klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
dziecko u fryzjera
123rf
Styl życia

Dziecko u fryzjera – jak przezwyciężyć lęk przed obcinaniem włosów?

Kiedy maluch zdmuchnie swoje pierwsze urodzinowe świeczki i oficjalnie wkroczy w drugi rok swojego życia, nawet te mamy, które zachowują tradycję rytuału postrzyżyn, zaczynają rozglądać się za fryzjerem dla dziecka. Jednak nie każdy malec dobrze znosi taki zabieg kosmetyczny… Dlaczego dziecko boi się wizyty u fryzjera? Jak pokonać jego strach przed obcinaniem włosów?
Łucja Zbieniewska
sierpień 12, 2013

dziecko u fryzjera

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Dlaczego dziecko boi się wizyty u fryzjera?

Siedząc w fotelu u fryzjera maluch przygląda się pomieszczeniu i myśli: dużo obcych ludzi, w oddali hałasuje suszarka, a zamiast mamy obok mnie stoi pani, która w ręku trzyma nożyczki (te same, o których mama mówi, że są niebezpieczne i nie wolno się nimi bawić!) Czas na ewakuację! – zawołałby maluch… i woła – na swój sposób: płacze, wierci się, a nawet ucieka w objęcia mamy.

Lęk przed strzyżeniem u wielu dzieci wynika również z tego, że postrzegają one włosy jako nieodłączną część swojego ciała – taką samą jaką jest ręka czy głowa. Idąc tym tokiem rozumowania, nie trudno domyślić się, że maluch jest przekonany, że obcinanie włosów boli.

Jak pokonać strach przed strzyżeniem?

Pamiętaj, że dzieci boją się tego, co obce. Dla dziecka nowe sytuacje bywają jeszcze bardziej stresujące niż dla dorosłego, dlatego przede wszystkim nie rób niczego na siłę. Okaż wyrozumiałość i staraj się powoli przygotować dziecko na wizytę u fryzjera. Opowiadaj mu o tym, kim jest fryzjer, przedstawiaj zabiegi fryzjerskie jako przyjemne. Możesz nawet zabrać malca ze sobą do salonu i podciąć przy nim swoje włosy – niech się przekona, że to nic strasznego. Prawdopodobnie dziecko nie będzie wówczas przerażone, a zaciekawione tym, co robi fryzjer. Będzie bacznie obserwować jego poczynania, aż w końcu – widząc nową fryzurę uśmiechniętej mamy – samo zechce usiąść na fotelu fryzjerskim.

Jak przygotować dziecko do wizyty u fryzjera?

Wybierz taki salon fryzjerski, który w swoich usługach ma strzyżenie maluchów – będą w nim kolorowe fotele dla dzieci, zabawki (którymi malec będzie mógł się zająć podczas obcinania włosów) i fryzjer z dobrym podejściem do dzieci. Na wizytę wybierz taki dzień, w którym maluch nie będzie rozdrażniony i marudny. Zadbaj o to, żeby przyszedł z umytą główką – mycie włosów u fryzjera byłoby dla dziecka dodatkowym stresem.

Salon fryzjerski w domu

Jeśli dziecko będzie płakać ilekroć przekroczy próg salonu fryzjerskiego, a żadne zabawki nie pomogą go uspokoić i usadzić w fotelu – zrezygnuj z podcinania włosów i poczekaj, aż maluch dorośnie. Jeśli natomiast włosy dziecka są naprawdę długie i wchodzą mu do oczu – możesz spróbować podciąć kosmyki samodzielnie. Pamiętaj, że to ty jesteś osobą, której malec ufa jak nikomu innemu, dlatego najbardziej prawdopodobnym jest, że to właśnie tobie pozwoli skrócić swoją fryzurę. Jednak uważaj! Musisz być bardzo delikatna i czujna – dziecku może być trudno usiedzieć w bezruchu na miejscu, może się wiercić ze zniecierpliwienia i wykonywać nieoczekiwane ruchy. Zadbaj o to, by nie stała mu się krzywda.

 

Komentarze
123rf
Styl życia Podróż z dzieckiem - 5 sposobów na nudę w aucie
„Daleko jeszcze?” – to pytanie, które wyjątkowo często pada z ust dziecka podczas podróży. Choć dzieci kochają rodzinne wycieczki, nie zawsze dobrze znoszą podróż. Poznaj 5 sposobów na zwalczenie nudy w samochodzie!
Łucja Zbieniewska
luty 04, 2014

Niezależnie od tego czy jedziecie na ferie zimowe, letnie wakacje czy po prostu wybieracie się na weekendową wycieczkę – dziecko zawsze cieszy się na myśl o rodzinnej podróży.  Niestety długa droga potrafi szybko znużyć malucha  – dziecko zacznie być marudne i nieustannie będzie powtarzać „nudzi mi się!”. Jest kilka sposobów na to, żeby tego uniknąć... Podróż z dzieckiem - jak się przygotować? Już przed podróżą  porozmawiaj z dzieckiem o planowanej wycieczce . Opowiedz o miejscu do którego jedziecie, powiedz ile mniej więcej zajmie wam podróż i jakie atrakcje czekają na was po dotarciu do celu. Dziecko mając tę świadomość będzie spokojniejsze i przygotowane na to, że musi być cierpliwe, żeby trud podróży został wynagrodzony. Przed wyjazdem zadbaj o to, żeby wybrać maluchowi  wygodne ubranie na drogę  – nie może ono uwierać malca i krępować ruchów, musi być również dopasowane do temperatury – zarówno tej za oknem, jak i tej w samochodzie. Warto też zadbać o  zdrowe i lekkostrawne przekąski  dla dzieci, które umilą podróż, ale nie spowodują rewolucji żołądkowych. O odpowiednim foteliku i zapiętych pasach nie trzeba nikomu przypominać, natomiast o lekach na chorobę lokomocyjną – warto!  Jeśli wiesz, że twój malec źle znosi podróż, odpowiednio wcześniej podaj mu leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej . Możesz również kupić specjalne opaski dla dzieci (tzw. opaski Sea-band, ok. 45zł), które uciskając odpowiedni punkt akupresurowy nadgarstka sprawią, że dziecko nie będzie mieć mdłości. 5 sposobów na nudę dziecka w podróży 1. Ulubiona zabawka  – to dobry sposób na nudę i to nie tylko w samochodzie czy autobusie. Ukochany miś, lalka czy samochodzik są w stanie zająć dziecku naprawdę sporo czasu w każdych okolicznościach. 2. Rodzinne zabawy  – oprócz nauki znaków drogowych, możecie wspólnie  stworzyć historię...

Przeczytaj
Fryzury Sześć błędów w koloryzacji włosów
Idąc do kolorysty oczekujemy zwykle drastycznej przemiany i spektakularnych rezultatów. Niestety, fryzjer nie jest cudotwórcą i nawet on pewnych rzeczy nie przeskoczy. Często po nieudanej koloryzacji całą winę zrzucamy na niego, ale może to my bardziej zawiniłyśmy niż osoba, która próbowała doprowadzić nasze włosy do porządku? Zobaczcie, jakich błędów w koloryzacji należy unikać.
Monika Orzechowska
marzec 30, 2016

Nakładanie drogeryjnej farby na już pofarbowane włosy Wiele kobiet wychodzi z założenia, że nakładając farbę w domu zdoła ukryć zniszczone włosy. Nie tędy droga. Może przez chwilę będą wyglądać lepiej, ale ich kolor będzie ciemniejszy niż na opakowaniu. Nie zapominajmy, że farby nie mają właściwości pielęgnacyjnych, dlatego zniszczone włosy pod nową warstwą produktu dalej będą uszkodzone. Taka domowa koloryzacja ma jeszcze jedną potężną wadę. Kiedy już decydujemy się na wizytę u fryzjera, ciężko będzie mu usunąć ciemniejszą barwę i uzyskać pożądany kolor. Skakanie od kolorysty do kolorysty Zawiedzione wynikami wizyty u jednego kolorysty szybko pędzimy na wizytę u kolejnego. Nie zapominajmy, że uzyskanie pożądanego efektu nie jest tak proste, dlatego skacząc z jednego salonu do drugiego nigdy nie będziemy miały takiego koloru, jaki naprawdę chcemy. Doprowadzenie włosów do ładu wymaga często co najmniej dwóch lub trzech wizyt u jednego kolorysty. Fryzjer nie uzyska odpowiedniego efektu wizualnego, jeśli wciąż będzie musiał się skupiać na poprawianiu błędów popełnionych przez poprzednika. Używanie niewłaściwych produktów Co innego stylizować włosy nigdy niefarbowane, co innego te po koloryzacji. Stosując nieodpowiednie produkty ryzykujemy, że włosy wciąż będą przesuszone. Szampon, odżywka i maska do włosów farbowanych to podstawa. To chyba naturalne, że jeśli wydajemy pieniądze na koloryzację , inwestujemy także w kosmetyki, które pozwolą utrzymać efekt jak najdłużej? Nie zapominajmy, że dzięki odpowiedniemu traktowaniu włosów ich układanie będzie znacznie szybsze, a więc może wydamy więcej pieniędzy, ale za to zaoszczędzimy czas. Ślepe podążanie za trendami Trendy w farbowaniu włosów zmieniają się jak w kalejdoskopie , jednak ślepe podążanie za nimi nie tylko naraża nas na śmieszność,...

Przeczytaj
Siostry
Fotolia
Styl życia Jak nauczyć dziecko dzielenia się? 7 prostych zasad
"Oddaj to moje!" krzyczy Twoje dziecko wyrywając autko z rąk kolegi na placu zabaw. Nie zdążysz się obrócić a już słyszysz kolejny wybuch: „Nie!” wrzeszczy, kiedy inne dziecko idzie w kierunku jego kolekcji kamyczków. Dlaczego Twoje dziecko nie wie jak się dzielić?
Lena Grabowska
lipiec 14, 2015

Cóż, on wie, ale nie nie ma na to ochoty. Twój malec może godzinami bawić się z innymi dziećmi i jest coraz mniej egocentryczny z każdym dniem, ale wciąż jest bardzo impulsywny i nie ma wyczucia czasu, dlatego też czekanie, aż będzie mógł się pobawić jest dużym wyzwaniem. Z drugiej strony dzieci uwielbiają rysować dla nauczycieli, robić prezenty rodzicom i dzielić się przysmakami z przyjaciółmi. Skąd ta rozbieżność? Stąd, że dzieci dopiero się uczą, że dawanie może być czymś przyjemnym, a dzielenie się to fajna zabawa. Możesz wesprzeć naukę dzielenia się poprzez wzmacnianie tego rodzaju przykładów hojności i łagodne zniechęcanie go do mniej charytatywnych zachowań. Co możesz zrobić aby pomóc Twojemu dziecku w nauce dzielenia się? Baw się z dzieckiem w dzielenie się Pokaż dziecku gry towarzyskie, w których gracze pracują razem na wspólny cel. Układajcie razem puzzle dodając kolejne elementy na zmianę. Dzielcie się pracą: podlewajcie kwiatki, zamiatajcie podłogę, rozpakowujcie razem zakupy. W końcu, dawaj mu rzeczy którymi może dzielić się ze swoimi przyjaciółmi jak na przykład przekąski czy naklejki. Nie karć dziecka za nie dzielenie się Jeśli mówisz dziecku, że jest samolubne, dyscyplinujesz je gdy nie chce się czymś podzielić, zmuszasz je do oddania czegoś ważnego dla niego, będziesz wzmacniać urazę, nie hojność. Aby nakłonić je do dzielenia się używaj pozytywnego wsparcia, nie upominania. Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego jeśli Twoje dziecko nie chce się podzielić ulubioną zabawką. Daj mu czas, w pewnym momencie zrozumie, że dzielenie się z przyjaciółmi - którzy będą stawać się dla niego coraz ważniejsi - daje o wiele więcej frajdy niż trzymanie rzeczy tylko dla siebie. Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach Kiedy dziecko sprzecza się o zabawki pomóż mu zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje. Jeśli jego...

Przeczytaj
wakacje z dzieckiem co spakować
123rf
Styl życia Wakacje z dzieckiem: co spakować do walizki?
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Tych rzeczy po prostu nie może zabraknąć w walizce malca!
Łucja Zbieniewska
maj 24, 2017

Czas wakacyjnych wyjazdów w pełni! I choć wszyscy uwielbiamy urlopy,  rodzinne wczasy  z maluchem to nie lada wyzwanie – nie możemy przecież zapomnieć o spakowaniu do walizki wielu rzeczy, które sprawią, że nasz wypoczynek będzie udany , bezpieczny  i ciekawy dla malucha. Co należy zabrać na wakacje z dzieckiem? Ubranka dla dziecka na wakacje Wybór wakacyjnych ubranek dla dziecka uzależnij od miejsca wypoczynku.  Jeśli jest to Polska lub kraj o podobnym klimacie – powinniście się nastawić na figlarną pogodę – mogą to być zarówno gorące, wakacyjne dni, jak i te nieco chłodniejsze, dlatego oprócz letnich ubranek, powinniście zabrać cieplejsze bluzy i sweterki, a także okrycia przeciwdeszczowe (płaszcz, kurtka, peleryna). Pamiętaj też, że dzieci szybko brudzą ubranka, weź więc nieco więcej dziecięcych bluzeczek, sukienek, spodni i bielizny – na sytuacje awaryjne ;) Jeśli wybieracie się na wakacje za granicę, w miejsce, które gwarantuje mnóstwo słońca, koniecznie zadbaj o to, żeby ubrania dla dziecka były  przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Wybieracie się nad morze lub rzekę?  Nie zapomnij o stroju kąpielowym dla malucha.  Obowiązkowym elementem dziecięcej garderoby są również wygodne buty – spakuj zarówno  sportowe buty , jak i  sandałki.  Jeśli masz więcej miejsca w walizce, możesz wziąć również kalosze i klapki pod prysznic. Pamiętaj o ochronie przed słońcem! Nakrycie głowy  (kapelusz, czapka, chustka) to absolutnie obowiązkowyelement wakacyjnej walizki malucha! Nie zapominaj też o kremach chroniących przed promieniowaniem słonecznym!  Zobacz najlepsze kremy z filtrem dla dzieci. Podróżna apteczka na wakacje Jakie leki wziąć na urlop?  Jeśli twoje dziecko nie ma żadnej przewlekłej choroby ani alergii i nie przyjmuje żadnych leków regularnie, wystarczy, że ograniczysz się do podstawowych elementów apteczki. Spakuj:...

Przeczytaj
  • Polecane
  • Najnowsze
  • Wybrane dla Ciebie