klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
jak zacząć medytować
iStock
Styl życia

Jak medytować? Poradnik dla początkujących

Medytacja ma efekt relaksujący i skupia się na poszerzaniu świadomości własnego ciała i umysłu. Dodatkowo pomoże nam się uporać ze stresem i gonitwą myśli. Jak zacząć medytować w domu?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 25, 2020

Medytacja w domu ma na celu przede wszystkim poprawę kondycji naszego ciała i umysłu. Podobnie jak joga, pomaga nam się wyciszyć i uzyskać stan spokoju ducha pomimo stresu i przeszkód, jakie spotykają nas w życiu. Pozwala na zebranie myśli i kontrolowanie ich, jeśli jest wykonywana we właściwy sposób. Błędy, jakie wykonują osoby początkujące, są dużą przeszkodą na drodze do stanu pełnego spokoju i koncentracji. Sprawdźcie, jak przygotować się do medytacji i jak prawidłowo medytować.

jak zacząć medytować

Hotel Paradise: Ata i Artur ostro o relacji Domi i Bartka: „Pokazała rogi i okropnie go potraktowała”. Dominika odpowiedziała

Czym jest medytacja?

Medytacja to ćwiczenia mające na celu rozwój umysłowy lub wprowadzanie się w stan odmiennej świadomości. Dzięki niej możemy osiągnąć zewnętrzny spokój, poradzić sobie z codziennymi problemami i stresem, a także pozytywnie wpłynąć swoje zdrowie. Zazwyczaj przez naszą głowę przebiegają setki myśli podczas jednej minuty. Zaprzątamy sobie głowę wielu sprawami, często dosyć błahymi. Sztuka medytacji pomoże nam poznać swoje wnętrze i zacząć kontrolować myśli i uczucia, które kierują naszym życiem.

Co daje medytacja?

Medytacja ma świetny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy liczyć między innymi na:

  • relaks i redukcję stresu,
  • złagodzenie stanów depresyjnych,
  • uregulowanie ciśnienia tętniczego,
  • kumulację energii,
  • spowolnienie tętna,
  • większą kontrolę nad naszymi myślami i uczuciami,
  • zwiększenie świadomości swojego ciała i umysłu,
  • osiągnięcie spokoju wewnętrznego.

Jak zacząć medytować?

Po pierwsze nie warto nadmiernie analizować rozpoczęcia medytacji. Ważne jest jedynie to, aby znaleźć miejsce, w którym możemy się w pełni wyciszyć. Powinno być to miejsce ciche i bez zbędnych rozpraszaczy. W tym momencie chcemy się zupełnie odciąć od otoczenia, dlatego warto wyciszyć telefon i puścić sobie mantry lub muzykę relaksacyjną.

Najlepiej medytuje się na siedząco, nie musi to być jakaś konkretna pozycja, lecz powinno być nam wygodnie i komfortowo. Nie polecana jest z kolei medytacja podczas leżenia, gdyż bardzo łatwo jest zasnąć, a nie o to nam chodzi!

Pora dnia nie ma większego znaczenia w procesie medytacji. Wybieramy moment, w którym mamy chwilę wolnego czasu i jest nam najłatwiej się wyciszyć. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej znaleźć chwilę czasu na medytację z rana. 

Zobacz także: 

Medytacja dla początkujących

Na początku sztuka medytacji nie przychodzi nam łatwo, dlatego warto zacząć od krótkich sesji. Co prawda najlepiej, by medytacja trwała minimum 10-15 minut, ale możemy zacząć nawet od 2-3 minut i systematycznie zwiększać ten czas.

Największy błąd osoby, która dopiero zaczyna medytację, jest bardzo intensywne myślenie o tym, żeby wcale nie myśleć. Na początku drogi jest to zupełnie niemożliwe i nie przynosi żadnych efektów. Nasze myśli i tak będą krążyć. Chodzi jednak o to, by początkowo nimi nie kierować i nie wypierać, lecz starać się dać im płynąc według własnego toru.

Podobnie jak przy ćwiczeniu jogi niezbędne jest skupienie się na oddechu. W czasie medytacji powinniśmy oddychać spokojnie, głęboko i równomiernie. Aby pomóc sobie w "puszczeniu myśli" wolno, warto skupić swój umysł na procesie wdechy i wydechu i drodze, jaką wykonuje powietrze w naszych płucach. Można się również skupić na swoim ciele. Wystarczy skupiać się po kolei na każdym odcinku ciała i rozluźniać go w myślach.

Komentarze
Styl życia Postanowienia noworoczne – jak je zrealizować?
Czy Wy również tak macie, że co roku postanawiacie z Nowym Rokiem zmienić swoje życie, a wychodzi jak zawsze? Co zrobić, aby w roku 2018 trzymać się swoich postanowień i realizować je z pełną mobilizacją i determinacją? Jak sprawić, by rok 2018 był dla Was przełomowy?
Agata Olejniczak
styczeń 03, 2018

Poniżej 21 punktów, które mogą Ci dotrzeć do Twojego wymarzonego celu! 1. Podsumuj swoje dotychczasowe osiągnięcia i wyciągnij wnioski. Ciesz się z tego, co udało Ci się już zrealizować. 2. Spłać swoje długi i więcej się nie zapożyczaj. Zacznij Nowy Rok bez finansowych zobowiązań . Uwolnij się od swojej przeszłości, zacznij żyć obecną chwilą i planować swoją przyszłość. Dobrze jest umiejscowić naszą codzienności w szerszym kontekście. 3. Spisz swoje postanowienia  w punktach . Wtedy łatwiej będzie Ci trzymać się konkretnych założeń. 4. Każdy z punktów podziel na etapy realizacji. Plan wtedy stanie się bardziej czytelny i realny do zrealizowania. 5. Wyznacz granice czasowe konkretnych działań i staraj się ich trzymać. 6. Mniej narzekaj , więcej się uśmiechaj. Śmiech jest zdecydowanie lepszy od złości i narzekania, czy też przesadnej powagi. 7. Stawiaj sobie realne do zrealizowana cele, mierz siły na zamiary. 8. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele, ale też zbytnio sobie nie pobłażaj . Lepiej zrealizować kilka punktów z listy dobrze niż kilkanaście nieskutecznie. 9. Nie poddawaj się jeżeli spotkasz na swojej drodze przeciwności, traktuj je jak wyzwania. 10. Bądź elastyczna. Zmieniaj strategię, nie trzymaj się bardzo sztywno planu. Bądź gotowa na zmiany. Na wszystko można patrzeć pod różnymi kątami. 11. Podejmuj słuszne decyzje. Zauważyłam, że wiele z nas ma problem z podejmowaniem szybkich i trafnych decyzji. Bardzo ważne jest analizowanie decyzji przed ich podjęciem, jednak nie każda decyzja może zaczekać. Dobrze jest porozmawiać z osobami kompetentnymi, aby pomogły nam wysunąć dobre wnioski i nauczyły pewnej metodologii działania. 12. Podobno na tyle inni w nas wierzą, na ile my same w siebie wierzymy. 13. Wyrób sobie dobre nawyki. Ogranicz oglądanie telewizji, bezsensownego serfowania po Internecie, od razu...

Przeczytaj
Zmęczenie młodej mamy
Fotolia
Styl życia 8 sposobów na zmęczenie młodej mamy
Najczęstszym odczuciem, które mają młode mamy, jest... zmęczenie. Organizm wyczerpany jest ciążą i porodem, do tego laktacja – czyli produkcja mleka dla dziecka – jest również bardzo absorbującym energetycznie działaniem. Codzienna opieka nad noworodkiem, który wymaga szczególnej troski jest również ogromnie czasochłonna i wyczerpująca. Nic więc dziwnego, że w okresie połogu, czyli pierwszych 6-8 tygodni po porodzie, świeżo upieczona mama marzy przed wszystkim o odpoczynku.
Łucja Zbieniewska
marzec 09, 2011

Co może zrobić młoda mama, aby nie dać się zmęczeniu i zregenerować siły? Jest kilka sposobów, które możesz wykorzystać w zależności od czasu i możliwości. Drzemka z dzieckiem Najprostsza forma odprężenia się to krótki sen w ciągu dnia. Dobrze byłoby, abyś codziennie w ciągu dnia znalazła od 30 do 60 minut na drzemkę – najlepiej wtedy, kiedy dziecko śpi – jest szansa, że nikt ci nie przeszkodzi. Dzięki drzemce w ciągu dnia dotrwasz do wieczora, będziesz miała więcej energii, a poza tym poprawisz sobie nastrój, gdyż nawet podczas krótkiego snu twój organizm produkuje serotoninę, która wzmaga uczucie zadowolenia i działa przeciwdepresyjnie. Ponadto drzemka działa kojąco: podczas niej twój organizm produkuje hormon wzrostu, który jest antidotum na zwiększone ilości kortyzolu, wydzielany podczas sytuacji stresowych. Poza tym łatwiej zaśniesz i polepszysz jakość twojego snu w nocy – po ciężkim dniu twój organizm może być tak zmęczony, że nie będzie w stanie normalnie zasnąć z racji przyzwyczajenia się do ciągłej pracy na wysokich obrotach. Medytacja młodej mamy Skuteczną metodą na odprężenie się jest medytacja. Potrzebne będzie ci tylko spokojne, ciche miejsce i około pół godziny wolnego czasu. Badania dowodzą, że w trakcie medytacji następują zmiany w układzie nerwowym, a w obliczu zagrożenia pojawia się postawa przeciwna reakcji "walczyć lub uciekać". Podczas medytacji zmniejsza się ilość wytwarzanego kortyzolu, hormonu pobudzającego taką właśnie reakcję. Obniżony poziom kortyzolu sprzyja uczuciu odprężenia. Ponadto, jak twierdzą specjaliści, poprzez medytację można kontrolować ból , łagodzić stresy, walczyć z bezsennością, przezwyciężać strach, niepokój i panikę. Celem medytacji jest osiągnięcie podwyższonego poziomu świadomości umysłowej poprzez koncentrację na oddychaniu. W czasie medytowania skupiasz się tylko na...

Przeczytaj
empatia wobec siebie
Fotolia
Styl życia Proste ćwiczenia, dzięki którym rozwiniesz empatię wobec siebie!
Czy wiesz czym jest empatia wobec siebie? To dosyć nowe pojęcie, które oznacza stan umysłu, w którym jesteśmy świadomi wszystkiego, czego doświadczamy, ale nie oceniamy tego, co widzimy, co słyszymy, co czujemy i co myślimy. Traktujemy to ze zrozumieniem i współczuciem. Oto proste ćwiczenia, które pomogą rozwinąć empatię wobec siebie! Sprawdź jak to zrobić!
Magdalena Borucińska
czerwiec 25, 2015

Czym jest empatia wobec siebie? Nasz mózg cały czas pracuje. Trudno jest mu się zatrzymać. Jeśli nie jest wyćwiczony, aby robić przerwy w myśleniu i się relaksować (jak np. w czasie niektórych medytacji czy praktyk uważności), wówczas jesteśmy podatni na zalew automatycznymi myślami i emocjami, które nie pochodzą z tu i teraz. Te automatyczne myśli i emocje zwykle budzą dyskomfort, a my – żeby tego uniknąć – szukamy bodźców i stale stymulujemy się nowymi informacjami (media dostarczają nam ich natychmiast). Empatia wobec siebie to uważny i świadomy stan umysłu , a jednocześnie umiejętność wchodzenia w ten stan, kiedy chcemy. To stan umysłu, który nie ocenia, ale jest świadomy tego, czego doświadczamy. Każda myśl, każda emocja, każde wydarzenie, którego jesteśmy świadkami – to są informacje. Jeśli ich nie oceniamy, tylko im się przyglądamy czy wsłuchujemy się w ich sens, możemy głębiej zrozumieć, bardziej poczuć, co jest najważniejsze w danej sytuacji. Jaki jest przekaz tej myśli, emocji czy tego zdarzenia. Jak rozwinąć empatię wobec siebie? W czasie empatycznych szkoleń wykonujemy, bardzo dla mnie pomocne w chwilach silnych emocji, ćwiczenia klaryfikujące (czyli uściślające, wyjaśniające) wewnętrzny stan. Polegają one na tym, aby zanim zareagujemy na jakieś wydarzenie, zadać sobie pytania: Co myślę na ten temat? Co czuję w związku z tym co się wydarzyło? Co teraz jest dla mnie najważniejsze? Na czym w tej sytuacji mi najbardziej zależy? Podsumowując, jeśli chcesz rozwijać empatię wobec siebie, zadbaj o 3 sprawy: 5 minut dziennie dla siebie. Świadome oddychanie z pytaniem: czym jest empatia wobec siebie? Posłuchaj odpowiedzi z twojego organizmu. Kiedy wybrzmi, zadaj sobie to pytanie jeszcze raz i jeszcze raz wsłuchaj się w odpowiedź. Za każdym razem pozwól, aby odpowiedź przyszła z tu i teraz. Nim zareagujesz na trudną...

Przeczytaj
Agnieszka Maciąg i jej książka o jodze
materiały PR, ONS
Styl życia NOWOŚĆ - Książka i DVD joga wieczorna z Agnieszką Maciąg już w sprzedaży na empik.com
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem ćwiczenia jogi? Ta książka na pewno odpowie na wszystkie twoje wątpliwości z tym związane.

Joga w wydaniu Agnieszki Maciąg to uniwersalny zestaw codziennych ćwiczeń dla osób, w różnym wieku, które nie są zaawansowane. Każda osoba może w pełni z nich korzystać, czując na sobie zbawienny wpływ. Bonusy zadedykowane są oczyszczeniu ze stresu, negatywnych emocji i połączeniu się z wewnętrznym źródłem spokoju, harmonii, ukojenia, mądrości. Wypróbuj tego zestawu, a poczujesz rozluźnienie po całym dniu. To idealne metody do usunięcia blokad, stresu i przygotowaniu się do pełnego wypoczynku, spokojnego snu. Propozycja dedykowana zabieganym kobietom, które chcą się zrelaksować po całym ciężkim dniu. W swojej publikacji DVD Agnieszka Maciąg przedstawia zestaw niezawodnych narzędzi inspirowanych praktyką kundalini jogi obejmujących ćwiczenia, medytację oraz dietę. 3 bonusy: zdrowe przepisy, oddechy i medytacja Płyta jest świadectwem transformacji jaką przeszła Agnieszka Maciąg w poszukiwaniu harmonii i równowagi w codziennej, zabieganej rzeczywistości. Kim jest Agnieszka Maciąg?  Autorka bestsellerowych książek: "Smak życia", "Smak szczęścia", "Smak miłości", "Smak świąt", "Pełnia życia", najnowszej "Smak zdrowia" i książki z dvd "Poranna joga". Od 2014 roku prowadzi autorski blog www.agnieszkamaciag.pl, który ma wierne grono stałych czytelników i znajduje się w czołówce najpopularniejszych blogów w naszym kraju. Od 2014 roku w magazynie "Uroda Życia" tworzy stałą, autorską rubrykę kulinarną pt. "Smak życia według Agnieszki Maciąg", w której inspiruje czytelniczki do zdrowego i radosnego gotowania, pełnego naturalnych składników. Pod koniec 2006 roku Agnieszka rozpoczęła swoją przygodę z jogą oraz medytacją, co wpłynęło na głęboką przemianę w jej życiu. Zainteresowała się również ajurwedą oraz medycyną chińską. Zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia, które wniosły w jej życie tak wiele wymiernych korzyści, stały się jej wielką...

Przeczytaj