Wejdź
Dieta NFZ
Styl życia

Dieta NFZ – darmowy generator jadłospisu. Co musisz wiedzieć?

Dieta NFZ jest darmową formą jadłospisu dla użytkowników w wersji online. Zawiera spersonalizowane i ogólne menu na 7 lub 14 dni. Generuje również listę zakupów. Przepisy opierają się na diecie DASH. Brzmi interesująco?
Marta Średnicka
styczeń 08, 2020

Dieta NFZ jest w ostatnim czasie hitem wśród osób dbających o linię i starających się zdrowo odżywiać. Umieszczona została na otwartym w lutym, nowym portalu Narodowego Funduszu Zdrowia i jest całkowicie darmowa. Jak zaznaczają twórcy, jest jednak przykładowym jadłospisem dla osób zdrowych i pozbawionych alergii pokarmowych. Skomponowane przez specjalistów menu to przełożenie założeń diety DASH (planu żywieniowego chroniącego przed nadciśnieniem) na posiłki spożywane w ciągu dnia. 

Przedstawione propozycje diet mają na celu poprawę zdrowia, samopoczucia i wyglądu, osób w wieku powyżej 18 lat - czytamy na stronie NFZ.

Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Dieta NFZ – zasady

Dieta DASH (z ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) jest dietą zdrowotną, choć ze względu na niewielkie wyrzeczenia jest niezwykle popularna również jako ta, która pomaga zrzucić kilogramy. Od dawna figuruje w czołówce rankingu jako jedna z najzdrowszych diet. Jest bogata w warzywa i owoce, jednocześnie posiadając obniżoną zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych (cholesterolu). Dieta kieruje się zasadą o mniejszej ilości soli i przetworzonego jedzenia. W skład produktów preferowanych w diecie NFZ, czyli DASH są ryby, drób, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, czy nasiona roślin strączkowych. Do tych, które ulegają ograniczeniu należą natomiast czerwone mięso, cukier (również w napojach) i słodycze.

W jakich ilościach należy spożywać produkty w diecie DASH? Pełnoziarniste w ilości ok. 6-7 porcji dziennie, warzywa i owoce - 4-5, chudy nabiał - 2-3 porcje.

Dieta NFZ – rejestracja i wersja bez logowania

Dieta NFZ bez logowania

Dieta NFZ bez logowania dostępna jest na stronie po kliknięciu opcji "wypróbuj", która znajduje się tuż pod okienkami do logowania i rejestracji. Bez wpisywania jakichkolwiek danych, użytkownik otrzyma dietę na 7 dni (również w opcji wegetariańskiej). Zostaje ona pobrana na dysk komputera (lub zapisana na innym urządzeniu) w formie pliku PDF. Składa się z pięciu posiłków o wartości 1200 kcal dziennie. Każdy z nich w zależności od stopnia trudności, zawiera sposób przygotowania, potrzebne produkty i wartość kaloryczną. W diecie znajdziemy m.in. jaglankę z gruszką, pieczonego halibuta, czy kotlet z batatów.

Darmowa dieta NFZ z rejestracją – wersja rozszerzona

Druga dieta NFZ z jakiej możemy skorzystać, dostępna jest po uprzedniej rejestracji i zalogowaniu. Po wpisaniu adresu e-mail i ustaleniu hasła, możemy w pełni korzystać z serwisu. Nie jest potrzebne jednak uwierzytelnianie naszego adresu e-mail.

Po zalogowaniu, dieta NFZ pomaga nam ustalić nasze BMI i zapotrzebowanie energetyczne. Poproszeni zostajemy o podanie płci, wagi, wzrostu, wieku oraz określenie stopnia swojej aktywności zaznaczając opcję z listy do wyboru. Możemy przypisać sobie m.in. wyczynowe uprawianie sportu, wysoką aktywność fizyczną, niską, ale też osoby leżącej w łóżku. Wpisanie danych umożliwia wygenerowanie przez dietę NFZ ważnych dla nas informacji. Dowiadujemy się, jaka jest najniższa wartość kaloryczna, jaką powinniśmy przyjmować w ciągu dnia, ale też określona zostaje potrzebna ilość kalorii do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasze BMI umieszczone zostaje na wykresie, który pokazuje, czy posiadamy nadwagę, mieścimy się w normie, a także, czy posiadamy któryś ze stopni otyłości. Do każdego z użytych pojęć zamieszczone jest wyjaśnienie.

Pod wygenerowanymi danymi znajdują się opcje diety NFZ. Do wyboru mamy sześć wariantów. Dietę DASH o wartości 1200, 1500, 1800, 2500, 3000 kalorii oraz inspiracje dla wegetarian. Klikając i zatwierdzając wybraną dla siebie opcję zostajemy przeniesieni do kalendarza z rozpisanymi posiłkami. Każdy z nich posiada listę produktów, czas i sposób przygotowania, kaloryczność oraz zawartość białka, tłuszczów i węglowodanów. Co ważne, posiada opcję wymiany posiłku w danym dniu na inny z udostępnionej listy.

W kolejnej zakładce znajduje się lista zakupów podzielona na konkretne dni, gdzie możemy zaznaczyć posiadane przez nas produkty, a następnie wygenerować i wydrukować plik zawierający te, które niezbędne są do przygotowania posiłków wedle ustaleń diety NFZ.

Dietę NFZ znajdziesz na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Źródło zdjęcia głównego: Jan Sedivy /Unsplash

Komentarze
materiały PR
Styl życia Dieta źródłem sukcesu sportowca
Nawet amatorskie uprawianie sportu sprawia, że organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze i regeneracyjne. Bez tego nie tylko trudno osiągnąć dobre wyniki sportowe, ale także można narazić się na utratę zdrowia lub kontuzje. Dlatego kluczowe znaczenie dla aktywnej osoby ma odpowiednia dieta.
Materiał partnera
listopad 14, 2017

Przestrzeganie reguł popłaca Aż 44% Polaków deklaruje, że uprawia sport. Najczęściej jeżdżą oni na rowerze (45%), biegają (25%), grają w piłkę nożną (17%), uprawiają trening siłowy (16%) lub pływają (14%). Niestety, większość naszych rodaków czyni to bez właściwego przygotowania się do treningów, przestrzegania odpowiedniej diety i suplementacji. – Sport zawodowy rządzi się swoimi prawami, już na kilka tygodni przed zawodami konieczna jest całkowita zmiana żywienia – zauważa siatkarz Andrzej Wrona.  – Ci, którzy uprawiają sport dla własnej satysfakcji i zdrowia, nie muszą trzymać się tak restrykcyjnych reguł. Wystarczy znajomość harmonogramu dnia, mechanizmów działania organizmu, istotnych składników żywności i stosowanie się do prostych wzorów – co jeść przed treningiem, co w trakcie, a co po nim – dodaje . Niestety często nawet tej wiedzy nam brakuje. Tymczasem, uzyskanie odpowiedniej formy, kondycji i sylwetki wymaga systematyczności i przestrzegania pewnych zasad. Oprócz odpowiedniego harmonogramu treningów ważna jest także dieta. Dieta przed treningiem Kluczowe jest to, czym zasilimy organizm – zarówno przed treningiem. Im intensywniej uprawiamy sport, tym dokładniej powinniśmy dopasować do niego swoją codzienną dietę. Najważniejsze dla aktywnych osób są węglowodany złożone. W zależności od uprawianej dyscypliny nasze zapotrzebowanie na nie wynosi od 50% do 65% zapotrzebowania na energię całkowitą. Ważne jest, aby przyjmować węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, dzięki którym organizm pozyskuje stopniowo energię, która wystarczy mu na cały czas trwania treningu. Ich doskonałym źródłem są produkty pełnoziarniste, warzywa oraz niektóre gatunki owoców (np. jabłka, pomarańcze, śliwki). Tego rodzaju posiłki najlepiej spożywać przed treningami, ponieważ zwiększają naszą wytrzymałość i opóźniają zmęczenie...

Przeczytaj

Nasze akcje