klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Jak rozpoznać, że masz nietolerancję glutenu? 5 najważniejszych objawów

Po występowaniu tych objawów najłatwiej rozpoznać, że chorujemy na nietolerancję glutenu, czyli celiakię. Jeśli je u siebie zauważyłaś, poproś lekarza o skierowanie na badania!
Milena Majak
styczeń 11, 2019

W ostatnich latach dużo mówi się o różnego rodzaju dietach, a przy okazji również o nietolerancjach pokarmowych. W niektórych przypadkach są tak silne, że powinny dać każdemu do myślenia... Zauważyłaś u siebie nieustający ból brzucha i problemy z wypróżnianiem?

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Jak rozpoznać uczulenie na gluten?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się po spożyciu produktów zbożowych. Jeśli chwilę po posiłku nasz organizm wyraźnie zaczyna protestować, może to oznaczać, że jesteśmy uczulone na gluten. Celiakii towarzyszy także uczucie ciężkości, przepełnienia, a przez to także niechęci do spożywania kolejnego posiłku. 

To znak, że należy bardzo ograniczyć spożywanie dań zawierających gluten lub nawet całkowicie wykluczyć je z diety. Pomogą nam w tym przede wszystkim badania, na podstawie których można określić stopień alergii. Zmiany w jadłospisie warto wprowadzić wtedy, kiedy odpowiednią diagnozę postawi lekarz, a dietetyk ułoży plan żywienia. 

Mimo że na nietolerancję glutenu choruje niewielki procent społeczeństwa, wciąż wiele z nich nie ma pojęcia o swojej dolegliwości. Zajrzyjcie do naszej galerii i sprawdźcie, czy nie macie objawów celiakii.

Zdjęcie główne: istockphoto.com

1 z 4

Czujesz się ciągle pełna

Czujesz się ciągle pełna

Wzdęcia, bóle brzuche to pierwsze objawy, które powinny cię zaniepokoić. Gluten można spotkać w niektórych ziarnach zbóż, jak żyto czy pszenica. Jeśli nasz organizm nie radzi sobie najlepiej z trawieniem produktów mącznych i pojawiają się problemy z wypróżnianiem, warto to skontrolować. Powtarzający się dyskomfort związany z niedrożnością jelit, powinien być najlepszym sygnałem.

2 z 4

Nie widzisz efektów diety

Nie widzisz efektów diety

Zdrowe odżywianie nie zawsze przynosi efekty. Jeżeli trzymasz się zasad żywienia, ćwiczysz, ale ani w centymetrach, ani na wadze nie widzisz żadnej różnicy - to może być znak, że twój układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo. 

3 z 4

Stan twojej cery pogorszył się

Stan twojej cery pogorszył się

Cera jest najlepszym wyznacznikiem tego, czy to, co jemy jest dla nas dobre. Skóra twarzy będzie wydzielała zbyt dużą ilość sebum lub, co gorsza, pokryje się krostami - mniej czy też bardziej bolesnymi. Jeśli ten objaw występuje w połączeniu z innymi, warto się udać do lekarza i przebadać właśnie pod kątem alergii pokarmowych.

4 z 4

Łatwo się złościsz

Łatwo się złościsz

Rozdrażnienie czy stany lękowe mogą być objawem nie tylko depresji, ale również nietolerancji pokarmowej. Brzmi to dość niewiarygodnie - ale tak, jedzenie również wpływa na nasz nastrój, nastawienie do otoczenia i to, jak się zachowujemy. Spróbuj wykluczyć produkty zbożowe i sprawdź, czy sytuacja się poprawi.

Komentarze