Wejdź
Gorączka u dziecka
Fotolia
Styl życia

Gorączka u dziecka - jak obniżyć temperaturę?

Dziecko ma gorączkę? Sprawdź niezawodne sposoby na obniżanie temperatury i zobacz, kiedy można leczyć niemowlę w domu, a kiedy iść do lekarza.
Łucja Zbieniewska
kwiecień 16, 2012

Gorączka u dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Temperatura u dziecka

Gdy niemowlę jest rozpalone, marudne, ma przyspieszony oddech i szklane spojrzenie, wystarczy dotknąć dłonią do jego czoła i już wiadomo – gorączka. Nie wpadajmy w panikę, najpierw zmierzmy dziecku temperaturę:

 • od 35 do 36,3°C: osłabienie (niższa temperatura w czasie snu jest normalnym zjawiskiem)
 • od 36,4 do 37,0°C: normalna temperatura ciała
 • od 37,1 do 37,9°C: podwyższona temperatura ciała
 • od 38,0 do 38,9°C: gorączka (wymaga konsultacji lekarskiej)
 • od 39,0 do 39,9°C: wysoka gorączka (wymaga konsultacji lekarskiej)
 • od 40°C: bardzo wysoka gorączka (wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej!)

Przyczyny podwyższonej temperatury

Podwyższona temperatura ciała nie musi oznaczać poważnej choroby. U niemowlęcia może sygnalizować:

 • duże emocje
 • zmęczenie
 • przegrzanie
 • infekcja wirusowa lub bakteryjna (przeziębienie, trzydniówka, rotawirus, krztusiec, szkarlatyna)
 • inne choroby zakaźne (ospa, odra, świnka, różyczka, grypa)
 • stany zapalne (zapalenie gardła, ucha, oskrzeli, płuc)

Jak reagować na temperaturę?

Co robić, gdy wzrasta temperatura u dziecka? Pediatrzy zalecają, aby:

 • Malucha z lekko podwyższoną temperaturą ciała – do 37,9°C (u niemowlęcia do 37,5°C) – obserwować, czy nie wystąpią inne obajwy (wymioty, kaszel, ból ucha, itp.), czy temperatura nie wzrasta, podawać większą ilość płynów, zapewnić spokój.
 • Dziecku z niewysoką gorączką – do 38,9°C (niemowlę do 38,5°C) podać lek przeciwgorączkowy, zastosować inne sposoby obniżania temperatury, podawać większą ilość płynów, zapewnić spokój; jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż dobę (pomimo podawania leków) lub wzrasta, należy skonsultować się z lekarzem.
 • Maluchowi z wysoką gorączką – do 39,9°C (niemowlę do 39,5°C) należy jak najszybciej podać lek przeciwgorączkowy, zastosować inne sposoby obniżania temperatury, podawać większą ilość płynów, zapewnić spokój. Jeśli po 6-8 godzinach, mimo podawania leków, temperatura utrzymuje się lub wzrasta, trzeba skonsultować się z pediatrą.
 • Dziecko z bardzo wysoką gorączką – powyżej 40°C (niemowlę powyżej 39,5°C) musi bezwłocznie otrzymać dawkę leku przeciwgorączkowego, koniecznie powinien natychmiast zobaczyć je lekarz (albo trzeba wezwać pogotowie).

Jeśli gorączkujące dziecko ma mniej niż 3 miesiące, albo dziecko (w każdym wieku) dostało drgawek, zawsze powinien zobaczyć je pediatra.

Jakie leki podać dziecku?

W zależności od wieku dziecka należy podać mu odpowiedni preparat:

 • Maluszkowi do ukończenia 3 miesiąca najlepiej podaj lek zawierający paracetamol.
 • Niemowlęciu powyżej 3 miesiąca możesz podać paracetamol lub ibuprofen (ma działanie również przeciwbólowe i przeciwzapalne).
 • Jeśli dziecko ma biegunkę, podaj mu lek w syropie, w innym przypadku lepiej podać czopek – szybciej się wchłania i działa już po kilkunastu minutach.
 • Paracetamol możesz podawać dziecku co 4 godziny, ibuprofen co 8 godzin. Zawsze przed podaniem leku przeczytaj ulotkę i sprawdź dawkę, którą podajesz dziecku.
 • Przy uporczywej, trudnej do zbicia gorączce, niemowlęciu powyżej 6 miesięcy możesz podawać na zmianę paracetamol oraz ibuprofen (ale nigdy jednocześnie!).
 • Dzieciom do 12 roku życia nie wolno podawać aspiryny! (również polopiryny, sacholu ani innych salicylanów). Może powodować groźną chorobę Reya (uszkadza komórki mózgu i wątroby).

Inne sposoby na obniżanie temperatury

Gdy maluch gorączkuje, warto zastosować także inne sposoby na obniżenie temperatury poza lekarstwami. Najlepsze sposoby to:

 • chłodny okład: jeśli maluch ma lekką lub średnią gorączkę, zrób mu chłodny okład – zmocz ręcznik w bardzo zimnej wodzie i połóż na czoło i przedramiona dziecka. Możesz także wziąć paczkę np. mrożonego groszku z zamrażalnika, zawinąć w ściereczkę i położyć dziecku na kark.
 • chłodna kąpiel: gdy niemowlę ma wysoką gorączkę, warto obniżyć temperaturę kąpielą. Zanurz dziecko w wodzie o temperaturze o 1 stopień niższej niż temperatura ciała, a następnie powoli stopniowo dolewaj chłodniejszej wody, aż do 36-37°C. Kąpiel powinna być krótka, ok. 5 do 7 minut.
 • duża ilość płynów: nawet, gdy dziecko nie ma apetytu, podawaj mu dużo picia – to zabezpieczy dziecko przed odwodnieniem. Jeśli niemowlę nie chce ssać piersi, możesz ściągnąć trochę mleka i podać je łyżeczką.
Komentarze
Fotolia
Styl życia Objawy i leczenie kolki niemowlęcej
Kolka niemowlęca to spory problem: maluch ciągle płacze, nie wiadomo, jak mu pomóc. Czym tak naprawdę jest kolka, jak ją leczyć?
Katarzyna Brasiak
czerwiec 22, 2012

Kolka niemowlęca: co to takiego?  Pediatrzy nazywają kolką  nasilone i trudne do uspokojenia napady płaczu  u niemowląt: według badań dolegliwość ta pojawia się nawet u co czwartego dziecka. Z reguły nie jest to powiązane z z ostrymi objawami chorobowymi – pojawia się nagle i ustępuje samoistnie. Kolka może wystąpić już u dwu - trzytygodniowego noworodka, nasilenie napadów płaczu występuje ok. 6 tygodnia, a mijają one około 3 – 4 miesiąca życia dziecka. Kolka nie ma negatywnego wpływu na rozwój i wzrost dziecka. Objawy kolki niemowlęcej Kiedy możemy stwierdzić, że malucha dopadła właśnie kolka? Rodzice – zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko – zwykle bardzo się niepokoją, zastanawiając się, co też dolega ich niemowlęciu. Do typowych objawów należą: nagłe napady płaczu , powtarzające się regularnie, zwykle po południu lub godzinach wieczornych, zazwyczaj codziennie lub prawie codziennie. płacz nasila się  po pewnym czasie, może przechodzić w krzyk; pojedynczy atak kolki trwa od 2 do nawet 5 godzin. niemowlę ma  naprężone mięśnie, twardy brzuszek , podkurcza nóżki; często też nie może oddać gazów ani stolca (ale to raczej nie powód, a efekt kolki). Kolkę rozpoznaje się wówczas, gdy występują wyżej wymienione objawy, ale dziecko rozwija się prawidłowo. Skąd się bierze kolka niemowlęca? Specjaliści nie mają dobrej odpowiedzi na pytanie, czemu dziecku dolega kolka. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Do najbardziej popularnych i prawdopodobnych można zaliczyć: niemowlęta mają  niedojrzały układ pokarmowy , stąd uporczywe bóle brzuszka i kolki. Z czasem układ pokarmowy dojrzewa, a uciążliwe dolegliwości mijają. alergia na białko mleka krowiego  lub  nietolerancja laktozy  (cukier występujący w mleku), która może być połączona z niewystarczającym wydzielaniem laktazy – enzymu...

Przeczytaj

Nasze akcje