klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Czym należy sugerować się przy wyborze szkoły językowej?

Jakie kryteria powinna spełniać szkoła języków obcych, aby mogła zostać zakwalifikowana do grona tych najlepszych? Czym kierować się przy wyborze szkoły językowej? Na co zwracać szczególną uwagę? Oto kilka podpowiedzi!
Materiał partnera
luty 20, 2017

Testy poziomujące

Przeglądając oferty szkół językowych, sprawdź, czy przeprowadzają one testy, na podstawie których oceniane są umiejętności językowe kursantów. W Szkole Języków Obcych Lincoln warunkiem zapisu na kurs jest wypełnienie testu poziomującego, a w dalszej kolejności – odbycie rozmowy kwalifikacyjnej z lektorem, która potwierdza stopień zaawansowania językowego.

Sam test często nie jest miarodajny. Zdarza się, że kursant bezbłędnie rozwiązuje testy, ale zupełnie nie radzi sobie z mówieniem w języku obcym. Poziom z testu nie jest wówczas poziomem, na który powinien się on zapisać. Może być również na odwrót – kursant potrafi się komunikować, ale popełnia błędy gramatyczne, które prowadzą do wielu nieporozumień. Podczas rozmowy lektor weryfikuje wynik testu poziomującego i pomaga w wyborze grupy odpowiedniej pod względem zaawansowania – tłumaczy Pani Agnieszka Matras, Brand Manager w Szkole Języków Obcych Lincoln.

Kadra                                          

Bardzo ważną rolę w procesie nauki języka obcego odrywa lektor. Dlatego, zanim wybierzesz szkołę, upewnij się, że jej kadrę tworzą wysoko wykwalifikowani specjaliści, z wykształceniem kierunkowym, z odpowiednim przygotowaniem i predyspozycjami do nauczania. W szkole językowej Lincoln kompetencje nauczycieli potwierdzają przeprowadzane wśród kursantów ankiety. A czy można prosić o bardziej wiarygodne źródło informacji niż opinia samych uczniów?

Wielkość grup

Kolejnym kryterium, o którym należy pamiętać przy wyborze szkoły językowej, jest liczba osób w grupie. Im mniejsza grupa, tym większa szansa na aktywny udział w zajęciach. Aby lektor mógł poświęcić uwagę każdemu z kursantów z osobna, grupa liczyć powinna nie więcej niż 12 osób.

Harmonogram zajęć

Porównując poszczególne szkoły językowe, warto sprawdzić, w której z nich jest większy wybór kursów na wszystkich poziomach zaawansowania. Ważne, aby móc dopasować zajęcia do planu dnia, a w razie nieobecności – odrobić je w innym terminie. Większość szkół prowadzi zajęcia w systemie 2x2 – zajęcia 2 razy w tygodniu po 2 lekcje 45-minutowe, z reguły w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Poza takimi kursami, w ofercie szkoły Lincoln znajdują się także zajęcia poranne i przedpołudniowe. Dodatkowo, uczniom, którzy nie mogą poświęcić na zajęcia dwóch dni w tygodniu, Lincoln proponuje kursy jednodniowe – w piątki i soboty (1x4 godziny lekcyjne). Szkoła licząca się z potrzebami i wymaganiami kursantów, powinna gwarantować wszystkie te opcje.

Metody nauczania

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dowiedz się, co jest wliczone w cenę kursu. W szkole Lincoln kursanci mogą uczestniczyć w rozmaitych zajęciach dodatkowych (konwersacje face-to-face z native speakerem, dyskusje na forum grupy zajęciowej, w mniejszych grupkach i parach, ćwiczenia z gramatyki i ze słownictwa itp.) i w warsztatach przygotowujących do egzaminów. Dodatkowo, uczniowie mają możliwość zapisania się na indywidualne konsultacje językowe lub egzaminacyjne.

Lincoln nie zamyka się w podręcznikowych ramach – zajęcia wzbogacane są o nagrania audio i wideo, artykuły z gazet oraz Internetu, plakaty, fiszki, rozsypanki tekstowe i role play. Kursanci mają dostęp do biblioteki z literaturą obcojęzyczną i filmami w oryginalnej wersji językowej. Dodatkowym udogodnieniem jest sekretariat internetowy, gdzie każdy z uczniów posiada indywidualne konto i może znaleźć informacje dotyczące zajęć, biblioteki itp. Dzięki tego typu pomocom nauka staje się ciekawsza i bardziej efektywna.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Najlepsze szkoły językowe prowadzą zazwyczaj centra egzaminacyjne. Szkoła Lincoln jest autoryzowanym Centrum Egzaminacyjnym Cambridge English o statusie otwartym. Oznacza to, że przeprowadza ona egzaminy nie tylko dla swoich kursantów, ale dla wszystkich chętnych. Lincoln posiada uprawienia do organizowania i przeprowadzania egzaminów YLE, KET, PET, FCE, CAE, CPE, ILEC, ICFE, BEC. Dodatkowo, szkoła oferuje kursy przygotowawcze do egzaminów z języka niemieckiego.

Potrzeba wiele czasu i energii, aby opanować wybrany język obcy. Sukces w nauce to przede wszystkim wynik Twojej systematycznej pracy. Szkoła językowa ma Ci w tym jedynie pomóc. Pamiętaj – nikt nie nauczy się języka za Ciebie!

materiał powstał przy współpracy ze Szkołą Języków Obcych Lincoln

Przezwisko księcia George'a. Jak wołają na niego koledzy w szkole?
Styl życia Koledzy księcia George'a wymyślili mu przezwisko. Jest bardzo zabawne!
Książę George to mały urwis i wbrew powszechnej opinii doskonale dogaduje się z rówieśnikami. Nic dziwnego, że wybrali dla nie niego właśnie takie przezwisko :).
Milena Majak
kwiecień 20, 2019

Czyżby zakaz, zgodnie z którym  książę George nie mógł mieć przyjaciół , był tylko plotką? Okazuje się, że w szkole, do której uczęszcza, ma ich naprawdę wielu . Z sympatii do przyszłego następcy tronu, rówieśnicy wymyślili dla niego całkiem zabawne przezwisko . Na szczęście to nic obraźliwego. Przezwisko księcia George'a Prywatna szkoła Thomas'a Batterse'a w Londynie, do której uczęszcza książę George, to jedna z najbardziej prestiżowych placówek tego typu na całym świecie. Poziom nauczania jest tutaj naprawdę wysoki. I mimo że belfrowie od najmłodszych lat wpajają dzieciom zasady etykiety , niektóre z nich nadal uwielbiają płatać figle . Trudno się temu zresztą dziwić, w końcu mają tylko po kilka lat. Wśród nich jest oczywiście przyszły następca tronu. Wiele osób uważa księcia George'a za urwisa. Nic dziwnego, skoro na swoją mamę mówi "pierdoła" i w dodatku  żartuje sobie z obcych kobiet . Nie bez powodu doczekał nieco zabawnego, ale za to bardzo pasującego do niego przezwiska . George jest bardzo szczęśliwy w szkole, a jego pseudonim to P.G. (od Prince George). Jest bardzo popularny i ma wielu przyjaciół. Nie ma za wiele zamieszania w związku z tym, kim jest - zdradza rodzic jednego z uczniów w rozmowie z Vanity Fair. Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek. Okazuje się, że owy rodzic miał też coś więcej do powiedzenia na temat samych rodziców księcia George'a . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez The Cambridge Family (@princewilliamofcambridge) Kwi 19, 2019 o 9:42 PDT Mimo że Kate i William mają wiele królewskich obowiązków do spełnienia i udzielają się charytatywnie, zawsze znajdą czas bardziej przyziemne sprawy . Często i chętnie angażują się w kwestie związane ze szkołą . Są też bardzo przyjaźni -...

Przeczytaj
Styl życia 10 błędów przy nauce angielskiego. Przynajmniej cztery popełniasz na pewno…
Nauka języka nie przynosi pożądanych efektów? Zapoznaj się z przygotowaną we współpracy ze szkołą językową Lincoln listą 10 najczęstszych błędów, jakie popełniają osoby uczące się angielskiego. Są to przyzwyczajenia, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy, a które skutecznie utrudniają nam naukę języka.
Materiał partnera
grudzień 30, 2016

1. Przekonanie, że języka angielskiego można nauczyć się w kilka miesięcy Doskonała znajomość języka angielskiego w rok? Nic bardziej mylnego. Nauka języka to proces czasochłonny i złożony, dlatego radzimy – uzbrój się w cierpliwość. Wygórowane ambicje oraz wywołane przez nie uczucie rozczarowania i frustracji, nie tylko przeszkodzą Ci w skutecznym przyswajaniu języka, ale mogą również spowodować, że stracisz zapał i zrezygnujesz z dalszej  nauki. 2. Uznawanie nauki języka za żmudny obowiązek Nie ma wątpliwości – w obecnych czasach niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Fakt ten nie oznacza jednak, że nauka angielskiego traktowana być musi jako przykry obowiązek. Przymus nikomu nie kojarzy się dobrze. Angielski da się lubić, a przekonasz się o tym tylko wtedy, jeżeli naukę rozpoczniesz z odpowiednim, pozytywnym nastawieniem. 3. Porównywanie języka angielskiego do polskiego Język angielski i język polski to dwa kompletnie różne języki, które, choć mają punkty wspólne, to występują one stosunkowo rzadko. Znacznie łatwiej jest wymienić różnice – języki te wyraźnie odbiegają od siebie m.in. pod względem konstrukcji gramatycznych, rytmu języka, akcentowania, a także wymowy słów i dźwięków. Porównywanie angielskiego do naszego języka ojczystego nie ma najmniejszego sensu, a już na pewno nie pomoże w nauce. 4. Brak systematyczności w nauce Systematyczność i stały kontakt z językiem to warunek konieczny efektywnej nauki. Oczywiście, należy robić przerwy, jednak nie mogą być one zbyt długie. Odstawienie nauki języka na kilka miesięcy grozi pojawieniem się blokady i zmarnowaniem dotychczasowego trudu i energii. Tak więc, zastanów się dwa razy, zanim zaplanujesz dłuższy odpoczynek od nauki języka obcego. 5. Lęk przed popełnianiem błędów Od samych błędów znacznie gorszy jest strach przed ich popełnianiem. Lęk przed porażką, obawa...

Przeczytaj