Maskara AA
Chcę testować
Pomadki Lip Me Up
Chcę testować
Produkty Dr Skin Clinic
Chcę testować
Serum Lirene
Laureaci
Bourjois
Laureaci
Kosmetyki Rosie
Laureaci
Kosmetyki Neutrogena
Laureaci
kosmetyki Marc Anthony
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Chcę testować
Kosmetyki Eveline Cosmetics
Laureaci
Kosmetyki Vegaya
Laureaci
Produkty Inveo
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Wyniki testu
Kosmetyki Bielenda
Laureaci
kosmetyki Lift4Skin
Laureaci
kosmetyki Pomegrace
Laureaci
Kosmetyki Neboa
Laureaci
Kosmetyki AA
Laureaci
Fluid Lirene
Laureaci
Vianek
Laureaci
Free
Styl życia

Dziecko to luksus? Coraz rzadziej decydujemy się na dzieci

Narzekanie na mało płodne Polki trwa bez końca, tymczasem większość młodych kobiet ma poważny powód, by odkładać macierzyństwo na później. Co ważne, nie ma tu znaczenia, czy ktoś pochodzi z Polski czy z USA. U podstaw problemu zarówno w jednym, jak i drugim kraju leżą finanse.

Jak podał we wtorek „Washington Post”, w pierwszym kwartale tego roku w USA współczynnik dzietności był o prawie połowę mniejszy niż w późnych latach 50. ubiegłego wieku. Na 1000 kobiet w wieku rozrodczym (15-44 lata) przypadło 59,8 urodzeń. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest oczywiście znacznie większa dostępność antykoncepcji. Co więcej, w latach 50. znacznie łatwiej było o zakup domu. Najpoważniejszym powodem, dla którego Amerykanki nie decydują się na dzieci, są jednak finanse. Dzieci są drogie, a koszty opieki nad nimi wręcz astronomiczne.

Już kilka lat temu podawano, że w USA koszt wychowania dziecka do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletniości kosztuje od 165 tys. do 245 tys. dolarów. Nawet jeśli na utrzymanie rodziny zarabiają dwie osoby, pojawia się problem z zapewnieniem opieki dziecku. Zatrudnienie niańki wcale do tanich nie należy. Trudno też decydować się na potomstwo, kiedy nie jest się pewnym posady, którą można stracić w najmniej oczekiwanym momencie. Mimo problemów finansowych konieczność spłacania kredytu i zapewnienia dziecku warunków do rozwoju przecież pozostaje.

Dla porównania przyjrzyjmy się kosztom wychowania dziecka w Polsce. Jak wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha „Koszty wychowania dzieci w Polsce w 2016”, wychowanie jednego dziecka do osiągnięcia przez nie osiemnastego roku życia kosztuje od 176 tys. do 190 tys. złotych, a dwójki dzieci od 317 tys. do 350 tys. złotych. Statystycy wyliczyli, że koszty te stanowią od 15 do 30 proc. całkowitego budżetu rodziny. Dla małżeństwa, które liczy każdy grosz, to niestety sporo.

„Rodzicielstwo nie jest wyłącznie rezultatem kalkulacji ekonomicznych kosztów i korzyści. Jednakże obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia negatywnie wpływają na decyzje o liczbie dzieci. Współcześnie potencjalni rodzice mają świadomość, że w dzieci należy inwestować i że nakłady te zmniejszają ich materialny poziom życia” - czytamy w raporcie „Koszty wychowania dzieci w Polsce w 2016”.

Niektórzy powiedzieliby, że obawy o zmniejszenie materialnego poziomu życia świadczą o hedonizmie, wygodzie i egoizmie. Zapewnienie dachu nad głową, opłacenie rachunków i wyżywienie trudno jednak traktować jako zbędne wydatki. Zatem, jeśli planujecie założyć rodzinę dopiero po 30-tce, nie martwcie się – zapewne nie jesteście jedyne, o ile nawet nie stanowicie większości.

Zobacz także:  10 rzeczy, których nie mówi się do bezdzietnej pary

Fotolia
Styl życia
Matki - nastolatki. Przyczyny i skala problemu.
Ciąża to w życiu nastolatki wydarzenie zupełnie niespodziewane i nieplanowane. Często jest przyczyną poważnych zmian w życiu młodej dziewczyny, która nagle musi zmierzyć się z ogromną odpowiedzialnością, niejednokrotnie rezygnując z własnych marzeń.

Problem nastoletnich mam, które zaszły w ciążę przed osiągnięciem pełnoletniości, to coraz częściej zauważalne zjawisko zarówno w Polsce, jak i w Europie. Ponad 8% ogólnej liczby porodów w Polsce dotyczy młodych dziewcząt w wieku 12-19 lat. Oznacza to, że ponad 20 tysięcy polskich nastolatek rocznie musi stawić czoła bardzo trudnej sytuacji i wziąć na siebie odpowiedzialność za drugiego człowieka, zarówno pod względem wychowawczym, jak i materialnym.  Prawie każdy z nas słyszał o takim przypadku albo wręcz zna dziewczynę, która została mamą w bardzo młodym wieku. Nastoletnie mamy są negatywnie oceniane, zarówno przez swoich rówieśników, jak i rodziny i środowisko szkolne. Często słyszą komentarze na temat braku odpowiedzialności, a zdecydowanie rzadziej słowa zrozumienia i chęci pomocy. Nastoletnia ciąża - przyczyny problemu Zjawisko wczesnych ciąż jest coraz bardziej zauważane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jednak jego dostrzeganiu najczęściej nie towarzyszy chęć pomocy ze strony otoczenia. Nieletnie mamy borykają się z ciężką sytuacją materialną, problemami emocjonalnymi, a nierzadko również z odrzuceniem społecznym.  Młode mamy to najczęściej osoby, które nie znalazły wsparcia , stabilizacji i zrozumienia we własnych domach. Najczęściej pochodzą z rodzin niezamożnych i życiowo bezradnych, w których zabrakło dobrej komunikacji z rodzicami, rozmów o wartościach, miłości, seksie i odpowiedzialności. Dlatego szybko i łatwo weszły w związek, szukając w nim akceptacji i uczucia. Często dziewczyny z takich rodzin są niedojrzałe psychicznie i zagubione, a ich wiedza na temat seksu i konsekwencji współżycia jest nikła lub żadna. Podejmują więc współżycie seksualne nie stosując żadnej antykoncepcji. Problemy nastoletnich matek Nieletnie mamy zmagają się ze wstydem , lękiem przed powiadomieniem o ciąży chłopaka, rodziców i szkoły,...

Przedszkolaki
Fotolia
Styl życia
Nowe miejsca w przedszkolach i żłobkach w 2015 roku!
Ministrowie pracy i nauki ogłosili wyniki konkursu „Maluch”. W ramach projektu dofinansowanych zostanie 32 tys. miejsc opieki nad dziećmi w całej Polsce. Dodatkowo na 43 uczelniach powstanie 1436 nowych miejsc dla dzieci.

Nowe miejsca dla dzieci w przedszkolach w 2015 roku Tegoroczna edycja konkursu to dofinansowanie dla  32 tys. miejsc opieki dla dzieci . Minister Władysław Kosiniak- Kamysz podczas konferencji prasowej finału konkursu poinformował, że: "To największa pula pieniędzy przekazana do tej pory, 150 mln zł, na rzecz tworzenia, utrzymania i obniżenia kosztów dla rodziców na rzecz rozwoju opieki nad dziećmi najmłodszymi" . 75 gmin otrzyma 60 mln na utworzenie nowych miejsc w przedszkolach. W tym roku powinno ich powstać ok. 2,5 tys . Pierwsza część konkursu dotyczyła współfinansowania istniejących miejsc, cieszy się ona dużym powodzeniem, bo oznacza utrzymanie wcześniej utworzonych miejsc oraz obniżenie kosztów dla rodziców. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony samorządowców i podmiotów prywatnych.  Od 2011 roku, w którym uruchomiono program „Maluch” liczba miejsc dla najmłodszych wzrosła czterokrotnie- jest ich 2700 i obejmują opieką 71 tys. dzieci. W 2013 roku został wprowadzony nowy sposób współfinansowania podmiotów prywatnych, społecznych i organizacji pozarządowych, które zdecydowały się utworzyć miejsca dla dzieci. Władysław Kosiniak- Kamysz przypomina, że: "W tym roku ponad 1100 instytucji prywatnych, społecznych, otrzyma dofinansowanie na 50 mln zł. Te pieniądze są po to, żeby obniżyć koszty dla rodziców".  Dla rodziców oznacza to obniżenie o ok. 400 zł miesięcznych kosztów utrzymania dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Nowe miejsca dla dzieci przy uczelniach W 2015 roku o środki mogły ubiegać się też uczelnie, w efekcie od października powstanie 1436 miejsc przy uczelniach . "Było ogromne zainteresowanie uczelni" - podkreśliła minister nauki i szkolnictwa wyższego, Lena Kolarska-Bobińska.  Uczelnie otrzymają od państwa 11 mln zł na założenie żłobków, klubów dziecięcych i zatrudnienie personelu.  ...

Jakie zwierze dla dziecka
Styl życia
Zwierzę dla dziecka: pies czy kot?
Wiele dzieci marzy o własnym, ukochanym kotku, piesku lub innym pupilu. Czy zwierzę dla dziecka to dobry pomysł? Czy lepszy będzie kot czy pies? Jak wybrać? O czym pamiętać?

Zanim zdecydujesz się na kupno lub adopcję zwierzęcia,  dobrze się zastanów . Warto zrobić naradę rodzinną i pozwolić, aby każdy wyraził na ten temat swoje zdanie. Z jednej strony zwierzę w domu to wspaniały  towarzysz zabaw, wierny przyjaciel  i nowy członek rodziny. Ale z drugiej strony - odpowiedzialność za karmienie, higienę, zdrowie, a nawet życie pupila. Nigdy  nie kupuj zwierzaka "dla dziecka"  - bez względu na wiek syn czy córka nie będzie zawsze w stanie zajmować się zwierzęciem. Pamiętaj: kot, pies, myszka czy rybka  to obowiązki dla całej rodziny , a także pewne wydatki. Jeśli jesteście zdecydowani, aby wziąć do domu zwierzątko, wybierzcie takie, które najbardziej odpowiada waszym potrzebom i możliwościom. Zwierzę dla dziecka: pies Zalety wychowywania dziecka z psem: Pies to świetnie zwierzę dla większości dzieci - bardzo się przywiązuje: to wierny kompan i wspaniały towarzysz zabaw. Jest dosyć karny, łatwo można go nauczyć posłuszeństwa (w zależności od rasy ). Skłania do aktywności fizycznej - codzienne spacery to także dawka ruchu dla osoby wyprowadzającej zwierzaka. Wady: Specyficzny zapach, sierść na ubraniach, pogryzione buty czy poobgryzane meble to częsta zmora właścicieli psów. Codzienne spacery - niezależnie od pogody - mogą być uciążliwe. Wiele zależy od rasy - niektóre psy wymagają pracochłonnej pielęgnacji, strzyżenia, codziennych długich spacerów.  Niektóre psy (zwłaszcza z tzw. ras agresywnych lub słabo wyszkolone), mogą okazywać agresję (np. warczeniem, szczekaniem lub gryzieniem) Stałe koszty:  Karma dostosowana do wieku, rasy i potrzeb zwierzęcia, posłanie - legowisko; obroża, smycz, kaganiec; regularne wizyty u weterynarza i szczepienia. Obowiązki : karmienie, spacery, kąpiele, czyszczenie zębów, szczotkowanie lub strzyżenie (zależnie od rasy), obcinanie pazurów. Wymaga częstego kontaktu z człowiekiem,...

Styl życia
Jessie Ware pokazała zdjęcie z porodu. Zdrowego synka urodziła w domowym zaciszu
Jessie Ware urodziła drugie dziecko! Szczęśliwa mama pochwaliła się na Instagramie zaskakującym zdjęciem z porodu.

Sesje porodowe stają się coraz bardziej popularną formą uwieczniania tego ważnego dnia. Na nieco bardziej amatorską formę zdecydowała się Jessie Ware, której synek przyszedł na świat w domowym zaciszu. Zrobione w pośpiechu zdjęcie bije rekordy popularności na jej profilu, a pod nim pojawiła się masa komentarzy z gratulacjami. Niektórym instamamom może się jednak nie spodobać sposób, w jaki gwiazda poinformowała o narodzinach synka . Jessie Ware urodziła syna w domu W 2014 roku wyszła za mąż za Sama Burrowsa , który jest znanym trenerem personalnym gwiazd. Podobno to jej wielka miłość już od czasów młodości. We wrześniu 2016 roku Jessie urodziła córeczkę . Wtedy też zdecydowała się na chwilowe zawieszenie działalności muzycznej. Teraz na świecie przywitała wyczekiwanego synka. Można przypuszczać, że większość czasu poświęci opiece nad dziećmi, a nie pracy nad płytą. Malec przyszedł na świat w domu wokalistki. O dziwo poród domowy staje się coraz bardziej popularną formą witania nowego członka rodziny na świecie. Dlatego też, gdy Jessie Ware pokazała zdjęcie prosto z salonu tuż po narodzinach synka, zalała ją fala pozytywnych komentarzy. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Jessie Ware (@jessieware) Mar 5, 2019 o 4:36 PST Tego typu zdjęcia zwykle wzbudzają skrajne emocje . Instamamom trudno powstrzymać się od krytykowania kobiet, które publikują w sieci fotografie, na których widać jak karmią piersią czy tak jak Jessie - tuż po urodzeniu dziecka. Patrząc jednak na radość wokalistki trudno o negatywne emocje. 34-letnia artystka zdecydowała się na poród pod okiem profesjonalnego teamu: Poziom opieki i uprzejmości, który nam zaoferowali, był niesamowity - skomentowała Jessie. Jessie Ware doskonale znają wszyscy...

Nasze akcje
Zapachy Police
PIELĘGNACJA

Wygraj nowe zapachy z linii GOODVIBES od Police To Be!

STYL ŻYCIA

Rossmann wspiera Niebieską Linię

Pielęgnacja skóry suchej
PIELĘGNACJA

Jak wykonać makijaż przy skórze suchej?

Maciej Zień Beauty
MAKIJAŻ

Kolekcja Maciej Zień Beauty jest już dostępna!

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
modne buty na jesień 2021
Moda

Modne buty na jesień 2021 - TOP 6 modeli, które będą hitem sezonu [Przegląd z sieciówek]

Aneta Zygmuntowicz
modne sukienki na jesień 2021 z sieciówek
Moda

Modne sukienki na jesień 2021 od 60 złotych. 5 propozycji z sieciówek, które musicie mieć w szafie!

Aneta Zygmuntowicz
efekty stosowania retinolu
Pielęgnacja

Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?

Aneta Zygmuntowicz
odżywki emolientowe do włosów
Fryzury

Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]

Laura Osakowicz
AZS na szyi
Pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Julia Cichocka
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
kurtka przejściowa na jesień 2021
Moda

Kurtki przejściowe na jesień 2021. Przegląd z sieciówek od 60 zł [Sinsay, Bershka, Zara, House, H&M]

Aneta Zygmuntowicz
płaszcze w kratę
Moda

Najmodniejsze płaszcze w kratę na jesień 2021 z sieciówek [Sinsay, Stradivarius, H&M, Tatuum, Mango]

Paulina Wierzchowiecka
pełne usta
Pielęgnacja

Pełne usta - jak uzyskać, jak dbać i jak malować?

Aneta Zygmuntowicz
nakładanie henny do brwi
Pielęgnacja

Henna do brwi - jak zrobić ją w domu, ile kosztuje i którą wybrać?

Paulina Wierzchowiecka
depilacja cukrowa
Pielęgnacja

Depilacja cukrowa - jak ją wykonać w domu? Przepis na pastę cukrową do depilacji

Katarzyna Dobrzyńska
jak używać roller do twarzy
Pielęgnacja

Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Laura Osakowicz
bakuchiol najlepsze kosmetyki z roślinnym zamiennikiem retinolu
Pielęgnacja

Bakuchiol, czyli roślinna alternatywa retinolu. Jak działa i jak stosować?

Milena Majak
Dziewczyna z naturalnym makijażem
Makijaż

Naturalny makijaż - jak go zrobić krok po kroku?

Julia Cichocka
Kobieta ze zniszczonymi w
Fryzury

Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku

Milena Majak Julia Cichocka