Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
para - jak poprawić jakość życia intymnego
AdobeStock
Styl życia

Jak poprawić jakość życia intymnego ze swoim partnerem? Trzeba zacząć od…

…namówienia go, by rzucił palenie papierosów! Wydaje ci się, że wszyscy wokół ciebie mają wspaniały seks? Może i tak, jednak z badań seksuologów wynika, że tylko cztery pary na dziesięć uważa swoje życie intymne za w pełni satysfakcjonujące. Reszta mierzy się w tej sferze z rozmaitymi problemami: zaburzeniami erekcji, niskim libido albo brakiem zadowolenia z seksu, czyli… nudą. A skoro mamy Światowy Dzień Seksu, sprawdzamy, z czego te problemy mogą wynikać.

Seks, seks i jeszcze raz seks. Wiele się o nim mówi, sporo mamy go w mediach, reklamach, serialach… Dla jednych wciąż jest to temat tabu, dla innych zupełnie nie, jednak dla nikogo nie jest tajemnicą, że to, co się dzieje w wielu sypialniach, nie zawsze przypomina ogniste lub romantyczne sceny z filmów o miłości 😉 A przecież satysfakcjonujący seks ma ogromny wpływ na ogólne zadowolenie z życia, dlatego o częstych problemach w intymnej sferze życia warto rozmawiać – na przykład przy okazji Światowego Dnia Seksu, który obchodzimy 7 czerwca. Zacznijmy od coraz powszechniejszego męskiego problemu, czyli zaburzeń erekcji.

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

Erekcja w... liczbach

Przewlekły stres, brak sportu i siedzący tryb życia, nadwaga oraz związana z nią niezdrowa dieta, używki, czyli nadmiar alkoholu i palenie papierosów – każdy z tych elementów z osobna, a zwłaszcza wszystkie razem, przyczyniają się do tego, że wielu mężczyzn ma stałe lub przejściowe problemy z erekcją. Choć statystyki zazwyczaj są nudne, te dane mogą mocno szokować. Jak wynika z badań naukowców z Boston University School of Medicine, mężczyźni, którzy palili ponad 20 papierosów dziennie, mieli o 60% wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie palili. 15% byłych i obecnych palaczy doświadczyło zaburzeń erekcji. Mężczyźni, którzy obecnie – i dawniej – palili papierosy, byli o około 30% bardziej narażeni na impotencję. Dlaczego palenie papierosów tak bardzo jest powiązane z erekcją? Z przyczyn technicznych ;) Regularne sięganie po papierosa powoduje wiele skutków zdrowotnych w organizmie, między innymi odkładanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach. To blokuje przepływ krwi przez naczynia i negatywnie wpływa na układ krążenia w całym ciele – również w naczyniach doprowadzających krew do penisa w czasie wzwodu. Skutek łatwo przewidzieć: coraz częstsze problemy z erekcją, a w skrajnych przypadkach – stała impotencja. Palenie papierosów powoduje także zaburzenie mechanizmu odpowiedzialnego za utrzymanie krwi w penisie, co może powodować jej szybki odpływ. W rezultacie wzwód może być niepełny lub krótkotrwały.

para - jak poprawić jakość życia intymnego
AdobeStock

Męskie libido na cenzurowanym

Nie tylko kłopoty z erekcją przyczyniają się do tego, że w relacjach intymnych wielu par wieje nudą. Kolejny ważny czynnik to niskie męskie libido. Według obiegowej opinii to kobiety częściej nie mają ochoty na seks, ale wielu seksuologów coraz częściej mówi o tym, że brak popędu seksualnego w podobnym stopniu dotyczy mężczyzn. Tak jak przy erekcji, w tym przypadku również przyczyny problemu mogą być bardzo różne, choć wiele z nich się pokrywa. Wśród najczęstszych powodów obniżonego libido u mężczyzn specjaliści wymieniają: zaburzenia hormonalne (zbyt niski poziom testosteronu, a za wysoki prolaktyny), przepracowanie i ogólne zmęczenie, brak relaksu, bezsenność, nieodpowiednią dietę, choroby (m.in. cukrzycę i choroby układu krążenia), a także używki, czyli alkohol i papierosy.

Zapach mężczyzny czy popielniczki?

Jeśli już jesteśmy przy używkach, to ich obecność w codziennym życiu, a zwłaszcza papierosów, wpływa na jeszcze jeden aspekt, który w odczuwaniu pożądania i udanym seksie ma niebagatelne znaczenie, czyli zapach. Dym papierosowy przyczynia się nie tylko do tego, że zapach ciągnący się za palaczem wracającym z dymka (powiedzmy sobie szczerze, to woń starej popielniczki) jest mało sexy…. Papierosy powodują także nieświeży oddech i brzydki aromat unoszący się z dłoni i włosów palacza. Co więcej, osoby, które palą dużo papierosów, mają zmieniony naturalny zapach ciała – staje się on bardziej ostry i kwaśny. Zmienia się także skład chemiczny (a więc i smak) śliny czy spermy. No cóż, wniosek nasuwa się sam. Palacze powinni mieć świadomość, że ich nałóg bardzo mocno obniża jakość życia seksualnego ich samych i ich partnerek.

palenia papierosów a związek
AdobeStock

Sposoby na rozwiązanie problemu

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście całkowite zrezygnowanie z palenia papierosów. Po kilku dniach organizm palacza oczyszcza się z toksyn na tyle, że zapach ciała i świeżość oddechu zmieniają się zdecydowanie na lepsze. Po kilku tygodniach detoks organizmu powinien być już na tyle duży, że problemy z obniżonym libido czy erekcją będą występować w mniejszym nasileniu (pod warunkiem, że najważniejszą przyczyną tych zaburzeń było palenie papierosów). A co najważniejsze, najwięcej zyska zdrowie i to już nie tylko w aspekcie „łóżkowym”.

A co z palaczami, którzy wielokrotnie usiłowali zerwać z nałogiem papierosowym, jednak dotąd bezskutecznie? Mogą rozważyć rozwiązania alternatywne, które sprawdzają się u zatwardziałych palaczy z innych krajów. Na przykład włoscy naukowcy z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie, w artykule naukowym "Redukcja szkód w medycynie seksualnej" (Sex Med Rev. 2022) zwracają uwagę, że Włoskie Towarzystwo Andrologii i Medycyny Seksualnej (SIAMS) zaleciło lekarzom, aby rozmawiając z palącymi pacjentami, którzy nie są w stanie rzucić papierosów, rekomendowali im przejście na systemy podgrzewające tytoń (takie jak IQOS) bądź na wystandaryzowane e-papierosy.  W artykule pada zalecenie: „(…) w oparciu o wspólne czynniki ryzyka dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i dysfunkcji seksualnych (głównie zaburzeń erekcji), istnieje uzasadnienie, by twierdzić, że pełne przejście osób palących (z papierosów na podgrzewacze tytoniu i e-papierosy) może u nich przynieść korzystny wpływ na zdrowie seksualne i reprodukcyjne". W tym przypadku rekomendacja włoskich seksuologów wynika z tego, że stężenia związków chemicznych występujących w aerozolu z podgrzewaczy tytoniu – w tym związków rakotwórczych – są średnio o 95 proc. mniejsze w porównaniu z dymem z papierosa. Podgrzewanie tytoniu nie emituje też najbardziej trujących substancji smolistych. Jednak nawet takie urządzenia nie są obojętne dla zdrowia. Dlatego specjaliści zalecają, aby ich stosowanie było tylko etapem przejściowym w procesie całkowitego zerwania z uzależnieniem od nikotyny. 

para - jak poprawić jakość życia intymnego
AdobeStock

Jak widać, najlepszym prezentem, jaki z okazji Światowego Dnia Seksu może zrobić palący mężczyzna swojej niepalącej partnerce, jest rzucenie papierosów, dzięki czemu ich życie erotyczne może znowu wejść na wyższy poziom.

Styl życia
Mój partner ma problemy z erekcją. Jak mu pomóc?
Romantyczny wieczór, który ma szansę znaleźć swój rozkoszny finał w łóżku. I... jemu się nie udaje. Coraz więcej mężczyzn ma problemy z erekcją. Jak pomóc partnerowi, by Wasze życie intymne nie zamieniło się w koszmar?

Obydwoje pragną tego bardzo – znają się, pożądają, a seks jest dla nich ważnym elementem związku. Niestety radość ze zbliżenia psują problemy z erekcją. Z problemem zmaga się coraz więcej mężczyzn, cierpią obydwoje partnerzy, ale nadal niewiele par potrafi o tym szczerze porozmawiać i znaleźć skuteczne rozwiązanie. Dla wielu użytkowniczek forum wizaz.pl ten problem jest znany z własnego doświadczenia. Jak sobie z tym poradziły? Brwwr czuje, że podoba się swojemu partnerowi, pociąga go fizycznie i oboje chcą tego zbliżenia, a jednak w trakcie stosunku coś idzie nie tak: Wylądowaliśmy w łóżku i... po około dziesięciu minutach jego „sprzęt” opadł. Za drugim razem było podobnie. Pytałam go, czy się stresuje. Za pierwszym razem powiedział, że nie. Za drugim, że za bardzo myśli o tym, czy mi jest wygodnie, dobrze itp. Mam wrażenie, że bardzo mu się podobam, ale z drugiej strony podłamało mnie to – przyznaje zrezygnowana. Użytkowniczka papciekapcie relacjonuje swoje intymne spotkanie, które także nie miało zadowalającego finału: Zaczynamy grę wstępną. W czasie gdy on zajmuje się mną, wzwód często zanika, a potem ciężko go na nowo obudzić. Gdy to się uda, zazwyczaj pojawiają się problemy z dojściem i wzwód często zanika w trakcie – opisuje kobieta. Pannaatopowa przytacza swoją historię, która jest bliźniaczo podobna do poprzednich: Spotkałam super faceta, dobrze się dogadujemy, świetnie się ze sobą czujemy. Ostatnio zaczęliśmy współżycie, niestety on ma problem z erekcją. Zastanawiałam się czy to napisać, ale chcę się Was poradzić. Wśród innych kobiet, które zetknęły się z podobnym łóżkowym problemem szukają wsparcia i porady, jak tę delikatną sytuację rozwiązać i pomóc sobie oraz partnerowi. Na pewno mu się już nie podobam Wiele kobiet zaczyna niestety od poszukiwania winy w sobie. W głowie pojawia się myśl; „A może mu...

HSDD - brak ochoty na seks, sprawdź czy na nie nie cierpisz
Styl życia
Brak ochoty na seks nie musi oznaczać problemów w związku. Sprawdź, czy nie cierpisz na HSDD
Coraz więcej kobiet nawet w szczęśliwym związku traci ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?

Rutyna, stres, zmęczenie, brak czasu, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne przyczyny utraty ochoty na seks. Jednak jak podkreślają seksuolodzy, popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż mężczyzn. Jak wynika z najnowszych badań, coraz więcej kobiet ma problemy nie tylko z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, ale również ze znalezieniem ochoty na seks, nawet jeśli tworzą udany związek ze swoim partnerem. Dlaczego tak się dzieje? Seksuolodzy podkreślają, że istnieje kilka kategorii zaburzeń seksualnych mających wpływ na to, że coraz częściej odmawiamy zbliżeń naszemu ukochanemu. Wśród nich najczęściej występującym jest HSDD, który dotyka niemal 40 proc. kobiet w różnym wieku. Na czym polega? Czym jest HSDD? HSDD (z ang. Hypoactive Sexual Desire Disorder) to zespół obniżonego popędu płciowego, zwany inaczej hipoaktywnym zaburzeniem pożądania, któremu towarzyszy stres, złe samopoczucie,  obniżone libido, brak satysfakcji ze zbliżeń oraz trudności z nawiązywaniem kontaktów interpersonalnych. HSDD wpływa jednak nie tylko na obniżenie samooceny chorych, lecz prowadzi do wielu frustracji u ich partnerów, którzy często tłumaczą taki stan ukochanej swoją nieatrakcyjnością. Jak rozpoznać to zaburzenie? Trudno jest wskazać wiek, w którym ujawnia się HSDD, ponieważ zaburzenie doytka kobiety niezależnie od wieku czy doświadczenia seksualnego , a jego przyczyn możemy doszukiwać się zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. HSDD może być bowiem spowodowane nierównowagą hormonów, zaburzeniem neuroprzekaźników w mózgu odpowiadających za pożądanie seksualne, jak również stanowić skutek uboczny przyjmowania leków (szczególnie tych na nadciśnienie lub depresję). Do jego objawów należą między innymi brak...

To popularne ćwiczenie zwiększa ochotę na seks
Styl życia
To popularne ćwiczenie sprawi, że twoje życie seksualne będzie jeszcze lepsze
Naukowcy nie mają wątpliwości – dzięki temu ćwiczeniu będziesz czerpać z seksu jeszcze więcej przyjemności!

Istnieje wiele sposobów na rozbudzenie namiętności. Jedni polecają nastrojową, relaksującą muzykę, inni seksowny masaż, wykwintne afrodyzjaki, czy pobudzające zmysły zapachy . Zespół naukowców z Kalifornii znalazł prostszy przepis na zwiększenie pożądania. Z najnowszych badań przeprowadzonych na University of California wynika, że istnieje darmowy i bardzo przyjemny trik, który nie tylko pomoże w rozbudzeniu naszych zmysłów, ale również pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej  oraz cellulitu . Wystarczy, że… będziesz jeździć na rowerze. Jazda na rowerze a życie seksualne Naukowcy z University of California przeprowadzili badania na grupie 3 tys. kobiet ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii , które przez kilka tygodni pływały lub jeździły na rowerze. Cyklistki zostały podzielone na dwie grupy: rowerzystki o wysokiej intensywności (czyli te, które jeździły na rowerze co najmniej 3 razy w tygodniu i pokonywały ok. 40km) oraz te, które jeżdżą rzadziej. Następnie poprosili aby badane oceniły swoją satysfakcję z życia seksualnego. Przeczytaj także:  Wystarczy, że zrobisz TO przed seksem, a sześciokrotnie zwiększysz szanse na orgazm! Zdjęcie: Pinterest Okazało się, że kobiety, które częściej jeżdżą na rowerze, częściej zgłaszały lepsze doświadczenia w sypialni. Odkryliśmy, że częste pokonywanie dużych dystansów na rowerze wpływa pozytywnie na seksualność kobiet – mówi współautor badania, Thomas W. Gaither. To bardzo dobra wiadomość biorąc pod uwagę, że podobnie jak mężczyźni , kobiety od dawna są ostrzegane, że jazda na rowerze może zaszkodzić ich życiu seksualnemu oraz mieć wpływ na pojawianie się infekcji miejsc...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost