców od lat, to nie da się ukryć, że aby go osiągnąć, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim stres, zmęczenie, zła dieta, brak zaufania i dopasowania seksualnego z partnerem sprawiają, że nie każda z nas jest w stanie osiągnąć pełnię rozkoszy przy każdym zbliżeniu. A co, jeśli powiedzielibyśmy, że O-shot na dobre wyeliminuje wszystkie wasze troski i zapewni cudowną ekstazę przy każdym zbliżeniu ? Jak osiągnąć orgazm? Trudno jednoznacznie zdefiniować czym jest kobiecy orgazm , ponieważ stanowi on zjawisko bardziej złożone od męskiego orgazmu . I choć możemy go określić jako kulminacyjną fazę podniecenia seksualnego podczas stosunku, to nie da się ukryć, że każda kobieta przeżywa ją na swój sposób. Jedne płaczą, inne się śmieją, jeszcze inne bywają agresywne, niemniej niezależnie od tego, w jaki sposób zachowujemy się podczas szczytowania, każda z nas marzy o „wielkim O”. Warto nadmienić, że nie tylko odpowiednia atmosfera, dopasowanie seksualne, długość i intensywność pieszczot, wzajemne zaufanie czy  odpowiednia dieta mają wpływ na to, czy nasz stosunek zakończy się wspaniałą ekstazą.  Osiągnięcie orgazmu jest bowiem w dużej mierze uzależnione również od dnia cyklu menstruacyjnego, jak również ukrwienia naszych narządów intymnych . I tu z pomocą przychodzi O-shot. O-shot: co to jest? O-shot, stanowiący skrót od Orgasm-shot (z ang. zastrzyk orgazmu) ma na...

Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?
Styl życia
Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?
Naukowcy nie mają wątpliwości- to właśnie przez to ciągle zakochujesz się w facetach będących kopią twoich byłych.

Ile razy po rozstaniu obiecywałaś sobie, że twój następny parter będzie zupełnie inny od poprzedniego? Ile razy ci się to nie udało? Spokojnie, nie jesteś sama. Większość z nas wybiera partnerów pod pewnych względem podobnych do swoich eks . Nawet jeśli różnią się stylem, sposobem poruszania, wyglądem, charakterem, to nadal niektóre cechy nowego ukochanego stuprocentowo pokrywają się z tymi, którymi cechował się także twój znienawidzony eks. Często zdarza się, że kiedy związek się kończy, ludzie przypisują jego rozpad osobowości swojego byłego partnera i decydują, że muszą umawiać się z kimś o zupełnie innych cechach charakteru – mówi Yoobin Park z University of Toronto. Nasze badania sugerują jednak, że ludzie mają silną tendencję do umawiania się z osobami o tym samym typie osobowości, co ich były partner – dodaje. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wciąż pakujemy się w związek z określonym typem faceta, który prędzej czy później może poszerzyć grono naszych byłych? Przeczytaj także:  Ten dylemat zna każda z nas... Ile powinniśmy powiedzieć partnerowi o naszych byłych? Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks? Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół psychologów z University of Toronto, niezwykle częstą praktyką jest podświadome poszukiwanie partnera podobnego do naszego eks. Nie chodzi tu o posturę, rysy twarzy, gestykulację, czy ton głosu, ale jego osobowość i sposób bycia. By to udowodnić, badacze przeprowadzili szeroko zakrojoną ankietę na grupie 332 respondentów obu płci pytając o takie aspekty ich osobowości, jak ugodowość, sumienność, ekstrawertyzm, introwertyzm, czy otwartość na nowe doświadczenia. Następnie o wypełnienie takich samych ankiet poproszono obecnych i poprzednich partnerów respondentów. Dane ujawniły znaczny stopień podobieństwa obecnych i byłych partnerów badanych....

Fotolia
Styl życia
Robisz dużo selfie? To sporo mówi o twoim... życiu erotycznym
Badania holenderskich naukowców mogą sprawić, że dobrze się zastanowisz zanim wrzucisz na swój profil kolejne selfie...

Uwielbiasz publikować swoje selfie? Uważaj, to sporo mówi o Tobie i Twoim podejściu do... seksu. Dziwne? Naukowcy z  Uniwersytetu Wageningen w Holandii postanowili sprawdzić, co selfie mówi o naszym życiu seksualnym . Wiadomo, że jedno selfie nie jest równe drugiemu. Niekiedy jest to radosna, niewinna pamiątka z imprezy, czy innej formy miłego spędzania wolnego czasu, a czasem jest to zdjęcie, które może być naprawdę zmysłowe. Zobaczcie także:   10 filmów, które pomogą Ci... przetrwać rozstanie! Badacze wzięli pod lupę 800 osób, z którymi przeprowadzono wywiady. Wydaje się Wam, że osoby, które często robią sobie selfie są pewne siebie i spełnione seksualnie ? Otóż okazało się, że 83% tych, którzy w social mediach publikują swoje prowokujące zdjęcia ma problemy z życiem erotycznym , a dokładniej rzecz ujmując, w ogóle go nie mają. Badania pokazały, że osoba która dodała około 45 dodanych zdjęć, miała za sobą dwa stosunki. Naukowcy doszli więc do wniosku, że selfie wcale nie są oznaką  narcyzmu , tylko wołaniem o uwagę (szczególnie ze strony płci przeciwnej). Z drugiej jednak strony, temat seksu jest coraz bardziej popularny i coraz odważniej porusza się go wśród znajomych. Niektórym osobom wstyd przyznać się, że dawno nie współżyło. Może więc jest to też sposób na sprawianie złudzeń, że życie erotyczne kwitnie. Co o tym sądzicie? Myślicie, że te badania potwierdzają regułę? Zobaczcie także:   Czy zgodzisz się na zdradę?  

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost