Wejdź
Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?
Styl życia

Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?

Naukowcy nie mają wątpliwości- to właśnie przez to ciągle zakochujesz się w facetach będących kopią twoich byłych.
Urszula Jagłowska
lipiec 09, 2019

Ile razy po rozstaniu obiecywałaś sobie, że twój następny parter będzie zupełnie inny od poprzedniego? Ile razy ci się to nie udało? Spokojnie, nie jesteś sama. Większość z nas wybiera partnerów pod pewnych względem podobnych do swoich eks. Nawet jeśli różnią się stylem, sposobem poruszania, wyglądem, charakterem, to nadal niektóre cechy nowego ukochanego stuprocentowo pokrywają się z tymi, którymi cechował się także twój znienawidzony eks.

Często zdarza się, że kiedy związek się kończy, ludzie przypisują jego rozpad osobowości swojego byłego partnera i decydują, że muszą umawiać się z kimś o zupełnie innych cechach charakteru – mówi Yoobin Park z University of Toronto. Nasze badania sugerują jednak, że ludzie mają silną tendencję do umawiania się z osobami o tym samym typie osobowości, co ich były partner – dodaje.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wciąż pakujemy się w związek z określonym typem faceta, który prędzej czy później może poszerzyć grono naszych byłych?

Przeczytaj także: Ten dylemat zna każda z nas... Ile powinniśmy powiedzieć partnerowi o naszych byłych?

Asia ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” jest zakochana! Zdradziła, jak poznała nowego partnera

Dlaczego wciąż zakochujemy się w facetach podobnych do naszych eks?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół psychologów z University of Toronto, niezwykle częstą praktyką jest podświadome poszukiwanie partnera podobnego do naszego eks. Nie chodzi tu o posturę, rysy twarzy, gestykulację, czy ton głosu, ale jego osobowość i sposób bycia. By to udowodnić, badacze przeprowadzili szeroko zakrojoną ankietę na grupie 332 respondentów obu płci pytając o takie aspekty ich osobowości, jak ugodowość, sumienność, ekstrawertyzm, introwertyzm, czy otwartość na nowe doświadczenia. Następnie o wypełnienie takich samych ankiet poproszono obecnych i poprzednich partnerów respondentów. Dane ujawniły znaczny stopień podobieństwa obecnych i byłych partnerów badanych.

Przeczytaj także: Jesteś w związku i robisz te dwie rzeczy? Rozstanie wisi w powietrzu! 

Według badaczy taki stan rzeczy ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Przede wszystkim udowadnia, że w naszej świadomości zakorzeniony jest określony typ osobowości, który nas pociąga. Dodatkowo pomimo iż wciąż wybieramy facetów podobnych do tych, którzy nas zranili, jednocześnie narażając się na ponowne rozgoryczenia, instynktownie wiemy, jak zachowywać się w ich towarzystwie.

W każdej relacji ludzie uczą się strategii współpracy z osobowością swojego partnera. Jeśli osobowość twojego nowego partnera przypomina osobowość byłego, przeniesienie nabytych wcześniej umiejętności może być skutecznym sposobem na pomyślne rozpoczęcie nowego związku – tłumaczy takie postępowanie Yoobin Park, współautorka badania i doktorantka w Departamencie Psychologii na Uniwersytecie w Toronto.

Yoobin Park ostrzega jednak, że wiązanie się z partnerami odzwierciedlającymi cechy charakteru naszych byłych może nieść za sobą tragiczne konsekwencje. Według niej takie postępowanie może bowiem wiązać się z licznymi frustracjami i niepokojem powodowanymi nieudanym związkiem i strachem przed rychłym rozstaniem.

A jak to u was wygląda? Też spotykacie się z mężczyznami podobnymi do swoich eks?

Rozstałaś się z chłopakiem? Popraw sobie humor zakupem nowych butów. Okazji szukaj na stronie ccc kod rabatowy!

Zdjęcie: iStock

Komentarze
materiały PR
Styl życia Kobiece piękno oczami Polek - raport marki Dove
Dla Dove potrzeby kobiet są najważniejsze - od 2004 roku marka walczy ze stereotypami dotyczącymi piękna i zachęca kobiety do dyskusji na jego temat. Poznaj wyniki tegorocznych badań i dowiedz się, czy Polki czują się piękne!
Materiał partnera
maj 15, 2015

Już po raz kolejny marka Dove zwróciła się do Polek, aby wypowiedziały się na temat piękna. Celem badania było poznanie stosunku Polek do szeroko rozumianego „kobiecego piękna”, definiowanego nie tylko poprzez zbiór cech odnoszących się do wyglądu zewnętrznego, ale również rozumianego jako piękno wewnętrzne. Skąd bierze się piękno? Zdaniem respondentek, o pięknie kobiety decyduje kilka czynników, z których zaledwie 22% stanowi uroda wrodzona.  Na pierwszym miejscu znalazła się osobowość  (28%), następnie sposób bycia (26%) oraz dbanie o siebie (24%).  Z tego wniosek, że dla Polek kobiece piękno to znacznie więcej niż ogólnie pojmowana uroda i zewnętrzne atrybuty. Piękna Polka musi być przede wszystkim zadbana (70%), pogodna, radosna (63%) oraz kobieca (60%). Ważnym czynnikiem jest też inteligencja, którą wymienia 57% respondentek. Za 3 najważniejsze cechy pięknej kobiety zostały uznane: inteligencja (25%), bycie zadbaną (24%) i naturalność (21%). Atrakcyjność fizyczną jako źródło piękna wymienia 47% kobiet, ale tylko dla 12% jest to jedna z trzech najważniejszych cech pięknej kobiety. Chociaż wydaje się, że panuje kult szczupłego ciała i młodości, tylko 15% kobiet uznaje szczupłą sylwetkę za konieczny atrybut pięknej kobiety. Piękno kobiety leży nie tylko w urodzie, ale przede wszystkim w poczuciu wartości. Kobiece piękno to piękne wnętrze, czułość, ciepło, wyrozumiałość, umiejętność bycia blisko. To przede wszystkim sztuka życia, radość, optymizm. Dorota Co na ten temat sądzi ekspert? Wiele odpowiedzi wskazywałoby na zmianę  podejścia do postrzegania piękna przez kobiety. Większość pań deklaruje, że piękno zawiera się w inteligencji, naturalności, emanacji ciepłem oraz szacunkiem w stosunku do otoczenia i bliskich. Kobiety zwracają również uwagę na umiejętność dbania o siebie. Ciekawym wynikiem jest niska...

Przeczytaj

Nasze akcje