klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Bolesne miesiączki
Styl życia

Jak radzić sobie z bolesnymi miesiączkami? Sposoby na złagodzenie bólu oraz przyczyny jego występowania

Radzenie sobie z bolesnymi miesiączkami to walka, którą regularnie podejmuje wiele kobiet. Bóle podbrzusza, biegunka, zwiększone łaknienie, zatrzymująca się woda dosłownie spędzają sen z powiek. Nasz ekspert radzi, co można zrobić, aby okres przestał być koszmarem.
Milena Majak
maj 04, 2021

Bolesne miesiączki dotyczą co dziesiątej kobiety. O najbardziej nurtujących w tym temacie kwestiach, postanowiłyśmy porozmawiać z ekspertką Infemini Medi Home - Katarzyną Hanus-Durlej, lekarką w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa. 

Jak się okazuje - i co wyraźnie podkreśla nasz ekspert - w części przypadków możemy mówić o tak zwanym pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, którego mechanizm nie został do końca poznany. Lekarze przyjmują jednak, że powiązany jest on z działaniem hormonów, które wpływają na nadmierną kurczliwość mięśnia macicy oraz nieprawidłowe złuszczanie endometrium. Ten typ bolesnego miesiączkowania dotyczy zwykle młodych dziewcząt, u których zmiany hormonalne nie są jeszcze w pełni uregulowane.

Gdy ból w trakcie krwawienia miesięcznego pojawia się po 20. roku życia, mówimy o tak zwanym wtórnym bolesnym miesiączkowaniu, które wynika ze współistniejących schorzeń, urazów lub wad anatomicznych:

  • endometriozy,
  • zespołu policystycznych jajników,
  • mięśniaka macicy,
  • wad anatomicznych pochwy i macicy,
  • stanów zapalnych macicy.

Wyleczenie choroby może sprawić, że pozbędziemy się na zawsze lub znacznie zminimalizujemy przykre dolegliwości podczas menstruacji - tłumaczy Katarzyna Hanus-Durlej

Na szczęście nasz ekspert tłumaczy, jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób podejść do tematu bolesnych miesiączek, aby nie zrobić sobie krzywdy. 

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Jakie są najczęstsze objawy przed okresem?

Objawy przed okresem trudno przeoczyć i nie da się ukryć, że bywają bardzo męczące i fizycznie, i psychicznie. W związku z tym, że każda z kobiet przechodzi to inaczej, tak zwany PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) odczuwamy mniej lub bardziej. Moment, w którym odczuwamy pierwsze objawy zbliżającego się okresu zaczyna się mniej więcej na tydzień przed pierwszym dniem wystąpienia krwawienia. 

Najczęstsze objawy pojawiające się przed okresem możemy podzielić na te ze sfery psychicznej – rozdrażnienie, labilność emocjonalna, senność lub odwrotnie – kłopoty z zasypianiem i efektywnym wysypianiem się, gorsze samopoczucie; a także na objawy ze sfery fizycznej. Do tych ostatnich zaliczamy najczęściej zgłaszane przez pacjentki dolegliwości bólowe podbrzusza, często towarzyszą im wzdęcia a nawet biegunki. Przed okresem mogą się również pojawić bóle głowy, osłabienie i zmiana libido zazwyczaj na niższe - tłumaczy Katarzyna Hanus-Durlej.

Niektóre kobiety przed miesiączką mają też zwiększone łaknienie na niezdrowe przekąski lub słodycze. Często jednak pojawia się też biegunka, która zupełnie niepotrzebnie budzi jakiekolwiek obawy.

Zobacz także: Co wpływa na długości przebieg miesiączki?

Z czego wynika biegunka podczas okresu i biegunka przed okresem?

Jak tłumaczy nasz ekspert, podczas miesiączki w organizmie kobiety szczególnie wyraźnie zaznacza się aktywność hormonów, które wpływają nie tylko na nasze emocje, ale także na układ pokarmowy.

W układzie trawiennym znajdują się receptory progesteronu, zatem jego poziom wpływa na pracę jelit - ich rozluźnianie i kurczenie się. Ma on wpływ na szybsze przesuwanie się treści pokarmowych do jelita grubego, co w konsekwencji może prowadzić do luźnych wypróżnień, a nawet biegunki. Jej pojawienie się może mieć też związek ze zwiększeniem kurczliwości macicy, które także wpływa na ruch jelit - dodaje Katarzyna Hanus-Durlej.

Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek?

Bolesne miesiączki nie biorą się znikąd, a niestety często pokutuje myślenie, że kiedy przychodzi okres, powinno boleć albo, że taka jest uroda kobiecego ciała i po prostu musimy to przecierpieć. Powtarzanie tego mitu jest szczególnie szkodliwe dla nastolatek, które pierwszą miesiączkę mają dopiero przed sobą lub niedawno zaczęły miesiączkować. 

Podczas miesiączki dochodzi do złuszczenia martwych komórek błony śluzowej, która wyściela jamę macicy. Do ich obumarcia dochodzi w krótkim czasie poprzedzającym krwawienie miesiączkowe, a wydzielane wówczas substancje m.in. prostaglandyny powodują skurcze mięśnia macicy celem wydalenia martwych komórek wraz z krwią na zewnątrz - tłumaczy Katarzyna Hanus-Durlej.

Bywa i tak, że silne bóle miesiączkowe są związane z innymi patologiami, które może zauważyć tylko specjalista. Dlatego tak ważne jest cykliczne wykonywanie szczegółowych badań. Dzięki temu można szybko zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Niestety często kobiety słyszą od najbliższego otoczenia, że miesiączka „ma boleć”, jednak bóle miesiączkowe towarzyszące istotnym patologiom – np. endometriozie są nieporównywalnie dotkliwsze niż te fizjologiczne oraz wymagają stosowania leczenia farmakologicznego a niejednokrotnie nawet operacyjnego - dodaje Katarzyna Hanus-Durlej.

Co możemy zrobić przed okresem, aby zminimalizować ból?

Często jest tak, że ten ból podczas okresu, da się okiełznać jeszcze zanim się w ogóle pojawi. Kobiety, które są świadome, że wraz z pojawieniem się kolejnej miesiączki będą odczuwały dyskomfort w postaci różnych dolegliwości, same wypracowały osobiste metody zapobiegania i radzenia sobie z nim. 

Są to najczęściej rozluźniające ćwiczenia w tym joga, pilates - lekka aktywność fizyczna w połączeniu z rozciąganiem mogą pomóc złagodzić bolesne dolegliwości. Pobudzą krążenie, dotlenią organizm i rozluźnią spięte mięśnie. Hormony stresu (kortyzol i adrenalina) mogą przyczyniać się do zwiększenia bólu miesiączkowego. Warto więc się odprężyć, chwilę pomedytować i zwyczajnie się zrelaksować - radzi Katarzyna Hanus-Durlej.

Jeśli problem pojawia się cyklicznie, warto zastosować się do wskazówek, których wprowadzenie rekomenduje nasz ekspert. Jak widać, nie są to czynności, które wymagają od nas wielogodzinnego zaangażowania czy przeliczenia miesięcznego budżetu.

Niestety te najprostsze czynności przed miesiączką nie pomogą w każdym przypadku. Dlatego warto wiedzieć, jak złagodzić ból brzucha również podczas okresu. 

rozciąganie przed okresem na złagodzenie bólu

Jak złagodzić ból brzucha podczas okresu?

Jak radzi nasz ekspert, najważniejsze jest to, aby nie czekać aż ból się rozwinie. Warto reagować od razu, kiedy czujemy, że coś zaczyna się dziać. Branie leków w momencie, kiedy zwijamy się z bólu w kłębek, może sprawić, że tabletka nie zadziała ani tak szybko, ani tak skutecznie jak tego oczekujemy.

Sposobem na złagodzenie dolegliwości menstruacyjnych są środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Należy jednak pamiętać, że leki z tej grupy działają drażniąca na śluzówkę żołądka i stosowane przewlekle mogą przyczyniać się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Kwas acetylosalicylowy również łagodzi bóle miesiączkowe, jednak może nasilać krwawienie. Alternatywą dla niesteroidowych leków przeciwzapalnych są preparaty rozkurczowe na bazie drotaweryny - podpowiada Katarzyna Hanus-Durlej.

Po jakie tabletki na bóle miesiączkowe warto sięgać?

Nasz ekspert radzi, aby zwracać uwagę na dawkowanie - właśnie ze względu na to, że leki NLPZ drażnią śluzówkę żołądka. Jeżeli sięgacie po środki przeciwbólowe:

  • zawierające ibuprofen - dzienna dawka wynosi 2x400mg doustnie.
  • zawierające paracetamol - dzienna dawka wynosi 2x1,0g doustnie.
  • zawierające kwas mefanamowy - 500mg 4xdziennie, następnie 250mg co 6h. Taki system należy stosować maksymalnie przez 7 dni, a zwykle potrzebujemy tylko 2-3 dni.

tabletki na bóle miesiączkowe warto sięgać

Jak radzić sobie, kiedy ból menstruacyjny jest nie do zniesienia?

Nie ma co ukrywać, że samodzielne diagnozowanie się za pomocą forów internetowych czy poradników medycznych nie ma sensu. Najbardziej rzetelnym źródłem wiedzy będzie lekarz. Specjalista oceni czy ból menstruacyjny, który jest nie do zniesienia, nie jest na przykład związany z wtórnym bolesnym miesiączkowaniem.

Za wtórne bolesne miesiączkowanie odpowiedzialne są liczne patologie żeńskiego układu rozrodczego – polipy, mięśniaki macicy, endometrioza. U kobiet, u których miesiączki są wyjątkowo bolesne, a lekarz ginekolog wykluczył patologie, które należy leczyć zabiegowo, można rozważyć wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej, która oprócz ochrony przed nieplanowana ciążą, łagodzi przykre objawy miesiączkowania, w tym ból i obfite krwawienia. Innym rozwiązaniem jest domaciczna wkładka hormonalna, która skraca czas trwania miesiączki, a nawet całkowicie ją eliminuje - mówi Katarzyna Hanus-Durlej.

Domowe sposoby na poradzenie sobie z bolesnymi miesiączkami

Istnieje kilka domowych sposobów na to, by poradzić sobie z bolesnym okresem. Dolegliwości towarzyszących miesiączce nie da się zniwelować w 100%, ale można je znacząco zmniejszyć.

Ból miesiączkowy można zmniejszyć poprzez rozluźniające ciepłe kąpiele niejednokrotnie z aromaterapią lub ciepły termofor na podbrzuszu. Wiele moich pacjentek stosuje również fizjoterapię z akupunkturą. W trakcie miesiączki warto również pić napary z ziół, które wykazują działanie rozkurczowe. Sprawdzą się herbatki z mięty, melisy, rumianku i nagietka - mówi Katarzyna Hanus-Durlej.

Domowe sposoby na poradzenie sobie z bolesnymi miesiączkami

Zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas PMS oraz miesiączki trudno opanować napady głodu, ale prowadzenie racjonalnej diety w tym trudnym dla wielu kobiet czasie, jest wręcz kluczowe. To, na co przeważnie mamy ochotę, niestety wywołuje silniejsze skurcze i sprawia, że ból może stać się nie do zniesienia. 

Każda kobieta cierpiąca na bolesne miesiączkowanie powinna również zwrócić uwagę na dietę, najlepiej lekką nie obciążającą żołądka i redukującą wzdęcia, które często towarzyszą miesiączce. Warto, by w diecie znalazło się więcej wapnia, który pomoże złagodzić skurcze macicy. Ten pierwiastek znajdziemy w mleku i jego przetworach, orzechach i nasionach, konserwach rybnych i suszonych owocach. Z diety wyeliminować należy za to kawę i colę, bo kofeina nasila skurcze macicy. Niewskazane są potrawy ciężkostrawne, słone i ostro przyprawione, gdyż wzdęcie dodatkowo obciąży obolały brzuch -  radzi Katarzyna Hanus-Durlej.

Bywa tak, że najgorsze są pierwsze dwa lub trzy dni i ból odchodzi w zapomnienie. Nie zawsze jest tak, że wraz z upływem ostatniego dnia miesiączki, znikają różnego rodzaju dolegliwości. Warto wtedy skonsultować problem z lekarzem, który pomoże ustalić, co może się dziać w organizmie.

Komentarze
materiały PR
Pielęgnacja 5 sposobów, dzięki którym okres nie będzie koszmarem
Każda z nas ma swoje sprawdzone sposoby na to, żeby przetrwać czas miesiączki. Ale co zrobić, kiedy przestają działać? Jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem i bólem menstruacyjnym?
Materiał partnera
czerwiec 29, 2018

Bolesne miesiączki to problem, który dotyka wiele kobiet. Skutki uboczne miesiączkowania to m.in. silne bóle brzucha, nudności, a nawet ból głowy i wymioty. Każda z nas próbuje w odpowiedni sposób radzić sobie ze złym samopoczuciem podczas okresu, ale co robić, kiedy wszystkie zawodzą i nagle okazuje się, że pierwsze dwa dni wegetujemy na kanapie? Mamy dla was kilka metod, które polecają eksperci. Warto wypróbować! ZASADA numer 1: Higiena i odpowiednie podpaski! Higiena jest najważniejsza, tym bardziej w czasie miesiączki. Dlatego warto zainwestować w podpaski, które będą spełniać twoje oczekiwania. Idealne podpaski powinny być miękkie, dopasowane, a także gwarantować bezpieczeństwo. I takie właśnie są nowe podpaski  Always Sensitive . Czym się wyróżniają? Przede wszystkim są dwa razy bardziej miękkie*. Każda z nas ceni sobie poczucie komfortu, a miękka powłoczka podpasek Always zapewnia wygodę i swobodę ruchu oraz chroni wrażliwą skórę. Powłoczka wykonana jest z luźno splecionych włókien, aby jeszcze bardziej zwiększyć miękkość. Always Sensitive są naprawdę niezawodne - doskonale dopasowują się do bielizny, dzięki czemu skutecznie chronią przed przeciekaniem.  ZASADA numer 2: Myśl o tym co jesz! Dieta to podstawa działania naszego organizmu, dlatego jeśli cierpisz na bolesne miesiączki, tuż przed okresem zaplanuj specjalne menu, które może wpłynąć pozytywnie na twoje zdrowie i samopoczucie. Wybieraj przetwory mleczne, bogate w wapń, który obniża aktywność skurczową macicy, jedz ryby i orzechy, postaw na dietę pełną warzyw i pij dużo wody. „Dieta miesiączkowa” to pierwsza zasada, dzięki której poczujesz się zdecydowanie lepiej. Na bóle menstruacyjne działają również napary z ziół. Wskazane jest picie nagietka lekarskiego, rumianku czy też melisy. Nie odmawiaj sobie czekolady! ZASADA numer 3: Postaw na ruch...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Wydaje Ci się, że o okresie wiesz wszystko? Przekonaj się czy na pewno [FAKTY i MITY]
Większości z nas wydaje się, że jesteśmy ekspertami w kwestii własnej (i czasem cudzej) menstruacji. Wydaje nam się, że wiemy wszystko i nic już nas nie zaskoczy. Czy aby na pewno? Poznaj najpopularniejsze mity na temat okresu i sprawdź, czy przypadkiem nie wierzysz w któryś z nich.
Materiał partnera
lipiec 26, 2017

Podczas okresu nie wolno ćwiczyć Pomimo że wiele z nas wykorzystywało „niedyspozycję” na WF-ie w szkole, ćwiczenie podczas okresu nie jest przeciwwskazane. Niektóre kobiety ćwiczą przed i w trakcie okresu, ponieważ redukuje to skurcze i poprawia humor . Z drugiej strony nie jest to zasada – czasem ból jest tak duży, a samopoczucie tak złe, że nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka. Podczas okresu nie można myć włosów Być może słyszałaś kiedyś, że podczas okresu nie powinnaś myć włosów. Przekonanie to ma związek z tym, że gospodarka hormonalna ciała zmienia się, a włosy mogą być wtedy osłabione i bardziej łamliwe. Mimo to, mycie włosów im nie zaszkodzi!. Inaczej sprawa ma się z farbowaniem ich lub trwałą . Niektórzy fryzjerzy twierdzą, że podczas menstruacji produkty do włosów mają trochę inne działanie, a ostateczny efekt farbowania czy ondulacji jest gorszy. Podczas okresu nie można zajść w ciążę To mało prawdopodobne, ale możliwe. Owulacja i menstruacja bywają nieprzewidywalne, więc do jajeczkowania może dojść zarówno przed, w trakcie, jak i po pojawieniu się krwawienia, zwłaszcza, gdy Twój okres nie jest regularny. PMS to tylko Twój wymysł Nikt nie powinien Ci wmawiać, że zbliżający się okres to tylko wymówka do tego, aby zachowywać się złośliwie. Badania potwierdzają, że napięcie przedmiesiączkowe to fakt. Może pojawić się już tydzień lub dwa przed okresem, a jego objawy są naprawdę różnorodne i uciążliwe: trądzik, wzdęcia albo przybieranie na wadze, bóle głowy czy stawów, huśtawki nastroju lub jego wyraźne obniżenie, rozdrażnienie oraz wrażliwość piersi. Ból to nieodłączny element okresu Wiele kobiety doświadcza bardzo uciążliwych bólów menstruacyjnych i uważa, że nie da się z tym nic zrobić, bo „po prostu tak jest”. To nieprawda! Rozwiązaniem mogą...

Przeczytaj
objawy porodu
Fotolia
Styl życia Objawy porodu - czy już jechać do szpitala?
Pod koniec ciąży przyszła mama myśli tylko o jednym: kiedy wreszcie urodzę? Niestety ani lekarz, ani położna nie będą tego wiedzieć na pewno, ale jeśli będziesz uważnie obserwować swoje ciało i wczujesz się w siebie, wyczujesz, kiedy poród nadchodzi. Sprawdź, jakie są objawy porodu!
Łucja Zbieniewska
luty 17, 2011

Skurcze - objawy porodu? Skurcze macicy to  najpewniejszy zwiastun porodu  – występują zawsze, nie ma możliwości urodzenia dziecka drogami natury bez nich. Ale okresowe napięcia macicy, która przygotowuje się do porodu, zwykle pojawiają się już w połowie ciąży – to tzw. skurcze przepowiadające. Jak odróżnić je od tych prawdziwych, porodowych? Skurcze porodowe są regularne , czyli pojawiają się w równych odstępach czasu – najpierw co 20-30 minut, potem coraz częściej, co 15, 10, 8 minut.Skurcze porodowe trwają coraz dłużej, są coraz bardziej bolesne – nasilają się. Skurcze przepowiadające są nieregularne, zwykle bezbolesne, czasem się nasilają, by potem znów osłabnąć.Prawdziwym skurczom porodowym często towarzyszy ból w krzyżu i w dole brzucha, zazwyczaj też nasilają się przy zmianie pozycji oraz pod wpływem ciepłej wody. Zazwyczaj  zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują w dó ł, trwają od 10 do 60 sekund (w późniejszych etapach porodu nawet do 90 sekund). Jeśli nie jesteś pewna, czy to skurcze przepowiadające, czy porodowe, odczekaj ok. godzinę: weź ciepłą kąpiel, przejdź się na krótki spacer i zaobserwuj, co się dzieje. Jeśli skurcze są coraz częstsze, silniejsze i regularne, poród nadchodzi. Objawy z dróg rodnych Nadejście porodu mogą sygnalizować też takie objawy, jak  krwawienie z pochwy, różowe lub czerwone plamienie  (z krwawymi pasemkami). Przed porodem następuje również wydalenie czopu śluzowego (galaretowata, czerwono lub brązowo zabarwiona, zwarta wydzielina), z tym, że może to nastąpić zarówno kilka godzin, jak i kilka dni przed porodem. Odejście wód płodowych Pewnym objawem zbliżającego się porodu jest także odejście wód płodowych, które zwykle sączą się pomału – rzadko jest to nagły wylew. Jest to  bezbarwny płyn o lekko słodkawym zapachu , którego wyciek świadczy o pęknięciu pęcherza...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Co jeść podczas okresu, żeby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości?
Materiał partnera
sierpień 18, 2014

Ból, rozdrażnienie, wzdęcia, złe samopoczucie… Okazuje się, że dzięki diecie możesz załagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z okresem lub nawet zupełnie się ich pozbyć. Zobacz, co powinnaś jeść podczas miesiączki. Uzupełnij żelazo Lekarze mówią, że uzupełnienie poziomu żelaza w organizmie to podstawowa zasada żywienia, gdy masz okres. Podczas menstruacji jest ono bowiem wydalane wraz z krwią. Zauważyłaś, że podczas miesiączki często masz ochotę na burgera z soczystym kawałkiem wołowiny ? To znak od Twojego organizmu, które powinnaś posłuchać. Zamiast jeść jednak kolejnego tłustego burgera, znajdź zdrowsze źródła żelaza. Znajdziesz je m.in. w szpinaku, ryżu, fasoli, ostrygach, pomidorach czy cieciorce . Pełnoziarniste znaczy lepsze Podczas okresu bardzo często ciężko powstrzymać się przed zjedzeniem paczki chipsów czy tabliczki czekolady. Bez wątpienia nie wpływa to dobrze ani na nasze samopoczucie, ani figurę. Aby zapobiec takim zachciankom, postaraj się utrzymywać poziom cukru we krwi na stabilnym poziomie . Przede wszystkim postaw na pełnoziarniste produkty . Składają się one z cukrów złożonych, które rozkładają się w organizmie dłużej, a Ty na dłużej czujesz się najedzona, więc nie masz ochoty sięgać po kolejnego batonika.   Ryby, orzechy, nasiona… Artykuł opublikowany w  amerykańskim magazynie branżowym „Położnictwo i Ginekologia” przedstawiło niedawno badanie, które udowodniło, że kwasy omega-3 oraz omega-6 mogą łagodzić dolegliwości miesiączkowe. Okazało się, że kobiety, które codziennie przyjmowały  6 mg tranu , przechodzą okres lżej niż te, które tego nie robiły. Włącz zatem do diety ryby, owoce morza, nasiona lnu, pestki dyni oraz orzechy . Wszystko są bogate w dobroczynne kwasy. Powiedz nie cukrowi, soli i kawie Spożywanie...

Przeczytaj