

Przyczyny autyzmu dziecięcego
Na autyzm dziecięcy składają się czynniki genetyczne i środowiskowe, jednak naukowcy w dalszym ciągu nie mają jednoznacznej odpowiedzi, co do przyczyn choroby. Na chwilę obecną zostało zidentyfikowanych wiele genów, które mają związek z zachorowaniami. W badaniach nad osobami z autyzmem wykryto nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu, chorzy na autyzm mają rozregulowany poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników. Wiadomo, że do zaburzeń w rozwoju mózgu może dochodzić już we wczesnym życiu płodowym.
Autyzm dziecięcy rozpoznaje się do 3 roku życia. Przypadki zachorowań w późniejszym wieku, około 4-5 roku życia nazywane są autyzmem atypowym.
Jak rozpoznać autyzm dziecięcy?
Te zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój u rodziców:
- rzadko się uśmiecha
- woli samotną zabawę
- nie reaguje na własne imię
- woli kontakt z rzeczami niż z ludźmi
- nie bawi się z innymi dziećmi
- nie jest kreatywne w zabawie
- unika kontaktu wzrokowego, a jeśli patrzy to nie na osobę, a „przez osobę”
- zachowuje się impulsywnie
- jest nadwrażliwe na dźwięk lub dotyk
- nie reaguje na ból
- mówi mało, albo wcale
- używa słów bez znaczenia, albo powtarza za nami (echolalia)
- jeśli już mówi, to zwykle na jeden temat
- nie gestykuluje podczas mówienia
- patrzy na palec a nie na przedmiot, który palcem wskazujemy
- wpada w gniew bez wyraźnego powodu
- ma problemy w kontaktach z innymi dziećmi
- ma ograniczoną mimikę twarzy, rzadko widać na niej emocje
- nie jest empatyczne, nie potrafi zrozumieć emocji innych ludzi
- nie lubi się przytulać
- wykazuje zachowania autoagresywne, np. uderza głową w ścianę
- wprowadza się w nieustanny ruch: kiwanie, huśtanie, obracanie się w miejscu (stereotypie ruchowe)
- lubi rutynę
- podczas zabawy układa zabawki w rzędy
- jest nadpobudliwe
- jest spętane ruchowo, nie porusza się spontanicznie
- nie balansuje rękami, nie biega w podskokach, chodzi drobnym krokiem
Genialne umiejętności dzieci autystycznych
Część dzieci chorych na autyzm przejawia wyjątkowe zdolności. Ze względu na fakt, że chorzy inaczej odbierają otaczający ich świat, np. smaki i kolory, dużo lepiej niż osoby zdrowe radzą sobie z rozpoznawaniem kształtów na skomplikowanym tle, łatwiej i mocniej zapamiętują detale. Zdarza się też, że osoby chore na autyzm są obdarzone wyjątkowymi umiejętnościami. Sawanci, jak nazywa się takie osoby, odnoszą duże sukcesy w bardzo specjalistycznych dziedzinach. Mogą wyróżniać się fenomenalną pamięcią, wielkim talentem muzycznym, plastycznym czy matematycznym. W literaturze naukowej opisano kilkanaście przypadków dzieci, które wykazywały niesamowite zdolności, jak np. umiejętność czytania trudnych map. Bohater filmu „Rain Man” Raymond Babbit potrafił wyrecytować z pamięci treść 7600 książek, postać ta była wzorowana na Jim'ie Peek'u, który chorował na autyzm. Przeprowadzanie niezwykle skomplikowanych operacji matematycznych w pamięci, jest możliwe prawdopodobnie dzięki umiejętności nadawania cyfrom kolorów i kształtów. Sawanci zadziwiali do tej pory wiedzą geograficzną, astronomiczną, matematyczną, ale wśród nich możemy również znaleźć genialnych muzyków, poetów, malarzy, osoby z niezawodną pamięcią fotograficzną czy słuchem absolutnym. Według najnowszych badań liczba sawantów wśród chorych na autyzm wynosi około 30%.
Zdiagnozowanie i leczenie autyzmu dziecięcego
Często autyzm objawia się regresem w rozwoju. Na przykład dwulatek, który do tej pory uczył się nowych słów, nagle przestaje mówić. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie autyzmu dziecięcego. Chorobę można zauważyć już w 6 miesiącu życia dziecka (np. dziecko się nie uśmiecha), jednak najczęściej staje się to około 2 roku życia. Wtedy rodzice dostrzegają u dziecka problemy w komunikowaniu się, zaburzenia w okazywaniu emocji i braki w kompetencjach społecznych. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, aby zdiagnozować autyzm nie muszą wystąpić wszystkie wymienione wyżej objawy. Zdarzają się dzieci z autyzmem, które np. lubią się przytulać, mówią i nie wykazują dziwnych zachowań. Dlatego tak trudno wychwycić autyzm u części dzieci. Iloraz inteligencji chorych na autyzm dzieci nie odbiega od przeciętnego. Zdiagnozowanie choroby zaczyna się od obserwacji przez rodziców lub nauczycieli w przedszkolu niepokojących objawów. Do pełnej oceny, czy dziecko jest chore na autyzm, potrzebna jest opinia między innymi neurologa, psychologa, psychiatry i logopedy. Na autyzm nie ma lekarstwa. Aby poprawić funkcjonowanie chorego grupa lekarzy skupia się na leczeniu objawów. Leczenie każdego dziecka przebiega indywidualnie. W procesie leczenia należy pamiętać, aby nie promować wyjątkowej, lecz bardzo często nieprzydatnej w życiu codziennym, genialnej umiejętności dziecka. Należy cały wysiłek włożyć w ułatwienie mu funkcjonowania w społeczeństwie. Terapia pomimo tego, że jest żmudna, wymaga ogromu pracy i zaangażowania ze strony dziecka, rodziców i lekarzy, przynosi efekty.
Sprawdź też stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć oraz czym jest dziecięce porażenie mózgowe. Przeczytaj również co to jest AZS.