klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
efekty ćwiczeń
iStock
Styl życia

Efekty ćwiczeń – jak szybko je widać i co robić, kiedy ich nie ma?

Pierwsze efekty ćwiczeń zazwyczaj pojawiają się już po miesiącu regularnych treningów. Po 3 miesiącach możemy zrzucić nawet kilkanaście kilogramów! Nie widzicie efektów po kilku tygodniach? Sprawdźcie, dlaczego się nie pojawiają i jak to zmienić!

Efekty ćwiczeń zależą od wielu czynników - wagi wyjściowej, intensywności treningów, ilości spożywanych kalorii, wyboru ćwiczeń i planu treningowego. Po miesiącu ćwiczeń powinniśmy zauważyć poprawę kondycji, ujędrnienie skóry, a nawet spadek wagi. Z każdym miesiącem efekty są coraz bardziej widoczne. Jeśli jednak ćwiczycie już od dłuższego czasu i nie widzicie rezultatów, najprawdopodobniej popełniacie podstawowe błędy!

efekty ćwiczeń

Czy Twoje pośladki są gotowe na szorty?

Po jakim czasie widać efekty ćwiczeń?

Przy regularnych i odpowiednio dobranych treningach pierwsze efekty ćwiczeń powinniśmy zauważyć już po około miesiącu. Przy intensywnej aktywności fizycznej i zdrowej diecie możemy schudnąć od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo. Po 3 miesiącach rezultaty będę widoczne gołym okiem, ciało będzie wyszczuplone i jędrne.

Efekty ćwiczeń po miesiącu

Po 4-5 tygodniach zazwyczaj możemy zauważyć pierwsze efekty naszych treningów. Ciało jest zdecydowanie jędrniejsze, mamy lepszą kondycję i samopoczucie. Zwiększona jest również nasz siła i wydolność.

Mogą się pojawić pierwsze spadki centymetrów i wagi, lecz zależne jest to przede wszystkim od intensywności naszych treningów i wagi wyjściowej. Osobom z otyłością i dużą nadwagą łatwiej zrzucić pierwsze kilogramy. U osób szczuplejszych zarysowują się mięśnie.

Efekty ćwiczeń po 3 miesiącach

Efekty ćwiczeń po 3 miesiącach są już widoczne gołym okiem. Przez ten czas bez problemu możemy wyszczuplić ciało i zrobić formę. Regularne treningi pozwolą nam zgubić nawet kilkanaście kilogramów. Ciało jest widocznie jędrniejsze, zanika cellulit.

Ćwiczenia zaczynają być dla nas przyjemnością, a długi spacer to żadne wyzwanie. Zdecydowanie zwiększa się nasza siła fizyczna. Dodatkowo nie odczuwamy już bolesnych domsów po ćwiczeniach. Domsy to bolesność mięśni po ćwiczeniach, które często są błędnie nazywane zakwasami.

Zobacz także: Płaski brzuch bez wyrzeczeń i treningów - jak to możliwe?

Dlaczego nie widać efektów ćwiczeń?

Niestety, czasami mimo treningów, w naszym ciele nie zauważamy żadnych zmian. Nasza kondycja jest lepsza, ćwiczenia już nie sprawiają nam problemu, jednak waga ani centymetry nie idą w dół. Oznacza to, że popełniamy błędy, które stoją na drodze do naszej wymarzonej sylwetki.

Nasz treningi mogą nie przynosić efektów, gdyż:

  • są nieregularne lub zbyt krótkie, lub za mało intensywne,
  • nie trzymamy diety,
  • nie przykładamy się do poprawnej techniki ćwiczeń,
  • trening jest źle dobrany, na przykład wykonujecie brzuszki, aby zrzucić dodatkowo kilogramy albo chcecie zbudować masę mięśniową i wprowadzacie tylko trening cardio.

Regularne ćwiczenia są niezwykle ważne w procesie odchudzania, jednak bez odpowiednio zbilansowanej diety i ograniczenia spożywanych kalorii nie przyniosą one większych efektów.

Bardzo ważny jest również plan treningowy, który powinien zakładać minimum 3 intensywne treningi w tygodniu, które będą trwać powyżej 40 minut. Jeśli chcemy zrzucić nadwyżkę kilogramów, najlepsze będą treningi cardio lub interwały. Do wyrzeźbienia sylwetki niezbędne będę z kolei ćwiczenia siłowe.

Trzeba również pamiętać o ciągłym zwiększaniu intensywności treningu, w innym przypadku efekty pojawią się jedynie na początku.

Komentarze
ćwiczenia kardio w domu
iStock
Styl życia Jak zrobić trening cardio w domu?
Ćwiczenia cardio w domu pomogą nam zrzucić nadprogramowe kilogramy i poprawić kondycję. Jakie ćwiczenia kardio można wykonywać w domu? Nie tylko skakanie na skakance!
Aneta Zygmuntowicz
marzec 29, 2020

Trening cardio w domu to doskonała alternatywa dla osób, które nie mogą ćwiczyć na siłowni lub preferują domowe treningi. Dzięki tym ćwiczeniom bez problemu wysmuklicie sylwetkę bez wychodzenia z domu. Pierwsze efekty powinny być widoczne już po 3-4 tygodniach. Aby ćwiczenia cardio były efektywne, trzeba je wykonywać minimum 3 razy w tygodniu przez 40 minut. Na czym polega trening cardio? Cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe, które mają na celu poprawę wydolność serca. Dodatkowo mają również wpływ na poprawę pracy płuc i przepustowości naczyń krwionośnych. Sprawdzą się szczególnie u osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy i poprawić kondycję. Ćwiczenia cardio to każdy rodzaj wysiłku pobudzającego serce do wzmożonej pracy, musi być więc na tyle intensywny, by podnieść nasze tętno. Aby schudnąć, powinno się utrzymać tętno na poziomie od 60 do 70 proc. tętna maksymalnego oraz ćwiczyć przez przynajmniej 40 minut. Przykładowe ćwiczenia cardio: bieganie , jazda na rowerze, pływanie, jazda na rolkach, skakanie na skakance, trucht lub szybki spacer, wchodzenie po schodach. Zobacz także: 4 najczęstsze błędy przy treningu cardio. Jak zrobić ćwiczenia cardio w domu? Skakanie na skakance Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem skoków na skakance , rozgrzać stawy, by uniknąć kontuzji. Trening najlepiej rozpocząć od serii 10 skoków wolnych przeplatanych 10 skokami szybkimi. Pamiętajcie, że ciało musi być spięte i wyprostowane, a ręce ułożone blisko ciała. Na początku warto zacząć od 3-4 serii skoków. Z każdym tygodniem zwiększamy ilość skoków i ilość serii. Bieg w miejscu Podczas biegania w miejscu przyjmujemy prostą postawę ciała i wysoko unosimy kolana. Tego typu ćwiczenia powinny trwać maksymalnie 10 minut, w innym przypadku mogą obciążyć nasze stawy. Pamiętajcie, aby przed ćwiczeniem rozgrzać...

Przeczytaj
kobieta trening
Fotolia
Styl życia 4 częste błędy popełniane przy spalaniu tłuszczu
Ćwiczysz i starasz się intensyfikować spalanie tłuszczu podczas treningu? Jeśli nie widzisz efektów swojej pracy, sprawdź listę 5 błędów, które możesz popełniać przy próbach nastawionych na spalanie tłuszczu!
Katarzyna Mordalska
październik 20, 2015

Zbyt krótki czas ćwiczeń Najefektywniejsze spalanie tłuszczu następuje po 20 minutach treningu. Oczywiście nie jest tak, że pierwsze minuty ćwiczeń są całkowicie nieefektywne. Zmieniają się jednak proporcje, gdyż w początkowej fazie treningu energia pochodzi głównie z glukozy, natomiast w miarę upływu czasu, zmniejsza się zużycie energii z cukrów na rzecz spalania tkanki tłuszczowej. To właśnie po ok. 20-30 minutach ćwiczeń nie tyle zaczyna się spalanie tłuszczu (jak często się sądzi), a po prostu intensyfikuje i dalej rośnie. Tłuszcz spalamy od samego początku treningu, jednak nie warto przerywać tego procesu w momencie największej intensywności. Dlatego też najlepiej, by taki trening cardio trwał minimum 45 minut. Wówczas, przy zachowaniu systematyczności, możemy spodziewać się zadowalających efektów. Tętno przy ćwiczeniach cardio – za wysokie? Za niskie? Aby trening cardio był jak najbardziej efektywny, tętno powinniśmy utrzymywać na względnie stałym poziomie, mieszczącym się w przedziale 65-70% maksymalnego tętna. To najbardziej optymalne warunki dla spalania tłuszczu. Bieżące tętno mierzy wiele monitorów aktywności fizycznej , czyli tzw. inteligentne bransoletki, ale jak obliczyć swoje maksymalne tętno? Najpopularniejszym sposobem na obliczenie maksymalnego tętna jest następujący wzór: 220 – wiek = tętno maksymalne Po jego obliczeniu, określamy przedział od 65% do 70% maksymalnego tętna i takie utrzymujemy podczas trwania treningu. Węglowodany przed treningiem, czyli niezbędne paliwo Trening, zwłaszcza intensywny wymaga zbilansowanej diety. W dni, kiedy ćwiczymy, sumaryczna wartość kaloryczna spożywanych posiłków powinna być wyższa, niż w dni wolne od treningów – to nie ulega wątpliwości. Jednak ważna jest nie tylko kaloryczność, ale także rodzaj posiłku i wartości odżywcze, które w nim dominują. Nasz...

Przeczytaj
dlaczego waga stoi
Fotolia
Styl życia Dlaczego waga stoi? 5 możliwych powodów
Moment, w którym waga się zatrzymuje i kilogramy jak na złość nie chcą spadać, może doprowadzić do utraty motywacji. Dlaczego waga stoi? Sprawdźcie 5 możliwych powodów!
Katarzyna Mordalska
lipiec 29, 2015

Powody zahamowania spadku wagi na diecie mogą być różne. Czasami, katując się dietą i ćwiczeniami oraz robiąc setki wyrzeczeń, nie zdajemy sobie sprawy z błędów, które być może popełniamy. Dlaczego nie chudnę? Nieprawidłowo zbilansowana dieta Żeby chudnąć, trzeba jeść. Być może kaloryczność Twoich posiłków jest zbyt niska względem wydatkowanej energii. W dobrze zbilansowanej diecie pod uwagę należy wziąć podstawową i całkowitą przemianę materii . Drugi ze wskaźników uwzględnia także tryb życia i codzienny wysiłek fizyczny. Dopiero po przeanalizowaniu tych dwóch wartości, możemy szacować ilość kalorii do „obcięcia”, którą doprowadzimy do ujemnego bilansu kalorycznego. Jeśli dysproporcja między dostarczanymi a wydatkowanymi kaloriami jest zbyt duża – innym słowem, jeśli niewiele jemy, a dużo ćwiczymy – organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy i gromadzi zapasy energii na przyszłość. Jest to powodem zahamowania spadku wagi lub, w skrajnym wypadku, nawet wzrostu wagi. Nie mogłam już tego znieść, że moja waga stoi i stoi. Powiedziałam sobie „raz się żyje” i zwiększyłam trochę kcal i trening i od razu waga w dół ruszyła (…) Teraz czuję, że mam o wiele szybszy metabolizm. MalaLejdi Zahamowany spadek wagi – bo "taki mamy etap" Odchudzanie to pewien proces, który da się podzielić na etapy. Kiedy zaczynamy odchudzanie , zwłaszcza jeśli mamy sporo nadprogramowych kilogramów do zrzucenia, waga spada szybko, ale za chwilę następuje stagnacja. Dlaczego? Utrata pierwszych kilogramów wiąże się nie ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej, a z utratą wody. Dopiero po tym etapie i wstępnym szoku, organizm przechodzi do spalania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym nawadnianiu. Zwykle ten moment jest najtrudniejszy dla odchudzających się, gdyż efekty nie są widoczne i następuje pozorne...

Przeczytaj
ćwiczenia na plecy w domu
iStock
Styl życia Ćwiczenia na plecy, które możesz zrobić w domu
Ćwiczenia na plecy w domu są niezwykle ważne przy siedzącym trybie życia. Zapewnią nam prawidłową postawę, wyszczuplą optycznie talię i zapobiegną problemom z kręgosłupem. Jakie ćwiczenia na plecy można zrobić w domu?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 30, 2020

Ćwiczenia na plecy w domu są bardzo proste i niepotrzebne nam są dodatkowe sprzęty. Trening pleców osoby początkującej będzie się skupiał przede wszystkim na rozciągnięciu i wzmocnieniu wszystkich partii mięśni. Z czasem można również dodać obciążenie, dzięki któremu delikatnie rozbudujemy te partie i optycznie wyszczuplimy talię. Najważniejsze jednak jest to, że przy regularnych ćwiczeniach poprawimy naszą postawę i zapobiegniemy problemom z kręgosłupem w przyszłości. Jak ćwiczyć plecy w domu? Ćwiczenia na plecy powinny być złożone i różnorodne. Wykonywanie jednego lub dwóch ćwiczeń nie sprawi, że plecy będą odpowiednio rozbudowane i wzmocnione. Niezbędny będzie plan treningowy, który będzie kompleksowy i uwzględni wszystkie partii mięśni. Początkowo warto się skupić na ćwiczeniach, które rozciągają i wzmacniają mięśnie , dopiero z czasem wprowadzamy większe obciążenie. Ze względu na to, że mięśnie pleców są podatne na kontuzje, przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę . Skłony i skręty tułowia oraz krążenia ramion rozgrzeją nasz mięśnie, stawy i ścięgna, dzięki czemu unikniemy bolesnych urazów. Zobacz także: Jak zrobić trening cardio w domu? Efekty ćwiczeń na plecy w domu Podstawowe ćwiczenia na plecy w domu pozwolą wzmocnić mięśnie i poprawią naszą postawę . Po pewnym czasie zauważysz, że mięśnie delikatnie się zarysowują, a cała sylwetka wydaje się smuklejsza i wyższa. Jeśli delikatnie rozbudujemy mięśnie pleców, nasza talia wyda się optycznie węższa. Dzięki temu nasza figura zyska pożądany kształt klepsydry. Ćwiczenia na plecy są niezwykle ważne przy siedzącym trybie życia. Regularne treningi uchronią nas przez problemami z kręgosłupem. Proste ćwiczenia na plecy w domu Plank boczny Kładziemy się bokiem do podłogi i podpieramy się na łokciu. Druga rękę układamy wzdłuż ciała lub...

Przeczytaj