klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
świeży tatuaż - gojenie tatuażu
Styl życia

Gojenie tatuażu - ile to trwa, etapy, pielęgnacja

Gojenie tatuażu to bardzo ważny proces, który wpływa na jego dalszy wygląd. Składa się z kilku etapów i trwa zazwyczaj do 2 do 6 tygodni. Sprawdźcie, jakie rozróżniamy etapy gojenia tatuażu i jak należy go pielęgnować.
Aneta Zygmuntowicz
grudzień 22, 2020

Gojenie tatuażu składa się z 3 etapów: świeża rana, rozpoczęcie regeneracji naskórka oraz intensywna regeneracja. W czasie różnych etapów możemy zaobserwować sączenie się rany, wypływanie tuszu, mocny świąd oraz łuszczenie się skóry. Są to naturalne objawy odbudowy skóry, jednak występujące w niektórych etapach gojenia mogą być powodem do niepokoju.

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Ile goi się tatuaż?

Długość procesu gojenia się tatuażu zależna jest od wielkości wzoru. Małe tatuaże goją się mniej więcej 2-3 tygodnie, większe nieco dłużej - może być to okres od 4 do 6 tygodni. Aby proces gojenie przebiegał prawidłowo, należy się trzymać kilku ważnych zasad i odpowiednio pielęgnować skórę.

Etapy gojenia tatuażu

Początkowy etap gojenie obejmuje pierwsze 4-5 dni po zrobieniu tatuażu. Przez ten czas jest to świeża rana, którą trzeba chronić przed zakażeniem. W tym etapie ze skóry mogą nam się sączyć osocze, krew oraz cząstki tuszu, które zostają wypychane przez organizm. Przez pierwsze kilka godzin tatuaż zabezpieczony jest przez folię. Ściągamy j ą po przyjściu do domu i zaczynamy odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim musimy mocną uwagę zwrócić na higienę, aby nie wdało się zakażenie. Myjemy skórę co kilka godzin za pomocą ciepłej wody i delikatnego mydła. Równie ważne jest natłuszczenie skóry, w tym celu używamy specjalnych kremów do tatuażu. Jeśli na tatuażu pojawią się strupki, pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać!

Drugi etap gojenie zaczyna się pod koniec pierwszego tygodnia i trwa przez minimum tydzień. W tym okresie skóra zaczyna się regenerować i goić. Nowy naskórek powoli pojawia się na tatuażu, przez co może się wydawać, że wzór nieco zbledł. Możemy też czuć dokuczliwy świąd, z drugiej strony powinny zniknąć siniaki i obrzęk, podrażnienie. Jeśli nie znikną, a co gorzej z tatuażu będzie sią sączył płyn, odczuwalny będzie ból, najprawdopodobniej wdało się zakażenie. W tym etapie gojenie najważniejsze jest nawilżanie i natłuszczanie skóry, co ograniczy świąd i pomoże zregenerować naskórek. Skórę powinniśmy nawilżać co 3-4 godziny.

Ostatni etap do dalsza części regeneracji, która trwa zazwyczaj około tygodnia lub nieco dłużej przy większych tatuażach. W tym czasie możemy zauważyć suchość skóry oraz łuszczenie się skóry. W tym czasie nie możemy zapominać o nakładaniu kremów do tatuażu, nawet częściej niż w drugim etapie gojenia. Warto pamiętać, że krem nakładamy zawsze na oczyszczoną i wysuszoną skórę.

Pielęgnacja świeżego tatuażu

Odpowiednia higiena oraz nawilżanie skóry to podstawy dbałości o tatuaż. Dzięki temu zapewnimy mu prawidłowe gojenie, przyspieszymy ten proces i utrwalimy wzór. To jednak nie są jedyne kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Przy świeżym tatuażu należy również:

  • unikać solarium, sauny, basenu, wysiłku fizycznego,
  • chronić tatuaż przed zabrudzeniem,
  • nie zakładać obcisłych ubrań, które będą pocierać skórę,
  • wybierać naturalne, oddychające materiały,
  • nie opalać się i unikać ekspozycji na słońce,
  • nie drapać skóry,
  • używać kosmetyków bez SLS, SLES, barwnikami i mocnym środkami zapachowymi,
  • używać bardzo delikatnych kosmetyków do tatuażu,
  • delikatnie i dokładnie osuszać skórę po myciu.

 

Komentarze
tatuaż na nadgarstku
Pinterest@cat.subdiy.com
Styl życia Pierwszy tatuaż - co warto wiedzieć?
Odpowiedzialne podejście do pierwszego tatuażu to ważna kwestia. Wybranie odpowiedniego wzoru oraz tatuażysty jest podstawą, w innym przypadku możemy szybko pożałować naszej decyzji. To jednak nie są jedyne kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę.
Aneta Zygmuntowicz
listopad 06, 2020

W tym artykule znajdziecie wszystkie informacje, jakie musicie poznać przed zrobieniem pierwszego tatuażu. Sprawdźcie, jak przygotować się do sesji tatuowania, czy tatuaż boli oraz jak dbać o wzór podczas procesu gojenia i po nim. Jak zaplanować pierwszy tatuaż? Planowanie pierwszego tatuażu to bardzo istotna kwestia. Trzeba pamiętać, że wzór zostanie z nami na zawsze, dlatego wybór motywu jest bardzo istotny . Warto wybrać wzór, który nam się nie znudzi i będzie miał dla nas jakieś znaczenie . Lepiej pomyśleć nad wzorem kilka tygodni, niż potem żałować wyboru. Ważne jest to, by nie kierować się chwilową modą, ale wybrać motyw, z którego będziemy zadowoleni również za kilka czy kilkadziesiąt lat. Na pierwszy raz polecamy wybrać mniejszy tatuaż . Dzięki temu przekonamy się, jak znosimy ból podczas tatuowania i czy tatuaże w ogóle są dla nas. Jak wybrać odpowiedni salon tatuażu? Wybór odpowiedniego salonu tatuażu jest również ważny co wybór wzoru! Przede wszystkim wybierajmy tylko i wyłącznie profesjonalne studia, które mają dobre opinie . W innym przypadku możemy trafić do kiepskiego tatuatora i na pewno nie będziemy zadowoleni z efektu. Przed podjęciem decyzji warto przejrzeć portfolio danego tatuażysty . To artyści, którzy mają różnorodne style. Do innego tatuażysty wybierzemy się na realistyczny rysunek, do innego na delikatny wzór z jednej linii, a jeszcze do innego na duży kolorowy tatuaż. Wybierzcie taki salon tatuażu, w którym wykonuje się wzory w stylu, którego szukacie. Zgarnij kod rabatowy Groupon na realizację wszystkich swoich planów i marzeń. Jak przygotować się do tatuażu? Przed wykonaniem tatuażu należy: przez minimum 7 dni smarować tatuaż maściami lub balsamami, aby...

Przeczytaj
biały tatuaż
Instagram@seungpyo_tattoo
Styl życia Biały tatuaż - czy warto i jaki wzór wybrać?
Biały tatuaż wygląda bardzo subtelnie i kobieco, jednak posiada kilka wad. Dużym minusem tego typu tatuażu jest szybkie blaknięcie oraz odbarwianie się, dodatkowo kosztuje on więcej niż klasyczny czarny tatuaż.
Aneta Zygmuntowicz
październik 20, 2020

Biały tatuaż wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a niekiedy poprawek. Nie sprawdzi się u każdego, przy zbyt jasnej karnacji będzie wyglądać jak blizna. Należy również unikać bardzo małych wzorów , które nie będą wyraźne. Jak pielęgnować biały tatuaż? Biały tatuaż, podobnie jak inne rodzaje tatuażu, goi się do 4-5 tygodni. Przez ten czas należy o nie go odpowiednio dbać. Przede wszystkim jest to rana, dlatego trzeba zwrócić uwagę na odpowiednią higienę. Tatuaż powinno się myć minimum 3 razy dziennie za pomocą ciepłej wody i mydła o delikatnym składzie. Równie ważne jest nawilżenie skóry - przez cały okres gojenie należy nakładać maść natłuszczającą co mniej więcej 3-4 godziny. Koniec procesu gojenia to nie koniec pielęgnacji, szczególnie jeśli chodzi o biały tatuaż. Przede wszystkim powinniśmy go chronić przed słońcem , aby zapobiec blaknięciu. Każdorazowo przed ekspozycją na promienie słoneczne, należy nałożyć na skórę krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Do tego warto nakładać specjalne kremy do tatuaży , które zapobiegają blaknięciu. Wady białego tatuażu Główną wadą białego tatuażu jest fakt, że dość szybko blednie . W przypadku małego wzoru może być on również mało widoczny i wyglądać jak blizna. Biały tatuaż wygląda subtelnie, lecz na bardzo jasnej skórze zniknie, a na ciemnej będzie mocno kontrastować, co zatraca jego subtelność. Często zdarza się również, że jasny tatuaż po jakimś czasie zmienia odcień . Po kilku miesiącach czy latach może on przybrać żółtą barwę, a nawet lekko zieloną. Ile kosztuje biały tatuaż? Biały tatuaż kosztuje zazwyczaj o 20-30% więcej niż czarny wzór. Wynika to z faktu, że d jego wykonania potrzebne są duże umiejętności, a samo...

Przeczytaj
jak dbać o tatuaż
Newsy Jak dbać o tatuaż?
Jak dbać o tatuaż, aby nie stracił koloru? Mycie tatuażu, kremy przyspieszające gojenie i unikanie solarium to tylko niektóre zasady pielęgnacji. Jak dbać o tatuaż w pierwszych tygodniach i po zagojeniu?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 10, 2020

Przez pierwsze tygodnie musimy szczególnie dbać o świeży tatuaż, aby prawidłowo się zagoił. Odpowiednia pielęgnacja ma duże znaczenie w procesie gojenie się tatuażu, co znacznie wpływa na jego późniejszy wygląd i trwałość. Jednak po zagojeniu praca się nie kończy! Warto odpowiednio dbać o tatuaż, szczególnie latem, tak aby jak najdłużej zachował świeżość i intensywny kolor. Jak dbać o świeży tatuaż? Tuż po zrobieniu tatuażu tatuator powinien zabezpieczyć podrażnioną skórę folią, by ochronić ją przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi. Po upływie kilku godzin folię można delikatnie zdjąć i przemyć skórę chłodną wodą oraz preparatem do oczyszczania tatuażu. Korzystamy ze specjalnych kosmetyków do tatuaży:  mydła, żelu lub szamponu oczyszczająceg o. Po umyciu skóry bardzo delikatnie ją oczyszczamy, pod żadnym pozorem nie powinno się jej trzeć. Po umyciu skóry nie nakładamy już folii, chyba że jest ryzyko, iż skóra będzie się ocierać o ubranie. Najlepiej jednaj jak najczęściej dać skórze oddychać, to przyspieszy gojenie. Przez pierwsze kilka dni powinniśmy myć tatuaż około 2-3 razy dziennie. Trzeba jednak pamiętać, aby przez okres 2-3 tygodni nie moczyć rany zbyt długo. Zupełnie odpadają wizyty na basenie i długie kąpiele . Najlepszym wyborem będzie krótki prysznic w letniej wodzie . Powinniśmy również używać kremów do tatuaży i specjalnych balsamów, które przyspieszają gojenie . Kosmetyk nakładamy od 2 do 4 razy na dobę. Przez 3-4 tygodnie od zrobienia tatuażu powinniśmy unikać: basenu, sauny, solarium, intensywnego wysiłku fizycznego, opalania, alkoholu (przez minimum 7 dni). Zobacz także: Jak zrobić tatuaż w domu? Jak dbać o tatuaż po zagojeniu? Na tatuażu nie ma już żadnych strupków, zaczerwienień czy podrażnień? Oznacza to, że zakończył się proces gojenia. Zwykle trwa on od 2 do 3...

Przeczytaj
tatuaż na przedramieniu
Pinterest@PositiveFox - Community for Creative People
Pielęgnacja Tatuaż na przedramieniu - wzór, ból, pielęgnacja, cena
Tatuaże na przedramieniu są częstym wyborem zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Najczęściej wybierane wzory to motywy roślinne i zwierzęce. Niestety, tatuaż w tym miejscu może być dosyć bolesny ze względu na duże zagęszczenie receptorów bólowych.
Aneta Zygmuntowicz
październik 05, 2020

Tatuaż na przedramieniu jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na tatuaż od kilku lat. Na Instagramie możemy znaleźć setki inspiracji na ciekawe motywy. Koszt takiego tatuaży zaczyna się już od 200 zł, jednak może także kosztować aż kilka tysięcy! Tatuaż na przedramieniu damski Przedramię to bardzo popularne miejsce na tatuaż dla kobiety . Najczęściej stawia się tutaj na motywy kwiatowe, zwierzęce, związane z naturą . Często są też wybierane tatuaże o specjalnych znaczeniach , w tym ochronne mandale. Niekiedy chcemy także upamiętnić w tym miejscu ważne wydarzenia lub bliskie nam osoby. Wtedy możemy wybrać tatuaż z datą, sentencją albo ulubionym cytatem. W ostatnich latach dużą popularność zdobyły graficzne i abstrakcyjne wzory. Tatuaż na przedramieniu męski Mężczyźni zdecydowanie częściej wybierają rękawki lub duże tatuaże na całej wewnętrznej części przedramienia. Od kilku lat dwa bardz o popularne wzory to wilki i las . Często wybierane są również inne motywy zwierzęce, takie jak lwy, węże, owady.  Czy tatuaż na przedramieniu boli? Przedramię jest miejscem mocno unerwionym , dlatego tatuaż w tym miejscu, a szczególnie na wewnętrznej jego części, może być dość bolesny. Wszystko jednak zależy od indywidualnego progu bólu, tak więc dla jednych może być to lekkim dyskomfortem, inni zaś odczują duży ból. Niektórzy profesjonalni tatuażyści oferują znieczulenie, dzięki któremu nieprzyjemne odczucia nie są aż tak dotkliwe. Zobacz także: Jak dbać o tatuaż? Jak pielęgnować tatuaż na przedramieniu? Tatuaż na przedramieniu goi się zazwyczaj od 3 do nawet 5 tygodni . W tym czasie może być on delikatnie zaczerwieniony i opuchnięty. Czas jest zależny od jego wielkości, techniki wykonania i od naszego organizmu. Trzeba...

Przeczytaj