klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
blizna po cesarce
Fotolia
Styl życia

Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Czeka cię cesarskie cięcie? Ekspert radzi: dowiedz się, jak sprawić, aby blizna szybko się zagoiła i nie szpeciła twojego brzucha.
lipiec 02, 2012

blizna po cesarce

Cięcie cesarskie wykonuje się poprzez nacięcie skóry i macicy ponad spojeniem łonowym, tak aby pomóc dziecku wydostać się na świat. 

Po operacji pozostaje rana, zwykle długości 10-15 cm. Jest ona zabezpieczona jeszcze w sali operacyjnej opatrunkiem jałowym, który pozostaje na ranie przez 48 godzin. 

Opatrunek wymienia się jedynie wtedy, gdy ulegnie on przesiąknięciu krwią lub też zamoczeniu. Po 2-3 dniach, jeśli rana goi się dobrze, następuje rychłozrost tzn. rana zasklepia się i opatrunek operacyjny może być zdjęty.

Pielęgnacja rany po cesarce w połogu

  • Po zdjęciu opatrunku rana może pozostać odkryta, należy ją pielęgnować poprzez mycie pod prysznicem łagodnym środkiem myjącym (np. do higieny intymnej lub mydłem dla dzieci) i osuszać jednorazowymi, papierowymi ręcznikami. Pamiętaj, aby dotykać jej tylko czystymi rękoma.
  • Po umyciu można przetrzeć ranę jałowym wacikiem nasączonym 70% spirytusem lub gotowym gazikiem do dezynfekcji.
  • Bielizna noszona w tym okresie powinna być przewiewna i bawełniana, nie może uciskać rany: najlepiej korzystać  z jednorazowych siateczkowych majteczek.
  • Zwykle w 7. dobie po operacji zdejmowane są z rany szwy: jest to zabieg niebolesny, uwalniający mamę od nieprzyjemnego ciągnięcia w tej okolicy.
  • Rana pooperacyjna początkowo jest intensywnie różowa, z upływem czasu blednie. Pozostaje po niej cienka lub grubsza blizna - każda rana goi się trochę inaczej.

Pielęgnacja blizny po cesarce

Można zapobiegać nieprawidłowemu bliznowacenia rany, tworzenia się szpecącego bliznowca lub zmniejszyć widoczność prawidłowej blizny i poprawić jej wygląd w przyszłości. W tym celu stosuje się:

  • maści lub kremy z na wyciągiem z cebuli morskiej
  • krem na bazie masy perłowej
  • maści sterydowe (na receptę)
  • żel silikonowy
  • plastry silikonowe na bliznę

Preparaty te powodują rozjaśnienie blizny i uelastycznienie jej. Kremy z wyciągiem z cebuli morskiej i na bazie z masy perłowej są najtańsze i ogólnodostępne, jednak nie powinno się ich stosować na świeżą bliznę, gdyż mogą rozpuszczać kolagen - można ich używać po 2 miesiącach od zagojenia rany. Maści sterydowe nie zawsze są zalecane przez lekarza ze względu na efekty uboczne.

Najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne wydaje się stosowanie silikonu - można go używać na świeże blizny. Silikon poprawia wygląd skóry poprzez rozjaśnienie i wygładzenie blizny, uelastycznia ją oraz łagodzi świąd i ból. Wygodną formą leczenia blizn są plastry silikonowe - przezroczyste i niewidoczne, bezwonne, nie brudzą bielizny.

Konsultacja: ekspert Verco: położna Anna Komaszyńska

Międzynarodowy Dyplomowany Konsultant Laktacyjny IBCLC. W latach 2007 – 2011 była Wojewódzkim konsultantem w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego. Przez 16 lat pracowała na rzecz Szpitala św. Zofii w Warszawie zajmując się organizowaniem opieki nad matką i jej dzieckiem zgodnie z potrzebami i zmieniającymi się realiami położniczymi w Polsce. Od 2011 związana z Oddziałem Położniczo – Ginekologicznym Szpitala św. Anny w Piasecznie. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu pielęgniarstwa epidemiologicznego. Od 2005 roku prowadzi poradnictwo laktacyjne w ramach poradni Bona Mater w Warszawie, a także zajęcia przygotowujące rodziców do karmienia naturalnego w szkołach rodzenia.  

Komentarze
Problemy w połogu
Fotolia
Styl życia Problemy w połogu - jak przetrwać pierwsze tygodnie po porodzie
Czy ból brzucha w połogu jest normalny? Kiedy zdjąć szwy po porodzie? Kiedy można zacząć ćwiczyć w połogu? Sprawdź, jak sobie radzić z problemami w połogu!
Łucja Zbieniewska
lipiec 26, 2012

Połóg  to czas, kiedy młoda mama powoli przyzwyczaja się do nowej roli. Pojawia się mnóstwo pytań: Jak radzić sobie z karmieniem? Jak pielęgnować piersi? Czy bóle brzucha to normalna sprawa? Kiedy trzeba zdjąć szwy po szyciu? Kiedy można zacząć ćwiczyć? Jak poradzić sobie ze zmiennymi nastrojami? Podpowiadamy, jak uporać się z niektórymi z tych problemów. Masz więcej pytań?  Zapytaj położną , naszego wizażowego eksperta! Ból brzucha podczas karmienia piersią Podczas karmienia piersią odczuwam silny ból w dole brzucha i mam wrażenie, jakbym miała skurcze. Czy to możliwe? Czym to jest spowodowane? Tak, to jak najbardziej możliwe, jest to zupełnie naturalne. Po urodzeniu dziecka macica obkurcza się, aby wrócić do wielkości sprzed ciąży. Ssanie piersi powoduje uwolnienie hormonu zwanego oksytocyną, dlatego podczas karmienia możesz silniej odczuwać skurcze. Obkurczanie się macicy jest mocniej odczuwane przez te mamy, które urodziły drugie lub kolejne dziecko albo bliźniaki - macica jest wówczas bardziej rozciągnięta. Kurczenie się macicy trwa zwykle przez 6. tygodni po porodzie. Sprawdź, jak sobie radzić z problemami podczas karmienia piersią . Zdjęcie szwów Podczas porodu miałam nacinane krocze i założono mi szwy. Gdy wychodziłam ze szpitala, powiedziano mi tylko, że szwy zdejmie położna środowiskowa. Kiedy powinno to nastąpić? Rana po nacięciu krocza goi się zwykle ok. 10 dni, natomiast szwy - jeśli wszystko przebiega prawidłowo - powinny zostać zdjęte w 6-7 dobie po porodzie. Jest to zabieg bezbolesny i może być wykonany w domu podczas wizyty położnej środowiskowej. Jeżeli stan rany cię niepokoi (rana się sączy, jest nabrzmiała, bolesna lub ma brzydki zapach) koniecznie skontaktuj się z położną lub szpitalem, w którym rodziłaś - być może doszło do zakażenia. Aktywność fizyczna W szpitalu ginekolog powiedział, że nie mogę...

Przeczytaj
trądzik neuropatyczny
123rf
Pielęgnacja Wyciskasz pryszcze?
Nie możesz powstrzymać się do wyciskania i rozdrapywania krostek? To najprawdopodobniej trądzik neuropatyczny! Spytaliśmy eksperta, doktor Edytę Engländer, o to skąd się bierze i jak najlepiej leczyć trądzik z zadrapania.
Magdalena Borucińska
sierpień 05, 2013

Czym jest trądzik neuropatyczny? Jest to rodzaj trądziku występujący u osób, które nałogowo rozdrapują i wyciskają krostki, grudki i zaskórniki. Jego inne nazwy to trądzik przeczosowy, trądzik z zadrapania, trądzik neurogenny lub acne excoriée. U kogo najczęściej występuje trądzik z zadrapania? Trądzik neuropatyczny występuje u osób znerwicowanych, które mają wysoki poziom lęku, nie radzą sobie ze swoimi emocjami, chorobliwie dążą do perfekcji, miewają skłonności do samookaleczeń. Pacjenci ci, podobnie jak osoby z anoreksją, mają zaburzony obraz siebie, nie widzą, że rany i blizny po rozdrapaniu szpecą ich bardziej niż niedoskonałości, zaskórniki i krosty. Jak powstaje trądzik neuropatyczny? Do trądziku z rozdrapania może dojść nawet przy niewielkich zmianach skórnych. Bardzo często leczą się na tę dolegliwość pacjentki z naprawdę subtelnymi zmianami, które samodzielnie próbują doprowadzić swoją skórę do „perfekcji”. Właśnie po takich „zabiegach” trafiają do gabinetu dermatologa. W swojej praktyce miałam przypadki, gdy na skórze nie było już śladu pierwotnych zmian, czyli zaskórników, natomiast cała twarz, ramiona, czy plecy pokryte były ranami, strupami i bliznami. Trądzik przeczosowy - leczenie Jest to dolegliwość z zakresu psychodermatolgii. Lecząc tę chorobę powinno się więc działać dwutorowo – z jednej strony leczyć zmiany skórne, z drugiej pacjentka powinna poddać się terapii u psychologa, a w ostrych przypadkach u lekarza psychiatry. Leczenie dermatologiczne i psychologiczne powinno odbywać się równocześnie. Samo leczenie dolegliwości skórnych, bez podjęcia terapii psychologicznej, może nie przynieść pozytywnych efektów. Nawet jeśli stany zapalne i rany zostaną zaleczone, skóry pacjentki na chwilę się uspokoi i poprawi, to zawsze znajdzie ona jakąś niedoskonałość, którą będzie próbowała usunąć – co...

Przeczytaj
krem na blizny składniki działanie
Pielęgnacja Krem na blizny - jak działa, jakich składników w nim szukać
Krem na blizny sprawi, że zmieniony fragment skóry będzie mniej rzucał się w oczy. Rozjaśnienie blizny i spłycenie jej będzie możliwe dzięki takim składnikom jak pochodne witaminy A, kwasy AHA czy ekstrakt z wąkroty azjatyckiej.
Matylda Nowak
luty 19, 2020

Blizna to tkanka łączna włóknista, która powstaje w procesie gojenia uszkodzonej skóry. Blizny mogą być wypukłe albo wklęsłe, i przez jakiś czas po powstaniu są zaczerwienione. Z czasem zagojona skóra jaśnieje, ale jej struktura pozostaje trwale zmieniona i żeby przywrócić jej pierwotny wygląd  trzeba się zwykle poddać mniej lub bardziej inwazyjnym zabiegom . Warto jednak dermabrazję czy laseroterapię poprzedzić regularnym stosowaniem kremu na blizny. Fot.: iStock Blizny - jak powstają i jak je usunąć Blizny mogą być wypukłe lub wklęsłe . Te pierwsze to tak zwane blizny przerostowe (hypertroficzne). Powstają one na skutek nadmiernego tworzenia włókien kolagenowych. Są one na przykład skutkiem poważnego poparzenia skóry. Wklęsłe blizny - zanikowe (atroficzne) - powstają na skutek zakłócenia procesu gojenia, w trakcie którego nie zostaje wytworzona wystarcza ilość kolagenu. Atroficzne są na przykład blizny potrądzikowe . To czy i jak można usunąć bliznę zależy od jej głębokości i wieku (im starsza blizna, tym trudniej ją usunąć). Zasadniczo jednak usuwanie blizn jest trudne, czasochłonne i nierzadko zakończone tylko połowicznym sukcesem. W walce z bliznami dość skuteczne są: mikrodermabrazja , peelingi chemiczne , frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, laseroterapia przy użyciu lasera frakcyjnego . W przypadku stosunkowo świeżych i niezbyt głębokich czy rozległych zmian na skórze może także sprawdzić się krem na blizny. Jak działa krem na blizny? Krem na blizny będzie przede wszystkim  stymulował naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz ją złuszczał . Najlepiej sięgnąć po niego, gdy blizna jest świeża, czego oznaką będzie jej zaczerwienienie. A jak rozpoznać kosmetyk, który może faktycznie zmniejszyć widoczność blizny? W składzie kremu na blizny powinno się szukać takich substancji jak: stymulujące powstawanie...

Przeczytaj
Sok z cebuli na włosy
Fryzury Sok z cebuli na włosy - domowa wcierka na porost i wypadanie
Sok z cebuli na włosy można stosować w formie wcierki lub maseczki. Domowy sposób naszych babć zagęszcza włosy, wzmacnia je, a przede wszystkim przyspiesza ich porost. Jedyny minus? Nieprzyjemny zapach.
Marta Średnicka
kwiecień 29, 2020

Dziennie wypada nam od 50 do 100 włosów. W niektórych przypadkach problem wypadania włosów przybiera jednak na sile i przyczynia się do łysienia lub ich przerzedzenia. Rozwiązaniem może być niezbyt przyjemnie pachnąca, ale niezwykle skuteczna wcierka stworzona na bazie soku z cebuli. Warzywo poprawia krążenie krwi, co stymuluje mieszki włosowe. Swoje cudowne właściwości cebula zawdzięcza m.in. dzięki obecności siarki i kwercetyny. Zobacz także: Najlepsze wcierki na porost włosów [ranking] Jak działa sok z cebuli na włosy? Sok z cebuli jest niezwykle efektywny w formie kuracji na włosy. Wzmacnia mieszki włosowe, a jak wcześniej wspomniałyśmy, dzięki obecności siarki, będącej jednym z podstawowych budulców włosa odbudowuje je i odżywia. Kwercetyna odpowiada natomiast za stymulację porostu włosów, a co za tym idzie, ich przyspieszony wzrost. Sok z cebuli na włosy działa więc także na skalp. Skóra głowy podziękuje ci za jego użycie. Efekty stosowania soku z cebuli na włosy: wzmocnienie cebulek włosów, porost włosów (również w przypadku łysienia plackowatego), przeciwdziałanie wypadaniu włosów, redukcja łamliwości włosów, pogrubienie włosów, łagodzenie reakcji alergicznych, działanie antyseptyczne, działanie przeciwzapalne, redukcja przetłuszczania się włosów . Zobacz także: Najlepsze kosmetyki przeciw wypadaniu włosów Źródło: iStock Jak stosować sok z cebuli na włosy? Sok z cebuli można stosować na włosy na kilka sposobów. Możemy wypróbować go jako maseczkę, nakładać bezpośrednio na skalp jako wcierkę lub połączyć z ulubionymi olejkami , wzmacniając jego działanie. Wcierka z cebuli na włosy Przygotowanie: Obierz i pokrój cebulę. Wyciśnij z niej sok dzięki wyciskarce, blenderowi lub po prostu zetrzyj ją na tarce. Odcedź sok od kawałków cebuli i miąższu (np. przez gazę) i przelej do...

Przeczytaj