klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Dziecko w foteliku samochodowym
Fotolia
Styl życia

Dowiedz się jak prawidłowo przewizić dziecko w foteliku- 4 zmiany w ustawie

Zapowiadane zmiany wynikają z dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej i dotyczą stosowania w samochodach pasów bezpieczeństwa oraz fotelików dla dzieci. W wielu przypadkach ważny będzie wzrost dziecka, a nie jego wiek. Sprawdź w jaki sposób prawidłowo przewozić dziecko w foteliku samochodowym.
Lena Grabowska
kwiecień 15, 2015
Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych
Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Na czym polegać będą zmiany?

Nowelizacja zakłada, że dziecko w foteliku będzie przewożone bez względu na wiek, najważniejszym kryterium staje się wzrost. Zmiany dotyczą:

  1. Zakazu przewożenia dzieci do 3go roku życia w samochodach, w które nie posiadają pasów bezpieczeństwa.
  2. Zakazu przewożenia dzieci poniżej 150 centymetrów wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa.
  3. Dozwolone będzie przewożenie dziecka powyżej 135 centymetrów na tylnym siedzeniu bez fotelika jeśli jest zapięte pasami.
  4. Dozwolone będzie też przewożenie dziecka od 3go roku życia na tylnym siedzeniu bez fotelika, przypiętego pasami w sytuacji, gdy dwoje dzieci znajduje się z tyłu w fotelikach i brak jest możliwości przypięcia trzeciego fotelika.

Z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu drogowego wynika, że 89% dzieci w Polsce przewożonych jest w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń i odsetek ten jest o 4% wyższy niż w roku 2013.

"Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc.; wśród dzieci w wieku 4-7 lat – 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat – 86 proc. Z badań wynika, że w przypadku fotelików – najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych (100 proc.) i autostradach (96 proc.). Najczęściej foteliki były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 proc.)."-PAP

Przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego karane jest mandatem w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

Sprawdź 5 sposobów na nudę w aucie podczas podróży z dzieckiem oraz czy fotelik powinien być ustawiony przodem czy tyłem do kierunku jazdy.

Komentarze
Zdrowa żywność
Fotolia
Styl życia Co można będzie kupić w sklepiku szkolnym?
We wrześniu 2015 roku w życie wchodzi rozporządzenie zakazujące sprzedaży śmieciowego jedzenia w sklepikach szkolnych. Sprawdź co od nowego roku szkolnego Twoje dziecko będzie mogło kupić w sklepiku szkolnym.
Lena Grabowska
sierpień 31, 2015

Sklepik szkolny- przepisy Do tej pory stosowanie zasad zdrowego żywienia w placówkach oświatowych było dobrowolne , od 1 września 2015 roku, sytuacja ulegnie zmianie. Wraz z początkiem roku szkolnego wchodzi w życie nowelizacja ustawy dotyczącej bezpieczeństwa żywności i żywienia. Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie, które zakazuje sprzedaży w sklepikach szkolnych tzw. śmieciowego jedzenia. W rozporządzeniu znajdziemy listę produktów dozwolonych, która powstała w oparciu o ich wartości odżywcze oraz normy żywieniowe. Nowe przepisy obowiązywać będą w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rozporządzenie nie dotyczy przedszkoli, punktów przedszkolnych, klubów przedszkolaka i szkół dla dorosłych. W ustawie znajdziemy też zakaz reklamowania, w placówkach oświaty i w ich pobliżu, żywności niedopuszczonej do sprzedaży.  Za złamanie nowych przepisów na ajenta prowadzącego sklepik czy stołówkę szkolną zostaną nałożone sankcje w postaci kary pieniężnej wysokości 1000-5000zł. Dodatkowo dyrekcja placówki będzie miała prawo do wypowiedzenie ajentowi umowy w trybie natychmiastowym, bez dotrzymania okresu wypowiedzenia. Sklepik szkolny- asortyment Rozporządzenie ogranicza możliwość sprzedaży dzieciom i młodzieży żywności, która zawiera cukry i substancje słodzące, wysoką zawartość soli oraz tłuszczu. Nowe przepisy mają na celu promowanie spożywania warzyw, owoców, produktów bogatych w wapń oraz picia wody . Produkty, które są dopuszczone w kanapkach szkolnych to: warzywa owoce przetwory mięsne o niskiej zawartości tłuszczu (np. szynka z indyka) jajka sery orzechy przetwory z ryb pieczywo razowe pieczywo pełnoziarniste pieczywo bezglutenowe Niedopuszczalne produkty w kanapkach szkolnych to: przetwory mięsne o dużej zawartości tłuszczy (np. salami, kiełbasa i parówka) majonez serki topione Napoje...

Przeczytaj
Noworodek
Styl życia Zmiany w zasiłku rodzinnym w 2016 roku!
Szykują się zmiany w ustawie dotyczącej zasiłku rodzinnego. Zobacz czy będzie przysługiwał Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, oraz czy mamy wieloraczków będą mogły dłużej zostać z dziećmi w domu.
Lena Grabowska
wrzesień 25, 2015

Zmiany w zasiłkach rodzinnych Od 2 stycznia 2016 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Najistotniejszą rzeczą, która ulegnie zmianie będą wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego. Do tej pory na jeden poród przysługiwał jeden urlop i jeden dodatek, niezależnie od ilości urodzonych dzieci.  Komu przysługuje zasiłek rodzinny rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka opiekunowi faktycznemu dziecka osobie uczącej się, pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców, posiadającej sądowe zaświadczenie o prawie do alimentów Wysokość zasiłku rodzinnego 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia Jednym z warunków przyznania świadczenia jest kryterium dochodowe. Miesięczny rodzinny dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać: 574 zł lub 664 zł kiedy członkiem rodziny jest osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności Zasiłek rodzinny- kryterium dochodowe W styczniu 2016 kryterium dochodowe pozostanie takie samo, zmienią się natomiast zasady przyznawania zasiłku rodzinnego. Rodzina, która przekroczy próg dochodowy, nie będzie automatycznie pozbawiana prawa do zasiłku, ale świadczenie będzie malało o kwotę, która przekracza próg. Dodatek do zasiłku rodzinnego  Nowelizacja ustawy przewiduje dodatek do podstawowej kwoty 400zł w postaci 400zł na każde urodzone dziecko z ciąży mnogiej oraz wydłużenie urlopu wychowawczego o 12 miesięcy. Sytuacja ulegnie zmianie także w rodzinach, w których jest dziecko z niepełnosprawnością, możliwość korzystania z dodatku zostanie przedłużona o 72 miesiące, a urlop będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. "My chcemy, by był...

Przeczytaj
Free
Styl życia Dziecko to luksus? Coraz rzadziej decydujemy się na dzieci
Narzekanie na mało płodne Polki trwa bez końca, tymczasem większość młodych kobiet ma poważny powód, by odkładać macierzyństwo na później. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy ktoś pochodzi z Polski czy z USA. U podstaw problemu zarówno w jednym, jak i drugim kraju leżą finanse.
Małgorzata Mrozek
sierpień 18, 2016

Jak podał we wtorek „Washington Post”, w pierwszym kwartale tego roku w USA współczynnik dzietności był o prawie połowę mniejszy niż w późnych latach 50. ubiegłego wieku. Na 1000 kobiet w wieku rozrodczym (15-44 lata) przypadło 59,8 urodzeń. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest oczywiście znacznie większa dostępność antykoncepcji. Co więcej, w latach 50. znacznie łatwiej było o zakup domu. Najpoważniejszym powodem, dla którego Amerykanki nie decydują się na dzieci, są jednak finanse. Dzieci są drogie , a koszty opieki nad nimi wręcz astronomiczne. Już kilka lat temu podawano, że w USA koszt wychowania dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości kosztuje od 165 tys. do 245 tys. dolarów . Nawet jeśli na utrzymanie rodziny zarabiają dwie osoby, pojawia się problem z zapewnieniem opieki dziecku. Zatrudnienie niańki wcale do tanich nie należy. Trudno też decydować się na potomstwo, kiedy nie jest się pewnym posady, którą można stracić w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo problemów finansowych konieczność spłacania kredytu i zapewnienia dziecku warunków do rozwoju przecież pozostaje. Dla porównania przyjrzyjmy się kosztom wychowania dziecka w Polsce . Jak wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha „Koszty wychowania dzieci w Polsce w 2016”, wychowanie jednego dziecka do osiągnięcia przez nie osiemnastego roku życia kosztuje  od 176 tys. do 190 tys. złotych , a dwójki dzieci od 317 tys. do 350 tys. złotych. Statystycy wyliczyli, że koszty te stanowią od 15 do 30 proc. całkowitego budżetu rodziny. Dla małżeństwa, które liczy każdy grosz, to niestety sporo. „Rodzicielstwo nie jest wyłącznie rezultatem kalkulacji ekonomicznych kosztów i korzyści. Jednakże obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia negatywnie wpływają na decyzje o liczbie dzieci. Współcześnie potencjalni rodzice mają...

Przeczytaj
Przedszkolaki
Fotolia
Styl życia Nowe miejsca w przedszkolach i żłobkach w 2015 roku!
Ministrowie pracy i nauki ogłosili wyniki konkursu „Maluch”. W ramach projektu dofinansowanych zostanie 32 tys. miejsc opieki nad dziećmi w całej Polsce. Dodatkowo na 43 uczelniach powstanie 1436 nowych miejsc dla dzieci.
Lena Grabowska
maj 06, 2015

Nowe miejsca dla dzieci w przedszkolach w 2015 roku Tegoroczna edycja konkursu to dofinansowanie dla  32 tys. miejsc opieki dla dzieci . Minister Władysław Kosiniak- Kamysz podczas konferencji prasowej finału konkursu poinformował, że: "To największa pula pieniędzy przekazana do tej pory, 150 mln zł, na rzecz tworzenia, utrzymania i obniżenia kosztów dla rodziców na rzecz rozwoju opieki nad dziećmi najmłodszymi" . 75 gmin otrzyma 60 mln na utworzenie nowych miejsc w przedszkolach. W tym roku powinno ich powstać ok. 2,5 tys . Pierwsza część konkursu dotyczyła współfinansowania istniejących miejsc, cieszy się ona dużym powodzeniem, bo oznacza utrzymanie wcześniej utworzonych miejsc oraz obniżenie kosztów dla rodziców. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony samorządowców i podmiotów prywatnych.  Od 2011 roku, w którym uruchomiono program „Maluch” liczba miejsc dla najmłodszych wzrosła czterokrotnie- jest ich 2700 i obejmują opieką 71 tys. dzieci. W 2013 roku został wprowadzony nowy sposób współfinansowania podmiotów prywatnych, społecznych i organizacji pozarządowych, które zdecydowały się utworzyć miejsca dla dzieci. Władysław Kosiniak- Kamysz przypomina, że: "W tym roku ponad 1100 instytucji prywatnych, społecznych, otrzyma dofinansowanie na 50 mln zł. Te pieniądze są po to, żeby obniżyć koszty dla rodziców".  Dla rodziców oznacza to obniżenie o ok. 400 zł miesięcznych kosztów utrzymania dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nowe miejsca dla dzieci przy uczelniach W 2015 roku o środki mogły ubiegać się też uczelnie, w efekcie od października powstanie 1436 miejsc przy uczelniach . "Było ogromne zainteresowanie uczelni" - podkreśliła minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska.  Uczelnie otrzymają od państwa 11 mln zł na założenie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie personelu.  ...

Przeczytaj