klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Dziecko przy oknie
Fotolia
Styl życia

Czym objawia się autyzm dziecięcy?

U części dzieci bardzo trudno rozpoznać autyzm dziecięcy. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna na temat tej choroby. Niejednokrotnie obserwacja rodziców i opiekunów, osób które są najbliżej dziecka, pozwala wcześnie wykryć autyzm, a co za tym idzie skutecznie go leczyć.
Lena Grabowska
lipiec 15, 2015
Dziecko w oknie
Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Przyczyny autyzmu dziecięcego

Na autyzm dziecięcy składają się czynniki genetyczne i środowiskowe, jednak naukowcy w dalszym ciągu nie mają jednoznacznej odpowiedzi, co do przyczyn choroby. Na chwilę obecną zostało zidentyfikowanych wiele genów, które mają związek z zachorowaniami. W badaniach nad osobami z autyzmem wykryto nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu, chorzy na autyzm mają rozregulowany poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników. Wiadomo, że do zaburzeń w rozwoju mózgu może dochodzić już we wczesnym życiu płodowym.
Autyzm dziecięcy rozpoznaje się do 3 roku życia. Przypadki zachorowań w późniejszym wieku, około 4-5 roku życia nazywane są autyzmem atypowym.

Jak rozpoznać autyzm dziecięcy?

Te zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój u rodziców:

 • rzadko się uśmiecha
 • woli samotną zabawę
 • nie reaguje na własne imię
 • woli kontakt z rzeczami niż z ludźmi
 • nie bawi się z innymi dziećmi
 • nie jest kreatywne w zabawie
 • unika kontaktu wzrokowego, a jeśli patrzy to nie na osobę, a „przez osobę”
 • zachowuje się impulsywnie
 • jest nadwrażliwe na dźwięk lub dotyk
 • nie reaguje na ból
 • mówi mało, albo wcale
 • używa słów bez znaczenia, albo powtarza za nami (echolalia)
 • jeśli już mówi, to zwykle na jeden temat
 • nie gestykuluje podczas mówienia
 • patrzy na palec a nie na przedmiot, który palcem wskazujemy
 • wpada w gniew bez wyraźnego powodu
 • ma problemy w kontaktach z innymi dziećmi
 • ma ograniczoną mimikę twarzy, rzadko widać na niej emocje
 • nie jest empatyczne, nie potrafi zrozumieć emocji innych ludzi
 • nie lubi się przytulać
 • wykazuje zachowania autoagresywne, np. uderza głową w ścianę
 • wprowadza się w nieustanny ruch: kiwanie, huśtanie, obracanie się w miejscu (stereotypie ruchowe)
 • lubi rutynę
 • podczas zabawy układa zabawki w rzędy
 • jest nadpobudliwe
 • jest spętane ruchowo, nie porusza się spontanicznie
 • nie balansuje rękami, nie biega w podskokach, chodzi drobnym krokiem

Genialne umiejętności dzieci autystycznych

Część dzieci chorych na autyzm przejawia wyjątkowe zdolności. Ze względu na fakt, że chorzy inaczej odbierają otaczający ich świat, np. smaki i kolory, dużo lepiej niż osoby zdrowe radzą sobie z rozpoznawaniem kształtów na skomplikowanym tle, łatwiej i mocniej zapamiętują detale. Zdarza się też, że osoby chore na autyzm są obdarzone wyjątkowymi umiejętnościami. Sawanci, jak nazywa się takie osoby, odnoszą duże sukcesy w bardzo specjalistycznych dziedzinach. Mogą wyróżniać się fenomenalną pamięcią, wielkim talentem muzycznym, plastycznym czy matematycznym. W literaturze naukowej opisano kilkanaście przypadków dzieci, które wykazywały niesamowite zdolności, jak np. umiejętność czytania trudnych map. Bohater filmu „Rain Man” Raymond Babbit potrafił wyrecytować z pamięci treść 7600 książek, postać ta była wzorowana na Jim'ie Peek'u, który chorował na autyzm. Przeprowadzanie niezwykle skomplikowanych operacji matematycznych w pamięci, jest możliwe prawdopodobnie dzięki umiejętności nadawania cyfrom kolorów i kształtów. Sawanci zadziwiali do tej pory wiedzą geograficzną, astronomiczną, matematyczną, ale wśród nich możemy również znaleźć genialnych muzyków, poetów, malarzy, osoby z niezawodną pamięcią fotograficzną czy słuchem absolutnym. Według najnowszych badań liczba sawantów wśród chorych na autyzm wynosi około 30%. 

Zdiagnozowanie i leczenie autyzmu dziecięcego

Często autyzm objawia się regresem w rozwoju. Na przykład dwulatek, który do tej pory uczył się nowych słów, nagle przestaje mówić. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie autyzmu dziecięcego. Chorobę można zauważyć już w 6 miesiącu życia dziecka (np. dziecko się nie uśmiecha), jednak najczęściej staje się to około 2 roku życia. Wtedy rodzice dostrzegają u dziecka problemy w komunikowaniu się, zaburzenia w okazywaniu emocji i braki w kompetencjach społecznych. Warto pamiętać, że każde dziecko jest inne, aby zdiagnozować autyzm nie muszą wystąpić wszystkie wymienione wyżej objawy. Zdarzają się dzieci z autyzmem, które np. lubią się przytulać, mówią i nie wykazują dziwnych zachowań. Dlatego tak trudno wychwycić autyzm u części dzieci. Iloraz inteligencji chorych na autyzm dzieci nie odbiega od przeciętnego. Zdiagnozowanie choroby zaczyna się od obserwacji przez rodziców lub nauczycieli w przedszkolu niepokojących objawów. Do pełnej oceny, czy dziecko jest chore na autyzm, potrzebna jest opinia między innymi neurologa, psychologa, psychiatry i logopedy. Na autyzm nie ma lekarstwa. Aby poprawić funkcjonowanie chorego grupa lekarzy skupia się na leczeniu objawów. Leczenie każdego dziecka przebiega indywidualnie. W procesie leczenia należy pamiętać, aby nie promować wyjątkowej, lecz bardzo często nieprzydatnej w życiu codziennym, genialnej umiejętności dziecka. Należy cały wysiłek włożyć w ułatwienie mu funkcjonowania w społeczeństwie. Terapia pomimo tego, że jest żmudna, wymaga ogromu pracy i zaangażowania ze strony dziecka, rodziców i lekarzy, przynosi efekty.

Sprawdź też stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć oraz czym jest dziecięce porażenie mózgowe. Przeczytaj również co to jest AZS.

Komentarze
Noworodek
Styl życia Zmiany w zasiłku rodzinnym w 2016 roku!
Szykują się zmiany w ustawie dotyczącej zasiłku rodzinnego. Zobacz czy będzie przysługiwał Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, oraz czy mamy wieloraczków będą mogły dłużej zostać z dziećmi w domu.
Lena Grabowska
wrzesień 25, 2015

Zmiany w zasiłkach rodzinnych Od 2 stycznia 2016 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Najistotniejszą rzeczą, która ulegnie zmianie będą wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego. Do tej pory na jeden poród przysługiwał jeden urlop i jeden dodatek, niezależnie od ilości urodzonych dzieci.  Komu przysługuje zasiłek rodzinny rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka opiekunowi faktycznemu dziecka osobie uczącej się, pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców, posiadającej sądowe zaświadczenie o prawie do alimentów Wysokość zasiłku rodzinnego 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia Jednym z warunków przyznania świadczenia jest kryterium dochodowe. Miesięczny rodzinny dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać: 574 zł lub 664 zł kiedy członkiem rodziny jest osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności Zasiłek rodzinny- kryterium dochodowe W styczniu 2016 kryterium dochodowe pozostanie takie samo, zmienią się natomiast zasady przyznawania zasiłku rodzinnego. Rodzina, która przekroczy próg dochodowy, nie będzie automatycznie pozbawiana prawa do zasiłku, ale świadczenie będzie malało o kwotę, która przekracza próg. Dodatek do zasiłku rodzinnego  Nowelizacja ustawy przewiduje dodatek do podstawowej kwoty 400zł w postaci 400zł na każde urodzone dziecko z ciąży mnogiej oraz wydłużenie urlopu wychowawczego o 12 miesięcy. Sytuacja ulegnie zmianie także w rodzinach, w których jest dziecko z niepełnosprawnością, możliwość korzystania z dodatku zostanie przedłużona o 72 miesiące, a urlop będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. "My chcemy, by był...

Przeczytaj
Styl życia Odkryto, w jakim wieku najlepiej urodzić pierwsze dziecko. Wcale nie przed 30.!
Twoje koleżanki od dawna wychowują gromadkę dzieci, a Ty - z różnych względów - pomimo upływu lat wciąż jeszcze nie czujesz się na to gotowa? Okazuje się, że być może masz więcej czasu, niż myślisz - naukowcy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii właśnie ustalili, w jakim wieku najkorzystniej jest zostać mamą. Będziesz zaskoczona!
Agata Kufel
październik 03, 2019

W jakiem wieku najlepiej urodzić dziecko? Przez lata kobiety słyszały, że pierwsze dziecko powinno się urodzić przed 30. rokiem życia, potem ta granica przesuwała się do 40 lat. W podręcznikach czytałyśmy, że urodzenie przed 30. urodzinami zmniejsza ryzyko, że dziecko urodzi się z zespołam Downa czy inną chorobą. Ile w tym prawdy? Czy istnieje jakiś uniwersalny klucz, za pomocą którego można zaplanować idealny moment na zostanie mamą? Amerykańscy naukowcy udowodnili, że tak! Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Kalifornii wykazały, że kobiety decydujące się na dziecko po 35. roku (!) życia, mogą na tym skorzystać bardziej, niż ich młodsze koleżanki . Macierzyństwo w tym wieku podobno poprawia zdolności umysłowe matki, a nawet może wpłynąć na wydłużenie jej życia . Ponadto, kobiety później zachodzące w ciążę z reguły mają już stabilną sytuację życiową, dzięki której czują się bezpieczniej w nowej roli - z reguły nie obawiają się już, że wychowywanie dziecka zagrozi ich związkom lub karierze. Naukowcy przebadali grupę 830 kobiet po menopauzie. Uczestniczki zostały poddane licznym testom oceniającym ich koncentrację, pamięć werbalną (zdolność do zapamiętywania wypowiadanych na głos kwestii), percepcję wzrokową i umiejętności planowania. Okazało się, że kobiety, które urodziły swoje pierwsze dziecko po 24. roku życia, wypadły lepiej pod względem umiejętności komunikacyjnych oraz rozwiązywania problemów niż panie, które zostały matkami wcześniej. Z kolei to kobiety, które zdecydowały się na dziecko po 35. roku życia miały  lepszą pamięć werbalną i umiejętności poznawcze.  Te zaskakujące wyniki badań mają związek ze wzrostem hormonów - estrogenu i progesteronu -...

Przeczytaj
Noworodek z ojcem
Fotolia
Styl życia Najważniejsze informacje o zasiłku opiekuńczym na dziecko
Co zrobić gdy z powodów losowych nie masz z kim zostawić chorego lub zdrowego dziecka? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się najważniejszych informacji na temat zasiłku opiekuńczego.
Lena Grabowska
sierpień 25, 2015

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe przysługuje obojgu rodzicom dziecka, które nie ukończyło 8 lat. Można się o niego ubiegać w przypadku gdy: rodzic opiekujący się dzieckiem zachorował i nie jest w stanie sprawować opieki rodzic na co dzień zajmujący się dzieckiem przebywa w szpitalu mama sprawująca opiekę nad dzieckiem rodzi żłobek, przedszkole lub szkoła zostały w sposób niezaplanowany zamknięte Zasiłek może być wypłacany maksymalnie przez 60 dni w roku . Wyjątek stanowi sytuacja, w której matka dziecka przebywa w szpitalu po porodzie. Ojcu dziecka przysługuje wtedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który wynosi maksymalnie 8 tygodni. Te 56 dni nie są odejmowane od przysługujących 60. Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko O zasiłek opiekuńczy na dziecko chore można się ubiegać do 14 roku życia dziecka . Zasiłek przysługuje też na innych chorych członków rodziny. Warunkiem przyznania zasiłku opiekuńczego na chorego członka rodziny jest to, że członkowie rodziny muszą mieszkać w jednym miejscu . Zasiłek może być wypłacany maksymalnie przez  60 dni w roku na dziecko do 14 lat . W przypadku opieki nad dzieckiem powyżej 14 roku życia lub innym członkiem rodziny zasiłek może być wypłacany przez maksymalnie 14 dni w roku . Zasiłek opiekuńczy- komu przysługuje Zasiłek opiekuńczy przysługuje osobom, które posiadają ubezpieczenie chorobowe . Warunkiem jego przyznania jest to, że żaden inny członek rodziny nie jest w stanie w tym czasie sprawować opieki. Na dziecko, które nie ukończyło 2 roku życia zasiłek opiekuńczy przysługuje zawsze , nawet jeśli są inni członkowie którzy są w stanie zapewnić opiekę. Zasiłek opiekuńczy przysługuje również na dzieci przysposobione oraz obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie. Ile wynosi zasiłek opiekuńczy Miesięczny zasiłek opiekuńczy...

Przeczytaj
dotyk dziecka jest wazny
PantherMedia
Styl życia Dlaczego dotyk jest ważny? Przytulaj swoje dziecko!
Jak często przytulasz swoje dziecko? Czy wiesz, jak wpływa dotyk na rozwój malucha? Sprawdź, dlaczego warto przytulać dzieci jak najczęściej!
Katarzyna Brasiak
listopad 29, 2012

Kiedy na świecie pojawia się dziecko, mama koncentruje się na nim całkowicie: karmi, przewija, kąpie, usypia i dba o zaspokajanie wszystkich jego potrzeb.  Ale noworodek potrzebuje nie tylko pokarmu czy snu: bardzo ważne jest dla niego poczucie bezpieczeństwa, spokój, bliskość mamy.  Czy wiesz, jak zaspokoić psychiczne potrzeby dziecka?   Dlaczego dotyk dziecka jest ważny? Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów noworodka:  dzięki dotykaniu dziecko czuje się bezpieczne  i lepiej się rozwija, dlatego bardzo ważne jest częste przytulanie malucha. Noworodek odczuwa potrzebę bliskości, przytulanie daje mu wrażenie ciągłości życia prenatalnego, zwiększając poczucie bezpieczeństwa. Przytulane noworodki lepiej się rozwijają  i rzadziej chorują niż dzieci, które są pozbawione tej formy okazywania bliskości. Przytulanie, dotykanie i głaskanie dziecka korzystnie wpływa na jego rozwój psychoemocjonalny: dziecko czuje się kochane, akceptowane, szczęśliwsze. Kiedy przytulać dziecko? Potrzeba bycia przytulanym jest instynktowna i wrodzona, dotyczy każdego z nas - nie tylko dzieci.  Przytulanie wzmacnia więzi  między rodzicem a dzieckiem, pozwala na coraz lepsze poznanie potrzeb dziecka i ich zrozumienie Większość rodziców przytula swoje dzieci w różnych nieprzyjemnych dla dziecka sytuacjach, np. gdy płacze, gdy się czegoś boi, gdy jest chore. Jednak  dzieci zawsze potrzebują naszej bliskości i wsparcia  - przytulajmy je też beż okazji. Małe dzieci chętnie same przychodzą do rodziców, żeby się przytulić.  Nastolatki  - zwłaszcza chłopcy -  mogą unikać dotyku  rodziców (czują się trochę skrępowane), jednak nadal potrzebują przytulenia i wsparcia bliskich.  Znana terapeutka amerykańska, Virginia Satir, o dotyku: By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.  By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.  By się...

Przeczytaj