Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
jak przewinąć noworodka
Fotolia
Styl życia

Jak przewinąć noworodka?

Właśnie zostałaś mamą i wszystko, co związane z pielęgnacją maluszka wydaje ci się nowe i trudne. Bez obaw – dasz sobie radę! Przeczytaj, co jest najważniejsze przy przewijaniu noworodka.

jak przewinąć noworodka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Jakie pieluszki dla noworodka

Najpierw dobrze byłoby się zastanowić, jakiego rodzaju pieluszek chciałabyś używać – jednorazowych, wielorazowych czy tetrowych. Każde z nich mają swoje plusy i minusy. Pieluszki jednorazowe są bardzo wygodne dla dziecka i łatwe w stosowaniu, ale są relatywnie drogie i niezbyt ekologiczne. Pieluszki tetrowe są ekologiczne, niedrogie i z reguły dobrze tolerowane przez dzieci, ale za to stosowanie ich jest dość kłopotliwe – trzeba często je zmieniać, prać i prasować. Wybór pieluszek należy do ciebie ale także.. do dziecka, bo nawet noworodek jest indywidualistą i może lepiej tolerować jeden rodzaj pieluszek niż drugi.

Pieluszki dla noworodka

Przykładowe pieluszki jednorazowe: Bambo (ekologiczne), Babydream (Rossmann), Happy (Bella), Pampers New Baby, Huggies Newborn. Rodzaje pieluszek wielorazowych: pieluszka formowana, pieluszka all-in-one, pieluszka z kieszonką, otulacz, pieluszka pocket.  

Obecnie na rynku jest ogromny wybór pieluszek jednorazowych: jeśli zdecydujesz się właśnie na takie, zwróć uwagę na to, czy są miękkie w środku, elastyczne, czy rzepy dobrze się zapinają. Pamiętaj, że pieluszki muszą zawsze być przechowywane w oryginalnym opakowaniu (bardzo ściśle zapakowane) – to zapobiega dostawaniu się wilgoci z zewnątrz do substancji żelującej i zapewnia doskonałą chłonność pieluszki.

Pieluszki wielorazowe nowej generacji są nieco tańsze od jednorazowych, maluszka można rzadziej przewijać niż używając tych tetrowych, są ekologiczne, ale także wymagają prania, chociaż nie trzeba ich prasować. Istnieje kilka ich rodzajów: składane, formowane (fitted), z kieszonką (pocket), otulacze (na pieluszkę składaną lub formowaną), all-in-one.

Przygotowanie do przewijania

Zanim zaczniesz przewijać maluszka, przygotuj wszystkie potrzebne ci przedmioty. Dużym powodzeniem wśród mam cieszy się przewijak umieszczony na osobnej szafce (tzw. kombajn), możesz używać też takiego nakładanego na łóżeczko. Najlepiej, abyś obok miała miejsce na niezbędne akcesoria: pieluszki, krem do pupy, gaziki i waciki, chusteczki nawilżane. Na ceratkowym materacyku przewijaka połóż rozłożony ręcznik, a na nim tetrową lub flanelową pieluszkę, na której ułożysz malca.

Przewijanie noworodka

Połóż dziecko na przewijaku, a następnie ostrożnie rozbierz. Uważaj, bo noworodki często robią siusiu kiedy poczują, że jest im chłodniej – przygotuj sobie pieluszkę materiałową w razie czego. Jeśli maluch zrobił kupkę, wytrzyj zwykłą chusteczką pupę, a następnie dokładnie umyj ją wodą z mydłem. Jeśli zrobił siusiu, wystarczy przemycie pupy chusteczką nawilżającą: zwróć uwagę na wszystkie fałdki i zakamarki. Gdy przewijasz synka, delikatnie przemyj siusiaka chusteczką, ale nie odciągaj napletka, umyj też okolice worka mosznowego, bo tam lubią zbierać się bakterie. Jeżeli przewijasz córeczkę, pamiętaj o prawidłowym kierunku mycia: zawsze od strony cewki moczowej w stronę odbytu (aby nie przenosić bakterii kałowych do dróg rodnych). Delikatnie oczyść przestrzenie pomiędzy wargami sromowymi. Pamiętaj, aby nie prostować dziecku nóżek i nie unosić pupy do góry przez ciągnięcie za nogi – to grozi wywichnięciem stawów biodrowych.

Pielęgnacja pupy noworodka

Kiedy malec ma już czystą pupę, posmaruj ją kremem przeciw odparzeniom. Nałóż cienką warstwę preparatu na pośladki i okolice cewki moczowej, ale nie ma potrzeby kremowania siusiaczka u chłopca czy wnętrza warg sromowych u dziewczynki. Teraz pozwól dziecku swobodnie pofikać nóżkami – krem się wchłonie, a maluszek będzie mógł zaznać odrobiny swobody bez ubranka. Pamiętaj, aby nawet na sekundę nie zostawiać dziecka samego na przewijaku! Nawet, jeśli nie umie się przekręcać, zawsze może się sturlać i spaść na podłogę.

Pępek noworodka a pieluszka

Przewijanie maluszka to dobry moment na to, aby sprawdzić stan jego pępuszka. Wedle nowych zaleceń nie przemywamy go już roztworem spirytusu, tylko zostawiamy do swobodnego zagojenia. Jeśli kikut pępka jest zanieczyszczony lub dziecko go obsiusiało, przemyj pępuszek gazikiem zamoczonym w wodzie z mydłem, a potem osusz suchą, jałową gazą. Pozostaw na chwilę do całkowitego wyschnięcia. Do tej pory zalecało się przemywanie kikuta pępowiny 70% roztworem alkoholu lub innym środkiem antyseptycznym (aby szybciej wygoić rankę), od niedawna nowa szkoła pielęgnacji noworodka radzi zostawić kikut w spokoju (tylko osuszać, bez używania żadnych preparatów). Noworodek powinien mieć taką pieluszkę, która nie zasłania pępka (aby mógł swobodnie się goić). Jeśli używasz pieluch jednorazowych, kup takie z wycięciem na pępuszek (newborn), a przy wielorazowych po prostu załóż pieluszkę poniżej pępka.

Zakładanie pieluszki

 Kiedy noworodek jest już czysty i suchy, trzeba założyć mu czystą pieluszkę. Wsuń jedną rękę pod pupę maluszka i unieś ją troszkę do góry, a drugą ręką podsuń pod pupę czystą pieluchę. Dopasuj ją do dziecka tak, aby nie tworzyły się fałdki (w pieluszce z materiału), żeby nie była zbyt luźna (bo wtedy się zsunie i maluszek zasiusia ubranko) ani zbyt ciasno dopasowana (bo dziecko się odparzy lub materiał będzie je uwierał). Malec powinien móc swobodnie machać nóżkami w pieluszce. Uważaj, aby rzepów przy pieluszce nie ubrudzić tłustym kremem, bo wtedy się nie zapną. Po założeniu pieluszki możesz ubrać dziecko.

Jak często przewijać noworodka?

Młode mamy często się zastanawiają, jak często przewijać noworodka. Zasada jest prosta: jeśli zrobi kupkę, to od razu, a poza tym mniej więcej tyle razy, ile maluch jest karmiony. Częstotliwość przewijania zależy też od używanych pieluszek: jednorazowe są bardziej chłonne, więc można zmieniać je rzadziej. W pierwszym miesiącu życia najlepiej przewijać maluszka co 2-3 godziny, ale jeśli śpi, to nie budź go na zmianę pieluszki.

Pierwsza kąpiel noworodka
Fotolia
Styl życia
Pierwsza kąpiel noworodka - jak to zrobić?
Kąpanie noworodka to często zmora młodych rodziców: boją się, że dziecku coś się stanie, że je upuszczą albo że nie będą umieli go właściwie pielęgnować. Bez obaw: najważniejszy jest spokój i odpowiednie przygotowanie do pierwszej kąpieli dziecka.

Neonatolodzy radzą, aby pierwszą kąpiel dziecka przeprowadzić w dniu powrotu ze szpitala, aby pozbyć się wszelkich bakterii przyniesionych z oddziału. Najlepiej wykąpać noworodka wieczorem, zanim położycie go spać – ciepła woda sprawi, że maluszek szybciej uśnie. Podpowiadamy, jak się przygotować do tego zadania. Przygotuj wanienkę do pierwszej kąpieli noworodka Plastikową wanienkę najlepiej umyć przed pierwszym użyciem (wodą z mydłem). Dziecko najlepiej kąpać w pokoju w którym jest łóżeczko, aby niepotrzebnie nie przenosić maluszka. Pamiętaj tylko, aby w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura, najlepiej ok. 22-24 ºC. Wanienkę ustaw na równej, stabilnej płaszczyźnie (na stojaku do wanienek lub na stole) w taki sposób, abyś miała do niej swobodny dostęp. Do wanienki włóż termometr. Przygotuj akcesoria do pielęgnacji noworodka Obok przewijaka zgromadź wszystko to, co będzie ci potrzebne: ręcznik, waciki, gaziki, przegotowaną wodę z mydłem do przemycia pępuszka, krem do pielęgnacji pupy, mydło, a także płyn do kąpieli i balsam do ciała lub oliwkę, jeśli ich używasz. Przygotuj też czystą pieluszkę i ubranko. Nalej wodę do wanienki Do wanienki nalej ciepłą wodę – powinna być w temperaturze ok. 37ºC (sprawdź ciepłotę wody przy użyciu termometru). Wody powinno być ok. ¼ głębokości wanienki, aby nie zamoczyć kikuta pępuszka dziecka. Jeśli stosujesz płyn do kąpieli (np. emolient), wlej go teraz do wanienki. Powinien być to preparat, którego można używać od pierwszych dni życia dziecka. Rozbierz noworodka do kąpieli Weź maluszka z łóżeczka i w miarę szybko go rozbierz. Noworodki źle znoszą nagłe zmiany temperatury, nie pozwól mu więc zmarznąć. Weź dziecko na ręce: lewą rękę podłóż pod główkę i kark, prawą wsuń pod pupę. Powoli włóż maluszka do wanienki, uważaj, aby nie zanurzyć pępka. Umyj dziecko...

materiały PR
Styl życia
Pielęgnacja noworodka – poznaj kilka prostych zasad, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem!
Kąpiele, przewijanie, pielęgnacja pępka i głowy – to tylko przykłady czynności, jakie powinna uwzględniać prawidłowa pielęgnacja noworodka. Pierwsze wspólne dni zwykle są pełne emocji, ale i niepokoju o to, czy rodzice sprostają kompleksowej opiece nad maluszkiem. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

Sprawdź, co warto wiedzieć, będąc świeżo upieczonym rodzicem! Jak odczytywać płacz dziecka? Jedyną możliwością porozumiewania się z otoczeniem, w tym także z mamą czy tatą, jest u noworodka płacz. W ten sposób dziecko komunikuje, że jest głodne, ma mokrą pieluszkę, jest zmęczone i śpiące albo że coś je boli. Płacz dziecka należy traktować jako naturalną reakcję maluszka. Niejednokrotnie maleństwo już przy pierwszym oddechu krzyczy i płacze. Później płacz traktuje jako sposób na poinformowanie opiekunów o swoich podstawowych potrzebach. Wbrew pozorom płacz dziecka nie oznacza więc jedynie smutek i ból. Rodzice z czasem uczą się, jak bezbłędnie interpretować płacz dziecka. Wiedzą, że nie brzmi on tak samo w każdej sytuacji. Czasem noworodek płacze, aby zwrócić uwagę rodziców. Oczekuje, że wezmą go na ręce, przytulą lub uspokoją przez kołysanie lub śpiewanie. Sposobów na ukojenie płaczu dziecka jest wiele. Warto wybrać taki, który jest najlepszy dla waszego dziecka i starać się zrozumieć, o czym w ten sposób chce nas poinformować. Pielęgnacja noworodka – podstawowe kwestie Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna obejmować m.in. kąpiele, właściwe zabiegi związane z ochroną jego delikatnej skóry, a także częste przewijanie dziecka. Należy również przycinać mu paznokcie, aby nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Wielu rodziców robi to w czasie gdy dziecko śpi, używając w tym celu specjalnych cążków dla noworodków. Ponadto warto zwracać uwagę na skórę głowy noworodka. Często zdarza się, że u dzieci pojawia się tzw. ciemieniucha, objawiająca się łuszczeniem naskórka w okolicach ciemiączka na głowie. Wówczas dziecko wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Nie jest to jednak problem, z którym rodzice nie będą w stanie uporać się samodzielnie – z pomocą może przyjść oliwka dla niemowląt i delikatne wyczesanie łusek główki...

Fotolia
Styl życia
Wyprawka dla noworodka: co kupić?
Co musisz mieć w domu, zanim na świecie pojawi się niemowlę? Zobacz, co jest niezbędne i skompletuj wyprawkę dla dziecka!

Wyprawka dla dziecka:  Łóżeczko Noworodek spędza w nim wiele czasu, dlatego powinno być wygodne, solidne i bezpieczne.  Oprócz łóżeczka niezbędny jest także  odpowiedni materac  -  średnio twardy, elastyczny, z wypełnieniem z włókna kokosowego albo atestowanego lateksu. Poza tym konieczna jest  pościel niemowlęca : 3 prześcieradła z miękkiej bawełny (najlepiej z gumką) 2 śpiworki lub kołderka i 2-3 poszewki bawełniane miękki kocyk, np. polarowy bawełniany ochraniacz na szczebelki Wyprawka dla dziecka: fotelik samochodowy Wbrew pozorom, fotelik samochodowy będzie potrzebny od samego początku: trzeba będzie przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Pierwszy fotelik (do 13 kg) wystarcza zwykle do ok. 10 miesiąca życia, później trzeba będzie kupić większy. Sprawdź, jak wybrać fotelik dla dziecka.  Pamiętaj, że niemowlęta ważące do 9 kg należy zawsze przewozić w foteliku  odwróconym tyłem do kierunku jazdy , gdyż w razie uderzenia mogą być narażone na potężne przeciążenia. Nie powinno przewozić się noworodków ani małych niemowląt w gondoli, nawet, jeśli jest do tego przystosowana, gdyż nie gwarantuje to bezpieczeństwa dziecka! Wyprawka dla dziecka:  wózek dla dziecka Spacer to ważny element życia młodej mamy - wózek dla noworodka powinien być więc wygodny, lekki, zwrotny i bezpieczny. Zobacz, jak wybrać wózek dla dziecka. Możesz zdecydować się na  wózek głęboki  (gondolka) - jest wygodny, odpowiedni dla noworodka i małego niemowlęcia, sprawdza się zwłaszcza jesienią i zimą, ma dobrą amortyzację i duże, pompowane kółka. Inną opcją jest  wózek wielofunkcyjny : kupujesz raz i masz wózek, który jest dopasowany do potrzeb noworodka oraz młodszego i starszego niemowlaka (składa się z gondolki i spacerówki). Niektóre modele oferują również fotelik samochodowy w zestawie (można go wstawić w...

Jak zacząć karmić piersią
Fotolia
Styl życia
Jak rozpocząć udane karmienie piersią?
Świeżo upieczone mamy często niepokoją się, czy będą umiały karmić maluszka, czy rozpoznają, kiedy jest głodny i czy jest najedzony. Na początek podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy karmieniu piersią. Nie martw się, szybko nauczysz się, czego potrzebuje twoje dziecko.

Kiedy karmić piersią po raz pierwszy? Doradcy laktacyjni twierdzą zgodnie: jak najszybciej. Zgodnie ze standardami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) oraz nowymi standardami opieki poporodowej w polskich szpitalach, noworodek powinien być przystawiony do piersi w ciągu pierwszej godzinie po porodzie , jeszcze na sali porodowej. Najlepiej, aby pierwszy kontakt matki z dzieckiem odbywał się na zasadzie „skóra do skóry”, czyli nie ubrany jeszcze maluszek zostaje położony na nagiej piersi mamy. Noworodka przykrywa się pieluszką i kołderką, tak ułożone może leżeć blisko ciebie nawet przez dwie godziny. Zwykle noworodek ma już wykształcony odruch ssania, więc bez problemu powinien jeść. Ale jeśli urodziłaś wcześniaka, miałaś cesarskie cięcie, dziecko urodziło się chore albo nie miało ochoty ssać, to pierwsze karmienie może nastąpić później. Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Głodny noworodek zwykle płacze, jest pobudzony: macha rączkami, szuka piersi odwracając główkę w bok. Czasami mlaszcze i cmoka, otwiera buzię i wysuwa języczek, domagając się mleka. Ale są też dzieci, które w widoczny sposób nie okazują tego, że są głodne: większość czasu śpią i nie domagają się jedzenia. Zdarza się więc, że trzeba budzić maluszka, aby trochę zjadł. Pozycja do karmienia piersią Przede wszystkim powinnaś przyjąć wygodną dla siebie pozycję , czy to leżącą, czy też siedzącą. Po porodzie zapewne będziesz zmęczona i osłabiona, wygodniej więc będzie ci karmić na leżąco. Ułóż się na jednym boku tak, aby pierś swobodnie układała się na poziomie buzi noworodka, połóż głowę na poduszce. Maluszek powinien także leżeć na boku, przodem do twojego brzucha. Jeśli chcesz karmić na siedząco, usiądź wygodnie i podeprzyj plecy: możesz ułożyć się na łóżku, na fotelu albo na krześle. Zegnij jedną rękę i ułóż dziecko na przedramieniu. Możesz...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost