Wejdź
jak przygotować dziecko do przedszkola i żłobka
Fotolia
Styl życia

Jak przygotować dziecko do przedszkola i żłobka?

Przed wami wielkie zmiany - maluch idzie do żłobka lub przedszkola, a ty wracasz do pracy. Obawiasz się, jak dziecko zniesie to rozstanie, czy przyzwyczai się do nowego miejsca, dzieci i opiekunek? Martwisz się, czy da sobie radę? Dowiedz się, jak przygotować dziecko!
Katarzyna Brasiak
sierpień 17, 2012

jak przygotować dziecko do przedszkola i żłobka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Nie tylko mama

Dziecko, które idzie do żłobka lub przedszkola, powinno być chociaż trochę przyzwyczajone do różnych opiekunów. Jeśli przedszkole to pierwsze miejsce, gdzie maluch zostanie bez mamy, będzie mu dużo trudniej przyzwyczaić się do nowego miejsca. Dlatego już teraz:

 • zostawiaj dziecko pod opieką taty, babci czy dziadka, na początek przez 2-3 godziny, potem coraz dłużej,
 • kiedy wychodzisz, tłumacz maluchowi, że teraz cię nie będzie, ale na pewno wrócisz,
 • pożegnania powinny być krótkie - uścisk, całus, kilka słów w rodzaju "teraz wychodzę, ale wrócę na pewno za 3 godziny, po obiedzie/ kolacji",
 • zawsze dotrzymuj danego dziecku słowa i bądź z powrotem o umówionej porze.

Samodzielny maluch

Kandydat do przedszkola powinien być chociaż trochę samodzielny. Żłobki raczej nie mają takich wymagań (w młodszych grupach), ale przyszły przedszkolak powinien:

 • umieć samodzielnie korzystać z toalety (niektóre prywatne przedszkola przyjmują maluchy z pampersami, ale nie wszystkie)
 • umieć chociaż częściowo sam się ubrać (założyć bluzkę, spodenki, buty na rzepy)
 • potrafić samodzielnie jeść (łyżeczką), pić z kubeczka
 • próbować nawiązać kontakt z kolegami i koleżankami, bawić się z innymi dziećmi

Rozmowa to podstawa

Dziecko, które przez kilka godzin pod opieką pani w żłobku czy przedszkolu, będzie musiało - chociaż w podstawowych sprawach - porozumieć się z innymi. Dlatego staraj się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, aby umiało:

 • poprosić o coś do picia
 • dać znać, że chce iść do łazienki
 • powiedzieć lub pokazać, że jest głodne
 • powiedzieć lub pokazać, że coś je boli

Poza tym maluch powinien nie tylko próbować mówić, ale także umieć słuchać: w żłobku i przedszkolu dzieci często słuchają czytanych przez panią bajek lub śpiewanych piosenek. Dlatego warto wcześniej je do tego przygotować: oglądaj z dzieckiem wybrane bajeczki lub filmyczytaj mu książeczkisłuchajcie razem muzyki.

Pamiętaj! Nigdy nie strasz dziecka żłobkiem czy przedszkolem! Maluch powinien czuć się tam bezpiecznie, a nie bać się, że pani na niego nakrzyczy lub postawi do kąta.

 

Komentarze
1 miesiąc życia dziecka
Styl życia 1 miesiąc życia dziecka - noworodek
W 1 miesiącu życia dziecko głownie śpi i je, ale także intensywnie rośnie. Sprawdź, jak rozwija się noworodek.
Łucja Zbieniewska
styczeń 26, 2011

W 1 miesiącu życia dziecko głównie je i śpi, ale także rośnie. Co prawda na początku, kilka dni po porodzie jego waga spada, gdyż organizm pozbywa się wszystkich płynów nagromadzonych w okresie płodowym. Jednak wkrótce potem, po tygodniu lub dwóch, waga z powrotem zaczyna rosnąć – maluszek nabiera ciałka, staje się bardziej pulchny i przybiera na wadze. Odruchy dziecka w 1. miesiącu życia Noworodek rodzi się z sześcioma odruchami, które świadczą o prawidłowych reakcjach organizmu: odruch ssania: najważniejszy ze wszystkich, gdyż zapewnia przetrwanie maleństwa. Noworodek ssie pierś, ale gdy jest głodny, odwraca także główkę w poszukiwaniu sutka, ssie również palec. odruch Moro: przestraszony maluszek nagle rozkłada nóżki i rączki, a potem przyciąga je do siebie, zaś dłonie ma ściśnięte w piąstki. odruch chwytania: gdy noworodek poczuje coś w dłoni, zaciska rączkę – w ten sposób może złapać np. grzechotkę albo ciebie za palec. odruch pełzania: gdy maluszek leży na brzuchu, jeśli podeprzesz mu nóżki, będzie się odpychał i przesuwał do przodu, wykonując ruch pełzania. odruch Babińskiego: kiedy połaskoczesz dziecko w stópkę, rozprostuje paluszki i rozłoży je. odruch kroczenia: jeśli weźmiesz malucha pod paszki, będzie poruszał nóżkami tak, jakby chciał chodzić.  1 miesiąc życia dziecka: Rozwój zmysłów Noworodek jest bardzo wyczulony na wszelkie bodźce z otoczenia: reaguje na wszelkie nagłe dźwięki, jasne światło, zmianę temperatury, niewygodę czy zmianę pozycji. Porusza się w sposób dość chaotyczny i nieskoordynowany, nie panując jeszcze nad swoimi odruchami i ciałem. Układ nerwowy maluszka nie jest jeszcze dojrzały a odczuwanie własnego ciała nie w pełni wykształcone. Wzrok noworodka jest słaby – dziecko najlepiej widzi z odległości 20-30cm, nie rozróżnia jeszcze kolorów ani szczegółów, potrafi skupić wzrok na...

Przeczytaj

Nasze akcje