klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
golenie miejsc intymnych
iStock
Styl życia

Golenie miejsc intymnych na zero - jak robić to bez podrażnień?

Golenie miejsc intymnych na zero jest zabiegiem czysto estetycznym, który pozwala cieszyć się gładką skórą i pozwala na łatwiejsze zachowanie higieny, zwłaszcza podczas menstruacji. Do usunięcia włosów najlepiej wybrać maszynkę z kilkoma ostrzami, ale też elastyczną główką, które pozwolą na uniknięcie podrażnień.
Marta Średnicka
kwiecień 28, 2021

Golenie miejsc intymnych na zero jest dla wielu kwestią sporną. Przeciwnicy, za główny argument pozostawienia owłosienia podają naturalną ochronę przed bakteriami i infekcjami. Zwolennicy depilacji zwykle decydują się na usunięcie włosów ze względu na komfort, estetykę, poczucie świeżości i łatwiejszą higienę. Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę podczas decyzji o całkowitej depilacji. 

Zobacz także: Higiena intymna - podstawowe zasady pielęgnacji i jak dbać o okolice intymne?

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Golenie miejsc intymnych na zero a infekcje

Owłosienie łonowe chroni miejsca intymne nie tylko przed bakteriami (przy właściwej higienie), ale też otarciami i podrażnieniami, jak i zapewnia im odpowiednią temperaturę. Osłabiona, a przy tym wilgotna skóra jest środowiskiem, które może sprzyjać namnażaniu się bakterii, a przy powstałych na niej skaleczeniach może zwiększać ryzyko pojawienia się infekcji. Miejsca przerwania naskórka nie zawsze są widoczne. 

Golenie miejsc intymnych na zero nie zwiększa natomiast ryzyka chorób przenoszonych drogą płciową, jak głosił mit spowodowany pojawieniem się badań na ten temat w sieci. Jak się okazało, były one niekompletne i nie brały pod uwagę częstotliwości kontaktów seksualnych badanych osób. 

To, czy decydować się na usunięcie włosów zależy więc od nas i tego, jak dbamy o higienę miejsc intymnych. Alternatywą dla zgolenia włosów na zero jest depilacja wyłącznie okolic bikini lub postawienie na fryzurę intymną. Dla tych, których skóra źle znosi kontakt z maszynką, które mają tendencję do szybkiego odrastania włosków, ale też borykają się z problemem ich wrastania, rozwiązaniem może być też depilacja brazylijska. Tutaj zdecydować możemy się na zabieg z woskiem, depilację pastą cukrową, czy laser.

golenie miejsc intymnych
iStock

Jak golić miejsca intymne?

Golenie miejsc intymnych na zero powinno być wykonywane nową, czystą maszynką do golenia. Chodzi nie tylko o higienę, ale również o ostrza, które w mniejszym stopniu przyczynią się do powstawania podrażnień oraz nie będą ciągnąć i wyrywać włosów.

Kiedy mamy przygotowany odpowiedni sprzęt, powinnyśmy kolejno:

  1. Umyć miejsca intymne i osuszyć je. Jeśli mamy długie owłosienie, możemy je przyciąć. W ten sposób usprawnimy pracę maszynki do golenia i zapobiegniemy powstawaniu podrażnień. 
  2. Golenie miejsc intymnych na zero nie powinno odbywać się na sucho. Możemy użyć do tego specjalnych preparatów w postaci żelu, czy pianki, ale też zmiękczyć włosy np. ciepłą wodą. Nie stosujmy jednak produktów na błony śluzowe.
  3. Usuwając owłosienie z miejsc intymnych należy pamiętać, żeby sunąć ostrzem w dół, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. 
  4. Po każdym przesunięciu opłucz maszynkę, usuwając z niej pozostałości włosów i produktów do golenia miejsc intymnych.
  5. Opłucz miejsca intymne, a następnie delikatnie osusz, jednak nie pocieraj o skórę ręcznikiem.
  6. Możesz zdecydować się na jej dodatkowe nawilżenie, jednak nie jest to konieczne. 
Komentarze
Depilacja miejsc intymnych
Pielęgnacja Masz dość krostek i podrażnień na linii bikini? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Usuwanie włosków z okolic intymnych maszynką do golenia jest dziecinnie proste, prawda? Niestety, zwykle popełniamy przy okazji tego pozornie prostego zabiegu upiększającego błędy, przez które grozi nam wiele nieprzyjemnych konsekwencji.
Matylda Nowak
maj 08, 2018

Usuwanie owłosienia z miejsc intymnych za pomocą wosku nie jest dla każdego. Przenikliwy ból, wrastające włoski i majątek pozostawiany w gabinecie kosmetyczki to trzy dobre powody, żeby życzliwszym okiem spojrzeć na maszynkę do golenia. Jednak pomimo niewątpliwych zalet, ta metoda depilacji ma też swoje ciemne strony. Nieostrożna entuzjastka golarki ryzykuje rozlewem krwi, szpecącymi krostkami i nieudaną fryzurą intymną . Zobacz także: 6 błędów, które najczęściej popełniamy goląc nogi! Sprawdź, czy ich nie popełniasz Golenie miejsc intymnych - przygotowanie By uniknąć bolesnego zacięcia, golenie włosków na kroczu powinno się poprzedzić ich ostrożnym podcięciem . Podczas postrzyżyn sfery intymnej należy naciągać na niej skórę . Dlaczego? Dzięki temu, oprócz włosków, nie chwycimy niechcący ostrzami nożyczek fragmentu dobrze ukrwionego ciała. ;-) Po podcięciu włosków, a przed ich zgoleniem należy zadbać o higienę i starannie miejsca intymne umyć . Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego zacięcia, ewentualna rana będzie się goiła szybciej i bez większych problemów. Krocze najlepiej podmywać delikatnym, bezzapachowym płynem. Jak ogolić krocze i okolice bikini? Zobacz także: O jakiej porze dnia powinno się golić nogi? Będziecie zaskoczone... Do samego golenia potrzebna jest nie tylko ostra i najlepiej wcześniej nieużywana maszynka do golenia. Starannie trzeba też dobrać kosmetyki używane w trakcie i po depilacji. Substancją poślizgową w żadnym wypadku nie powinno być wysuszające skórę mydło czy żel pod prysznic . Do golenia używamy pianki lub żelu, najlepiej takiego  z dodatkiem działającego łagodząco i antybakteryjnie aloesu . Włoski porastające miejsca intymne golimy zgodnie z kierunkiem, w którym one rosną. Goląc je "pod włos" ryzykujemy, że się skaleczymy i podrażnimy skórę, którą niedługo po depilacji pokryje krostki. Uwaga, tak...

Przeczytaj
podrażnienia po goleniu miejsc intymnych
iStock
Newsy Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych – jak temu zaradzić?
Podrażnienia po goleniu to bardzo częsty problem, który objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem, suchością skóry i małymi rankami. Sprawdźcie, jak zregenerować skórę po goleniu - kosmetyki łagodzące, depilacja bikini.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 03, 2020

Przyczyną podrażnień po goleniu często jest nieprawidłowe usuwanie włosków. Zasady prawidłowego golenia ciała są takie same na każdej jego partii, jednak skóra w okolicach bikini jest bardziej delikatna, dlatego łatwiej się podrażnia. Najczęstsze błędy podczas golenia okolic intymnych to wielokrotne używanie maszynki oraz golenie na sucho. Jak golić miejsca intymne? Podrażnienia po goleniu miejsc intymnych najczęściej są wynikiem nieprawidłowego usuwania owłosienia. Na skórze pojawiają się wtedy zaczerwienienia, czerwone krostki, jest ona sucha, a także odczuwamy ból, pieczenie, swędzenie. Aby temu zapobiec, musimy się trzymać kilku istotnych zasad. Zawsze używamy czystej i ostrej maszynki . Stępiona lub zardzewiała golarka nie tylko nie usunie wszystkich włosków, ale również podrażni skórę, a nawet może ją poranić. Wielokrotne używanie ostrza to doskonałe siedlisko bakterii. Pozostają na nim resztki martwego naskórka, a wilgoć w łazience przyspiesza rozwój bakterii. Możecie użyć ostrza kilkakrotnie w krótkim odstępie czasu, jednak pamiętajcie, aby dokładnie oczyścić je po goleniu z pomocą wody z mydła. Następnie dokładnie osuszcie ostrze, a przed użyciem sprawdźcie, czy jest czyste i ostre. Nie powinno się golić miejsc intymnych na sucho ! Zawsze używajcie pianki lub żelu do golenia, lub innego kosmetyku, może być to odżywka lub żel aloesowy. W przypadku bardzo delikatnej skóry przeciągajcie ostrze z włosem, a nie pod włos. Skóra będzie mniej podrażniona, a dodatkowo unikniemy problemu wrastających włosków . Zobacz także: Depilacja laserowa bikini - rodzaje, efekty, cena Co na podrażnienia po goleniu miejsc intymnych? Skóra po goleniu miejsc intymnych wolniej się odbudowuje niż w innych okolicach ciała. Wynika to z faktu, iż jest narożna na ciągłe obcieranie przez bieliznę. Nie pomaga również wysoka temperatura i wilgoć, które wraz...

Przeczytaj
OneBlade Philips dla mężczyzn
mat. prasowe
Styl życia OneBlade: idealny prezent na Dzień Chłopaka
Między idealnie gładkimi policzkami a wystylizowaną brodą, którą co tydzień trzeba odświeżać u barbera, jest wiele wersji zarostu, które świetnie wyglądają, są wygodne w noszeniu i można je bez trudu ogarnąć w domu – wystarczy mieć do tego odpowiednie narzędzie. Dzień Chłopaka to dobra okazja, by ulubionemu panu takie właśnie narzędzie sprezentować.
Materiał partnera
wrzesień 29, 2020

Wygoda, oszczędność czasu, łatwość użycia – to są zalety idealnego urządzenia do pielęgnacji zarostu. A przy okazji: idealnego prezentu. Poznaj OneBlade Maszynka Philips OneBlade przycina, nadaje kształt i goli zarost każdej długości. Oznacza to, że z pomocą jednego urządzenia można po prostu zgolić zarost lub wystylizować go jak w salonie. A to dopiero początek, bo włosy mamy nie tylko na głowie: OneBlade Face + Body zawiera dodatkowe ostrze oraz dwie nasadki do ciała: do przycinania zarostu oraz nasadkę ochronną , która idealnie nadaje się do golenia miejsc wrażliwych. Bez podrażnień - nawet w delikatnych miejscach, bez wysiłku, choćby pod prysznicem – nie ma łatwiejszego sposobu, by pozbyć się niechcianych włosków. Teraz każdy mężczyzna może wyglądać i czuć się tak, jak lubi. Koniec z chaosem Broda, która po prostu rośnie, rzadko wygląda dobrze – takie są fakty, chociaż wielu panów niestety uważa inaczej. Kiedy zarost zaczyna żyć własnym życiem, rozprzestrzenia się w miejscach, w których nie powinno go być, kiedy okazuje się, że włosy potrafią się przedziwnie wywijać i wichrować - dobrze jest go przyciąć. Niekoniecznie na zero – bo OneBlade proponuje dodatkowo 1, 3 lub 5 milimetrów . Przycięcie wzmacnia zarost, nadaje mu kształt, ale nie odbiera nonszalanckiego uroku jego posiadaczowi. OneBlade jest wyposażony w szybko poruszający się nożyk (200 ruchów na sekundę) zapewniający efektywne działanie nawet w przypadku dłuższego zarostu, dlatego nawet ogarnięcie brody zajmuje chwilę. Może potrwać odrobinę dłużej, jeśli skorzystamy z możliwości podwójnego ostrza, by precyzyjnie zaznaczyć kontur.   Mały może więcej Golenie maszynka manualną nie jest najprzyjemniejszą czynnością na świecie. Najpierw są podrażnienia, czasem nawet skaleczenia, a...

Przeczytaj
miejsca intymne
Photo by Billie on Unsplash
Pielęgnacja Fryzury intymne – wzory i sposoby cięcia
Fryzury intymne mogą mieć różne formy – jedne z nas wolą być całkowicie gładkie, inne krótko lub wąsko strzyżone. Do najpopularniejszych strzyżeń należą trójkąt, Martini, serduszko i prostokąt.
Marta Średnicka
luty 08, 2020

Kiedy myślimy, że na dobre weszłyśmy w okres  depilacji brazylijskiej , okazuje się, że owłosienie wcale nie jest passe i nie odeszło w zapomnienie. Kobiety wciąż wybierają fryzury intymne, nie tylko dla swojego komfortu i upodobań, ale również dla swoich partnerów. Możliwości strzyżenia jest naprawdę wiele. Wzory fryzur intymnych Fryzury intymne z łatwością można wykonać w domowym zaciszu. Sprawia to, że nie musimy czuć się skrępowane obecnością osoby trzeciej i wykonać takie cięcie, które najbardziej przypadnie nam do gustu. Wśród fryzury intymnych, podobnie jak każdych innych cięć panują określone trendy. Najbardziej popularne wzory to te, które łatwo wykonać przy użyciu maszynki do golenia i nożyczek . Maszynka elektryczna jest wbrew pozorom przeznaczona dla osób o większej wprawie i precyzji. W salonach kosmetycznych zabiegi depilacji wykonywane są natomiast przy użyciu wosku. Pamiętajmy jednak, że fryzury intymne dotyczą obszaru wzgórka łonowego – pozostałe owłosienie należy usunąć. Fryzury intymne z wzorem w pasek Jedno z najbardziej popularnych cięć, które przyjmuje formę pionowego paska (bardziej lub mniej wąskiego w zależności od preferencji). Cechują go bardzo krótkie włosy. Im jest on węższy, tym trudniejszy do osiągnięcia w domowych warunkach. Jego poziomą wersją jest tzw. Chaplin. Fryzury intymne w kształcie Martini Trójkąt w formie Martini jest bardziej fantazyjną wersją zwykłego trójkąta. Jest wyżej osadzony, a włosy znajdujące się w dolnej części są w całości wygolone, podobnie jak te po bokach. Fryzury intymne w trójkąt bermudzki Fryzura intymna oparta na formie odwróconego trójkąta, który osadzony jest bardzo nisko lub nieco wyżej od standardowych cięć. Fryzury...

Przeczytaj