klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
kobieta z wagą
Fotolia
Styl życia

Ile powinnam ważyć, czyli idealna waga kobieca

Jaka jest idealna waga kobieca? Przedstawiamy sposoby na obliczenie normalnej i idealnej wagi oraz wyniki małego badania. Poprosiłam koleżanki i kolegów z redakcji o określenie „na oko” mojej wagi. Wyniki Was zaskoczą!
Katarzyna Mordalska
wrzesień 17, 2015

kobieta z wagą

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Idealna waga BMI

BMI, czyli body mass index, to najpopularniejszy wskaźnik, dzięki któremu możemy kontrolować masę naszego ciała. BMI stanowi stosunek wagi ciała podanej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu. Iloraz takiego działania powinien się mieścić w przedziale od 18,5 do 25. To dość szeroki zakres tolerancji, gdyż dla osoby mierzącej 170cm taki przedział wynosi od 54kg do nawet 72kg.

Idealna waga wg Lorentza

Idealna waga według Lorentza bierze pod uwagę tylko dwie zmiennie – wzrost i płeć. Podobnie jak w przypadku BMI, pominięta zostaje kwestia wieku, struktury kostnej, masy mięśniowej czy poziomu tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak chcemy oszacować swoją idealną wagę bez konsultacji z dietetykiem, możemy skorzystać z następującego wzoru (dla kobiet):

Idealna waga = wzrost wyrażony w cm – 100 – (wzrost wyrażony w cm – 150) : 2,5

Wzór stosuje się do szacowania wagi osób mierzących powyżej 150cm. Np. dla osoby o wzroście 170cm, idealna waga według Lorentza wynosi 62kg.

Idealna waga wg Broca

Kolejnym sposobem na określanie, czy nasza waga nie powinna zacząć nas niepokoić jest wzór Broca. Wzór powinno się stosować w przypadku osób o wzroście pomiędzy 160cm a 190cm, gdyż tylko wówczas wynik jest miarodajny.

Idealna waga = (wzrost wyrażony w cm – 100) x 0,85

Np. dla osoby o wzroście 170cm, idealna waga według Broca wynosi 59,5kg.

Jak wagę szacują kobiety, a jak mężczyźni?

Poprosiłam taką samą liczbę kolegów i koleżanek z pracy, by ocenili moją wagę. Wyniki były bardzo krzepiące. ;) Panowie zaniżyli moją wagę o średnio 6kg, natomiast panie oszacowały ją na jeszcze niższą, bo rozminęły się ze stanem faktycznym średnio aż o 8kg.

Dla uwiarygodnienia wyniku, poprosiłam nieco wyższą i szczuplejszą ode mnie koleżankę, aby poddała się dokładnie takiej samej ocenie. Wynik powtórzył się 1:1, czyli mężczyźni zaniżyli także jej wagę o średnio 6kg, a kobiety średnio o 8kg.

Okazało się zatem, że panowie mają nieco lepsze oko w tej kwestii. :)

Zobaczcie także, ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1kg?

Czy Wy także „nie wyglądacie na swoje kilogramy”?

Komentarze
Styl życia Odchudzanie w ciąży - czyli o tym, czym jest pregoreksja
Okazuje się, że są przyszłe mamy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do przytycia w okresie ciąży. Chcą zachować nienaganną sylwetkę, gubiąc w tym wszystkim myśl o małym człowieku, który rozwija się w ich łonie. To choroba - pregoreksja. Zobacz jakie są jej objawy i sposób leczenia.
Katarzyna Brasiak
październik 22, 2013

Pregoreksja – co to za choroba? Pregoreksja to odmiana anoreksji, która objawia się w okresie ciąży . Kobiety cierpiące na tę chorobę głodzą się, prowokują wymioty i intensywnie ćwiczą, a wszystko po to, żeby w okresie oczekiwania na dziecko nie przytyć i ciągle wyglądać atrakcyjnie. Na pregoreksję narażone są przede wszystkim te kobiety, które odczuwają presję z racji zajmowanego stanowiska – uważają, że ich figura musi być nienaganna, bo tylko ona zagwarantuje im sukces. Presja ta wywoływana jest nie tylko przez otoczenie, ale również (a może przede wszystkim) przez media: telewizję i kolorowe magazyny, które od lat otaczają kultem kobiece ciało w rozmiarze XS. Na chorobę narażone są również te kobiety, które wcześniej miały już zaburzenia odżywiania  (anoreksja, bulimia), ale nie oznacza to, że choroba nie może się uaktywnić u przyszłej mamy dopiero w okresie ciąży. Pregoreksja to nazwa zwyczajowa, która nie została jeszcze sklasyfikowana jako choroba.  Jeśli kobieta ciężarna ma jej objawy, stwierdza się u niej po prostu – anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny.  Leczenie choroby przebiega bardzo podobnie jak w przypadku anoreksji. Tu jednak kładzie się silny nacisk na to, żeby jak najszybciej pozbyć się choroby i nie dopuścić do komplikacji podczas ciąży. Czym skutkuje odchudzanie w ciąży? Kobieta w ciąży, która ogranicza ilość spożywanych kalorii i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak: białka, cukry i tłuszcze oraz witamin i minerałów,  naraża zarówno siebie, jak i rozwijające się pod jej sercem dziecko, na niebezpieczne dla zdrowia skutki . Wpływ odchudzania się w ciąży na ciężarną : depresja poporodowa; problemy z układem krążenia; krwawienia z dróg rodnych; możliwa konieczność cesarskiego cięcia; problemy z karmieniem piersią.   Wpływ odchudzania się ciężarnej na...

Przeczytaj
kobieta z owocami
123rf
Przepisy Oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie!
Nie wiesz dlaczego nie możesz schudnąć? A może przytyłaś pomimo tego, że twoja dieta ciągle wygląda tak samo? Prawdopodobnie przekraczasz swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Sprawdź, jak obliczyć ile kalorii powinnaś jeść!
Łucja Zbieniewska
luty 12, 2014

Wielu z nas błędnie uważa, że zapotrzebowanie dorosłego człowieka na kalorie to 2000 kcal. Sugerujemy się opakowaniami produktów spożywczych, na których często takowa informacja widnieje. Tymczasem, każdy z nas ma indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne . Ile więc kalorii należy spożywać co dnia, żeby nie przybrać na wadze, a ile kiedy chcemy schudnąć? W określeniu podstawowego zapotrzebowania energetycznego pomogą Wam poniższe wzory, które wskażą  przybliżoną liczbę kalorii, którą warto uwzględnić w komponowaniu codziennego menu. Jeśli chcemy utrzymać dotychczasową wagę a mamy skłonności do tycia, starajmy się nie przekraczać wyliczonych ze wzoru kalorii. Kiedy chcemy schudnąć, od wyniku należy odliczyć ok. 200-500kcal (wyliczając z drugiego wzoru) , pamiętając tym samym, aby będąc na diecie nie jeść mniej niż 1000kcal dziennie. Podstawowy wzór na dzienne zapotrzebowanie kalorii waga ( podana w kilogramach ) x 24 ( doba, podczas której spalamy kalorie na codzienne czynności ) =  BMR ( podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne ) UWAGA! Kobiety wynik BMR powinny pomnożyć x 0,9 BMR x współczynnik aktywności = dzienne zapotrzebowanie kaloryczn e WSPÓŁCZYNNIK AKTYWNOŚCI to liczba z przedziału 1-1,5 (zależna od tego, jak wiele ruchu zażywamy każdego dnia): 1 – brak ćwiczeń, praca siedząca; 1,1 – sporadyczne (1 x na tydzień) i lekkie ćwiczenia np. spacer, praca siedząca; 1,2 – ćwiczenia 1-2 razy w tygodniu, praca siedząca; 1,3 – intensywne ćwiczenia (np. fitness) 2-3 razy w tygodniu, praca siedząca; 1,4 – codzienne ćwiczenia (np. intensywny spacer, fitness, jogging), sporo ruchu w pracy; 1,5 – częste ćwiczenia, praca fizyczna. Indywidualny wzór na dzienne zapotrzebowanie kalorii Ten sposób obliczania dziennego zapotrzebowania kalorii jest bardziej dokładny od poprzedniego  –...

Przeczytaj
Styl życia Jaki wzrost jest najbardziej atrakcyjny u kobiety, a jaki u mężczyzny? Sprawdzono to!
Naukowcy zbadali, jak wysokie osoby są najbardziej pożądane przez płeć przeciwną. Będziecie zaskoczeni!
Urszula Jagłowska
czerwiec 04, 2018

Nie od dziś wiadomo, że wzrost to jeden z czynników determinujących naszą atrakcyjność .  Wyżsi mężczyźni postrzegani są jako bardziej pociągający , silniejsi, mogący zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Ponadto od wysokich panów, częściej niż od ich niższych konkurentów, panie oczekują również dużego przyrodzenia , ale czy właśnie z takimi mężczyznami najczęściej chcą się wiązać kobiety? Jak wykazują najnowsze badania, pomimo iż przeciętny wzrost z roku na rok jest coraz większy, to nie do końca oznacza to, że podobają nam się coraz wyżsi mężczyźni. A co z najbardziej pożądanym wzrostem kobiet? Jakie przedstawicielki płci pięknej postrzegane są za najbardziej atrakcyjne? Na te pytania postanowił odpowiedzieć zespół badaczy na zlecenie twórców aplikacji randkowej Badoo. Przeczytaj także:  Bielizna w tym kolorze najbardziej podnieca facetów! I wcale nie chodzi o czerwień… Jaki wzrost jest uznawany za najatrakcyjniejszy? Badacze przeanalizowali 20 tys. profilów użytkowników Badoo , na podstawie których doszli do wniosku, jaki wzrost gwarantuje największe zainteresowanie płci przeciwnej.  Jeśli chodzi o mężczyzn , za największych przystojniaków uchodzili ci,  którzy mają  173 cm wzrostu . Za atrakcyjnych zostali również ci, mający 168, 175, 178 i 183. Przeczytaj także:  To popularne ćwiczenie sprawi, że twoje życie seksualne będzie jeszcze lepsze  Jeśli chodzi o kobiety, okazuje się, że największym zainteresowaniem cieszą się panie mierzące 165 cm. Pociągające dla mężczyzn okazały się  również panie nieco niższe , mające 152, 157 oraz 160. To świetna informacja dla Polek. To właśnie średni wzrost pań naszej populacji. Za równie piękne zostały także uznane nieco wyższe panie, bo mające 170. Także polski badacz prof. Bogusław Pawłowski , w swojej książce „ Biologia   atrakcyjności człowieka” , wskazuje na to,...

Przeczytaj
Styl życia Nowe wyzwanie w internecie. Na czym polega niebezpieczna 'dieta Kopciuszka'?
Rozprzestrzenia się moda na stosowanie tak zwanej 'diety Kopciuszka'. Nastolatki używają specjalnego równania, z którego wynika, że muszą naprawdę drastycznie schudnąć.
Milena Majak
luty 27, 2018

Nierealistyczne i niezdrowe oczekiwania wobec własnego ciała mogą skończyć się zdrowotną klęska , tak jak to było w przypadku diety Śpiącej Królewny , nazwanej na cześć księżniczki Disneya . Najnowsze internetowe wyzwanie odwołuje się do innej księżniczki i, również w tym przypadku, nie polecamy próbować tego na własnej skórze, szczególnie u nastolatków. Chodzi o dietę Kopciuszka, która w ciągu kilku ostatnich dni stała się niezwykle popularna. Social media pękają w szwach od wpisów młodzieży - szczególnie widać to na Twitterze.  Na czym polega dieta Kopciuszka? Zdjęcie: Pinterest ; Pinterest Efektem końcowym przejścia na dietę Kopciuszka ma być posiadanie proporcji ciała, podobnych do tych z animacji Disney'a . Tak, zgadza się - chodzi o fikcyjną oraz anatomicznie niepoprawną postać z talią szerokości patyka . Jak podaje serwis Revelist, wszystko zaczęło się w Japonii, a teraz moda na tego rodzaju odchudzanie rozprzestrzenia się powoli na całym świecie.  Zobacz także: Ta dieta ma być hitem w 2018 roku. Porównuję się ją do słynnego postu dr Dąbrowskiej Młodzi użytkownicy Twittera, wypisują ile muszą schudnąć, aby zbliżyć się do "pożądanej" wagi Kopciuszka. Przykładowo - dla użytkowniczki Chanel_twt_ to 49 lbs,  czyli aż 22 kg ! Biorąc pod uwagę, że dziewczyna ma 17 lat, około 175 cm wzrostu, a jej waga wyjściowa wynosi około 74 kg, nastolatka może się doprowadzić na skraj wychudzenia oraz popaść w bardzo niebezpieczne zaburzenia odżywiania .  To reach my Cinderella weight, I've got to lose 49 lbs. — Chanel (@Chanel_twt_) 22 lutego 2018 Ilość kilogramów do zrzucenia nie bierze się znikąd. Wymyślono specjalny przelicznik wagi, który ma pomóc określić, ile ktoś powinien schudnąć. Wysokość danej osoby w metrach podnosi się do kwadratu, a następnie mnoży tę liczbę przez 18 . Powinno to wyglądać tak: 18...

Przeczytaj