klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Plan porodu
Fotolia
Styl życia

Jak stworzyć plan porodu - przydatne informacje

Plan porodu to ważny element przygotowania do porodu. Sprawdź jak stworzyć plan porodu i dlaczego warto mieć go ze sobą na porodówce.
Łucja Zbieniewska
marzec 09, 2014

Plan porodu

Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

Plan porodu: co to jest?

Od niedawna także w Polsce każda rodząca ma prawo do porodu według indywidualnych wskazań, które zebrane są w dokumencie nazwanym planem porodu. Najlepiej sporządzić go w czasie ciąży (w 7-8 miesiącu, nie na ostatnią chwilę). Warto zrobić to wspólnie z położną lub ginekologiem, który prowadzi ciążę – będzie mógł podpowiedzieć, które opcje warto zaznaczyć i wyjaśni twoje wątpliwości.

Plan porodu: w jakim celu?

Po co tak naprawdę robić plan porodu? Istnieje kilka ważnych powodów:

 • planując poród, będziesz mogła się zastanowić, czego tak naprawdę oczekujesz, jak chciałabyś, aby twój poród wyglądał, czego chciałabyś uniknąć.
 • personel medyczny już od samego początku będzie znał twoje oczekiwania, np. odnośnie pozycji porodowej lub znieczulenia.
 • położnik oraz anestezjolog będą wiedzieć, jakiego typu problemy mogą się pojawić w trakcie porodu lub podczas podawania znieczulenia.
 • pielęgniarki zajmujące się noworodkami będą wiedziały, czy chcesz karmić piersią, czy mogą dokarmiać lub dopajać dziecko.

Plan porodu: zanim zaczniesz

 • Najpierw zastanów się, gdzie chcesz rodzić: w szpitalu, w domu? Jeżeli w szpitalu, zdecyduj w którym - biorąc pod uwagę odległość od domu i standard opieki medycznej.
 • Porozmawiaj z partnerem i rodziną i zdecyduj, czy wolisz rodzić sama, czy też w towarzystwie bliskiej osoby.
 • Zastanów się nad znieczuleniem, a także pozycją, w której chciałabyś rodzić oraz możliwością rodzenia w wannie.
 • Porozmawiaj z lekarzem lub położną o wskazaniach i przeciwwskazaniach porodu naturalnego i cięcia cesarskiego.

Plan porodu: najważniejsze informacje

W planie porodu powinny być zawarte twoje dane oraz wszystkie istotne informacje dotyczące kolejnych etapów porodu, twojego stanu zdrowia, znieczulenia w trakcie porodu, ochrony krocza, cesarskiego cięcia, a także czynności poporodowych, opieki noworodkowej i karmienia piersią.

 • Twoje dane: Imię i nazwisko, termin porodu, dane lekarza prowadzącego ciążę, ew. dane położnej, dane osoby towarzyszącej przy porodzie.
 • Stan zdrowia: Koniecznie wpisz takie informacje, które mogą wpłynąć na przebieg porodu, np. grupa krwi Rh-, cukrzyca lub cukrzyca ciążowa, problemy ze wzrokiem.
 • Sala porodowa/ warunki porodu: Napisz, czy chciałabyś rodzić w sali pojedynczej, czy zależy ci na tym, aby w pomieszczeniu była toaleta, prysznic lub wanna. Zaznacz, jeżeli chcesz rodzić we własnym ubraniu, słuchać swojej muzyki, robić zdjęcia lub nagrywać film w trakcie porodu lub jeżeli chcesz, by światła były przygaszone i w sali porodowej było cicho w trakcie rodzenia się dziecka.
 • Przygotowanie do porodu: Zaznacz, czy chcesz, aby ogolono ci krocze, zrobiono lewatywę. Napisz, jeżeli nie zgadzasz się, aby założono ci wenflon (wkłucie dożylne) przy przyjęciu do szpitala (w wielu miejscach robi się to rutynowo).
 • Osoba towarzysząca: Napisz, jeśli chcesz, aby ktoś bliski był przy tobie w trakcie porodu i jeżeli chcesz, aby ta osoba była podczas wszystkich zabiegów oraz by udzielano jej wszystkich informacji na temat twojego zdrowia i postępów porodu.
 • Personel medyczny: Napisz, jeżeli chcesz aby podczas porodu była obecna jedynie położna lub jeżeli zależy ci na tym, aby na sali znajdowały się jedynie niezbędne osoby z personelu medycznego. Zaznacz, czy wyrażasz zgodę na obecność studentów położnictwa w trakcie pierwszej/ drugiej/ trzeciej fazy porodu (i/lub przeprowadzenie badania przez nich).
 • Poród: Napisz, jeżeli zależy ci na tym, aby poród był możliwie najbardziej naturalny (nie wywoływany), jeśli nie chcesz, aby podano ci oksytocynę, przebito pęcherz płodowy, wykonano masaż szyjki macicy, podłączono na stałe do KTG, a także nacięto krocze w trakcie drugiej fazy porodu. Zaznacz, jeżeli chciałabyś jeść i pić podczas porodu, wziąć prysznic lub wykąpać się w pierwszych fazach porodu, chodzić, ćwiczyć lub przyjmować inne, dogodne dla siebie pozycje, wydawać swobodne dźwięki (np. krzyczeć). Podkreśl, jeśli zależy ci na tym, aby ilość badań dopochwowych została ograniczona do minimum oraz jeżeli chcesz być za każdym razem pytana od zgodę na zabieg/ badanie w trakcie porodu. Wyraź swoje zdanie na temat ingerencji w trakcie porodu (kleszcze, próżnociąg).
 • Znieczulenie: Napisz, jeśli chcesz aby podano ci znieczulenie (np. dolargan, zewnątrzoponowe lub inne) albo jeżeli zależy ci na tym, aby nie podawano żadnego znieczulenia. Zaznacz, jeżeli zależy ci przede wszystkim na naturalnych metodach łagodzenia bólu (masaż, prysznic, itp.).
 • Pozycja porodowa: Napisz, jeśli chcesz sama wybrać pozycję porodową – możesz wymienić pozycje, które bierzesz pod uwagę (np. kuczna, na czworaka, na stołku porodowym). Zaznacz, czy wolisz urodzić na łóżku, fotelu czy np. stołku porodowym. Koniecznie napisz, jeżeli zależy ci na urodzeniu dziecka do wody (jeśli szpital oferuje taką możliwość). Napisz czy chcesz/ nie chcesz, aby udzielano Ci instrukcji, jak przeć w trakcie drugiej fazy porodu oraz czy chciałabyś dotknąć główki dziecka, gdy będzie się wyłaniać z kanału rodnego.
 • Cesarskie cięcie: Koniecznie zaznacz, jeśli lekarz prowadzący stwierdził wskazania do cięcia cesarskiego. Jeśli takich wskazań nie ma, zaznacz, czy chciałabyś mieć ten zabieg, czy raczej wolałabyś go uniknąć. Napisz, jeśli zależy ci abyś po cięciu miała jak najszybszy kontakt z dzieckiem, aby umożliwiono ci karmienie piersią lub by osoba towarzysząca mogła być przy porodzie i wziąć dziecko na ręce – o ile będzie to możliwe.
 • Po porodzie: Napisz, jeśli zależy ci na kontakcie z dzieckiem „skóra do skóry” zaraz po porodzie, tak długo, jak będziesz tego chciała i czy dziecko ma być najpierw – czy już po kontakcie z tobą – zważone, zmierzone i zbadane. Zaznacz, jeśli chcesz by pępowinę przecięto już po tym, gdy przestanie tętnić i kto ma to zrobić (położna czy osoba towarzysząca). Napisz, czy chcesz nakarmić dziecko piersią jeszcze na sali porodowej (np. jeszcze przed urodzeniem łożyska) i czy chcesz, aby dziecko zostało ubrane we własne ubranka, albo robiono mu zdjęcie podczas ważenia (w wielu szpitalach robi się to rutynowo, często z użyciem lampy błyskowej). Zaznacz, czy chcesz aby podano ci leki naskurczowe przed urodzeniem łożyska, czy też wolisz spróbować urodzić je samodzielnie. Napisz, czy zależy ci na podaniu miejscowych środków znieczulających w trakcie ewentualnego szycia krocza.
 • Opieka noworodkowa: Zaznacz, czy wyrażasz zgodę na szczepienie dziecka po urodzeniu i czy chcesz, aby dziecko zaszczepiono w obecności np. ojca dziecka. Napisz, jeżeli chcesz/ nie chcesz, aby Twoje dziecko było sztucznie karmione (butelką), dopajane, lub aby podawano mu smoczek. Określ, czy chcesz aby dziecko było z Tobą w pokoju (cały czas, w ciągu dnia, gdy odzyskasz siły po porodzie). Napisz, czy chcesz być poinstruowana jak pielęgnować, karmić piersią, przewijać i kąpać dziecko, czy też wolisz robić to sama. Zaznacz, jeżeli chcesz być wypisana do domu najszybciej jak to będzie możliwe.

Plan porodu możesz spisać ręcznie lub na komputerze i wydrukować. Warto nosić go razem z książeczką ciążową. Możesz również skorzystać z gotowego wzoru lub kreatora planu porodu (dostępny m.in. na stronie Fundacji Rodzić po ludzku). Koniecznie weź go ze sobą jadąc do szpitala do porodu - pokaż go pielęgniarce w izbie przyjęć.

Komentarze
Poród naturalny w szpitalu
Fotolia
Styl życia Poród naturalny w szpitalu
Poród w szpitalu to obecnie najczęściej wybierana forma porodu w Polsce. Poród naturalny to przyjście na świat dziecka bez użycia środków farmakologicznych lub pomocy chirurgicznej.
Łucja Zbieniewska
luty 15, 2011

Poród naturalny w szpitalu - etapy Etap pierwszy (rozwieranie szyjki), który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Ruch i ciepła woda nasilają akcję porodową, jeśli więc masz w szpitalu taką możliwość, weź prysznic lub wykąp się w wannie, a także spaceruj lub wykonuj ćwiczenia, których uczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz również użyć piłki porodowej, kucać, klęczeć. Leżenie w jednej pozycji nasila ból i wydłuża tę fazę porodu. Gdy skurcze stają się tak częste, że niemal nie ma między nimi przerw, nadchodzi  faza trzecia  porodu, zwana ...

Przeczytaj
poród z mężem
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny z mamą czy z mężem?
Planujesz poród rodzinny i zastanawiasz się, czy lepiej rodzić z mamą czy z mężem? Sprawdź zalety obu rozwiązań!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 17, 2012

Poród w towarzystwie bliskiej osoby sprawia, że czujesz się bezpiecznie. Lekarze twierdzą, że  porody rodzinne są krótsze , a ty lepiej poradzisz sobie ze skurczami.  Poród rodzinny częściej  przebiega bez komplikacji , a poza tym łatwiej przyjdzie ci karmienie piersią. Jest też mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej.  Wszystko to działa, ale pod warunkiem, że dobrze rozumiesz się z osobą, która towarzyszy ci przy porodzie, potrafi ona dać ci wsparcie i okazać zrozumienie. Jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny, teraz tylko  wybierz, z kim będziesz rodziła . Poród rodzinny: z mężem Kiedy rodzić z mężem? jeśli nie wyobrażasz sobie porodu bez niego gdy twój partner jest zdecydowany na udział w porodzie jeżeli jesteście ze sobą blisko związani i chcecie przeżyć to razem gdy nie ma przeciwwskazań do porodu rodzinnego, a twój partner jest odporny na widok krwi, igieł czy sprzętu medycznego Kiedy poród z mężem jest niewskazany? jeśli on ma obawy, waha się, nie jest pewien, czy tego chce jeżeli ty nie jesteś pewna, czy chcesz, by oglądał cię w tak intymnej sytuacji gdy twój partner jest wrażliwy na widok krwi, igieł lub łatwo ulega omdleniom jeśli często się kłócicie, a partner nie jest dla ciebie wsparciem Poród rodzinny: z mamą Kiedy rodzić z mamą? jeżeli nie chcesz lub nie możesz rodzić z partnerem  jeśli mama bardzo chce być z tobą jeżeli chcesz, aby mama była z tobą podczas porodu gdy masz bardzo dobry kontakt z mamą, dobrze się rozumiecie, jesteście dla siebie wsparciem Kiedy rodzenie z mamą nie jest wskazane? jeśli nie masz na to ochoty gdy twoja mama ma traumatyczne wspomnienia po swoim porodzie/porodach jeżeli mama nie jest przekonana, że chce w tym uczestniczyć jeśli jesteście w konflikcie, macie bardzo odmienne poglądy, jedna działa drugiej na nerwy

Przeczytaj
poród do wody
Fotolia
Styl życia Jak wygląda poród naturalny do wody?
Poród do wody to urodzenie dziecka bezpośrednio do wody. Jest to możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych oddziałach położniczych. Ten rodzaj porodu uznawany jest za naturalny i wyjątkowo łagodny dla dziecka, a także łatwiejszy dla matki, gdyż dzięki wodzie jest mniej bolesny, łagodzi nie tylko bóle parte, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwe bóle krzyża, które doskwierają ok. 80% rodzących.
Łucja Zbieniewska
luty 28, 2011

Przebieg porodu do wody Tak jak każdy poród, dzieli się on na kilka etapów, z czego pierwsze dwa rodząca przechodzi tak samo, jak przy standardowym porodzie. Etap pierwszy (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Pod koniec tej fazy, kiedy rozwarcie będzie miało ok. 5 cm, położna poprosi cię o przejście do wanny. Będziesz mogła w niej przebywać przez ok. pół godziny, potem wyjdziesz z wody, owiniesz się ręcznikiem, założysz szlafrok. Następnie położna zmierzy ci ciśnienie, tętno, temperaturę ciała oraz wymieni wodę w wannie....

Przeczytaj
poród rodzinny
Fotolia
Styl życia Poród rodzinny - z siostrą, przyjaciółką czy z doulą?
Poród rodzinny - w obecności bliskiej osoby przebiega sprawniej i jest łatwiejszy do zniesienia dla przyszłej mamy. Wolisz rodzić z siostrą, z mamą czy może z doulą?
Łucja Zbieniewska
październik 04, 2012

Kobiety zawsze wolały rodzić w towarzystwie kogoś bliskiego: niegdyś była to mama, babcia lub starsza siostra, teraz coraz częściej rodzimy z mężem, przyjaciółką lub doulą. Z kim najlepiej iść do porodu? Psychologowie udowadniają, że rodzenie ze wsparciem kogoś z rodziny  jest korzystne nie tylko dla rodzącej , która lepiej znosi skurcze i ból, chętniej współpracuje z położną. To również wspaniałe doświadczenie dla przyszłego taty, babci lub cioci, które  sprzyja budowaniu więzi  pomiędzy noworodkiem a pozostałymi członkami rodziny. Jeśli jednak jesteś samotną matką lub nie masz wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, możesz rozważyć rodzenie z doulą - doświadczoną mamą, która uczestniczyła już w wielu porodach i może cię wspomóc swoją wiedzą i być z tobą, gdy tylko będziesz tego potrzebowała. Poprzednio pisaliśmy o porodzie z mamą lub z mężem, teraz dowiedz się, jakie są  zalety rodzenia z siostrą lub przyjaciółką oraz z doulą.  Poród rodzinny: z siostrą lub przyjaciółką Zalety porodu  z siostrą lub przyjaciółką ona zna cię najlepiej, wie, czego się obawiasz i jak ci pomóc jeśli już rodziła, wesprze cię swoją wiedzą i doświadczeniem nie wstydzisz się jej, możesz jej powiedzieć o wszystkim będzie przy tobie w najtrudniejszych chwilach wiesz, że zawsze możesz na nią liczyć, a to dodaje ci pewności siebie, czujesz się spokojniejsza Poród z siostrą, mamą lub przyjaciółką  nie jest dobrym pomysłem , jeżeli: mieszkacie daleko od siebie (może mieć problem z dojazdem na czas do szpitala) siostra/ przyjaciółka jest panikarą, źle reaguje na stres i/ lub widok krwi, igieł, itp. nie rodziła dzieci i boi się porodu (oczywiście nie dotyczy mamy ;) Poród rodzinny: z doulą Zalety porodu z doulą jej wiedza i doświadczenie będą bardzo pomocne będzie z tobą podczas porodu, jeżeli nie chcesz lub nie...

Przeczytaj