klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Im droższe wesele, tym szybszy rozwód? Naukowcy nie mają wątpliwości
Styl życia

Im bardziej wystawne wesele, tym szybszy rozwód? Naukowcy nie mają wątpliwości

Organizacja ślubu i wesela niczym z hollywoodzkiej produkcji to naprawdę kosztowne przedsięwzięcie. Ale czy wystawne i drogie wesele zapewni nam lepsze i dłuższe małżeństwo?
Urszula Jagłowska
lipiec 17, 2018

Suknia marzeń, okazała sala weselna, suto zastawione stoły, wymyślne upominki dla rodziców, świadków i gości. Wesele nie na sto, lecz na trzysta, pięćset, siedemset osób, bo przecież nie możemy urazić stryjecznego szwagra ciotki, której w życiu nie widziałyśmy na oczy, ale babcia grozi nam wydziedziczeniem, jeśli ich nie zaprosimy… To sprawia, że lista wydatków weselnych nie ma końca, a my wmawiamy sobie, że powinniśmy podążać za staropolskim powiedzeniem „zastaw się, a postaw się”.

Jednak jak się okazuje taka postawa wcale nie wpływa pozytywnie na późniejsze pożycie małżonków, którzy zadłużyli się przez pokaźne wesele tylko po to, by zadowolić swoich gości. I są na to twarde dowody!

Przeczytaj także: Meghan Markle na ślubie kuzynki księcia Harry'ego. Przyćmiła pannę młodą?

Co zrobić, jeśli restauracja przy zmianie terminu wesela zmienia cenę za „talerzyk”? Izabela Janachowska odpowiada

Dlaczego drogie wesele zwiastuje szybki rozwód?

Najnowsze sondaże dowodzą, że im więcej wydamy na ceremonię zaślubin, tym bardziej prawdopodobne jest to, że czeka nas rozwód. Jak możemy przeczytać w raporcie  przygotowanym przez amerykańskich ekonomistów Andrew Francis-Tana i Hugo Mialona:

Kwota, jaką pary wydają na pierścionek zaręczynowy, obrączki, ceremonię i przyjęcie, jest odwrotnie proporcjonalna do tego, jak długo potrwa ich małżeństwo.

Profesorowie Francis-Tan i Mialon przebadali 3 tys. par, sumując kwoty, jakie wydały na pierścionki zaręczynowe, ślub, wesele i podróż poślubną. Jak się okazało, małżeństwa panów, którzy zainwestowali w pierścionek zaręczynowy ponad 2 tys. dolarów (ok. 7 tys. zł), kończyły się  średnio 1,3 razy częściej, niż u ich bardziej oszczędnych kolegów.

Co ciekawe mniej kosztowne przyjęcia weselne, na które pary wydały ok. tysiąc dolarów (ok. 3600 zł), dwukrotnie rzadziej kończyły się rozwodem, w porównaniu z tymi za więcej niż 20 ty. dolarów (ok. 73 tys. zł).

Reklamy podsycają przeświadczenie, że wydawanie dużych kwot na pierścionek zaręczynowy, czy  wesele jest oznaką zaangażowania oraz zapewni nam trwałe małżeństwo – czytamy w raporcie Andrew Francis-Tana i Hugo Mialona. Jednak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością – dodają.

Warto wspomnieć również o tym, że nie wszystkie weselne wydatki mają negatywne skutki. Ekonomiści podkreślają, że jeśli chcemy by nasze małżeństwo było trwalsze, lepiej byśmy kosztem mniej wystawnego przyjęcia weselnego, zorganizowali sobie podróż poślubną. Jak wynika z ankiet profesorów Andrew Francis-Tana i Hugo Mialona pary, które decydują się wyruszyć w podróż poślubną, rzadziej się rozwodzą.

Przeczytaj także: To najmodniejsza fryzura ślubna na świecie! Naprawdę jest taka piękna? 

Zdjęcie: Instagram

Komentarze
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy
Styl życia Czy cena pierścionka zaręczynowego sugeruje, czy małżeństwo będzie trwałe?
Naukowcy nie mają wątpliwości, cena pierścionka zaręczynowego ma wpływ na trwałość małżeństwa. Ale czy im droższa biżuteria tym dłuższe małżeństwo?
Urszula Jagłowska
marzec 05, 2019

Nie oszukujmy się, piękny, błyszczący, strojny pierścionek i ślub niczym z bajki Disney’a to marzenie większości kobiet. Liczne komedie romantyczne hollywoodzkich produkcji, na których aktorki epatują wielkimi szlachetnymi kamieniami, media społecznościowe pokazujące idylliczny świat i przemysł jubilerski stale podpowiadają nam, jaki powinien być ten idealny pierścionek zaręczynowy. Ale czy aby na pewno   „im więcej karatów tym lepiej”? Im droższy pierścionek zaręczynowy tym dłuższe i szczęśliwsze małżeństwo? Najnowsze badania dowodzą, że choć diamenty są wieczne, wcale nie gwarantują udanego i długiego małżeństwa . Jak możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez dwóch wybitnych ekonomistów- prof. nadzw. Hugo Mialona, dyrektora studiów licencjackich na wydziale ekonomii w Emory University oraz prof. Andrew Francis-Tana wizytującego w Wyższej Szkole Polityki Publicznej Lee Kuan Yew na Uniwersytecie Narodowym w Singapurze: Kwota, jaką pary wydają na pierścionek zaręczynowy, obrączki, ceremonię i przyjęcie, jest odwrotnie proporcjonalna do tego, jak długo potrwa ich małżeństwo. Badacze przeanalizowali wydatki 3 tys. par, jakie poniosły one na pierścionki i przygotowania do zaślubin. Jak się okazało, małżeństwa tych, którzy na pierścionki zaręczynowe wydali od 2 tys. do 4 tys. dolarów (ok. 7500 zł – 15 ty. zł) były 1,3 razy bardziej narażone na rozwód niż tych, którzy wydali ok. 500- 2 tys. dolarów (ok. 1900 zł – 7500 zł). Reklamy podsycają przeświadczenie, że wydawanie dużych kwot na pierścionek zaręczynowy czy wesele jest oznaką zaangażowania oraz zapewni nam trwałe małżeństwo – podsumowują w swoim raporcie badacze. Jednak nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością – dodają. Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jak przyznają Wizażanki, dla większości z nich liczy się gest ukochanego i wygląd...

Przeczytaj
Piosenka na pierwszy taniec Kate i Williama
Newsy Tę piosenkę Kate i William wybrali na pierwszy taniec. Wykonała go wielka gwiazda
Ten fakt był ukrywany przed światem aż osiem lat. Teraz w rocznicę ślubu Kate i Williama wychodzi coraz więcej szczegółów na temat ich wesela.
Milena Majak
kwiecień 30, 2019

To, co dzieje się po ceremonii ślubnej każdej pary książęcej  zostaje już tylko w rodzinie . Fani z całego świata mogą obserwować wyłącznie dojazd do kościoła, powiedzenie sakramentalnego "tak" oraz powrót na zamek. Reszta jest niewidoczna dla oczu przeciętnego zjadacza chleba. Dlatego tak bardzo fani rodziny królewskiej ucieszyli się, kiedy do wiadomości publicznej podano, jaką piosenkę  Kate oraz William wybrali na pierwszy taniec . Na pewno ją znacie! Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Kensington Palace (@kensingtonroyal) Kwi 28, 2019 o 11:22 PDT Pierwszy taniec Kate i Williama Mówiło się, że początkowo  Elżbieta II nie była zadowolona z tego, że jej wnuk związał się z dziewczyną, która nie jest arystokratką. Mimo że nikt nie wierzył w to, że "dziewczyna z ludu" wkupi się w łaski rodziny królewskiej, doszło do zaręczyn, a później ślubu. Kate i William pobrali się  29 kwietnia 2011 roku i było to naprawdę wielkie wydarzenie. Ceremonię śledziło przed telewizorami  2 miliardy osób , a tysiące turystów przyjechało do Londynu tylko po to, żeby na żywo zobaczyć, jak następca brytyjskiego tronu składa przysięgę małżeńską .  Kate i William pobrali się w Opactwie Westminsterskim, a przyjęcie weselne odbyło się oczywiście w Buckingham Palace, gdzie również pocałowali się po raz pierwszy  jako mąż i żona na słynnym już balkonie. Ale to podczas wieczornego przyjęcia, książę William i księżna Kate zatańczyli swój  pierwszy taniec . Co wiadomo na temat tego momentu? Młoda para zatańczyła swój pierwszy taniec do uroczej piosenki "Your Song" Eltona Johna, którą wykonała Ellie Goulding. Później, kiedy artystka zaczęła śpiewać swój przebój "Starry Eyed", na parkiet wyszli Karol i Camilla. Ellie występowała przez dwie...

Przeczytaj
Styl życia Największe wpadki Pary Młodej
Historii o weselnych wpadkach nie brakuje. Najczęściej ich „bohaterami” są goście, ale przecież niejedno „faux pas” popełnia Para Młoda. Wyjście na kilka godzin na sesję zdjęciową, upicie się, a może… przeliczanie pieniędzy z koperty na oczach gości?! Na naszym wizażowym forum aż wrze w tym temacie. Postanowiłyśmy zatem opisać najbardziej gorące historie. Jesteście gotowe?
Monika Orzechowska
maj 18, 2016

Zapraszamy, ale bez osoby towarzyszącej Na Forum Wizaz.pl jedną z najczęściej wymienianych wpadek Pary Młodej jest zapraszanie gości bez osób towarzyszących . - Uważam za co najmniej niestosowne to, że dwukrotnie dostałam zaproszenie na wesele bez osoby towarzyszącej – opowiada użytkowniczka o nicku Kojaniskatesi -  Za pierwszym razem miałam 23 lata i w dodatku byłam świadkową (!!!), za drugim zaś 25 i byłam w stałym związku. Wyjaśnienia w obu przypadkach były identyczne – Pary Młode tłumaczyły, że niestety nie mają funduszy, by zaprosić ją z kimś, ale bardzo chcą, żeby przyszła. Forumowiczka o nicku Laska rozumie to. - Zapraszanie z osobą towarzyszącą nie zawsze jest takie proste, jak to się wydaje. Jak ktoś ma mały budżet albo dużą rodzinę i trzeba by było zaprosić dodatkowo 30 osób, których w ogóle się nie zna, to jest to zrozumiałe – twierdzi. Czytaj też:   Najpiękniejsze fryzury ślubne - inspiracje z pokazów Nazywam się… Osoba Towarzysząca Zapraszanie gości weselnych z osobami towarzyszącymi to jednak standard. Niestety wciąż do rzadkości należy wypisywanie pary z imienia i nazwiska . - Będąc z narzeczonym od 8 lat, dostawałam ciągle zaproszenia ze zwrotem "osoba towarzysząca" ! Na winietkach to samo. Było kilka wyjątków, ale w większości nikt się nie postarał, co było przykre. Sama teraz robię wesele i wszystkich kuzynów obdzwoniłam i wypytałam o imiona i nazwiska, bo jest to jednak gość, a nie Pani Iksińska czy Pan Iksiński – pisze dziewczyna o nicku talkative2 . Chyba jeszcze gorzej miała internautka o nicku narzeczona . - Mój brat wpisał mnie na zaproszeniu z osobą towarzyszącą, mimo, że byłam z moim obecnym narzeczonym wtedy już 4 lata i im drużbowaliśmy. Ręce mi opadły . Jako jedyny kuzyn wpisał nas z imienia i nazwiska oboje rok później. Ja rozumiem, że jak ktoś jest z dalszej rodziny,...

Przeczytaj
Dorota Szelągowska
East News
Newsy Dorota Szelągowska rozwodzi się! Dlaczego jej trzecie małżeństwo nie przetrwało?
"Super Express" poinformował, że Dorota Szelągowska kończy swoje trzecie małżeństwo! Kto złożył wniosek o rozwód?
Aneta Wikariak
wrzesień 30, 2020

To koniec trzeciego małżeństwa Doroty Szelągowskie!  Według informacji "Super Expressu" już wkrótce dojdzie do rozwodu gwiazdy TVN i jej męża, z którym wzięła ślub zaledwie kilka lat temu. Para poznała się w pracy, w marcu 2018 roku urodziła się ich córeczka Wandę. O ślubie, na który Szelągowska wydała tylko 65 zł pisali wszyscy! Niestety, teraz okazuje się, że wkrótce odbędzie się rozwód Doroty Szelągowskiej i jej męża. Kto złożył wniosek o rozwód? Trzeci rozwód Doroty Szelągowskiej Trzecie małżeństwo Doroty Szelągowskiej przetrwało 3 lata. Pogłoski o tym, że gwiazda TVN po raz trzeci wyszła za mąż pojawiły się listopadzie 2017 roku. Szelągowska początkowo nie komentowała medialnych plotek, ale  kilka miesięcy później potwierdziła, że jest szczęśliwą żoną. Gospodyni programów "Dorota Was urządzi", "Domowe rewolucje" czy "Polowanie na kuchnię", a od 5 października również nowego show w TVN - "Totalne remonty Szelągowskiej", w jednym z wywiadów opowiedziała o niezwykłym ślubie. Ślub wzięliśmy w urzędzie w Wilanowie. My i czterech gości. Miało być trzech: mój syn Antek i świadkowie. W ostatniej chwili okazało się, że świadek ma nieaktualny dowód, więc musiałam ściągnąć Justynę, moją przyjaciółkę i makijażystkę. Potem było 15-minutowe wesele w Dunkin Donuts, wydaliśmy na nie 65 złotych: na pięć kaw i pięć pączków. Wielki ślub już miałam. Nie zagwarantował mi szczęścia - mówiła w "Twoim Stylu". Wszystko wskazuje na to, że cichy  ślub również nie zagwarantował Dorocie Szelągowskiej szczęścia. Według informacji "Super Expressu" to gwiazda TVN złożyła pozew rozwodowy i teraz...

Przeczytaj