kosmetyki maybelline new york
Chcę testować
kosmetyki vichy
Wyniki testu
equalibra
Chcę testować
sanelle
Laureaci
seysso
Wyniki testu
aa
Laureaci
kosmetyki iwostin
Wyniki testu
kosmetyki glov
Laureaci
kosmetyki aa
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Laureaci
kosmetyki bourjois
Laureaci
kosmetyki eucerin
Laureaci
kosmetyki miss sporty
Wyniki testu
kosmetyki biotherm
Laureaci
kosmetyki seysso
Wyniki testu
kosmetyki avene
Laureaci
kosmetyki cerave
Laureaci
krem avon
Laureaci
Vichy Neovadiol
Laureaci
krem la roche-posay
Laureaci
Dziecko przy oknie
Fotolia
Styl życia

Czym objawia się autyzm dziecięcy?

U części dzieci bardzo trudno rozpoznać autyzm dziecięcy. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna na temat tej choroby. Niejednokrotnie obserwacja rodziców i opiekunów, osób które są najbliżej dziecka, pozwala wcześnie wykryć autyzm, a co za tym idzie skutecznie go leczyć.
Dziecko w oknie

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Przyczyny autyzmu dziecięcego

Na autyzm dziecięcy składają się czynniki genetyczne i środowiskowe, jednak naukowcy w dalszym ciągu nie mają jednoznacznej odpowiedzi, co do przyczyn choroby. Na chwilę obecną zostało zidentyfikowanych wiele genów, które mają związek z zachorowaniami. W badaniach nad osobami z autyzmem wykryto nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu, chorzy na autyzm mają rozregulowany poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników. Wiadomo, że do zaburzeń w rozwoju mózgu może dochodzić już we wczesnym życiu płodowym.
Autyzm dziecięcy rozpoznaje się do 3 roku życia. Przypadki zachorowań w późniejszym wieku, około 4-5 roku życia nazywane są autyzmem atypowym.

Jak rozpoznać autyzm dziecięcy?

Te zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój u rodziców:

 • rzadko się uśmiecha
 • woli samotną zabawę
 • nie reaguje na własne imię
 • woli kontakt z rzeczami niż z ludźmi
 • nie bawi się z innymi dziećmi
 • nie jest kreatywne w zabawie
 • unika kontaktu wzrokowego, a jeśli patrzy to nie na osobę, a „przez osobę”
 • zachowuje się impulsywnie
 • jest nadwrażliwe na dźwięk lub dotyk
 • nie reaguje na ból
 • mówi mało, albo wcale
 • używa słów bez znaczenia, albo powtarza za nami (echolalia)
 • jeśli już mówi, to zwykle na jeden temat
 • nie gestykuluje podczas mówienia
 • patrzy na palec a nie na przedmiot, który palcem wskazujemy
 • wpada w gniew bez wyraźnego powodu
 • ma problemy w kontaktach z innymi dziećmi
 • ma ograniczoną mimikę twarzy, rzadko widać na niej emocje
 • nie jest empatyczne, nie potrafi zrozumieć emocji innych ludzi
 • nie lubi się przytulać
 • wykazuje zachowania autoagresywne, np. uderza głową w ścianę
 • wprowadza się w nieustanny ruch: kiwanie, huśtanie, obracanie się w miejscu (stereotypie ruchowe)
 • lubi rutynę
 • podczas zabawy układa zabawki w rzędy
 • jest nadpobudliwe
 • jest spętane ruchowo, nie porusza się spontanicznie
 • nie balansuje rękami, nie biega w podskokach, chodzi drobnym krokiem

Genialne umiejętności dzieci autystycznych

Część dzieci chorych na autyzm przejawia wyjątkowe zdolności. Ze względu na fakt, że chorzy inaczej odbierają otaczający ich świat, np. smaki i kolory, dużo lepiej niż osoby zdrowe radzą sobie z rozpoznawaniem kształtów na skomplikowanym tle, łatwiej i mocniej zapamiętują detale. Zdarza się też, że osoby chore na autyzm są obdarzone wyjątkowymi umiejętnościami. Sawanci, jak nazywa się takie osoby, odnoszą duże sukcesy w bardzo specjalistycznych dziedzinach. Mogą wyróżniać się fenomenalną pamięcią, wielkim talentem muzycznym, plastycznym czy matematycznym. W literaturze naukowej opisano kilkanaście przypadków dzieci, które wykazywały niesamowite zdolności, jak np. umiejętność czytania trudnych map. Bohater filmu „Rain Man” Raymond Babbit potrafił wyrecytować z pamięci treść 7600 książek, postać ta była wzorowana na Jim'ie Peek'u, który chorował na autyzm. Przeprowadzanie niezwykle skomplikowanych operacji matematycznych w pamięci, jest możliwe prawdopodobnie dzięki umiejętności nadawania cyfrom kolorów i kształtów. Sawanci zadziwiali do tej pory wiedzą geograficzną, astronomiczną, matematyczną, ale wśród nich możemy również znaleźć genialnych muzyków, poetów, malarzy, osoby z niezawodną pamięcią fotograficzną czy słuchem absolutnym. Według najnowszych badań liczba sawantów wśród chorych na autyzm wynosi około 30%. 

Zdiagnozowanie i leczenie autyzmu dziecięcego

Często autyzm objawia się regresem w rozwoju. Na przykład dwulatek, który do tej pory uczył się nowych słów, nagle przestaje mówić. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie autyzmu dziecięcego. Chorobę można zauważyć już w 6 miesiącu życia dziecka (np. dziecko się nie uśmiecha), jednak najczęściej staje się to około 2 roku życia. Wtedy rodzice dostrzegają u dziecka problemy w komunikowaniu się, zaburzenia w okazywaniu emocji i braki w kompetencjach społecznych. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, aby zdiagnozować autyzm nie muszą wystąpić wszystkie wymienione wyżej objawy. Zdarzają się dzieci z autyzmem, które np. lubią się przytulać, mówią i nie wykazują dziwnych zachowań. Dlatego tak trudno wychwycić autyzm u części dzieci. Iloraz inteligencji chorych na autyzm dzieci nie odbiega od przeciętnego. Zdiagnozowanie choroby zaczyna się od obserwacji przez rodziców lub nauczycieli w przedszkolu niepokojących objawów. Do pełnej oceny, czy dziecko jest chore na autyzm, potrzebna jest opinia między innymi neurologa, psychologa, psychiatry i logopedy. Na autyzm nie ma lekarstwa. Aby poprawić funkcjonowanie chorego grupa lekarzy skupia się na leczeniu objawów. Leczenie każdego dziecka przebiega indywidualnie. W procesie leczenia należy pamiętać, aby nie promować wyjątkowej, lecz bardzo często nieprzydatnej w życiu codziennym, genialnej umiejętności dziecka. Należy cały wysiłek włożyć w ułatwienie mu funkcjonowania w społeczeństwie. Terapia pomimo tego, że jest żmudna, wymaga ogromu pracy i zaangażowania ze strony dziecka, rodziców i lekarzy, przynosi efekty.

Sprawdź też stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć oraz czym jest dziecięce porażenie mózgowe. Przeczytaj również co to jest AZS.

dotyk dziecka jest wazny
PantherMedia
Styl życia
Dlaczego dotyk jest ważny? Przytulaj swoje dziecko!
Jak często przytulasz swoje dziecko? Czy wiesz, jak wpływa dotyk na rozwój malucha? Sprawdź, dlaczego warto przytulać dzieci jak najczęściej!

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, mama koncentruje się na nim całkowicie: karmi, przewija, kąpie, usypia i dba o zaspokajanie wszystkich jego potrzeb.  Ale noworodek potrzebuje nie tylko pokarmu czy snu: bardzo ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa, spokój, bliskość mamy.  Czy wiesz, jak zaspokoić psychiczne potrzeby dziecka?   Dlaczego dotyk dziecka jest ważny? Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów noworodka:  dzięki dotykaniu dziecko czuje się bezpieczne  i lepiej się rozwija, dlatego bardzo ważne jest częste przytulanie malucha. Noworodek odczuwa potrzebę bliskości, przytulanie daje mu wrażenie ciągłości życia prenatalnego, zwiększając poczucie bezpieczeństwa. Przytulane noworodki lepiej się rozwijają  i rzadziej chorują niż dzieci, które są pozbawione tej formy okazywania bliskości. Przytulanie, dotykanie i głaskanie dziecka korzystnie wpływa na jego rozwój psychoemocjonalny: dziecko czuje się kochane, akceptowane, szczęśliwsze. Kiedy przytulać dziecko? Potrzeba bycia przytulanym jest instynktowna i wrodzona, dotyczy każdego z nas - nie tylko dzieci.  Przytulanie wzmacnia więzi  między rodzicem a dzieckiem, pozwala na coraz lepsze poznanie potrzeb dziecka i ich zrozumienie Większość rodziców przytula swoje dzieci w różnych nieprzyjemnych dla dziecka sytuacjach, np. gdy płacze, gdy się czegoś boi, gdy jest chore. Jednak  dzieci zawsze potrzebują naszej bliskości i wsparcia  - przytulajmy je też beż okazji. Małe dzieci chętnie same przychodzą do rodziców, żeby się przytulić.  Nastolatki  - zwłaszcza chłopcy -  mogą unikać dotyku  rodziców (czują się trochę skrępowane), jednak nadal potrzebują przytulenia i wsparcia bliskich.  Znana terapeutka amerykańska, Virginia Satir, o dotyku: By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.  By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.  By się...

Noworodek z ojcem
Fotolia
Styl życia
Najważniejsze informacje o zasiłku opiekuńczym na dziecko
Co zrobić gdy z powodów losowych nie masz z kim zostawić chorego lub zdrowego dziecka? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się najważniejszych informacji na temat zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe przysługuje obojgu rodzicom dziecka, które nie ukończyło 8 lat. Można się o niego ubiegać w przypadku gdy: rodzic opiekujący się dzieckiem zachorował i nie jest w stanie sprawować opieki rodzic na co dzień zajmujący się dzieckiem przebywa w szpitalu mama sprawująca opiekę nad dzieckiem rodzi żłobek, przedszkole lub szkoła zostały w sposób niezaplanowany zamknięte Zasiłek może być wypłacany maksymalnie przez 60 dni w roku . Wyjątek stanowi sytuacja, w której matka dziecka przebywa w szpitalu po porodzie. Ojcu dziecka przysługuje wtedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który wynosi maksymalnie 8 tygodni. Te 56 dni nie są odejmowane od przysługujących 60. Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko O zasiłek opiekuńczy na dziecko chore można się ubiegać do 14 roku życia dziecka . Zasiłek przysługuje też na innych chorych członków rodziny. Warunkiem przyznania zasiłku opiekuńczego na chorego członka rodziny jest to, że członkowie rodziny muszą mieszkać w jednym miejscu . Zasiłek może być wypłacany maksymalnie przez  60 dni w roku na dziecko do 14 lat . W przypadku opieki nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub innym członkiem rodziny zasiłek może być wypłacany przez maksymalnie 14 dni w roku . Zasiłek opiekuńczy- komu przysługuje Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które posiadają ubezpieczenie chorobowe . Warunkiem jego przyznania jest to, że żaden inny członek rodziny nie jest w stanie w tym czasie sprawować opieki. Na dziecko, które nie ukończyło 2 roku życia zasiłek opiekuńczy przysługuje zawsze , nawet jeśli są inni członkowie którzy są w stanie zapewnić opiekę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje również na dzieci przysposobione oraz obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Ile wynosi zasiłek opiekuńczy Miesięczny zasiłek opiekuńczy...

Niemowlę u lekarza
Fotolia
Styl życia
Stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć?
Stwardnienie guzowate powoduje mutację genów TSC odpowiedzialnych za hamowanie rozrostu nowotworów. Szacuje się, że Stwardnieniem Guzowatym dotkniętych jest około miliona ludzi na całym świecie, w tym około 7000 w Polsce.

Czym jest stwardnienie guzowate? Stwardnienie guzowate to choroba genetyczna wywołana przez mutację jednego z genów TSC1 lub TSC2. Geny TSC są odpowiedzialne za hamowanie rozrostu nowotworów. Uszkodzenie któregokolwiek z nich skutkuje powstawaniem guzów w różnych narządach. 40% przypadków zachorowań wynika z dziedziczenia wadliwych genów. Jeśli jeden z rodziców jest nosicielem wadliwego genu istnieje 50% szans na przekazanie go dziecku. Stwardnienie guzowate najczęściej atakuje skórę, mózg, nerki serce, oczy i płuca, rzadziej wątrobę, trzustkę, narządy rozrodcze i kości. Stwardnienie Guzowate to choroba wielonarządowa. Jak rozpoznać stwardnienie guzowate? Pierwsze objawy choroby mogą być zauważone już w okresie płodowym , podczas rutynowych badań USG. W sercu płodu tworzą się charakterystyczne guzy, które są niegroźne a po urodzeniu zaczynają się zmniejszać i ostatecznie samoistnie znikają. 90% dzieci chorych na stwardnienie guzowate posiada bezbarwne znamiona na skórze, które mogą się pojawić tuż po urodzeniu lub do 24 miesiąca życia . Znamion musi być więcej niż 2, a ich średnica musi być większa niż 5 mm. Kolejny charakterystyczny objaw to napady padaczkowe nasilające się około 5 miesiąca życia , które występują u 60-90% chorych. U starszych dzieci i nastolatków rozpoznaje się guza mózgu, który powoduje między innymi wodogłowie. U 70-80% dorosłych chorych na SG rozpoznaje się guzy nerek, które nieleczone mogą przekształcić się w ulec zezłośliwieniu. Jak leczyć stwardnienie guzowate? Stwardnienie guzowate to choroba, która wymaga wieloaspektowego procesu diagnostyczno-terapeutycznego . W zespole leczącym SG powinni się znaleźć specjaliści tacy jak: neurolog, epileptolog, onkolog, urolog, kardiolog czy pulmonolog. Zmianami zachodzącymi podczas napadów padaczkowych, które mogą prowadzić do autyzmu czy ADHD powinni zająć się psycholog...

język migowy dla niemowląt
Fotolia
Styl życia
Język migowy dla niemowląt - czy warto?
Inteligencja emocjonalna dzieci rozwija się znacznie szybciej niż ich umiejętności językowe. Maluch już od pierwszych miesięcy życia zdaje sobie sprawę ze swoich potrzeb, choć nie potrafi jeszcze o nich mówić. W jaki sposób możemy je odczytać? Czy warto migać do niemowląt?

Każda mama wie, że - zwłaszcza na początku -  trudno jest prawidłowo odczytać znaczenie płaczu , krzyku, braku apetytu lub narzekań malucha. Zrozumienie informacji, które dziecko ma do przekazania znacznie ułatwia komunikację pomiędzy rodzicami a maluszkiem. Ma też korzystny wpływ zarówno na rozwój niemowlęcia, jak i na samopoczucie rodziców.  Jednym ze sposobów na skuteczne nawiązanie z nim kontaktu jest.. język migowy! Język migowy  wykorzystywany z relacjach z niemowlakiem rozwija przede wszystkim jego zdolności językowe oraz przyspiesza naukę mowy. Badania wykazały, że poznanie języka migowego w pierwszych miesiącach życia zwiększa także iloraz inteligencji, kształtuje umiejętność myślenia, podejmowania decyzji oraz planowania (w kolejnych latach życia). Dzięki temu dziecko chętniej rozwija umiejętności poznawcze, emocjonalne oraz psychiczne i od najmłodszych lat kształtuje w sobie poczucie pewności siebie. Nauka migania do niemowląt Język migowy dla niemowląt jest sposobem na  rozpoczęcie wczesnej komunikacji z dzieckiem , zanim będzie ono potrafiło słowami wyrazić swoje potrzeby. Naukę można rozpocząć już około szóstego miesiąca - jest to czas kiedy maluch zaczyna świadomie machać rączką, robiąc np. papa  – mówi Agnieszka Godlewska – Wawrzyniak, nauczyciel w Centrum Helen Doron Early English. Znaki powinny być dostosowane do wieku malucha. Dlatego początkowo poznaje te, określające podstawowe czynności lub rzeczy w jego otoczeniu – mleko, kąpać się, spać. Później dochodzą inne, np. boję się, a z czasem także zwierzęta lub części ciała. Naukę należy rozpoczynać od znaków wykonywanych przez usta. Następnie uczymy tych, do których pokazywania wykorzystujemy rękę płaską. Warto pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia, dziecko nie potrafi jeszcze w pełni świadomie używać swoich palców. Zakres znaków będzie więc zmieniał...

Nasze akcje
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Przyjemna rutyna pielęgnacyjna. Dlaczego to takie ważne? 
Partner
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Szczoteczka soniczna Seysso ma aż 5 końcówek! A jak działa? Zobacz!
Partner
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Pewność siebie - co na nią wpływa?
Partner
hot trendy seysso
Pielęgnacja
Piękna i… zabiegana! Czy bycie zadbaną w dobie wszechobecnego pośpiechu jest możliwe?
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Osakowicz Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Osakowicz
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Osakowicz Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost