Wejdź
123rf
Styl życia

Jak kąpać niemowlę? 6 przydatnych zasad

Co zrobić, gdy dziecko płacze podczas kąpieli? Jak powinna wyglądać bezpieczna kąpiel noworodka? Poznaj 6 zasad, które sprawią, że będzie ona dla malca przyjemnością!
Katarzyna Brasiak
lipiec 22, 2014

Co więc zrobić, żeby wieczorna kąpiel nie była dla dziecka traumatycznym przeżyciem? Dajcie sobie przede wszystkim trochę czasu i cierpliwości - większość dzieci akceptuje wodne zabawy już po ukończeniu 3 miesiąca życia. Jak przetrwać do tego czasu? Przygotowaliśmy dla was 6 zasad, które sprawią, że kąpiel będzie dla malca przyjemnością!

Jak kąpać niemowlę?

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Jak kąpać niemowlę?

1. Zadbaj o to, by woda miała odpowiednią temperaturę.

Używaj do tego albo własnego łokcia, albo odpowiedniego termometru. Odpowiednia temperatura to 36 stopni. Za zimna jak lubi za ciepła woda wywoła u malucha dyskomfort.

2. Pieluszka tetrowa na ratunek!

Niektóre dzieci boją się, kiedy są nagie. Wtedy trudniej zapanować nad nieskoordynowanym ciałkiem, a machające w powietrzu rączki i nóżki mogą zwyczajnie przestraszyć. W tej sytuacji możesz owinąć nagie dziecko pieluszką tetrową i tak zawinięte maleństwo powolutku zamoczyć w wodzie. Lekko pobujaj malcem, mocno trzymając na dłoni. W ten sposób dziecko będzie czuło się pewniej. Pieluchę odwiń po krótkiej chwili i umyj dziecko. Zrób to sprawnie i nie przedłużaj niepotrzebnie kąpieli.

3. Zadbaj, aby poziom wody był niezbyt wysoki.

Tak naprawdę wystarczy kilka centymetrów (ok. 5cm). Wówczas Twoje dziecko nie ma poczucia zawieszenia w próżni. Jest mu też wygodniej.

4. Staraj się myć dziecko, trzymając je stale na ręku.

Dzięki temu maluszek poczuje się pewniej, bo będzie blisko mamy. Twoja dłoń też jest przyjemniejsza w dotyku niż gąbka czy kawałek plastiku. Upewnij się tylko, jak należy prawidłowo układać dziecko na dłoni.

5. Ograniczaj kąpiel w czasie, szczególnie na początku.

Możesz też zastosować kąpanie naprzemiennie z obmywaniem (co drugi dzień) ciałka ręcznikiem. Nie stanie się nic złego, jeśli dziecko nie będzie kąpane każdego dnia, a zamiast kąpieli po prostu je obmyjesz. A po myciu, skorzystasz z wilgotnych chusteczek oczyszczających. Wybierz te nawilżane, przeznaczone specjalnie do wrażliwej skóry dziecka (np. Pampers Sensitive).

6. Niektóre dzieci wolą inną porę kąpania niż wieczorną.

Są takie, które uwielbiają poranne kąpiele. Spróbuj więc kąpać malucha o różnych porach. Obserwuj dziecko i wybieraj najlepszy czas kąpieli.

Z trochę starszym dzieckiem możesz śmiało wejść do wanny i ułożyć je na sobie. Taka „podstawka” z pewnością ucieszy malucha i da mu ogromne poczucie bezpieczeństwa. Niemowlętom siedzącym może też przynieść sporo frajdy kiedy będą mogły poobserwować swojego rodzica robiącego bańki mydlane.

Nie obawiaj się też skorzystać z zabawek do kąpieli i innych wodnych gadżetów, jak puzzle przyklejane do wannywodne kredki, którymi można ozdabiać płytki, gumowe zabawki itd. To zdecydowanie uprzyjemni kąpiel!

Akcesoria do kąpieli dla dzieci

Zabawki do kąpieli dla dzieci

1. Kaczka-myjka (smyk.pl ok. 30zł); 2. Daszek kąpielowy (babyandtravel.pl 13,90zł); 3. Magiczna ośmiornica do wody zmieniająca kolory (smyk.pl, ok. 50zł); 4. Ręczniko-szlafrok żabka (lovesove.pl; 96zł); 5. Chusteczki Pampers Sensitive z fakturą SoftGrip (ok. 7,99zł); 6. Wanienka z termometrem (pinkorblue.pl, ok. 197zł); 7. Dmuchana zabawka do kąpieli BeeZeeBee (helvesklep.redcart.pl; ok. 60zł); 8. Zabawki sensoryczne do wody (mamagama.pl; 59zł); 9. Plui deszczowa piłka (mamagama.pl, 35zł).

Czy Wasze maluchy lubią kąpiele? :)

Komentarze
materiały PR
Styl życia Pielęgnacja noworodka – poznaj kilka prostych zasad, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem!
Kąpiele, przewijanie, pielęgnacja pępka i głowy – to tylko przykłady czynności, jakie powinna uwzględniać prawidłowa pielęgnacja noworodka. Pierwsze wspólne dni zwykle są pełne emocji, ale i niepokoju o to, czy rodzice sprostają kompleksowej opiece nad maluszkiem. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!
Materiał partnera
marzec 20, 2019

Sprawdź, co warto wiedzieć, będąc świeżo upieczonym rodzicem! Jak odczytywać płacz dziecka? Jedyną możliwością porozumiewania się z otoczeniem, w tym także z mamą czy tatą, jest u noworodka płacz. W ten sposób dziecko komunikuje, że jest głodne, ma mokrą pieluszkę, jest zmęczone i śpiące albo że coś je boli. Płacz dziecka należy traktować jako naturalną reakcję maluszka. Niejednokrotnie maleństwo już przy pierwszym oddechu krzyczy i płacze. Później płacz traktuje jako sposób na poinformowanie opiekunów o swoich podstawowych potrzebach. Wbrew pozorom płacz dziecka nie oznacza więc jedynie smutek i ból. Rodzice z czasem uczą się, jak bezbłędnie interpretować płacz dziecka. Wiedzą, że nie brzmi on tak samo w każdej sytuacji. Czasem noworodek płacze, aby zwrócić uwagę rodziców. Oczekuje, że wezmą go na ręce, przytulą lub uspokoją przez kołysanie lub śpiewanie. Sposobów na ukojenie płaczu dziecka jest wiele. Warto wybrać taki, który jest najlepszy dla waszego dziecka i starać się zrozumieć, o czym w ten sposób chce nas poinformować. Pielęgnacja noworodka – podstawowe kwestie Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna obejmować m.in. kąpiele, właściwe zabiegi związane z ochroną jego delikatnej skóry, a także częste przewijanie dziecka. Należy również przycinać mu paznokcie, aby nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Wielu rodziców robi to w czasie gdy dziecko śpi, używając w tym celu specjalnych cążków dla noworodków. Ponadto warto zwracać uwagę na skórę głowy noworodka. Często zdarza się, że u dzieci pojawia się tzw. ciemieniucha, objawiająca się łuszczeniem naskórka w okolicach ciemiączka na głowie. Wówczas dziecko wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Nie jest to jednak problem, z którym rodzice nie będą w stanie uporać się samodzielnie – z pomocą może przyjść oliwka dla niemowląt i delikatne wyczesanie łusek główki...

Przeczytaj

Nasze akcje