Wejdź
jak zachęcić dziecko do czytania
Imax
Styl życia

Dziecko nie lubi czytać? Sprawdź, jak je zachęcić!

Twoje dziecko nie lubi czytać? Sprawdź, jak to zmienić! Poznaj korzyści płynące z czytania i dowiedz się, w jaki sposób zachęcić dziecko do sięgnięcia po książkę.
Łucja Zbieniewska
listopad 12, 2013

jak zachęcic do czytania

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Dlaczego warto czytać?

Czytanie rozwija wyobraźnię maluchów, uczy przejrzyście formułować myśli i wzbogaca ich zasób słów – a im  bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania. Dzięki czytaniu dzieciom łatwiej przychodzi rozmowa na temat ich odczuć i potrzeb.

Dobra książka to również świetny sposób na relaks dziecka – podróż w świat wyobraźni daje maluchowi wytchnienie i ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.

Czytanie pomaga uczyć dziecko koncentracji i sprawi, że malec nie będzie miał problemów z nauką. Książki przeznaczone specjalnie dla dzieci uczą jak być dobrym – wyraźnie pokazują, jaki system wartości jest godny naśladowania – jasno przekazują, że zły bohater jest karany za swoje czyny, a dobry zawsze odnosi sukcesy. I choć książka nie rozwiąże wszystkich problemów wychowawczych, może okazać się lekarstwem na wiele z nich. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do obcowania z literaturą i dać mu dobry przykład samemu sięgając po książki.

Jak zachęcić dziecko do czytania - 10 porad

  1. Ustal najlepszą dla wszystkich porę na czytanie – na początek wystarczy 10-15 minut dziennie.
  2. Uszanuj wybór dziecka – książka nie zawsze musi uczyć, może też bawić.
  3. Panuj nad sentymentalizmem – to, co podobało się tobie, nie musi się podobać twojemu dziecku.
  4. Podsuń dziecku niewielkie fragmenty tekstu, najlepiej pisane dużym drukiem.
  5. Podpowiedz dziecku, że może używać palca jako wskaźnika – uporządkuje ruch oczu i zaktywizuje pracę mózgu.
  6. Po lekturze bądź dociekliwa (pytaj: kto?, gdzie?, dlaczego?), ale nie bądź natarczywa swoimi pytaniami.
  7. Zaproponuj proste zabawy z tekstem. Np. Kto szybciej znajdzie w przeczytanym fragmencie słowa z jakąś literą lub sylabą, ten wygrywa. W ten sposób dziecko utrwali w pamięci obrazy tych słów.
  8. Uszanuj chęć czytania po cichu. Kłopoty z głośnym czytaniem czasem wynikają np. z zaniżonej samooceny, a nie z problemów ze składaniem liter w słowo.
  9. Zauważaj i doceniaj każdy postęp w czytaniu.
  10. Udowodnij dziecku, że sama również lubisz czytać, pamiętaj, że w pierwszych latach życia malucha to ty jesteś jego największym autorytetem.

Książki dla dziecka

Twoje zachęty nie wystarczą, żeby maluch pokochał czytanie. Ważny jest wybór odpowiedniej książki – wartościowej, ale dopasowanej do wieku dziecka. Wydawcy coraz częściej ułatwiają to zadanie, zamieszczając na okładce książki informację na temat tego, do jakiej grupy wiekowej  jest ona skierowana. Zanim kupisz książkę dziecku przeczytaj ją lub przynajmniej przejrzyj. Możesz też poszukać w internecie opinii innych mam na jej temat – okażą się cenną wskazówką!

książeczki dla małych dzieci

1. Opowiem Ci mamo co robią mrówki, wyd. Nasza Księgarnia; 2. Kubuś Puchatek i Przyjaciele: poznajemy czynności, wyd. Ameet; 3. Czytam sobie: Kłopoty z mlekiem dla kota, wyd. Egmont; 4. Dinuś na drodze, wyd. Buchmann; 5. Kiciuś Mruczuś, wyd. Debit; 6. Muzykalny Słoń, wyd. Muza; 7. Mała Kaczuszka, wyd. Wilga; 8. Zofia Stanecka Basia i Moda, wyd. Egmont

Komentarze
materiały PR
Styl życia Jak wybrać zabawkę edukacyjną dla dziecka?
Szukasz zabawek dla dzieci, które wspierają ich rozwój? Zobacz przegląd zabawek edukacyjnych dla dzieci i dowiedz się, jaką rolę odgrywają w prawidłowym rozwoju malucha!
Anna Jastrzębska
czerwiec 25, 2013

Rola zabawek edukacyjnych w rozwoju dziecka Kupując zabawki dla dzieci warto zwracać uwagę na ich wartość edukacyjną. Zabawki edukacyjne, jak sama nazwa wskazuje, nie tylko bawią, ale również uczą.  Rozwijają spostrzegawczość, kreatywność i percepcję malucha. Mają również niebagatelny wpływ na rozwój mowy i zdolności manualnych . Są lepszym wyborem od tradycyjnych zabawek z kilku względów: są zdecydowanie bezpieczniejsze, bardziej kolorowe i na dłużej przykuwają uwagę dziecka. Przegląd zabawek edukacyjnych 1. Wader, Blocks 4 baby, 8zł; 2. Trefl, piankowe puzzle Auta, 50,99zł; 3. Trefl, puzzle dinozaury, 10,99zł; 4. Fisher&Price, szczeniaczek do nauki języka angielskiego, 159,99zł; 5. Fisher&Price, interaktywny piesek do ciągnięcia, 47zł 1.  Egmont, Basia, Franek i liczenie, 10 zł;  2.  Lilla Lou, zeszyty kreatywne dla dziewczynek, 13 zł;  3.  Egmont, gra planszowa "Basia łap kolory!", 60 zł;  4.  Hippocampus, gra planszowa "Był sobie człowiek", 99,99zł;  5.  Kolorowanki - zawody, 7,99zł;  6.  Książka z naklejkami "Urządzamy urodziny", 5zł Jaką zabawkę edukacyjną wybrać? Przy wyborze zabawki edukacyjnej powinniśmy kierować się przede wszystkim wiekiem dziecka, a czasem także jego płcią – część zabawek jest dedykowana tlko dziewczynkom lub chłopcom – np. zabawki powiązane tematycznie z konkretnymi bajkami dla dzieci. Dla maluszków dobrym wyborem są np.  piankowe puzzle , które dzięki temu, że wykonane są z miękkiego tworzywa są w pełni bezpieczne.  Interaktywne zwierzątka  (szczekające lub merdające ogonkiem), które możną ciągnąć lub pchać przed sobą uczą dzieci wrażliwości, opiekuńczości i odpowiedzialności za zaspokajanie potrzeb zwierząt. Nieco starszemu dziecku warto zaproponować  kolorowanki wraz naklejkami  lub  edukacyjne książeczki , które zawierają w sobie piękne ilustracje, krótkie historyjki...

Przeczytaj

Nasze akcje