klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Dlaczego on nie chce uprawiać seksu?

„Po czym poznać, że mężczyzna ma ochotę na seks? Oddycha” - znacie ten dowcip? Społeczeństwo oczekuje od mężczyzn, by nieustannie pozostawali w pełnej gotowości do odbycia stosunku. Wiele kobiet wpada więc w panikę, gdy ich partnerzy przejawiają zmniejszone zainteresowanie zbliżeniami. Podejrzewają ich wówczas o romans lub ochłodzenie temperatury uczuć. Czy słusznie?
Agata Olejniczak
sierpień 31, 2016

Świat społeczny ulega przemianom, a tradycyjne role płciowe powoli przestają obowiązywać. Kobiety realizują się na polu zawodowym, a mężczyźni aktywnie opiekują się dziećmi i wymieniają między sobą przepisy na pyszne obiady. Większość z nas przyjmuje te zmiany z zadowoleniem – w końcu możemy być, kim chcemy i nie musimy dopasowywać się do sztywnych ram zewnętrznych oczekiwań! Są jednak dziedziny, w których wciąż myślimy stereotypowo. Należy do nich m.in. seksualność - pomimo świadomości, że role płciowe są sztuczne i uwarunkowane kulturowo, nadal postrzegamy mężczyzn jako zdobywców, dla których seks jest jedną z najważniejszych dziedzin funkcjonowania.

Choć wielu z nas może być trudno się z tym pogodzić, mężczyzn także czasami „boli głowa”. Nawet jeśli mają u swojego boku piękną i pociągającą partnerkę, nie zawsze mają ochotę na erotyczne igraszki. Jeśli Twojemu facetowi zdarzy się odmówić zbliżenia – nie panikuj i zastanów się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

Zobacz także:  5 sposobów, żeby zwiększyć swoje szanse na orgazm

1. Stres

Szybkie tempo życia i presja spowodowana obowiązkami zawodowymi mogą mieć wpływ na obniżenie poziomu testosteronu. Stres i napięcie towarzyszą nam wszystkim, jednak to właśnie mężczyźni miewają większe problemy z radzeniem sobie z tego typu emocjami. Dlaczego? Znów kłaniają się stereotypy: większość z nich wychowywana była w atmosferze kultu „prawdziwej męskości”. Uczą się, że mają być silni, niezłomni. Z tego powodu nie potrafią lub wstydzą się szukać wsparcia.

2. Przemęczenie

Sen, jedzenie oraz seks to podstawowe, biologiczne potrzeby, które muszą być zaspokajane dokładnie w takiej kolejności. Niewyspana i głodna osoba raczej nie ma siły myśleć o czymkolwiek innym – widać to wyraźnie na przykładzie wielu młodych rodziców, którzy każdą wolną chwilę wykorzystują na drzemkę i nie w głowie im łóżkowe ekscesy. Być może Twój partner ma wyczerpującą, fizyczną pracę i dlatego odczuwa przemęczenie. Jeśli przeznacza na sen zbyt mało czasu, po powrocie do domu po prostu nie ma siły na zbliżenia. W takiej sytuacji warto nieco zmienić tryb życia, by zachować równowagę pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.

3. Problemy w związku

Brak ochoty na seks może być również spowodowany konfliktami z partnerką oraz rozluźnieniem wzajemnej więzi emocjonalnej. Wbrew pozorom udane życie erotyczne nie jest „lekiem na całe zło”. Bardziej adekwatne wydaje się być porównanie go z barometrem zdrowych relacji w związku. Być może ostatnio częściej się kłócicie lub odbyliście rozmowę obnażającą rozbieżne systemy wartości każdego z Was. Z całą pewnością nie warto sprzeczać się o sytuację w Waszej sypialni, gdyż wzajemne pretensje mogą jedynie pogłębić problem.

4. Temperament

Każdy z nas ma inną hierarchię potrzeb, a także indywidualny temperament seksualny. Na początku związku tego typu rozbieżności mogą pozostać niezauważone: partnerzy znajdują się bowiem pod wpływem silnej, wzajemnej fascynacji, są siebie ciekawi i chcą być ze sobą jak najbliżej. Dopiero po jakimś czasie poziom uczuć normuje się i wracamy do „zwykłego” funkcjonowania. Wówczas może się okazać, że każda z osób w związku ma zupełnie inne wyobrażenie na temat tego, jak często powinny występować między nimi zbliżenia.

Jarosław Zabojszcz, psycholog i seksuolog, komentuje: - Wbrew temu, co kreują media, mądrości ludowe, a czasami nawet sami mężczyźni - facet nie jest robotem stworzonym do uprawiania seksu. Jemu też czasami po prostu "się nie chce". Praca, obowiązki, zmęczenie, stres, nieporozumienia w związku... Można by sporo wyliczać. Oczywiście będzie to abstynencja czasowa. W bardziej złożonych przypadkach sytuacja może poskutkować nawet zaburzeniami erekcji. Kiedy problem utrzymuje się długoterminowo, należy wziąć pod uwagę także czynniki biologiczne: zaburzenia lipidowe, glikemiczne czy wreszcie hormonalne. Mężczyzna nie jest tak „prosty w obsłudze", jak wydaje się niektórym.

Jeśli więc problem z obniżonym libido u Twojego partnera zdaje się być chwilowy – weź pod uwagę wyżej wymienione przyczyny i postaraj się udzielić mu wsparcia. Jeżeli zaś sytuacja będzie się przedłużała, wspólnie zastanówcie się nad wykonaniem badań, które wykluczą ewentualne przyczyny zdrowotne. Poszukiwanie pomocy to nie powód do wstydu!

Sprawdź także:  Wpadki podczas seksu - zabawne historie z wizażowego Forum

Komentarze
O czym marzą mężczyźni?/fot. Fotolia
Fotolia
Styl życia 7 rzeczy, o których mężczyźni naprawdę marzą w łóżku! A nie chcą się do tego przyznać...
Chcesz sprawić ukochanemu przyjemność na Dzień Chłopaka? Sprawdź, co naprawdę marzy mu się w łóżku.
Anna Konieczyńska
wrzesień 30, 2016

Nawet pewni siebie mężczyźni nie zawsze potrafią szczerze rozmawiać o uczuciach. A nawet jeśli chętnie zwierzają się kolegom ze szczegółów pożycia, brakuje im śmiałości, żeby o swoich fantazjach opowiedzieć ukochanej kobiecie. Dzień Chłopaka to świetna okazja na pokazanie mu, że czytasz w jego (nie zawsze czystych...) myślach. O czym marzą mężczyźni? 1. Weź sprawy w swoje ręce Chociaż „ręczna robota” kojarzy się z czasami, gdy nie byłaś jeszcze gotowa na to, żeby pozwolić mu na więcej, uwierz nam, że mężczyznom taka stymulacja sprawia przyjemność nie tylko „zamiast”, ale także jako danie główne. Dotyk dłoni jest podniecający nie tylko w strefach erogennych. Gdy chcesz, żeby on poczuł, że jesteście naprawdę blisko, pogłaszcz go po głowie, złap za biceps albo pogładź po plecach. 2.  Nie czekaj – działaj Mężczyźni mają dosyć tego, że zawsze inicjatywa leży po ich stronie. Dla wielu naszych kumpli nie ma nic bardziej podniecającego niż kobieta, która prosi (a nawet żąda!) o seks. Wtedy to ona jest reżyserem tego zbliżenia, a mężczyzna z radością jej się poddaje. 3.  Poczuj się jak gwiazda filmowa Ale z tych filmów dla dorosłych. Możemy się na to złościć, ale niewiele poradzimy na to, że pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków edukację seksualną przeszło, oglądając filmy porno. Może w ramach eksperymentu zobaczcie jego ulubione „dzieło” razem? A może zrób sobie samotny seans w ramach dokształcania, a potem zafunduj mu gorącą niespodziankę? 4.  Pokaż, że kochasz siebie (i jego!) Chociaż mężczyźni często deklarują, że nudzi ich gra wstępna, tak naprawdę lubią, gdy napięcie rośnie tak długo, aż sięga zenitu. Pokaż mu, jak sama sprawiasz sobie przyjemność, a będzie bliski eksplozji. 5.  Poprowadź go do przyjemności Chłopcom wpaja się od najmłodszych lat, że to oni są zdobywcami, a więc liczy się przede...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia 10 rzeczy, o których kobiety marzą w łóżku
Choć czasem trudno nam się do tego przyznać, kobiety fantazjują o seksie równie chętnie i często jak mężczyźni. Z jakich marzeń chciałyby się zwierzyć swoim partnerom?
Anna Konieczyńska
sierpień 17, 2016

1. Ekscytująca gra wstępna Niemała część mężczyzn wciąż jej nie uznaje. A ci, którzy przekonali się do jej dobrodziejstw, wciąż za mało starają się o jej urozmaicenie. Gra wstępna nie kończy się na kilku namiętnych pocałunkach, głaskach i ściskach. Preludium do seksu powinno być równie nieprzewidywalne jak sam miłosny akt. Kobietom zdarza się pragnąć gry wstępnej ograniczonej do kilkudziesięciu sekund albo takiej, która trwa całą noc. Czasami chcą być bierne, a czasem przejąć inicjatywę. O tych fantazjach warto rozmawiać, bo dobry seks jest zawsze zasługą obojga partnerów. 2. Pieprzne rozmowy Milczenie jest złotem? W łóżku niekoniecznie. Gorące słowa podobnie jak dotyk podkręcają temperaturę. Na każdą z nas działa coś innego. Niektóre dziewczyny lubią przyjmować pochwały na temat doskonałości kształtu swoich pośladków, inne chętnie choć na chwilę wchodzą w rolę podwładnej, wykonującej erotyczne rozkazy, a jeszcze inne podnieca podniecenie mężczyzny. 3. Stymulacja łechtaczki podczas stosunku Wiele kobiet osiąga orgazm tylko wtedy, gdy doznają podwójnej przyjemności. Zadaniem mężczyzny jest stworzenie kobiecie jak najlepszych warunków do orgazmu. Dobra wiadomość dla kochanków? Pozycje, umożliwiające równoczesną stymulację, są równie podniecające dla obu stron. 4. Spojrzenie w oczy Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, a kobiety w seksie szukają także komunii dusz. Dlatego w momentach największej rozkoszy chcą zajrzeć partnerowi w oczy, by sprawdzić, czy płonie w nich uczycie. 5. Księżniczką być Chociaż seks to zawsze spotkanie dwóch równoprawnych partnerów, kobiety lubią być rozpieszczane. Gdy ofiaruje się im przyjemność, tym chętniej się odwdzięczą. Dlatego raz na jakiś czas warto w seksie postawić tylko na kobiecą rozkosz. Sprawdź także: Pierścień erekcyjny - co Ty na to? 6. Seks w miejscach...

Przeczytaj
Styl życia Mój partner ma problemy z erekcją. Jak mu pomóc?
Romantyczny wieczór, który ma szansę znaleźć swój rozkoszny finał w łóżku. I... jemu się nie udaje. Coraz więcej mężczyzn ma problemy z erekcją. Jak pomóc partnerowi, by Wasze życie intymne nie zamieniło się w koszmar?
Aneta Wikariak
listopad 13, 2016

Obydwoje pragną tego bardzo – znają się, pożądają, a seks jest dla nich ważnym elementem związku. Niestety radość ze zbliżenia psują problemy z erekcją. Z problemem zmaga się coraz więcej mężczyzn, cierpią obydwoje partnerzy, ale nadal niewiele par potrafi o tym szczerze porozmawiać i znaleźć skuteczne rozwiązanie. Dla wielu użytkowniczek forum wizaz.pl ten problem jest znany z własnego doświadczenia. Jak sobie z tym poradziły? Brwwr czuje, że podoba się swojemu partnerowi, pociąga go fizycznie i oboje chcą tego zbliżenia, a jednak w trakcie stosunku coś idzie nie tak: Wylądowaliśmy w łóżku i... po około dziesięciu minutach jego „sprzęt” opadł. Za drugim razem było podobnie. Pytałam go, czy się stresuje. Za pierwszym razem powiedział, że nie. Za drugim, że za bardzo myśli o tym, czy mi jest wygodnie, dobrze itp. Mam wrażenie, że bardzo mu się podobam, ale z drugiej strony podłamało mnie to – przyznaje zrezygnowana. Użytkowniczka papciekapcie relacjonuje swoje intymne spotkanie, które także nie miało zadowalającego finału: Zaczynamy grę wstępną. W czasie gdy on zajmuje się mną, wzwód często zanika, a potem ciężko go na nowo obudzić. Gdy to się uda, zazwyczaj pojawiają się problemy z dojściem i wzwód często zanika w trakcie – opisuje kobieta. Pannaatopowa przytacza swoją historię, która jest bliźniaczo podobna do poprzednich: Spotkałam super faceta, dobrze się dogadujemy, świetnie się ze sobą czujemy. Ostatnio zaczęliśmy współżycie, niestety on ma problem z erekcją. Zastanawiałam się czy to napisać, ale chcę się Was poradzić. Wśród innych kobiet, które zetknęły się z podobnym łóżkowym problemem szukają wsparcia i porady, jak tę delikatną sytuację rozwiązać i pomóc sobie oraz partnerowi. Na pewno mu się już nie podobam Wiele kobiet zaczyna niestety od poszukiwania winy w sobie. W głowie pojawia się myśl; „A może mu...

Przeczytaj
Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Styl życia Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Twój partner traci ochotę na zbliżenie? Spokojnie nie jesteś z tym sama! Na naszym forum wiele kobiet boryka się z tym problemem. Jak sobie z nim poradzić?
Urszula Jagłowska
październik 24, 2019

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że twój ukochany dał ci do zrozumienia, że nie ma ochoty na intymne igraszki? A może coraz częściej unika zbliżeń, tłumacząc to np. zmęczeniem? Spokojnie, nie jesteś jedyna! Stres, rutyna, brak czasu, czy niewłaściwa dieta to tylko nieliczne powody, dla których tracimy ochotę na zbliżenie. Również na naszym forum wątek poświęcony mężczyznom odmawiającym współżycia budzi ogromne zainteresowanie i potwierdza, że problem ten dotyczy wielu par, nawet tych pozostających w szczęśliwych związkach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego facet odmawia seksu? Na naszym forum ostatnio olbrzymim zainteresowaniem cieszy się wątek   „Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?” , założony przez kobietę, która od kilku miesięcy spotyka się z 30-letnim mężczyzną. Jak opisuje sama zainteresowana na początku jej ukochany miał problemy z erekcją , później zupełnie zaczął unikać zbliżeń . Mam problem z facetem, z którym spotykam się od kilku miesięcy. Jeśli chodzi o charakter to generalnie mi odpowiada, poza małymi zgrzytami. Problem zaczyna się w łóżku. Zaczęliśmy uprawiać seks i on ciągle ma problem z erekcją. Albo nie jest w pełni twardy, albo szybko opada, nawet jak jest we mnie. Próbowałam go podpytywać czy to ze mną ma problem, że może się mu nie podobam. Odpowiedział, że jestem dla niego atrakcyjna i jeśli by tak nie uważał to by ze mną nie był. Podpytywałam też o stan jego zdrowia - powiedział, że wszystko ok – pisze forumowiczka. W dalszej części postu podkreśla, że wielokrotnie dopytywała partnera o złe doświadczenia seksualne i czy poprzednie relacje intymne z innymi kobietami mogą mieć wpływ na jego obecne zachowanie. W efekcie 30-latek zaczął unikać zbliżeń, wymyślając coraz to nowsze wymówki. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że on unika zbliżeń seksualnych. Ciągle się źle czuje, jest zmęczony,...

Przeczytaj