klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
jak przewinąć noworodka
Fotolia
Styl życia

Jak przewinąć noworodka?

Właśnie zostałaś mamą i wszystko, co związane z pielęgnacją maluszka wydaje ci się nowe i trudne. Bez obaw – dasz sobie radę! Przeczytaj, co jest najważniejsze przy przewijaniu noworodka.
Katarzyna Brasiak
luty 25, 2011

jak przewinąć noworodka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Jakie pieluszki dla noworodka

Najpierw dobrze byłoby się zastanowić, jakiego rodzaju pieluszek chciałabyś używać – jednorazowych, wielorazowych czy tetrowych. Każde z nich mają swoje plusy i minusy. Pieluszki jednorazowe są bardzo wygodne dla dziecka i łatwe w stosowaniu, ale są relatywnie drogie i niezbyt ekologiczne. Pieluszki tetrowe są ekologiczne, niedrogie i z reguły dobrze tolerowane przez dzieci, ale za to stosowanie ich jest dość kłopotliwe – trzeba często je zmieniać, prać i prasować. Wybór pieluszek należy do ciebie ale także.. do dziecka, bo nawet noworodek jest indywidualistą i może lepiej tolerować jeden rodzaj pieluszek niż drugi.

Pieluszki dla noworodka

Przykładowe pieluszki jednorazowe: Bambo (ekologiczne), Babydream (Rossmann), Happy (Bella), Pampers New Baby, Huggies Newborn. Rodzaje pieluszek wielorazowych: pieluszka formowana, pieluszka all-in-one, pieluszka z kieszonką, otulacz, pieluszka pocket.  

Obecnie na rynku jest ogromny wybór pieluszek jednorazowych: jeśli zdecydujesz się właśnie na takie, zwróć uwagę na to, czy są miękkie w środku, elastyczne, czy rzepy dobrze się zapinają. Pamiętaj, że pieluszki muszą zawsze być przechowywane w oryginalnym opakowaniu (bardzo ściśle zapakowane) – to zapobiega dostawaniu się wilgoci z zewnątrz do substancji żelującej i zapewnia doskonałą chłonność pieluszki.

Pieluszki wielorazowe nowej generacji są nieco tańsze od jednorazowych, maluszka można rzadziej przewijać niż używając tych tetrowych, są ekologiczne, ale także wymagają prania, chociaż nie trzeba ich prasować. Istnieje kilka ich rodzajów: składane, formowane (fitted), z kieszonką (pocket), otulacze (na pieluszkę składaną lub formowaną), all-in-one.

Przygotowanie do przewijania

Zanim zaczniesz przewijać maluszka, przygotuj wszystkie potrzebne ci przedmioty. Dużym powodzeniem wśród mam cieszy się przewijak umieszczony na osobnej szafce (tzw. kombajn), możesz używać też takiego nakładanego na łóżeczko. Najlepiej, abyś obok miała miejsce na niezbędne akcesoria: pieluszki, krem do pupy, gaziki i waciki, chusteczki nawilżane. Na ceratkowym materacyku przewijaka połóż rozłożony ręcznik, a na nim tetrową lub flanelową pieluszkę, na której ułożysz malca.

Przewijanie noworodka

Połóż dziecko na przewijaku, a następnie ostrożnie rozbierz. Uważaj, bo noworodki często robią siusiu kiedy poczują, że jest im chłodniej – przygotuj sobie pieluszkę materiałową w razie czego. Jeśli maluch zrobił kupkę, wytrzyj zwykłą chusteczką pupę, a następnie dokładnie umyj ją wodą z mydłem. Jeśli zrobił siusiu, wystarczy przemycie pupy chusteczką nawilżającą: zwróć uwagę na wszystkie fałdki i zakamarki. Gdy przewijasz synka, delikatnie przemyj siusiaka chusteczką, ale nie odciągaj napletka, umyj też okolice worka mosznowego, bo tam lubią zbierać się bakterie. Jeżeli przewijasz córeczkę, pamiętaj o prawidłowym kierunku mycia: zawsze od strony cewki moczowej w stronę odbytu (aby nie przenosić bakterii kałowych do dróg rodnych). Delikatnie oczyść przestrzenie pomiędzy wargami sromowymi. Pamiętaj, aby nie prostować dziecku nóżek i nie unosić pupy do góry przez ciągnięcie za nogi – to grozi wywichnięciem stawów biodrowych.

Pielęgnacja pupy noworodka

Kiedy malec ma już czystą pupę, posmaruj ją kremem przeciw odparzeniom. Nałóż cienką warstwę preparatu na pośladki i okolice cewki moczowej, ale nie ma potrzeby kremowania siusiaczka u chłopca czy wnętrza warg sromowych u dziewczynki. Teraz pozwól dziecku swobodnie pofikać nóżkami – krem się wchłonie, a maluszek będzie mógł zaznać odrobiny swobody bez ubranka. Pamiętaj, aby nawet na sekundę nie zostawiać dziecka samego na przewijaku! Nawet, jeśli nie umie się przekręcać, zawsze może się sturlać i spaść na podłogę.

Pępek noworodka a pieluszka

Przewijanie maluszka to dobry moment na to, aby sprawdzić stan jego pępuszka. Wedle nowych zaleceń nie przemywamy go już roztworem spirytusu, tylko zostawiamy do swobodnego zagojenia. Jeśli kikut pępka jest zanieczyszczony lub dziecko go obsiusiało, przemyj pępuszek gazikiem zamoczonym w wodzie z mydłem, a potem osusz suchą, jałową gazą. Pozostaw na chwilę do całkowitego wyschnięcia. Do tej pory zalecało się przemywanie kikuta pępowiny 70% roztworem alkoholu lub innym środkiem antyseptycznym (aby szybciej wygoić rankę), od niedawna nowa szkoła pielęgnacji noworodka radzi zostawić kikut w spokoju (tylko osuszać, bez używania żadnych preparatów). Noworodek powinien mieć taką pieluszkę, która nie zasłania pępka (aby mógł swobodnie się goić). Jeśli używasz pieluch jednorazowych, kup takie z wycięciem na pępuszek (newborn), a przy wielorazowych po prostu załóż pieluszkę poniżej pępka.

Zakładanie pieluszki

 Kiedy noworodek jest już czysty i suchy, trzeba założyć mu czystą pieluszkę. Wsuń jedną rękę pod pupę maluszka i unieś ją troszkę do góry, a drugą ręką podsuń pod pupę czystą pieluchę. Dopasuj ją do dziecka tak, aby nie tworzyły się fałdki (w pieluszce z materiału), żeby nie była zbyt luźna (bo wtedy się zsunie i maluszek zasiusia ubranko) ani zbyt ciasno dopasowana (bo dziecko się odparzy lub materiał będzie je uwierał). Malec powinien móc swobodnie machać nóżkami w pieluszce. Uważaj, aby rzepów przy pieluszce nie ubrudzić tłustym kremem, bo wtedy się nie zapną. Po założeniu pieluszki możesz ubrać dziecko.

Jak często przewijać noworodka?

Młode mamy często się zastanawiają, jak często przewijać noworodka. Zasada jest prosta: jeśli zrobi kupkę, to od razu, a poza tym mniej więcej tyle razy, ile maluch jest karmiony. Częstotliwość przewijania zależy też od używanych pieluszek: jednorazowe są bardziej chłonne, więc można zmieniać je rzadziej. W pierwszym miesiącu życia najlepiej przewijać maluszka co 2-3 godziny, ale jeśli śpi, to nie budź go na zmianę pieluszki.

Komentarze
niemowlę
Fotolia
Styl życia Pieluszkowe zapalenie skóry
Czy wiesz jak rozpoznać i leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Zapytaliśmy o to doktora Bartosza Pawlikowskiego, dziecięcego dermatologa oraz pediatrę.
Lena Grabowska
listopad 27, 2015

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry? Pieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsza choroba wieku noworodkowego i niemowlęcego (zwykle 7-12 mc. życia) o charakterze wyprysku (zaczerwienienie, pęcherzyki, nadżerki, złuszczanie naskórka) w miejscu przylegania pieluszki. Jakie są przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry? Choroba ma charakter złożony , powoduje ją wiele różnych czynników, takich jak: Antybiotykoterapia , zwykle przewlekła (powyżej 7 dni). Zasadowe pH moczu spowodowane bakteriami kałowymi i kontaktową reakcją skóry na wydzielaną przez nie ureazę. Pocieranie skóry przez pieluszkę (pieluszkowe zapalenie skóry z podrażnienia). Maceracja naskórka (działanie wilgoci i substancji drażniących) – niewłaściwa higiena, pieluszki; przetrzymanie pieluszki. Drożdżaki w kale. Biegunki (zaburzenia przewodu pokarmowego, biegunki infekcyjne). Uczulenia (pieluszka, dermokosmetyki). Nietrzymanie moczu lub stolca. Jakie są objawy pieluszkowego zapalenia skóry? Objawy to: zaczerwienienie, świąd (należy zwrócić baczną uwagę na zachowanie dziecka - pocieranie rączkami, pocieranie pupą), krostki, grudki, nadżerki ze strupami lub bez, pęcherzyki surowicze. Uwaga! Objawy imitujące ND (napkin dermatitis) mogą towarzyszyć łuszczycy wieku dziecięcego lub łojotokowego zapalenia skóry – potrzebna jest konsultacja specjalistyczna. Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry? Zmiana pieluszek Preparaty sterydowe Antybiotyki miejscowe Inhibitory kalcyneuryny Preparaty przeciwdrożdżakowe miejscowe Całkowite wyleczenie jest możliwe w przypadku szybkiej reakcji terapeutycznej oraz ustalenia czynnika wywołującego. Po leczeniu wskazane jest odpowiednia pielęgnacja, ewentualna zmiana pieluszek, zmiana diety i zapobieganie biegunkom. Jak pielęgnować skórę noworodka, żeby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry? Stosować pieluszki oddychające...

Przeczytaj
materiały PR
Styl życia Pielęgnacja noworodka – poznaj kilka prostych zasad, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem!
Kąpiele, przewijanie, pielęgnacja pępka i głowy – to tylko przykłady czynności, jakie powinna uwzględniać prawidłowa pielęgnacja noworodka. Pierwsze wspólne dni zwykle są pełne emocji, ale i niepokoju o to, czy rodzice sprostają kompleksowej opiece nad maluszkiem. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!
Materiał partnera
marzec 20, 2019

Sprawdź, co warto wiedzieć, będąc świeżo upieczonym rodzicem! Jak odczytywać płacz dziecka? Jedyną możliwością porozumiewania się z otoczeniem, w tym także z mamą czy tatą, jest u noworodka płacz. W ten sposób dziecko komunikuje, że jest głodne, ma mokrą pieluszkę, jest zmęczone i śpiące albo że coś je boli. Płacz dziecka należy traktować jako naturalną reakcję maluszka. Niejednokrotnie maleństwo już przy pierwszym oddechu krzyczy i płacze. Później płacz traktuje jako sposób na poinformowanie opiekunów o swoich podstawowych potrzebach. Wbrew pozorom płacz dziecka nie oznacza więc jedynie smutek i ból. Rodzice z czasem uczą się, jak bezbłędnie interpretować płacz dziecka. Wiedzą, że nie brzmi on tak samo w każdej sytuacji. Czasem noworodek płacze, aby zwrócić uwagę rodziców. Oczekuje, że wezmą go na ręce, przytulą lub uspokoją przez kołysanie lub śpiewanie. Sposobów na ukojenie płaczu dziecka jest wiele. Warto wybrać taki, który jest najlepszy dla waszego dziecka i starać się zrozumieć, o czym w ten sposób chce nas poinformować. Pielęgnacja noworodka – podstawowe kwestie Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna obejmować m.in. kąpiele, właściwe zabiegi związane z ochroną jego delikatnej skóry, a także częste przewijanie dziecka. Należy również przycinać mu paznokcie, aby nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Wielu rodziców robi to w czasie gdy dziecko śpi, używając w tym celu specjalnych cążków dla noworodków. Ponadto warto zwracać uwagę na skórę głowy noworodka. Często zdarza się, że u dzieci pojawia się tzw. ciemieniucha, objawiająca się łuszczeniem naskórka w okolicach ciemiączka na głowie. Wówczas dziecko wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Nie jest to jednak problem, z którym rodzice nie będą w stanie uporać się samodzielnie – z pomocą może przyjść oliwka dla niemowląt i delikatne wyczesanie łusek główki...

Przeczytaj
1 miesiąc życia dziecka
Styl życia 1 miesiąc życia dziecka - noworodek
W 1 miesiącu życia dziecko głownie śpi i je, ale także intensywnie rośnie. Sprawdź, jak rozwija się noworodek.
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011

W 1 miesiącu życia dziecko głównie je i śpi, ale także rośnie. Co prawda na początku, kilka dni po porodzie jego waga spada, gdyż organizm pozbywa się wszystkich płynów nagromadzonych w okresie płodowym. Jednak wkrótce potem, po tygodniu lub dwóch, waga z powrotem zaczyna rosnąć – maluszek nabiera ciałka, staje się bardziej pulchny i przybiera na wadze. Odruchy dziecka w 1. miesiącu życia Noworodek rodzi się z sześcioma odruchami, które świadczą o prawidłowych reakcjach organizmu: odruch ssania: najważniejszy ze wszystkich, gdyż zapewnia przetrwanie maleństwa. Noworodek ssie pierś, ale gdy jest głodny, odwraca także główkę w poszukiwaniu sutka, ssie również palec. odruch Moro: przestraszony maluszek nagle rozkłada nóżki i rączki, a potem przyciąga je do siebie, zaś dłonie ma ściśnięte w piąstki. odruch chwytania: gdy noworodek poczuje coś w dłoni, zaciska rączkę – w ten sposób może złapać np. grzechotkę albo ciebie za palec. odruch pełzania: gdy maluszek leży na brzuchu, jeśli podeprzesz mu nóżki, będzie się odpychał i przesuwał do przodu, wykonując ruch pełzania. odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko w stópkę, rozprostuje paluszki i rozłoży je. odruch kroczenia: jeśli weźmiesz malucha pod paszki, będzie poruszał nóżkami tak, jakby chciał chodzić.  1 miesiąc życia dziecka: Rozwój zmysłów Noworodek jest bardzo wyczulony na wszelkie bodźce z otoczenia: reaguje na wszelkie nagłe dźwięki, jasne światło, zmianę temperatury, niewygodę czy zmianę pozycji. Porusza się w sposób dość chaotyczny i nieskoordynowany, nie panując jeszcze nad swoimi odruchami i ciałem. Układ nerwowy maluszka nie jest jeszcze dojrzały a odczuwanie własnego ciała nie w pełni wykształcone. Wzrok noworodka jest słaby – dziecko najlepiej widzi z odległości 20-30cm, nie rozróżnia jeszcze kolorów ani szczegółów, potrafi skupić wzrok na...

Przeczytaj
Jak zacząć karmić piersią
Fotolia
Styl życia Jak rozpocząć udane karmienie piersią?
Świeżo upieczone mamy często niepokoją się, czy będą umiały karmić maluszka, czy rozpoznają, kiedy jest głodny i czy jest najedzony. Na początek podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy karmieniu piersią. Nie martw się, szybko nauczysz się, czego potrzebuje twoje dziecko.
Łucja Zbieniewska
czerwiec 22, 2011

Kiedy karmić piersią po raz pierwszy? Doradcy laktacyjni twierdzą zgodnie: jak najszybciej. Zgodnie ze standardami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz nowymi standardami opieki poporodowej w polskich szpitalach, noworodek powinien być przystawiony do piersi w ciągu pierwszej godzinie po porodzie , jeszcze na sali porodowej. Najlepiej, aby pierwszy kontakt matki z dzieckiem odbywał się na zasadzie „skóra do skóry”, czyli nie ubrany jeszcze maluszek zostaje położony na nagiej piersi mamy. Noworodka przykrywa się pieluszką i kołderką, tak ułożone może leżeć blisko ciebie nawet przez dwie godziny. Zwykle noworodek ma już wykształcony odruch ssania, więc bez problemu powinien jeść. Ale jeśli urodziłaś wcześniaka, miałaś cesarskie cięcie, dziecko urodziło się chore albo nie miało ochoty ssać, to pierwsze karmienie może nastąpić później. Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Głodny noworodek zwykle płacze, jest pobudzony: macha rączkami, szuka piersi odwracając główkę w bok. Czasami mlaszcze i cmoka, otwiera buzię i wysuwa języczek, domagając się mleka. Ale są też dzieci, które w widoczny sposób nie okazują tego, że są głodne: większość czasu śpią i nie domagają się jedzenia. Zdarza się więc, że trzeba budzić maluszka, aby trochę zjadł. Pozycja do karmienia piersią Przede wszystkim powinnaś przyjąć wygodną dla siebie pozycję , czy to leżącą, czy też siedzącą. Po porodzie zapewne będziesz zmęczona i osłabiona, wygodniej więc będzie ci karmić na leżąco. Ułóż się na jednym boku tak, aby pierś swobodnie układała się na poziomie buzi noworodka, połóż głowę na poduszce. Maluszek powinien także leżeć na boku, przodem do twojego brzucha. Jeśli chcesz karmić na siedząco, usiądź wygodnie i podeprzyj plecy: możesz ułożyć się na łóżku, na fotelu albo na krześle. Zegnij jedną rękę i ułóż dziecko na przedramieniu. Możesz...

Przeczytaj