klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Doula w Polsce
Fotolia
Styl życia

Doula wsparciem przy porodzie!

Poród jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla większości rodzących. Emocjonalne wsparcie, troskliwa opieka i gotowość do niesienia pomocy – to może im ofiarować doula. Na czym tak naprawdę polega jej praca, jak jej obecność wpływa na przebieg porodu, samopoczucie rodzącej i relację matki z dzieckiem?
Łucja Zbieniewska
sierpień 16, 2011

Doula w Polsce

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Kim jest doula?

Doula (z greckiego; dawniej oznaczała służącą) to osoba, która wspiera emocjonalnie, psychicznie i fizycznie, a także informacyjnie, kobietę w trakcie porodu i połogu; czasem także wcześniej, w okresie ciąży. Nie musi mieć wykształcenia medycznego, dlatego też zwykle nie jest położną; jej rola to przede wszystkim wsparcie rodzącej, a także innych osób towarzyszących (na przykład partnera – ojca dziecka). Niemal zawsze sama jest matką: pomagając innym opiera się na wiedzy dotyczącej fizjologii i psychologii porodu, ale także na własnych pozytywnych doświadczeniach. Doula to zawód z misją: poprzez swoją pracę chce pomagać rodzącym, aby rodziły bez stresu i świadomie, a także ich dzieciom, aby zdrowo i bezpiecznie przyszły na świat.

Wsparcie douli przy porodzie 

 • Doula nie pracuje w szpitalu, nie ma dyżurów czy grafiku, dlatego może towarzyszyć rodzącej w każdym miejscu: w domu, w izbie porodowej czy szpitalnej porodówce. Udziela kobiecie wsparcia podczas trwania całego porodu – od początku do końca, a także przez kilka dni po porodzie.
 • Pomaga młodej mamie odnaleźć siłę i pozytywne nastawienie w trudnych chwilach, pilnuje naturalnego przebiegu porodu, zapewnia spokój rodzącej.
 • W odróżnieniu od położnej, która może jednocześnie zajmować się kilkoma porodami, doula opiekuje się tylko jedną kobietą, gdyż dzięki temu może obdarzyć ją pełnym i profesjonalnym wsparciem w każdej chwili.
 • Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rodzącej: pocieszanie, dodawanie otuchy, budowanie pozytywnej relacji pomiędzy matką a dzieckiem, a także pomoc w koncentrowaniu się na świadomym porodzie i kontrolowaniu bólu, a nie na negatywnych aspektach tego wydarzenia.
 • Doula często oprócz wsparcia emocjonalnego i psychicznego, daje rodzącej także wsparcie fizyczne w postaci kojącego masażu, okładów, pomocy podczas kąpieli, a także bardziej zaawansowanych technik relaksacyjnych i porodowych (masaż rebozo, przeciwucisk i inne).
 • Dzięki posiadanej wiedzy na temat porodu oraz bogatemu doświadczeniu doula spokojnie przeprowadza rodzącą krok po kroku przez kolejne etapy porodu, tłumacząc jej, co się dzieje w danej chwili, co trzeba zrobić i dlaczego. Pomaga prawidłowo oddychać, przetrwać bolesne skurcze, jest także naturalnym łącznikiem pomiędzy przyszłą mamą a personelem medycznym.

Opieka douli po porodzie

Doula jest z mamą i dzieckiem także po porodzie. Pomaga w pierwszych dniach, radzi, jak zajmować się noworodkiem, jak go przewinąć i wykąpać. Wspiera w karmieniu piersią, tłumaczy, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak radzić sobie przy problemach z karmieniem.

Ponadto doula wspiera również mamę – pomaga jej się umyć, tłumaczy, jak pielęgnować szwy i krocze po porodzie, daje wsparcie psychiczne, tak potrzebne w tych trudnych chwilach, dba o jej komfort. Uczy także tatę, jak zajmować się dzieckiem i nawiązać z nim kontakt, jak pomagać partnerce i być dla niej wsparciem.

Wpływ douli na przebieg porodu

Naukowcy amerykańscy w swoich badaniach stwierdzili, że kobiety, które podczas porodu miały wsparcie douli, znacznie częściej:

 • rodziły naturalnie, bez konieczności przeprowadzenia cearskiego cięcia czy porodu zabiegowego,
 • miały krótszy poród, niezależnie od tego, czy było to pierwsze dziecko, czy kolejne,
 • lepiej radziły sobie ze skurczami, łatwiej uczyły się prawidłowego oddychania,
 • rzadziej prosiły o znieczulenie podczas porodu,
 • szybciej nawiązywały kontakt z noworodkiem,
 • łatwiej przychodziło im karmienie piersią,
 • rzadziej dotykała je depresja poporodowa.

Badacze udowadniają, że fachowe wsparcie i stała obecność douli podczas porodu ma wpływ na zmniejszenie wydzielania hormonów stresu (m.in. adrenaliny i kortyzolu), które są odpowiedzialne m.in. za wydłużenie czasu porodu, a także subiektywne odczuwanie bólu.

Doula w Polsce i na świecie 

Ze wsparcia douli najczęściej korzystają rodzące w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W krajach tych działają także stowarzyszenia zawodowe, które przygotowują do pracy w tym zawodzie, wydają specjalne certyfikaty, a także pomagają odnaleźć rodzicom doule pracujące w ich obszarze zamieszkania.

W Polsce raptem od kilkunastu lat są możliwe porody rodzinne, natomiast doule stały się popularne trzy – cztery lata temu. Od ponad dwóch lat Fundacja Rodzić po Ludzku prowadzi szkolenia dla przyszłych doul, po odbyciu kursu można otrzymać certyfikat i prowadzić swoją działalność. Obecnie tego typu usługi nie są refundowane przez NFZ, dlatego kobiety spodziewające się dziecka płacą z własnej kieszeni za wsparcie douli. Niedawno powstało także polskie stowarzyszenie doul.

Komentarze
Fotolia
Styl życia Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.
Łucja Zbieniewska
lipiec 25, 2011

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni , czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie. Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę. Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi. Pierwszy raz po porodzie - czy to boli? To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego. Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały. Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią.  Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii. Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto...

Przeczytaj
poród z mężem
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny z mamą czy z mężem?
Planujesz poród rodzinny i zastanawiasz się, czy lepiej rodzić z mamą czy z mężem? Sprawdź zalety obu rozwiązań!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 17, 2012

Poród w towarzystwie bliskiej osoby sprawia, że czujesz się bezpiecznie. Lekarze twierdzą, że  porody rodzinne są krótsze , a ty lepiej poradzisz sobie ze skurczami.  Poród rodzinny częściej  przebiega bez komplikacji , a poza tym łatwiej przyjdzie ci karmienie piersią. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.  Wszystko to działa, ale pod warunkiem, że dobrze rozumiesz się z osobą, która towarzyszy ci przy porodzie, potrafi ona dać ci wsparcie i okazać zrozumienie. Jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny, teraz tylko  wybierz, z kim będziesz rodziła . Poród rodzinny: z mężem Kiedy rodzić z mężem? jeśli nie wyobrażasz sobie porodu bez niego gdy twój partner jest zdecydowany na udział w porodzie jeżeli jesteście ze sobą blisko związani i chcecie przeżyć to razem gdy nie ma przeciwwskazań do porodu rodzinnego, a twój partner jest odporny na widok krwi, igieł czy sprzętu medycznego Kiedy poród z mężem jest niewskazany? jeśli on ma obawy, waha się, nie jest pewien, czy tego chce jeżeli ty nie jesteś pewna, czy chcesz, by oglądał cię w tak intymnej sytuacji gdy twój partner jest wrażliwy na widok krwi, igieł lub łatwo ulega omdleniom jeśli często się kłócicie, a partner nie jest dla ciebie wsparciem Poród rodzinny: z mamą Kiedy rodzić z mamą? jeżeli nie chcesz lub nie możesz rodzić z partnerem  jeśli mama bardzo chce być z tobą jeżeli chcesz, aby mama była z tobą podczas porodu gdy masz bardzo dobry kontakt z mamą, dobrze się rozumiecie, jesteście dla siebie wsparciem Kiedy rodzenie z mamą nie jest wskazane? jeśli nie masz na to ochoty gdy twoja mama ma traumatyczne wspomnienia po swoim porodzie/porodach jeżeli mama nie jest przekonana, że chce w tym uczestniczyć jeśli jesteście w konflikcie, macie bardzo odmienne poglądy, jedna działa drugiej na nerwy

Przeczytaj
poród do wody
Fotolia
Styl życia Jak wygląda poród naturalny do wody?
Poród do wody to urodzenie dziecka bezpośrednio do wody. Jest to możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych oddziałach położniczych. Ten rodzaj porodu uznawany jest za naturalny i wyjątkowo łagodny dla dziecka, a także łatwiejszy dla matki, gdyż dzięki wodzie jest mniej bolesny, łagodzi nie tylko bóle parte, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwe bóle krzyża, które doskwierają ok. 80% rodzących.
Łucja Zbieniewska
luty 28, 2011

Przebieg porodu do wody Tak jak każdy poród, dzieli się on na kilka etapów, z czego pierwsze dwa rodząca przechodzi tak samo, jak przy standardowym porodzie. Etap pierwszy (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Pod koniec tej fazy, kiedy rozwarcie będzie miało ok. 5 cm, położna poprosi cię o przejście do wanny. Będziesz mogła w niej przebywać przez ok. pół godziny, potem wyjdziesz z wody, owiniesz się ręcznikiem, założysz szlafrok. Następnie położna zmierzy ci ciśnienie, tętno, temperaturę ciała oraz wymieni wodę w wannie....

Przeczytaj
poród rodzinny
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny - z siostrą, przyjaciółką czy z doulą?
Poród rodzinny - w obecności bliskiej osoby przebiega sprawniej i jest łatwiejszy do zniesienia dla przyszłej mamy. Wolisz rodzić z siostrą, z mamą czy może z doulą?
Łucja Zbieniewska
październik 04, 2012

Kobiety zawsze wolały rodzić w towarzystwie kogoś bliskiego: niegdyś była to mama, babcia lub starsza siostra, teraz coraz częściej rodzimy z mężem, przyjaciółką lub doulą. Z kim najlepiej iść do porodu? Psychologowie udowadniają, że rodzenie ze wsparciem kogoś z rodziny  jest korzystne nie tylko dla rodzącej , która lepiej znosi skurcze i ból, chętniej współpracuje z położną. To również wspaniałe doświadczenie dla przyszłego taty, babci lub cioci, które  sprzyja budowaniu więzi  pomiędzy noworodkiem a pozostałymi członkami rodziny. Jeśli jednak jesteś samotną matką lub nie masz wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, możesz rozważyć rodzenie z doulą - doświadczoną mamą, która uczestniczyła już w wielu porodach i może cię wspomóc swoją wiedzą i być z tobą, gdy tylko będziesz tego potrzebowała. Poprzednio pisaliśmy o porodzie z mamą lub z mężem, teraz dowiedz się, jakie są  zalety rodzenia z siostrą lub przyjaciółką oraz z doulą.  Poród rodzinny: z siostrą lub przyjaciółką Zalety porodu  z siostrą lub przyjaciółką ona zna cię najlepiej, wie, czego się obawiasz i jak ci pomóc jeśli już rodziła, wesprze cię swoją wiedzą i doświadczeniem nie wstydzisz się jej, możesz jej powiedzieć o wszystkim będzie przy tobie w najtrudniejszych chwilach wiesz, że zawsze możesz na nią liczyć, a to dodaje ci pewności siebie, czujesz się spokojniejsza Poród z siostrą, mamą lub przyjaciółką  nie jest dobrym pomysłem , jeżeli: mieszkacie daleko od siebie (może mieć problem z dojazdem na czas do szpitala) siostra/ przyjaciółka jest panikarą, źle reaguje na stres i/ lub widok krwi, igieł, itp. nie rodziła dzieci i boi się porodu (oczywiście nie dotyczy mamy ;) Poród rodzinny: z doulą Zalety porodu z doulą jej wiedza i doświadczenie będą bardzo pomocne będzie z tobą podczas porodu, jeżeli nie chcesz lub nie...

Przeczytaj