klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć kilogram
Styl życia

Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg?

Żeby skutecznie tracić na wadze, trzeba osiągnąć ujemny bilans kaloryczny. Po obliczeniu zapotrzebowania kalorycznego bez problemu zaczniecie chudnąć jeden kilogram tygodniowo.
Milena Majak
styczeń 14, 2021

Utrata jednego kilograma na wadze wiąże się ze spaleniem 7000 kcal. Liczba robi wrażenie, ale osiągnięcie jej nie jest niemożliwe, jeżeli pracujecie na ujemnym bilansie kalorycznym. To jednak nie wszystko, bo sukces przyjdzie szybciej, jeżeli wygospodarujecie w domu czas na krótki trening. 

Jedz zdrowo i chudnij! Pomogą Ci w tym kody rabatowe Frisco na zakupy spożywcze z dostawą do domu.

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Zapotrzebowanie kaloryczne to nic innego jak wydatek energetyczny wyrażany w kcal, którego organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania, czyli utrzymania masy ciała, składu ciała, możliwości wykonania aktywności fizycznej oraz utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Żeby zrozumieć omawiany mechanizm, musicie poznać swoją całkowitą przemianę materii oraz podstawową przemianę materii. Sposobów na jej obliczenie jest kilka:

  • wizyta u dietetyka,
  • internetowe kalkulatory,
  • wzory do samodzielnego wyliczenia.

Żeby kontrolować kaloryczność spożywanych posiłków, polecamy wam pobranie aplikacji na telefon Fitatu lub MyFitnessPal, które na podstawie kodu kreskowego produktu i jego gramatury, obliczają kaloryczność i makroskładniki posiłku. Polecamy wam jednak konsultację z dietetykiem czy certyfikowanym trenerem personalnym, który pomoże wam rozłożyć makroskładniki w diecie. Każde danie powinno zawierać określoną wartość białka, tłuszczy oraz węglowodanów.

Obliczanie zapotrzebowania kalorycznego

Co to jest PPM?

PPM, czyli podstawowa przemiana materii, to absolutne minimum energetyczne, jakiego potrzebuje Twój organizm, aby prawidłowo funkcjonować, więc ograniczając kalorie, nie możesz zejść poniżej tego pułapu.

PPM (kcal) = 665,09 + (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) - (4,67 x wiek)

Posłużymy się przykładem kobiety w wieku 25 lat, o wzroście 170 cm i wadze 65 kg i podstawmy te wartości pod wzór:

PPM = 665,09 + (9,56 x 65) + (1,85 x 170) - (4,67 x 25)
PPM = 665,90 + 621,4 + 314,5 - 116,75
PPM = 1485 kcal

To znaczy, że kobieta, która chce w zdrowy sposób schudnąć nie powinna zejść poniżej 1485 kcal, bo to może być niezdrowe dla jej organizmu.

Co to jest CPM?

CPM, czyli całkowita przemiana materii to całkowity wydatek energetyczny, jaki ponosi organizm w ciągu dnia. Zależny jest od trybu życia i stopnia aktywności fizycznej.

CPM = k x PPM

Całkowitą przemianę materii policzymy, mnożąc wartość uzyskaną z podstawowej przemiany materii przez "k" (współczynnik PAL), czyli stopień aktywności fizycznej.

  • 1,4-1,69 - przy niskiej aktywności fizyczne (pracownik biurowy, nie uprawiający sportu lub ćwiczący od czasu do czasu).
  • 1,7-1,99 - przy średniej aktywności fizycznej (pracownik fizyczny lub osoba uprawiającej sport w umiarkowanym stopniu).
  • 2-2,4 - przy dużej aktywności fizycznej (osoba regularnie trenująca lub ciężko pracująca fizycznie).

Wracamy do naszego przykładu 25-letniej kobiety o wzroście 170 cm, wadze 65 kg, której podstawowa przemiana materii wynosi 1485 kcal. Załóżmy, że pracuje w biurze i do tej pory ćwiczyła tylko od czasu do czasu. Przyjmijmy więc uśrednioną wartość współczynnika PAL z tej grupy, czyli 1,5.

CPM = 1,5 x 1485 
CPM = 2227 kcal

Jest to dla nas informacja, że aby skutecznie chudnąć, nasza przykładowa 25-latka musi jeść zdecydowanie poniżej 2227 kcal. W takim przypadku optymalne będzie spożywanie 1600 kcal dziennie, czym doprowadzimy do ujemnego bilansu kalorycznego. To znaczy, że jemy mniej niż wynoszą siły przerobowe naszego organizmu, czyli nasze CPM.

Przy takiej diecie, ucinamy około 700 kcal dziennie (2227 kcal CPM - 1485 kcal PPM), co w skali tygodnia daje około 5200 kcal. Do naszych 7000 kcal, których chcemy się pozbyć, aby chudnąć kilogram tygodniowo, zostaje jeszcze 1800 kcal, które trzeba zamienić w wysiłek fizyczny. Zakładając, że będziemy ćwiczyć cztery razy w tygodniu, na każdym treningu powinnyśmy spalić około 450 kcal.

Trening w domu

Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Co spala najwięcej kalorii?

W sieci znajdziecie mnóstwo kalkulatorów, które po wyborze aktywności fizycznej, pomogą wam obliczyć liczbę spalonych kalorii. Żeby uzyskać możliwie najbardziej dokładny wynik, zwykle musicie podać kilka dodatkowych informacji, jak wzrost, waga, wiek oraz płeć.

Wybrałyśmy jednak trzy najczęściej wybierane aktywności, które pomagają spalić nadwyżkę kalorii lub wręcz przeciwnie - które pomagają osiągnąć deficyt kaloryczny. Za każdym razem trzeba jednak wziąć pod uwagę podstawowe czynniki, jak: waga, wiek, wzrost, płeć.

Ile kalorii spala spacer?

Liczba spalonych kalorii podczas spaceru zależy przede wszystkim od tempa. Bardzo ważne jest wejście do tak zwanej strefy wytrzymałości, czyli doprowadzenie organizmu do stanu, w którym wykorzystuje 60-70% tętna maksymalnego. To ważne ponieważ właśnie wtedy największa część spalanych kalorii pochodzi z tłuszczów.

Wiele osób wspiera się tak zwanymi kijami nordic walking, które pozwalają utrzymać tempo. Marsz powinien trwać minimum 30 min. Zachowując tempo 6:00 min/km, możecie spalić 300 kcal w ciągu godzinnego treningu.

Ile kalorii spala bieganie?

Żeby realnie ocenić liczbę spalanych podczas biegania kalorii, trzeba wziąć pod uwagę tempo, jakim biegniecie, ale także całkowity czas treningu. 

Uznaje się bieganie pozwala spalić około 100 kcal na 1 przebiegniętą milę (1600 m). To 62 kcal na kilometr. Przyjmijmy, że wasz trening trwa godzinę, a wy biegniecie w tempie 6:00 min/km. Jeśli zrobicie w tym czasie 10 km, to znaczy, że spalicie aż 620 kcal. Podkręcając to tempo do 4:00 min/km i zrobicie w ciągu godziny aż 15 km, wtedy spalicie ponad 900 kcal.

Ile kalorii spala jazda na rowerze?

Podobnie jak w przypadku biegania, również przy jeździe na rowerze liczba spalonych kalorii zależy od dodatkowych czynników. To na przykład ukształtowanie terenu, opór, prędkość jazdy, czas jazdy.

Uśredniając, można powiedzieć, że podczas 15-minutowego treningu, podczas którego zachowanie prędkość 25km/h, spalicie około 200 kcal. Po godzinie tych kalorii będzie już 500.

Jeżeli nie macie tradycyjnego roweru, zawsze możecie pokusić się o taki stacjonarny. Taki z podstawowymi funkcjami kosztuje w granicach 250-400 zł, a to w perspektywie czasu niezbyt cena za wymarzoną sylwetkę.

Ile kalorii spala się podczas snu?

Jako dodatkową "aktywność" wybrałyśmy również sen. Przy regularnych treningach regeneracja jest bardzo ważna. Mimo że nie wykonujecie w tym czasie żadnego wysiłku, a organizm działa na zdecydowanie wolniejszych obrotach niż w ciągu dnia, nadal potrzebuje paliwa, aby prawidłowo funkcjonować. Wydatek energetyczny w ciągu około ośmiu godzin snu sięga mniej więcej 500 kcal.

Dużo prawda? Liczba wydaje się tak abstrakcyjna, że aż trudno w nią uwierzyć. Możecie to jednak bardzo łatwo sprawdzić. Wystarczy wam smartwatch, który założycie na czas snu.

Spalanie kalorii w domu

Wydawać by się mogło, że spalanie kalorii w domu będzie mniej efektywne niż podczas treningu na zewnątrz czy na siłowni. Tymczasem ćwiczenia w domu mogą zadziałać tak samo skutecznie na sylwetkę.

Spalanie kalorii w domu

Do spalania kalorii w domu nie musicie mieć na początku żadnego sprzętu. Przyda wam się jednak na pewno dobra mata do ćwiczeń. Niektóre z was skuszą się na zakup planów treningowych Anny Lewandowskiej czy Ewy Chodakowskiej, a my możemy wam również polecić plan ćwiczeń Chloe Ting, za który nie zapłacicie nawet złotówki.

Wszystko jest przygotowane w formie wideo, więc wystarczy, że wybierzecie playlistę ćwiczeń, która was interesuje, ustawicie laptopa na odpowiedniej wysokości i po prostu zaczniecie ćwiczyć.

Po jakimś czasie z pewnością uznacie, że jesteście gotowe, żeby wejść na kolejny poziom trudności - wtedy możecie zaopatrzyć się w:

  • gumy oporowe miniband (krótkie) oraz gumy oporowe powerband (długie),
  • taśmy oporowe,
  • hantle o wadze od 1 kg do 5 kg (tutaj na początku sprawdzą się również butelki i baniaki wody),
  • skakanka (jest idealna do robienia interwałów),

Gumy oporowe o raz taśmy oporowe imitują obciążenie maszyn dostępnych na siłowni. Hantle przydadzą wam się na przykład do robienia przysiadów, martwego ciągu, a nawet ćwiczeń typu hip trust czy glute bridge.

Mamy nadzieję, że udało nam się wytłumaczyć, że trwała utrata wagi to wcale nie diety sokowe czy radykalne oczyszczanie organizmu różnego rodzaju postami czy dietami weekendowymi. Wystarczy trzymać się odpowiedniej kaloryczności posiłków i chociaż umiarkowanej aktywności fizycznej, aby stopniowo chudnąć. Możecie być pewne, że takim sposobem nie grozi wam żaden efekt jo-jo! :)

Komentarze
kobieta dieta
Fotolia
Styl życia Ile kalorii powinnam jeść?
Nie wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne? Niezależnie od tego, czy chcesz utrzymać dotychczasową wagę czy też zrzucić kilka kilogramów, powinnaś wiedzieć, ile kalorii spala Twój organizm oraz ile energii powinny dostarczać poszczególne posiłki. Sprawdź!
Katarzyna Mordalska
listopad 04, 2015

Ile kalorii powinien mieć obiad? Podstawową zasadną zdrowego odżywiania jest spożywanie 5 posiłków dziennie we względnie stałych odstępach czasu, co około 3 godziny. Obiad wcale nie powinien być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia, jak mogłoby się wydawać. Najwięcej, bo 40% dziennego zapotrzebowania na kalorie, powinno dostarczać śniadanie. Obiad plasuje się pod tym względem na drugim miejscu i powinien stanowić 30% dziennego bilansu kalorycznego. Ile kalorii na kolację? Co natomiast z pozostałymi posiłkami? W myśl zasady „śniadanie zjedz jak król, kolację jak żebrak”, w miarę upływu czasu w ciągu dnia, maleć powinna także kaloryczność posiłków. Na drugie śniadanie (sprawdź także, co zabrać ze sobą na drugie śniadanie! ) powinniśmy przyjąć 10% kalorii z dziennego zapotrzebowania, na podwieczorek już tylko 5%. Trzeci (po śniadaniu 40% i obiedzie 30%) z kluczowych posiłków, czyli kolacja powinna stanowić już tylko 15% z dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ile dziennie spalamy kalorii? To, ile spalamy kalorii w ciągu doby, zależy od cech indywidualnych, z których najważniejsze są wiek, wzrost i waga oraz stopień aktywności fizycznej. Te dane pozwalają nam na obliczenie dwóch wartości – podstawowej (PPM) i całkowitej przemiany materii (CPM). PPM to absolutne minimum energetyczne, jakiego potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania i zachowania funkcji życiowych. CPM to z kolei całkowity wydatek energetyczny, jaki ponosi organizm w ciągu dnia, zależny od trybu życia i stopnia aktywności fizycznej. Wzór na PPM dla kobiet: PPM (kcal) = 665,09 ­+ (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek) Wzór na CPM dla kobiet: CPM = k x PPM gdzie k, to odpowiednio: 1,4 – 1,69 – niski stopień aktywności fizycznej, np. praca w biurze 1,7 – 1,99 – średni stopień aktywności fizycznej, np. praca...

Przeczytaj
dlaczego waga stoi
Fotolia
Styl życia Dlaczego waga stoi? 5 możliwych powodów
Moment, w którym waga się zatrzymuje i kilogramy jak na złość nie chcą spadać, może doprowadzić do utraty motywacji. Dlaczego waga stoi? Sprawdźcie 5 możliwych powodów!
Katarzyna Mordalska
lipiec 29, 2015

Powody zahamowania spadku wagi na diecie mogą być różne. Czasami, katując się dietą i ćwiczeniami oraz robiąc setki wyrzeczeń, nie zdajemy sobie sprawy z błędów, które być może popełniamy. Dlaczego nie chudnę? Nieprawidłowo zbilansowana dieta Żeby chudnąć, trzeba jeść. Być może kaloryczność Twoich posiłków jest zbyt niska względem wydatkowanej energii. W dobrze zbilansowanej diecie pod uwagę należy wziąć podstawową i całkowitą przemianę materii . Drugi ze wskaźników uwzględnia także tryb życia i codzienny wysiłek fizyczny. Dopiero po przeanalizowaniu tych dwóch wartości, możemy szacować ilość kalorii do „obcięcia”, którą doprowadzimy do ujemnego bilansu kalorycznego. Jeśli dysproporcja między dostarczanymi a wydatkowanymi kaloriami jest zbyt duża – innym słowem, jeśli niewiele jemy, a dużo ćwiczymy – organizm przełącza się na tryb oszczędnościowy i gromadzi zapasy energii na przyszłość. Jest to powodem zahamowania spadku wagi lub, w skrajnym wypadku, nawet wzrostu wagi. Nie mogłam już tego znieść, że moja waga stoi i stoi. Powiedziałam sobie „raz się żyje” i zwiększyłam trochę kcal i trening i od razu waga w dół ruszyła (…) Teraz czuję, że mam o wiele szybszy metabolizm. MalaLejdi Zahamowany spadek wagi – bo "taki mamy etap" Odchudzanie to pewien proces, który da się podzielić na etapy. Kiedy zaczynamy odchudzanie , zwłaszcza jeśli mamy sporo nadprogramowych kilogramów do zrzucenia, waga spada szybko, ale za chwilę następuje stagnacja. Dlaczego? Utrata pierwszych kilogramów wiąże się nie ze zmniejszeniem tkanki tłuszczowej, a z utratą wody. Dopiero po tym etapie i wstępnym szoku, organizm przechodzi do spalania zapasów w postaci tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym nawadnianiu. Zwykle ten moment jest najtrudniejszy dla odchudzających się, gdyż efekty nie są widoczne i następuje pozorne...

Przeczytaj
dieta odchudzająca
Styl życia Dieta odchudzająca - jaka jest najzdrowsza? Zasady i jadłospis 
Dieta ochudzająca nie musi być wcale pełna wyrzeczeń. Nie warto sięgać też po głodówki i diety wykluczające - z nimi bardzo łatwo o efekt jojo. Sprawdź porady dietetyka i przykładowy jadłospis zdrowej diety.
Laura Osakowicz
grudzień 03, 2020

Zbliżający się koniec roku sprzyja nowym postanowieniom, a tym najbardziej powszechnym jest przejście na dietę. O to jaka dieta odchudzająca jest najzdrowsza zapytałyśmy Katarzynę Lechnik, dietetyk cateringu Pomelo. Dzięki jej radom przejście na dietę będzie prostsze, a chudnięcie zdrowe i efektywne.  Zobacz także:  Dietetyczne śniadanie, które zapewni ci energię i pomoże schudnąć Rodzaje diet - jaką dietę wybrać Ciągle słyszymy o nowych, rewolucyjnych dietach. Podobno Adele schudła na diecie Sirt  dzięki jedzeniu czekolady i piciu czerwonego wina. Wśród celebrytek popularny jest post dr Dąbrowskiej , dieta sokowa , Intermited Fasting. Diety te są bardzo trudne do utrzymania albo mało efektywne, a z pewnością także niezbyt zdrowe . Zwykle ciężko spamiętać ich wszystkie zasady. W dodatku opierają się na mocnym ograniczaniu wielu pokarmów , które dostarczają nam nie tylko kalorie, ale i wartości odżywcze. Dietetyk przestrzega, że stosując modne diety, możemy sobie bardziej zaszkodzić  niż pomóc. Stosowanie szeroko propagowanych modnych diet w dłuższym okresie czasu niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia . Większość tych diet łączy eliminowanie znaczących dla naszego zdrowia grup produktów spożywczych, ale również zalecanie nadmiernej podaży niektórych ze składników . Groźny dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu jest nie tylko niedobór, ale również nadmiar składników odżywczych i mineralnych. Następstwem stosowania niezbilansowanych diet będzie osłabienie organizmu , pogorszenie nastroju i wystąpienie wielu chorób np. kamica nerkowa podczas stosowania długotrwałej diety wysokobiałkowej tj. dieta dukana. Często te diety są również mocno rygorystyczne pod względem podaży...

Przeczytaj
kobieta z owocami
123rf
Przepisy Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie!
Nie wiesz dlaczego nie możesz schudnąć? A może przytyłaś pomimo tego, że twoja dieta ciągle wygląda tak samo? Prawdopodobnie przekraczasz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Sprawdź, jak obliczyć ile kalorii powinnaś jeść!
Łucja Zbieniewska
luty 12, 2014

Wielu z nas błędnie uważa, że zapotrzebowanie dorosłego człowieka na kalorie to 2000 kcal. Sugerujemy się opakowaniami produktów spożywczych, na których często takowa informacja widnieje. Tymczasem, każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne . Ile więc kalorii należy spożywać co dnia, żeby nie przybrać na wadze, a ile kiedy chcemy schudnąć? W określeniu podstawowego zapotrzebowania energetycznego pomogą Wam poniższe wzory, które wskażą  przybliżoną liczbę kalorii, którą warto uwzględnić w komponowaniu codziennego menu. Jeśli chcemy utrzymać dotychczasową wagę a mamy skłonności do tycia, starajmy się nie przekraczać wyliczonych ze wzoru kalorii. Kiedy chcemy schudnąć, od wyniku należy odliczyć ok. 200-500kcal (wyliczając z drugiego wzoru) , pamiętając tym samym, aby będąc na diecie nie jeść mniej niż 1000kcal dziennie. Podstawowy wzór na dzienne zapotrzebowanie kalorii waga ( podana w kilogramach ) x 24 ( doba, podczas której spalamy kalorie na codzienne czynności ) =  BMR ( podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne ) UWAGA! Kobiety wynik BMR powinny pomnożyć x 0,9 BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczn e WSPÓŁCZYNNIK AKTYWNOŚCI to liczba z przedziału 1-1,5 (zależna od tego, jak wiele ruchu zażywamy każdego dnia): 1 – brak ćwiczeń, praca siedząca; 1,1 – sporadyczne (1 x na tydzień) i lekkie ćwiczenia np. spacer, praca siedząca; 1,2 – ćwiczenia 1-2 razy w tygodniu, praca siedząca; 1,3 – intensywne ćwiczenia (np. fitness) 2-3 razy w tygodniu, praca siedząca; 1,4 – codzienne ćwiczenia (np. intensywny spacer, fitness, jogging), sporo ruchu w pracy; 1,5 – częste ćwiczenia, praca fizyczna. Indywidualny wzór na dzienne zapotrzebowanie kalorii Ten sposób obliczania dziennego zapotrzebowania kalorii jest bardziej dokładny od poprzedniego  –...

Przeczytaj