Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
maskara avon
Laureaci
kosmetyki aa wings of color
Wyniki testu
Doula w Polsce
Fotolia
Styl życia

Doula wsparciem przy porodzie!

Poród jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla większości rodzących. Emocjonalne wsparcie, troskliwa opieka i gotowość do niesienia pomocy – to może im ofiarować doula. Na czym tak naprawdę polega jej praca, jak jej obecność wpływa na przebieg porodu, samopoczucie rodzącej i relację matki z dzieckiem?

Doula w Polsce

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

Kim jest doula?

Doula (z greckiego; dawniej oznaczała służącą) to osoba, która wspiera emocjonalnie, psychicznie i fizycznie, a także informacyjnie, kobietę w trakcie porodu i połogu; czasem także wcześniej, w okresie ciąży. Nie musi mieć wykształcenia medycznego, dlatego też zwykle nie jest położną; jej rola to przede wszystkim wsparcie rodzącej, a także innych osób towarzyszących (na przykład partnera – ojca dziecka). Niemal zawsze sama jest matką: pomagając innym opiera się na wiedzy dotyczącej fizjologii i psychologii porodu, ale także na własnych pozytywnych doświadczeniach. Doula to zawód z misją: poprzez swoją pracę chce pomagać rodzącym, aby rodziły bez stresu i świadomie, a także ich dzieciom, aby zdrowo i bezpiecznie przyszły na świat.

Wsparcie douli przy porodzie 

 • Doula nie pracuje w szpitalu, nie ma dyżurów czy grafiku, dlatego może towarzyszyć rodzącej w każdym miejscu: w domu, w izbie porodowej czy szpitalnej porodówce. Udziela kobiecie wsparcia podczas trwania całego porodu – od początku do końca, a także przez kilka dni po porodzie.
 • Pomaga młodej mamie odnaleźć siłę i pozytywne nastawienie w trudnych chwilach, pilnuje naturalnego przebiegu porodu, zapewnia spokój rodzącej.
 • W odróżnieniu od położnej, która może jednocześnie zajmować się kilkoma porodami, doula opiekuje się tylko jedną kobietą, gdyż dzięki temu może obdarzyć ją pełnym i profesjonalnym wsparciem w każdej chwili.
 • Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rodzącej: pocieszanie, dodawanie otuchy, budowanie pozytywnej relacji pomiędzy matką a dzieckiem, a także pomoc w koncentrowaniu się na świadomym porodzie i kontrolowaniu bólu, a nie na negatywnych aspektach tego wydarzenia.
 • Doula często oprócz wsparcia emocjonalnego i psychicznego, daje rodzącej także wsparcie fizyczne w postaci kojącego masażu, okładów, pomocy podczas kąpieli, a także bardziej zaawansowanych technik relaksacyjnych i porodowych (masaż rebozo, przeciwucisk i inne).
 • Dzięki posiadanej wiedzy na temat porodu oraz bogatemu doświadczeniu doula spokojnie przeprowadza rodzącą krok po kroku przez kolejne etapy porodu, tłumacząc jej, co się dzieje w danej chwili, co trzeba zrobić i dlaczego. Pomaga prawidłowo oddychać, przetrwać bolesne skurcze, jest także naturalnym łącznikiem pomiędzy przyszłą mamą a personelem medycznym.

Opieka douli po porodzie

Doula jest z mamą i dzieckiem także po porodzie. Pomaga w pierwszych dniach, radzi, jak zajmować się noworodkiem, jak go przewinąć i wykąpać. Wspiera w karmieniu piersią, tłumaczy, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak radzić sobie przy problemach z karmieniem.

Ponadto doula wspiera również mamę – pomaga jej się umyć, tłumaczy, jak pielęgnować szwy i krocze po porodzie, daje wsparcie psychiczne, tak potrzebne w tych trudnych chwilach, dba o jej komfort. Uczy także tatę, jak zajmować się dzieckiem i nawiązać z nim kontakt, jak pomagać partnerce i być dla niej wsparciem.

Wpływ douli na przebieg porodu

Naukowcy amerykańscy w swoich badaniach stwierdzili, że kobiety, które podczas porodu miały wsparcie douli, znacznie częściej:

 • rodziły naturalnie, bez konieczności przeprowadzenia cearskiego cięcia czy porodu zabiegowego,
 • miały krótszy poród, niezależnie od tego, czy było to pierwsze dziecko, czy kolejne,
 • lepiej radziły sobie ze skurczami, łatwiej uczyły się prawidłowego oddychania,
 • rzadziej prosiły o znieczulenie podczas porodu,
 • szybciej nawiązywały kontakt z noworodkiem,
 • łatwiej przychodziło im karmienie piersią,
 • rzadziej dotykała je depresja poporodowa.

Badacze udowadniają, że fachowe wsparcie i stała obecność douli podczas porodu ma wpływ na zmniejszenie wydzielania hormonów stresu (m.in. adrenaliny i kortyzolu), które są odpowiedzialne m.in. za wydłużenie czasu porodu, a także subiektywne odczuwanie bólu.

Doula w Polsce i na świecie 

Ze wsparcia douli najczęściej korzystają rodzące w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także w Niemczech i Wielkiej Brytanii. W krajach tych działają także stowarzyszenia zawodowe, które przygotowują do pracy w tym zawodzie, wydają specjalne certyfikaty, a także pomagają odnaleźć rodzicom doule pracujące w ich obszarze zamieszkania.

W Polsce raptem od kilkunastu lat są możliwe porody rodzinne, natomiast doule stały się popularne trzy – cztery lata temu. Od ponad dwóch lat Fundacja Rodzić po Ludzku prowadzi szkolenia dla przyszłych doul, po odbyciu kursu można otrzymać certyfikat i prowadzić swoją działalność. Obecnie tego typu usługi nie są refundowane przez NFZ, dlatego kobiety spodziewające się dziecka płacą z własnej kieszeni za wsparcie douli. Niedawno powstało także polskie stowarzyszenie doul.

poród rodzinny
Fotolia
Styl życia
Poród rodzinny - z siostrą, przyjaciółką czy z doulą?
Poród rodzinny - w obecności bliskiej osoby przebiega sprawniej i jest łatwiejszy do zniesienia dla przyszłej mamy. Wolisz rodzić z siostrą, z mamą czy może z doulą?

Kobiety zawsze wolały rodzić w towarzystwie kogoś bliskiego: niegdyś była to mama, babcia lub starsza siostra, teraz coraz częściej rodzimy z mężem, przyjaciółką lub doulą. Z kim najlepiej iść do porodu? Psychologowie udowadniają, że rodzenie ze wsparciem kogoś z rodziny  jest korzystne nie tylko dla rodzącej , która lepiej znosi skurcze i ból, chętniej współpracuje z położną. To również wspaniałe doświadczenie dla przyszłego taty, babci lub cioci, które  sprzyja budowaniu więzi  pomiędzy noworodkiem a pozostałymi członkami rodziny. Jeśli jednak jesteś samotną matką lub nie masz wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, możesz rozważyć rodzenie z doulą - doświadczoną mamą, która uczestniczyła już w wielu porodach i może cię wspomóc swoją wiedzą i być z tobą, gdy tylko będziesz tego potrzebowała. Poprzednio pisaliśmy o porodzie z mamą lub z mężem, teraz dowiedz się, jakie są  zalety rodzenia z siostrą lub przyjaciółką oraz z doulą.  Poród rodzinny: z siostrą lub przyjaciółką Zalety porodu  z siostrą lub przyjaciółką ona zna cię najlepiej, wie, czego się obawiasz i jak ci pomóc jeśli już rodziła, wesprze cię swoją wiedzą i doświadczeniem nie wstydzisz się jej, możesz jej powiedzieć o wszystkim będzie przy tobie w najtrudniejszych chwilach wiesz, że zawsze możesz na nią liczyć, a to dodaje ci pewności siebie, czujesz się spokojniejsza Poród z siostrą, mamą lub przyjaciółką  nie jest dobrym pomysłem , jeżeli: mieszkacie daleko od siebie (może mieć problem z dojazdem na czas do szpitala) siostra/ przyjaciółka jest panikarą, źle reaguje na stres i/ lub widok krwi, igieł, itp. nie rodziła dzieci i boi się porodu (oczywiście nie dotyczy mamy ;) Poród rodzinny: z doulą Zalety porodu z doulą jej wiedza i doświadczenie będą bardzo pomocne będzie z tobą podczas porodu, jeżeli nie chcesz lub nie...

znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu
Fotolia
Styl życia
Znieczulenie zewnątrzoponowe - zalety i wady
Zastanawiasz się nad znieczuleniem podczas porodu? Dowiedz się, na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe i kiedy można je zastosować.

Znieczulenie zewnątrzoponowe  jest jednym ze skuteczniejszych sposobów uśmierzenia bólu porodowego. Znieczulenie to polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego (w kręgosłupie, w okolicy lędźwiowej) cienkiego, plastikowego cewnika o średnicy około 1 mm.  Poprzez cewnik w trakcie porodu  podaje się leki znieczulające , które blokują czucie w nerwach rdzeniowych i międzykręgowych. Po porodzie cewnik jest usuwany.  Znieczulenie zewnątrzoponowe: kiedy się stosuje? Zabieg wykonuje anestezjolog , dlatego nie zawsze znieczulenie to może być zastosowane: lekarz decyduje, czy i kiedy przeprowadzi znieczulenie. Przy porodzie drogami natury czeka się z podaniem znieczulenia, aż  rozwarcie szyjki osiągnie 2-4 cm , bo inaczej znieczulenie może wstrzymać akcję porodową. Ta forma znieczulenia  nie eliminuje bólu całkowicie , ale w znacznie osłabia bolegliwości bólowe. Jeśli w trakcie porodu zdecydujesz się na znieczulenie, a rozwarcie osiągnie już 7-8 cm, lekarz może odmówić podania tej formy znieczulenia - najsilniejsze jego działanie mogłoby przypaść na czas parcia, co jest niekorzystne. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki lub podczas  cesarskiego cięcia . Zalecane jest zwłaszcza wtedy, gdy rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie. Znieczulenie zewnątrzoponowe: wady i zalety Zalety  znieczulenia zewnątrzoponowego: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka) mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwa bólu poniżej pasa rodząca może swobodnie chodzić w trakcie porodu, nie musi leżeć można wykorzystać założony cewnik do podania znieczulenia w razie konieczności  cesarskiego cięcia lub szycia krocza po porodzie  po porodzie można od razu  karmić piersią , gdyż leki podawane w znieczuleniu...

Baby blues czyli smutek po porodzie
Fotolia
Styl życia
Baby blues, czyli smutek po porodzie
Właśnie urodziłaś dziecko: powinnaś być szczęśliwa, tymczasem.. Jesteś smutna, zmęczona i chce ci się płakać. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje? Spokojnie, to baby blues!

Jesteś młodą mamą i podejrzewasz u siebie baby blues ? Być może czujesz się rozdrażniona, płaczesz bez powodu, jesteś zagubiona, niepewna, co będzie dalej. Nie jesteś w tym osamotniona – podobne objawy huśtawki emocjonalnej odczuwa nawet 80% młodych mam , zwłaszcza przy pierwszej ciąży. Całe szczęście ten znaczny spadek nastroju trwa tylko kilka - kilkanaście dni, wkrótce powinnaś poczuć się lepiej! Skąd się bierze baby blues? Zwykle w trzeciej dobie po porodzie następuje znaczny  spadek poziomu hormonów  w organizmie kobiety (głównie progesteronu i estrogenów, a także adrenaliny), które do tej pory utrzymywały cię w dobrym nastroju. Z drugiej strony po porodzie jesteś  wyczerpana , obolała, być może osłabiona upływem krwi lub cięciem cesarskim. Do tego zazwyczaj w tym samym czasie dochodzi do tzw.  nawału mlecznego  (wzmożona laktacja), odczuwasz bolesność piersi i uczysz się karmić piersią oraz opiekować się noworodkiem. A jeśli akurat tego dnia wychodzisz ze szpitala, może towarzyszyć ci  uczucie niepewności , obawa, czy dasz sobie radę sama z dzieckiem. Nic więc dziwnego, że czujesz się zmęczona, pozbawiona energii i przygnębiona: to typowe objawy  baby blues  (z ang. chandra noworodkowa). Jak pokonać baby blues? Objawy baby blues nie wymagają leczenia farmakologicznego, ale młoda mama z pewnością potrzebuje opieki i wsparcia osób bliskich. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, przede wszystkim zadbaj o siebie: odpoczywaj , ile to tylko możliwe, śpij,  kiedy śpi twoje dziecko, nie rób niczego, co może poczekać. Twój dobry nastrój i powrót do zdrowia są bardzo ważne, więc skoncentruj się na tym, jak poprawić swoje samopoczucie. Przede wszystkim potrzebujesz teraz  wsparcia życzliwych osób : przyjaciółki, męża, mamy czy siostry. Nie wahaj się i  poproś o pomoc : być może ulgę przyniesie ci rozmowa, możliwość wyżalenia się i...

Fotolia
Styl życia
Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni , czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie. Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę. Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi. Pierwszy raz po porodzie - czy to boli? To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego. Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały. Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią.  Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii. Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost