Wejdź
kobieta z wagą
Fotolia
Styl życia

Ile powinnam ważyć, czyli idealna waga kobieca

Jaka jest idealna waga kobieca? Przedstawiamy sposoby na obliczenie normalnej i idealnej wagi oraz wyniki małego badania. Poprosiłam koleżanki i kolegów z redakcji o określenie „na oko” mojej wagi. Wyniki Was zaskoczą!
Katarzyna Mordalska
wrzesień 17, 2015

kobieta z wagą

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Idealna waga BMI

BMI, czyli body mass index, to najpopularniejszy wskaźnik, dzięki któremu możemy kontrolować masę naszego ciała. BMI stanowi stosunek wagi ciała podanej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu. Iloraz takiego działania powinien się mieścić w przedziale od 18,5 do 25. To dość szeroki zakres tolerancji, gdyż dla osoby mierzącej 170cm taki przedział wynosi od 54kg do nawet 72kg.

Idealna waga wg Lorentza

Idealna waga według Lorentza bierze pod uwagę tylko dwie zmiennie – wzrost i płeć. Podobnie jak w przypadku BMI, pominięta zostaje kwestia wieku, struktury kostnej, masy mięśniowej czy poziomu tkanki tłuszczowej. Jeśli jednak chcemy oszacować swoją idealną wagę bez konsultacji z dietetykiem, możemy skorzystać z następującego wzoru (dla kobiet):

Idealna waga = wzrost wyrażony w cm – 100 – (wzrost wyrażony w cm – 150) : 2,5

Wzór stosuje się do szacowania wagi osób mierzących powyżej 150cm. Np. dla osoby o wzroście 170cm, idealna waga według Lorentza wynosi 62kg.

Idealna waga wg Broca

Kolejnym sposobem na określanie, czy nasza waga nie powinna zacząć nas niepokoić jest wzór Broca. Wzór powinno się stosować w przypadku osób o wzroście pomiędzy 160cm a 190cm, gdyż tylko wówczas wynik jest miarodajny.

Idealna waga = (wzrost wyrażony w cm – 100) x 0,85

Np. dla osoby o wzroście 170cm, idealna waga według Broca wynosi 59,5kg.

Jak wagę szacują kobiety, a jak mężczyźni?

Poprosiłam taką samą liczbę kolegów i koleżanek z pracy, by ocenili moją wagę. Wyniki były bardzo krzepiące. ;) Panowie zaniżyli moją wagę o średnio 6kg, natomiast panie oszacowały ją na jeszcze niższą, bo rozminęły się ze stanem faktycznym średnio aż o 8kg.

Dla uwiarygodnienia wyniku, poprosiłam nieco wyższą i szczuplejszą ode mnie koleżankę, aby poddała się dokładnie takiej samej ocenie. Wynik powtórzył się 1:1, czyli mężczyźni zaniżyli także jej wagę o średnio 6kg, a kobiety średnio o 8kg.

Okazało się zatem, że panowie mają nieco lepsze oko w tej kwestii. :)

Zobaczcie także, ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1kg?

Czy Wy także „nie wyglądacie na swoje kilogramy”?

Komentarze
Styl życia Odchudzanie w ciąży - czyli o tym, czym jest pregoreksja
Okazuje się, że są przyszłe mamy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do przytycia w okresie ciąży. Chcą zachować nienaganną sylwetkę, gubiąc w tym wszystkim myśl o małym człowieku, który rozwija się w ich łonie. To choroba - pregoreksja. Zobacz jakie są jej objawy i sposób leczenia.
Katarzyna Brasiak
październik 22, 2013

Pregoreksja – co to za choroba? Pregoreksja to odmiana anoreksji, która objawia się w okresie ciąży . Kobiety cierpiące na tę chorobę głodzą się, prowokują wymioty i intensywnie ćwiczą, a wszystko po to, żeby w okresie oczekiwania na dziecko nie przytyć i ciągle wyglądać atrakcyjnie. Na pregoreksję narażone są przede wszystkim te kobiety, które odczuwają presję z racji zajmowanego stanowiska – uważają, że ich figura musi być nienaganna, bo tylko ona zagwarantuje im sukces. Presja ta wywoływana jest nie tylko przez otoczenie, ale również (a może przede wszystkim) przez media: telewizję i kolorowe magazyny, które od lat otaczają kultem kobiece ciało w rozmiarze XS. Na chorobę narażone są również te kobiety, które wcześniej miały już zaburzenia odżywiania  (anoreksja, bulimia), ale nie oznacza to, że choroba nie może się uaktywnić u przyszłej mamy dopiero w okresie ciąży. Pregoreksja to nazwa zwyczajowa, która nie została jeszcze sklasyfikowana jako choroba.  Jeśli kobieta ciężarna ma jej objawy, stwierdza się u niej po prostu – anoreksję, czyli jadłowstręt psychiczny.  Leczenie choroby przebiega bardzo podobnie jak w przypadku anoreksji. Tu jednak kładzie się silny nacisk na to, żeby jak najszybciej pozbyć się choroby i nie dopuścić do komplikacji podczas ciąży. Czym skutkuje odchudzanie w ciąży? Kobieta w ciąży, która ogranicza ilość spożywanych kalorii i nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak: białka, cukry i tłuszcze oraz witamin i minerałów,  naraża zarówno siebie, jak i rozwijające się pod jej sercem dziecko, na niebezpieczne dla zdrowia skutki . Wpływ odchudzania się w ciąży na ciężarną : depresja poporodowa; problemy z układem krążenia; krwawienia z dróg rodnych; możliwa konieczność cesarskiego cięcia; problemy z karmieniem piersią.   Wpływ odchudzania się ciężarnej na...

Przeczytaj

Nasze akcje