klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź

18+

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

Friends with benefits – czy warto się decydować na taki seks?
Styl życia

Friends with benefits – czy warto się decydować na taki seks?

Coraz więcej mężczyzn proponuje tego typu seks. Czy taka relacja to dobry wybór?
Urszula Jagłowska
lipiec 28, 2017

Zero zobowiązań, czysta przyjemność. Właśnie tak ma wyglądać układ „friends with benefits”. Na tą formę relacji coraz częściej decydują się osoby obawiające się poważnych związków, jak również te, dla których przelotny seks na jedną noc nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego tak się dzieje?

Anna Mucha i Kuba Wojewódzki znowu są razem? Dowodów jest coraz więcej...

Friends with benefits: na czym to właściwie polega?

„Friends with benefits” to nic innego jak niezobowiązujący seks z przyjacielem – lubimy się, regularnie spotykamy i chodzimy ze sobą do łóżka. Taka relacja wydaje się być bardziej skomplikowana. Nie przewiduje bowiem zachowań charakterystycznych dla związku, jak wierność, przywiązanie, a przede wszystkim wspólne planowanie przyszłości.

Dlaczego ludzie decydują się na ''friends with benefits"?

Według  badań dr Justina Lehmillera z Harvard University, który od lat zajmuje się seksualnością wynika, że wiele osób decyduje się na „przyjaźń z korzyściami” ponieważ ma nadzieję, że taki układ przerodzi się w trwały związek. Jest jednak druga strona medalu. Inni wybierają taką relację ze względu na wygodę. „Friends with benefits”  to przecież namiastka związku, w którym obie strony zgadzają na regularny seks z przyjacielem bez uczuć i zobowiązań, jednocześnie nie rezygnując z pozostania w relacjach intymnych z innymi.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, na które faceci zwracają uwagę podczas seksu

Friends with benefits - zalety                                                           

Taka relacja łączy najlepsze cechy przygodnego seksu, jak swoboda i brak deklaracji, z najlepszymi cechami związku romantycznego, jak sypianie z kimś, z kim uwielbiamy spędzać czas. Jednocześnie taki układ pomija takie aspekty jak zobowiązania, zmartwienia i zazdrość o drugą osobę, w myśl zasady „nie jesteśmy przecież w związku”.  Niewątpliwie najważniejszą zaletą „przyjaźni z korzyściami” jest seks z zaufaną osobą bez możliwości rezygnowania z wolności i pozostawania w relacjach seksualnych z innymi osobami.

Friends with benefits - wady

Główną wadą „przyjaźni z korzyściami” jest pojawienie się uczuć do przyjaciela/przyjaciółki, które nie zostają odwzajemnione. To prowadzi do frustracji, pojawienia się negatywnych emocji, jak zazdrość, czy spowodowana odrzuceniem nienawiść, co może skutkować zniszczeniem przyjaźni. Dodatkowo ukrywana przed resztą znajomych relacja „friends with benefits” często prowadzi do niezręcznych sytuacji i napięć.

Przeczytaj także: Wystarczą te trzy słowa, a każdy facet od ciebie ucieknie!

W naszej galerii znajdziesz wskazówki, o których musisz pamiętać zanim wpakujesz się w taki układ.

Wyglądaj ponętnie każdej nocy. Poniżej prezentujemy seksowną bieliznę dostępną w ofercie sklepów internetowych:

Zdjęcia: iStock

1 z 4

Jasne zasady

Jasne zasady

Zanim zdecydujecie się na taki układ,warto jasno ustalić zasady łączącej was relacji. Dzięki temu unikniecie  ewentualnych nieporozumień i nie będziecie się wzajemnie ranić.

2 z 4

Zaufanie to podstawa

Zaufanie to podstawa

Jeśli zależy wam na dyskrecji i braku niezręcznych sytuacji, nie opowiadaj wspólnym znajomym, co jest pomiędzy tobą, a twoim przyjacielem. Plotki szybko się rozchodzą, a takie zachowanie może prowadzić nie tylko do straty kochanka, ale też przyjaciela. 

3 z 4

Zabezpieczaj się

Zabezpieczaj się

Pamiętaj, że on nie sypia tylko z tobą! Nie zgadzaj się na seks bez prezerwatywy, bo nie masz pewności, że innym też tego nie proponuje. 

4 z 4

Szczerość to podstawa

Szczerość to podstawa

Jeśli czujesz coś więcej do swojego przyjaciela, a on jawnie nie odwzajemnia tych uczuć pod żadnym pozorem nie decyduj się na „friends with benefits”! Taka relacja tylko będzie cię ranić.

Komentarze