Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
maskara avon
Laureaci
kosmetyki aa wings of color
Wyniki testu
rozmowa z dzieckiem o śmierci
Styl życia

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Wizyta na cmentarzu w Zaduszki lub dzień Wszystkich Świętych to dobry moment, aby porozmawiać z dzieckiem o śmierci. Jak to zrobić?
rozmowa z dzieckiem o śmierci

Rozmowa o śmierci i przemijaniu to nie jest łatwy temat, ale nie warto go unikać: lepiej stopniowo przyzwyczaić dziecko do myśli, że na każdego z nas kiedyś przyjdzie pora.

Rozmowę warto dostosować do wieku dziecka, bo inaczej tematykę śmierci rozumie 2-latek, a inaczej 7-latek. Ale przede wszystkim, mówmy o śmierci spokojnie, nie traktujmy jej jak tabu.

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem 2-3 letnim?

  • Małe dziecko może być jeszcze nie zainteresowane tematyką śmierci. Jeśli nie dopytuje, nie naciskajmy na rozmowę - być może musi jeszcze dojrzeć do tego tematu.
  • Jeśli dziecko pyta o osoby, które już nie żyją albo jest zainteresowane śmiercią, lub pyta, czy wszyscy umrzemy - odpowiedz na pytanie zgodnie z prawdą, ale bez szczegółów. Można powiedzieć maluchowi, że wszyscy kiedyś umrzemy - co prawda nie wiadomo dokładnie, kiedy, ale raczej gdy już będziemy starzy (nie w najbliższym czasie). 
  • Nie porównujmy śmierci do snu - zdarza się, że małe dzieci boją się potem zasnąć albo nie chcą, aby rodzice spali, gdyż boją się, że już się nie obudzą. 

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem 4-5 letnim?

  • Troszkę starszym dzieciom można już opowiedzieć o zwyczajach związanych z Dniem Zadusznym: odwiedzamy na cmentarzu osoby, które kochaliśmy i były nam bliskie; teraz już ich nie ma, ale nadal je wspominamy.
  • O osobie zmarłej można powiedzieć dziecku np. "dziadziuś umarł, teraz jest w niebie i jest tam szczęśliwy". Nie mówmy, że ktoś wyjechał, zachorował albo "opuścił nas" lub "odszedł" - nazywajmy śmierć po imieniu.
  • Nie opisujmy śmierci jako czegoś strasznego: lepiej, aby dziecko stopniowo przyjęło do wiadomości, że życie kiedyś się kończy, jest to proces naturalny i nie musi być związany z lękiem.
  • Jeśli dziecko jest zaniepokojone, warto spokojnie z nim porozmawiać, zapytać, czego się boi, przytulić i rozwiać wątpliwości. Nie zostawiajmy malucha samego z tym tematem: śmierć i przemijanie mogą jeszcze przerastać jego wyobraźnię i zdolności poznawcze.

Jak rozmawiać o śmierci z dzieckiem 6 letnim i starszym

  • 7-latek i starsze dziecko może już się zacząć poważnie zastanawiać nad tematyką śmierci. To w tym wieku najczęściej zaczynają się pytania "czy ty też kiedyś umrzesz, mamo? a czy ja umrę?" Nie bójmy się tych pytań - są zupełnie naturalne. Odpowiedzmy zgodnie z prawdą, zapytajmy też syna czy córkę, co sądzą na ten temat.
  • Jeśli obawiamy się rozmawiać z dzieckiem o śmierci lub zadaje nam ono pytania, na które nie umiemy odpowiedzieć, powiedzmy dziecku szczerze, że potrzebujemy czasu, aby się nad tym zastanowić. Być może warto poprosić kogoś bliskiego (męża, mamę, brata), aby to oni porozmawiali z dzieckiem na ten temat, jeśli sami nie czujemy się na siłach.
  • Warto również czytać z dziećmi bajki, w których pojawia się motyw śmierci. Mogą być to bajki terapeutyczne, wprowadzające w tematykę przemijania, zabawna Mała książka o śmierci Pernilli Stalfelt albo historie, w których bohater bezpośrednio styka się ze śmiercią, jak wzruszającą opowieść Astrid Lingren Bracia Lwie Serce.

Jak sądzicie, czy trzeba z dzieckiem rozmawiać o śmierci?

 

 

Świeczki
Fotolia
Styl życia
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
2go listopada, w Polsce obchodzimy Zaduszki, dzień w którym wspominamy zmarłych. Psycholog, Joanna Tomczak opowiada, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o umieraniu.

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest śmierć? Tak, jak każdą inną życiową sprawę. Dzieci zaskakują swoją otwartością na temat śmierci. Ich podejście nie jest naznaczone społecznym tabu. Jeśli pytają, to po prostu, z ciekawości. Chcą zrozumieć dlaczego umieramy, o co chodzi w pogrzebach, czym są cmentarze. Warto więc otwarcie rozmawiać z dziećmi o śmierci. Pomimo istnienia definicji mówiącej, że śmierć biologiczna oznacza ustanie wszelkich procesów życiowych komórek, każdy z nas rozumie proces umierania trochę inaczej. Różne są też nasze przekonania i wierzenia dotyczące tego, co dzieje się po śmierci. Warto więc samemu zastanowić się nad tym, czym ona dla nas jest. Rozmowa może przybrać formę rzeczowej pogadanki, ale też baśniowej opowieści, jeśli zdecydujemy się przybliżyć małym istniejące w kulturze wierzenia. Najważniejsze żebyśmy sami dobrze czuli się w tej rozmowie i mówili szczerze. Dzieci są bardzo wyczulone na jakiekolwiek zakłamania. Nasze zdenerwowanie, usiłowanie pomijania tematu, czy mówienie nieprawdy np. że zmarła babcia poszła tylko spać, może wywołać więcej emocjonalnego zamieszania niż otwarta rozmowa, o tym jak naprawdę rzeczy ze śmiercią się mają. Czy istnieje coś takiego jak odpowiedni moment na rozmowę z dzieckiem o śmierci? Myślę, że odpowiedni moment przychodzi wtedy, kiedy dziecko samo zada nam pytanie o śmierć. Czasami jest on podyktowany przez życie, kiedy umiera ktoś z bliskich, czy odchodzi zwierzę domowe. Mój syn zainteresował się śmiercią podczas pierwszej wizyty na cmentarzu, wtedy pojawiły się pierwsze pytania. W wieku trzech lat zaczął się zastanawiać jak to jest, że niektóre babcie w rodzinie mają dziadków, a inne nie. Dzieli się też z nami swoimi przemyśleniami na temat tego, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Interesuje go na przykład czy dusza podróżuje po niebie jak samolot, czy raczej ma...

Siostry
Fotolia
Styl życia
Jak nauczyć dziecko dzielenia się? 7 prostych zasad
"Oddaj to moje!" krzyczy Twoje dziecko wyrywając autko z rąk kolegi na placu zabaw. Nie zdążysz się obrócić a już słyszysz kolejny wybuch: „Nie!” wrzeszczy, kiedy inne dziecko idzie w kierunku jego kolekcji kamyczków. Dlaczego Twoje dziecko nie wie jak się dzielić?

Cóż, on wie, ale nie nie ma na to ochoty. Twój malec może godzinami bawić się z innymi dziećmi i jest coraz mniej egocentryczny z każdym dniem, ale wciąż jest bardzo impulsywny i nie ma wyczucia czasu, dlatego też czekanie, aż będzie mógł się pobawić jest dużym wyzwaniem. Z drugiej strony dzieci uwielbiają rysować dla nauczycieli, robić prezenty rodzicom i dzielić się przysmakami z przyjaciółmi. Skąd ta rozbieżność? Stąd, że dzieci dopiero się uczą, że dawanie może być czymś przyjemnym, a dzielenie się to fajna zabawa. Możesz wesprzeć naukę dzielenia się poprzez wzmacnianie tego rodzaju przykładów hojności i łagodne zniechęcanie go do mniej charytatywnych zachowań. Co możesz zrobić aby pomóc Twojemu dziecku w nauce dzielenia się? Baw się z dzieckiem w dzielenie się Pokaż dziecku gry towarzyskie, w których gracze pracują razem na wspólny cel. Układajcie razem puzzle dodając kolejne elementy na zmianę. Dzielcie się pracą: podlewajcie kwiatki, zamiatajcie podłogę, rozpakowujcie razem zakupy. W końcu, dawaj mu rzeczy którymi może dzielić się ze swoimi przyjaciółmi jak na przykład przekąski czy naklejki. Nie karć dziecka za nie dzielenie się Jeśli mówisz dziecku, że jest samolubne, dyscyplinujesz je gdy nie chce się czymś podzielić, zmuszasz je do oddania czegoś ważnego dla niego, będziesz wzmacniać urazę, nie hojność. Aby nakłonić je do dzielenia się używaj pozytywnego wsparcia, nie upominania. Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego jeśli Twoje dziecko nie chce się podzielić ulubioną zabawką. Daj mu czas, w pewnym momencie zrozumie, że dzielenie się z przyjaciółmi - którzy będą stawać się dla niego coraz ważniejsi - daje o wiele więcej frajdy niż trzymanie rzeczy tylko dla siebie. Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach Kiedy dziecko sprzecza się o zabawki pomóż mu zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje. Jeśli jego...

Styl życia
Co słyszy dziecko w brzuchu?
Zastanawiałaś się kiedyś, co słyszy dziecko będąc jeszcze w ciążowym brzuszku? Sprawdź, w jaki sposób bodźce dźwiękowe wpływają na rozwój dziecka przed i tuż po narodzeniu!

Bicie serca, oddech czy ruchy robaczkowe jelit to jedne z pierwszych odgłosów, jakie maluch słyszy w brzuchu mamy. Te rytmiczne, spokojne dźwięki uspokajają dziecko. Podobnie wygląda to w przypadku muzyki, która dodatkowo może wpływać na rozwój umysłowy potomka.  Niektórzy wskazują na tzw. efekt Mozarta, czyli zwiększanie zdolności intelektualnych dzięki muzyce tego kompozytora.  Ważniejsze jest jednak to, aby słuchane utwory spotykały się z uznaniem mamy – jej odprężenie i dobre samopoczucie jest najlepsze dla malucha. Brzmienia powinny być raczej spokojne i niezbyt głośne. Warto przy tym obserwować aktywności dziecka, da ono bowiem znaki, jeśli coś mu się spodoba lub zacznie drażnić. Polecane jest także śpiewanie, nawet jeśli wykonania nie będą powodem do dumy. Dzięki piosenkom maluszek będzie spokojniejszy, a dodatkowe bodźce rozwiną jego zdolności. –  Śpiewanie niemowlętom może   wzbudzać ich pierwszy, świadomy uśmiech, który pojawia się zazwyczaj między szóstym a ósmym tygodniem życia –  tłumaczy Agnieszka Godlewska - Wawrzyniak, pedagog.  - Poza tym dzięki temu uczymy dziecko prostych sylab. Mówienie do dziecka w trakcie ciąży W trakcie ciąży, oprócz słuchania muzyki, warto także mówić do malucha. Dzięki temu nawiązuje się więź emocjonalną, można też wspomóc rozwój układu nerwowego. Po narodzinach jest to jeszcze ważniejsze – dziecko bowiem zaczyna osłuchiwać się z językiem i w ten sposób stopniowo się go uczyć. –  Mówiąc do niemowlęcia powinno się pamiętać o tym, aby wypowiadać się wyraźnie, poprawnie i trochę wolniej -  mówi Agnieszka Godlewska - Wawrzyniak, pedagog. –  Opisywanie tego, co dzieje się wokół, nazywanie ludzi czy przedmiotów ułatwią dziecku proces uczenia się mowy.   Proste słowa czy wyrazy dźwiękonaśladowcze można z powodzeniem wykorzystywać choćby podczas zabawy  – dodaje. Niemowlętom warto...

jak przygotować dziecko do przedszkola i żłobka
Fotolia
Styl życia
Jak przygotować dziecko do przedszkola i żłobka?
Przed wami wielkie zmiany - maluch idzie do żłobka lub przedszkola, a ty wracasz do pracy. Obawiasz się, jak dziecko zniesie to rozstanie, czy przyzwyczai się do nowego miejsca, dzieci i opiekunek? Martwisz się, czy da sobie radę? Dowiedz się, jak przygotować dziecko!

Nie tylko mama Dziecko, które idzie do żłobka lub przedszkola, powinno być chociaż trochę przyzwyczajone do różnych opiekunów. Jeśli przedszkole to pierwsze miejsce, gdzie maluch zostanie bez mamy, będzie mu dużo trudniej przyzwyczaić się do nowego miejsca. Dlatego już teraz: zostawiaj dziecko pod opieką  taty, babci czy dziadka, na początek przez 2-3 godziny, potem coraz dłużej, kiedy wychodzisz, tłumacz maluchowi, że teraz cię nie będzie, ale na pewno wrócisz, pożegnania powinny być krótkie  - uścisk, całus, kilka słów w rodzaju "teraz wychodzę, ale wrócę na pewno za 3 godziny, po obiedzie/ kolacji", zawsze dotrzymuj danego dziecku słowa  i bądź z powrotem o umówionej porze. Samodzielny maluch Kandydat do przedszkola powinien być chociaż trochę samodzielny. Żłobki raczej nie mają takich wymagań (w młodszych grupach), ale przyszły przedszkolak powinien: umieć samodzielnie  korzystać z toalety  (niektóre prywatne przedszkola przyjmują maluchy z pampersami, ale nie wszystkie) umieć chociaż częściowo  sam się ubrać  (założyć bluzkę, spodenki, buty na rzepy) potrafić  samodzielnie jeść  (łyżeczką),  pić z kubeczka próbować nawiązać kontakt z kolegami i koleżankami,  bawić się z innymi dziećmi Rozmowa to podstawa Dziecko, które przez kilka godzin pod opieką pani w żłobku czy przedszkolu, będzie musiało - chociaż w podstawowych sprawach - porozumieć się z innymi. Dlatego staraj się jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, aby umiało: poprosić o  coś do picia dać znać, że  chce iść do łazienki powiedzieć lub pokazać, że  jest głodne powiedzieć lub pokazać, że  coś je boli Poza tym maluch powinien nie tylko próbować mówić, ale także umieć słuchać: w żłobku i przedszkolu dzieci często słuchają czytanych przez panią bajek lub śpiewanych piosenek. Dlatego warto wcześniej je do tego...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost