klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
dlaczego waga stoi
Fotolia
Styl życia

Dlaczego waga stoi? 5 możliwych powodów

Moment, w którym waga się zatrzymuje i kilogramy jak na złość nie chcą spadać, może doprowadzić do utraty motywacji. Dlaczego waga stoi? Sprawdźcie 5 możliwych powodów!
Katarzyna Mordalska
lipiec 29, 2015

kobieta z wagą

Powody zahamowania spadku wagi na diecie mogą być różne. Czasami, katując się dietą i ćwiczeniami oraz robiąc setki wyrzeczeń, nie zdajemy sobie sprawy z błędów, które być może popełniamy.

Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Dlaczego nie chudnę? Nieprawidłowo zbilansowana dieta

Żeby chudnąć, trzeba jeść. Być może kaloryczność Twoich posiłków jest zbyt niska względem wydatkowanej energii. W dobrze zbilansowanej diecie pod uwagę należy wziąć podstawową i całkowitą przemianę materii. Drugi ze wskaźników uwzględnia także tryb życia i codzienny wysiłek fizyczny. Dopiero po przeanalizowaniu tych dwóch wartości, możemy szacować ilość kalorii do „obcięcia”, którą doprowadzimy do ujemnego bilansu kalorycznego.

Jeśli dysproporcja między dostarczanymi a wydatkowanymi kaloriami jest zbyt duża – innym słowem, jeśli niewiele jemy, a dużo ćwiczymy – organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy i gromadzi zapasy energii na przyszłość. Jest to powodem zahamowania spadku wagi lub, w skrajnym wypadku, nawet wzrostu wagi.

Nie mogłam już tego znieść, że moja waga stoi i stoi. Powiedziałam sobie „raz się żyje” i zwiększyłam trochę kcal i trening i od razu waga w dół ruszyła (…) Teraz czuję, że mam o wiele szybszy metabolizm.

MalaLejdi

Zahamowany spadek wagi – bo "taki mamy etap"

Odchudzanie to pewien proces, który da się podzielić na etapy. Kiedy zaczynamy odchudzanie, zwłaszcza jeśli mamy sporo nadprogramowych kilogramów do zrzucenia, waga spada szybko, ale za chwilę następuje stagnacja. Dlaczego? Utrata pierwszych kilogramów wiąże się nie ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej, a z utratą wody. Dopiero po tym etapie i wstępnym szoku, organizm przechodzi do spalania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym nawadnianiu. Zwykle ten moment jest najtrudniejszy dla odchudzających się, gdyż efekty nie są widoczne i następuje pozorne zahamowanie spadku wagi.

Na szczęście, jeśli przetrwamy ten etap, trzeci wita nas stopniową utratą tkanki tłuszczowej. Im wolniej będzie przebiegał ten proces, tym większa szansa na późniejsze utrzymanie wagi bez efektu jojo.

Dlaczego waga stoi? Ponowny zastój

Jeśli nawet przetrwaliśmy etap zahamowania spadku wagi, nie jest to jeszcze koniec zmagań z podobnym procesem. W następnym, czwartym etapie odchudzania może pojawić się kolejny przestój spowodowany zmniejszeniem całkowitej przemiany materii. Organizm na tym etapie przyzwyczaił się już do nowego stanu rzeczy, czyli mniejszej ilości dostarczanych kalorii, a co za tym idzie, zmniejszyło się jego zapotrzebowanie na energię. Z tym wiąże się kolejny z powodów, dla którego prawdopodobnie waga nie chce dalej spadać, czyli...

...brak dostosowania diety i ćwiczeń do zmniejszonej wagi

Wiadomo, że po zrzuceniu większej liczby kilogramów, spadek wagi następuje nieco wolniej. Dlatego szczególnie ważne jest w tym momencie podkręcenie metabolizmu zarówno poprzez dietę, jak i poprzez ćwiczenia (o których za chwilę).

Konieczne będzie także dostosowanie przyjmowanych kalorii i wysiłku fizycznego do obecnej wagi. Po zrzuceniu większej liczby kilogramów i zwiększeniu aktywności fizycznej, zmienia się nasza podstawowa i całkowita przemiana materii. Po odchudzeniu organizm potrzebuje mniej kalorii na utrzymanie funkcji życiowych, dlatego ważne jest ponowne obliczenie PPM i CPM oraz dostosowanie diety do „nowych warunków” i doprowadzenie do ponownego ujemnego bilansu kalorycznego.

Brak równowagi w ćwiczeniach

Przy intensywnych treningach siłowych, spalamy tkankę tłuszczową na rzecz rozbudowującej się tkanki mięśniowej. To również może być powodem zatrzymania spadku wagi. W takim wypadku naszym sprzymierzeńcem jest mierzenie obwodów. Regularny i intensywny trening sprawia, że spadają centymetry – miejsce „większej objętościowo” tkanki tłuszczowej zajmują mięśnie, co w bilansie wagowym może wyjść na zero. Tak dzieje się jednak w wypadku treningu siłowego wspartego odpowiednią dietą i suplementacją.

O jaki natomiast brak równowagi chodzi? O brak balansu w zestawianiu ćwiczeń cardio z ćwiczeniami siłowymi. Powszechnie uważa się, że to ćwiczenia cardio przyczyniają się do spalania tłuszczu i owszem, nie można odmówić im istotnego wkładu w ten proces, ale w treningach nie powinniśmy zapominać o wzmacniających ćwiczeniach siłowych. To one powodują wzrost masy mięśniowej, a im więcej mięśni, tym większe i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Ten samonapędzający się mechanizm sprawi, że możliwe będzie osiąganie zauważalnych efektów treningu.

Jak radzicie sobie z zahamowaniem spadku wagi na diecie?

Komentarze
materiały PR
Styl życia Termogeneza w walce z nadwagą
Zima powoli dobiega końca. Coraz częściej stając przed lustrem zadajemy sobie pytanie – jak stracić kilka zbędnych kilogramów, które przybyły nam przez ostatnich kilka miesięcy? Często do głowy przychodzi nam najprostsza możliwa odpowiedź – restrykcyjna dieta. Czy jednak na pewno jest to dobre rozwiązanie?
Materiał partnera
marzec 09, 2015

Ostrożnie z głodówką Organizm człowieka to skomplikowana maszyna biologiczna, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu składników energetycznych i odżywczych. Ich podaż powinna odpowiadać aktualnym potrzebom organizmu. Jeśli ilość spożywanych kalorii odpowiada wydatkom energii produkowanej przez organizm, to mamy do czynienia ze zrównoważonym bilansem energetycznym. Jeśli jemy zbyt dużo, proces ten wymyka się spod kontroli i skutkuje niekorzystnym wzrostem wagi ciała. Kiedy zaczynamy walczyć z niepotrzebnymi kilogramami najczęściej próbujemy szukać szybkich i skutecznych metod odchudzających polegających na stosowaniu niskokalorycznych diet. Taki proces postępowania wydaje się przecież całkiem logiczny i uzasadniony. To prawda, ale tylko do pewnego stopnia. Gdy obniżamy kaloryczność diety zbyt nisko lub zbyt gwałtownie, organizm zaczyna bronić się i wytwarzać specyficzne blokady, aby przetrwać trudny okres. Jedną z form obrony jest zaniżanie tempa przemiany materii. W pierwszym tygodniu stosowania ujemnego bilansu energetycznego, tempo metabolizmu zmniejsza się tak gwałtownie, że osoba 30-letnia może dojść do tempa metabolizmu emeryta. Tymczasem, zasadniczy cel terapii powinien być odkładnie odwrotny, a więc polegać na przyśpieszeniu przemiany materii. Hormony w akcji Adrenalina i noradrenalina – te obcobrzmiące pojęcia, to nazwy dwóch substancji hormonalnych, produkowanych przez organizm, które m.in. przyśpieszają pracę serca, zwiększają ciśnienie krwi oraz… silnie intensyfikują spalanie tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Są szczególnie aktywne w warunkach zwiększonego wysiłku fizycznego, stąd wszystkie programy odchudzające wspierane aktywnością ruchową odznaczają się wyjątkową skutecznością. Kiedy brakuje ruchu fizycznego, hormony odpowiedzialne za pobudzanie przemiany materii hamują swoją aktywność, udostępniając miejsca substancjom...

Przeczytaj
Kasia Dziurska
Styl życia Kasia Dziurska zdradziła, ile waży i je!
Nas waga i wzrost znanej trenerki zaskoczył, ale ilość treningów i kaloryczność jej posiłków wiele tłumaczy...
Matylda Nowak
sierpień 09, 2019

Kasia Dziurska odpowiadała na Stories na pytania zadawane przez fanów. Większość pytających chciała koniecznie wiedzieć, jakie są zawodowe i rodzinne plany Kasi. Znalazło się jednak kilku internautów, których zainteresowała imponująca sylwetka trenerki i mistrzyni fitness. Dziurska bez najmniejszego skrępowania przyznała się do swojej  dość "konkretnej" wagi , wzrostu oraz diety, którą stosuje. View this post on Instagram A post shared by Kasia Dziurska (@kasia_dziurska) on Aug 5, 2019 at 11:59am PDT Ile waży i mierzy Kasia Dziurska? Domyślaliśmy się, że Dziurska jest niewysoka, ale kiedy ogłosiła, że ma 159,5 cm "w kapeluszu", byliśmy dość zaskoczeni. To niedużo... Na dodatek, przy tym wzroście Kasia wcale tak mało nie waży. Te 56-57 kg , do których przyznała się fanom nadal mieści się w normie BMI (wskaźniku służącym do oceny prawidłowej masy ciała), ale my – przy podobnym wzroście – nie wyglądalibyśmy równie dobrze tyle ważąc... Co ciekawe, kilka centymetrów wyższa od Dziurskiej Ewa Chodakowska jest od niej lżejsza . Fot.: Instagram Oczywiście u Kasi Dziurskiej tyle ważą głównie mięśnie. I chociaż dopatrzyliśmy się u niej śladów cellulitu , widać po niej, że tkanki tłuszczowej ma bardzo niewiele. Tym bardziej, że Dziurska mocno kontroluje ilość spożywanych kalorii i w dni, kiedy trenuje (trzy razy w tygodniu!) przyjmuje ich 2200. Za to jeśli nie wybiera się na siłownię, dostarcza organizmowi 2000 kalorii – czyli tyle, ile powinna.  Zobacz także: To dzięki temu zabiegowi Kasia Dziurska ma taką ładną cerę! Możemy się jednak spodziewać, że wygląd i waga Dziurskiej będą się w najbliższym czasie zmieniały. Kasi przestały wystarczać same tylko treningi siłowe i kardio (30 minut przy każdej wizycie na siłowni), i zainteresowała się pole...

Przeczytaj
Styl życia Przez miesiąc jadł w McDonald's, a schudł 7 kg! Jak to możliwe?
Codziennie jedzenie fast foodów zwykle prowadzi do uzbierania kilku dodatkowych kilogramów. Ale nie w przypadku tego Brytyjczyka...
Milena Majak
styczeń 07, 2019

Kiedy przechodzimy na dietę, zawsze odstawiamy śmieciowe jedzenie , a bary szybkiej obsługi omijamy szerokim łukiem. Jednak według brytyjskiego kulturysty Ryana Williamsa, wcale nie musimy patrzeć na jakość jedzenia, aby schudnąć . Dowodem na to jest jego miesięczny eksperyment.  Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Ry (@theryvolution) Lis 20, 2018 o 1:55 PST Jadł w McDonald's przez miesiąc i schudł Ten 29-letni Brytyjczyk przez 30 dni stosował dietę opartą na fast foodach . Codziennie jadł w McDonald's to, na co miał ochotę, ale warunek był jeden -  pilnowanie bilansu kalorycznego . Dorosły mężczyzna powinien spożywać około 2,5 tysiąca kalorii dziennie, więc tego trzymał się Ryan. Jednocześnie uczęszczał w trakcie trwania eksperymentu na siłownię. Po miesiącu okazało się, że waga wskazuje aż 7 kilogramów mniej , a zawartość tkanki tłuszczowej spadła z 11 procent do 7,6 procent .  Na poniższym wideo możecie zobaczyć cały proces metamorfozy: To wszystko było możliwe, dzięki ujemnemu bilansowi energetycznemu . Wszystko polega na tym, że musimy spalać więcej kalorii niż jemy . Tak długo jak jesteśmy w stanie ujemnego bilansu kalorycznego, tak długo będziemy chudnąć, nawet gdybyśmy jedli głównie słodycze czy śmieciowe jedzenie. Niestety taki sposób odchudzania się może być dość ryzykowny. Zdjęcie: Screen z YouTube.com/Ryvolution Mimo zaskakującego eksperymentu Ryana, nigdy nie zdecydowałybyśmy się na przetestowanie takiej diety na własnej skórze. Trudno nam sobie wyobrazić codzienne spożywanie tak wysokoprzetworzonego jedzenia. Smażone na głębokim tłuszczu, oblane różnymi sosami i obtaczane w panierkach "dania" mają wysoką zawartość cholesterolu i niebezpiecznych tłuszczów trans. Zbyt częste spożywanie ich może doprowadzić...

Przeczytaj
dieta na cellulit dieta na cellulit wodny witamina C zielona herbata błonnik
Styl życia Dieta na cellulit – sprawdź, co jeść, żeby pozbyć się pomarańczowej skórki
Żeby zmniejszyć widoczność pomarańczowej skórki, nie wystarczy po prostu mniej jeść! Dieta na cellulit oznacza nie tylko wykluczenie pewnych pokarmów z jadłospisu, ale też wprowadzenie do niego działającego antycellulitowo błonnika lub zielonej herbaty.
Matylda Nowak
maj 27, 2020

Nie jest łatwo pozbyć się cellulitu. Jeśli nie chcemy zostawić majątku w gabinetach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej , pozostaje nam żmudna walka z nim na kilku innych frontach. Chcąc uzyskać naprawdę satysfakcjonujące wyniki powinnyśmy regularnie stosować antycellulitowe peelingi i kremy , używać masażerów , szczotkować ciało na sucho  i trenować. Trzeba też przestrzegać diety na cellulit. Zmiana sposobu odżywiania jest konieczna , bo bez niej pomarańczowa skórka zmniejszona ćwiczeniami czy za pomocą kosmetyków i tak wróci do swojego poprzedniego stanu. Fot.: iStock Dieta na cellulit – z czego trzeba zrezygnować Jeśli masz ewidentną nadwagę, pozbywanie się pomarańczowej skórki rozpocznij od ograniczenia ilości spożywanego jedzenia. Dziennie powinnaś przyjmować nie więcej niż 1400 kcal , a ich źródłem powinno być zdrowe i pożywne jedzenie, najlepiej podzielone na pięć niewielkich porcji. Żeby pozbyć się cellulitu i nie pozwolić mu wrócić, powinno się wystrzegać węglowodanów, tłuszczu, cukru i soli . Bo właśnie te składniki jedzenia przyczyniają się do powiększania tkanki tłuszczowej, magazynowania wody w organizmie i w konsekwencji powstawania cellulitu wodnego lub tłuszczowego . Dieta na cellulit wiąże się z wykluczeniem z jadłospisu lub zdecydowanym ograniczeniem ilości: czerwonego mięsa (zwłaszcza wieprzowiny), słodyczy,  fast foodu, pieczywa (zwłaszcza białego), białego ryżu, białego makaronu, smażonych potraw, słodkich napojów (w tym także naturalnych soków). Dieta na cellulit wodny Szczególnym rodzajem cellulitu jest cellulit wodny powstający na skutek magazynowania w organizmie wody . Żeby zmniejszyć ten rodzaj cellulitu należy ograniczyć spożywanie produktów, które powodują, że nasze ciało gromadzi wodę – głównie zawierających duże ilości soli lub odwadniających organizm i w ten...

Przeczytaj