klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Dziecko u okulisty
123rf
Styl życia

Jak zadbać o prawidłowy wzrok dziecka?

Jak zadbać o prawidłowy wzrok dziecka? Co robić, żeby maluch miał zdrowe oczy i dobry wzrok? Kiedy udać się do okulisty? Co to jest ortokorekcja? Podpowiada specjalista Optometrii Klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok - Piotr Toczołowski.
Łucja Zbieniewska
sierpień 22, 2014

Dziecko u okulisty

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Wady wzroku u dzieci – rodzaje

Obciążenie procesem nauki wymuszające pracę oczu w bliskiej odległości oraz wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora są głównymi przyczynami przybywającej ilości krótkowidzów. Do najczęstszych wad wzroku u dzieci należy również nadwzroczność i astygmatyzm. Czasami występuje także zez rozbieżny lub zbieżny obojga oczu oraz amblyopia, czyli osłabienie zdolności widzenia w jednym oku, tak zwane „leniwe oko”, które może być wynikiem zeza lub wad refrakcyjnych. Brak obowiązkowych badań okulistycznych, umożliwiających wykrycie wad wzroku we wczesnej fazie, sprawia iż rodzice powinni obserwować od najmłodszych lat rozwój prawidłowego widzenia dziecka oraz zgłaszać się do okulisty z niepokojącymi objawami.

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka?

Należy zwrócić szczególną uwagę, gdy dziecko często mruży, pociera i wytrzeszcza oczy. Niepokojącym symptomem są również częste zapalenie spojówek, zezowanie i bóle głowy niewiadomego pochodzenia oraz bezwiedne przesuwanie się do ekranu komputera lub telewizora. Nie należy również ignorować problemów z nauką czytania i pisania na wstępnym etapie edukacji dziecka. Może się okazać, iż przyczyny frustracji i niepowodzeń w szkole nie wynikają z rozkojarzenia lub lenistwa dziecka, lecz są efektem pogłębiającej się u niego wady wzroku.

Jak dbać o wzrok dziecka?

W dbaniu o wzrok dziecka bardzo ważna jest profilaktyka związana z utrwalaniem dobrych nawyków. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym dotyczy to przede wszystkim: przestrzegania właściwej odległości od ekranu telewizora (co najmniej 3 metry) i komputera, prawidłowej postawy ciała podczas pisania i czytania. Równie istotne jest także właściwe oświetlenie miejsca pracy dziecka – z lewej strony biurka z przodu. W ramach profilaktyki, szczególnie w okresie letnim, rodzice powinni również zadbać o ochronę oczu dziecka przed promieniowaniem UV i szkodliwymi działaniami promieni słonecznych.

Leczenie wady wzroku u dziecka

Niestety w wielu przypadkach z powodu braku odpowiedniej profilaktyki jak również wad wrodzonych, wykrytych zbyt późno, okazuje się iż trzeba rozpocząć proces leczenia zdiagnozowanej już wady wzroku. Najczęściej wówczas stosowanym, standardowym leczeniem jest noszenie szkieł korekcyjnych w ciągu dnia. Jeśli zgodnie z zaleceniem lekarza decydujemy się na zakup okularów korekcyjnych należy pamiętać, aby dokonać ich zakupu w profesjonalnym salonie optycznym. Warto skorzystać z pomocy specjalisty – pracownika zakładu optycznego, który pomoże dobrać odpowiednie noskizauszniki i oprawki, aby dawały małemu użytkownikowi okularów jak najlepszą wygodę. Alternatywą dla starszych dzieci są dzienne soczewki kontaktowe, które zazwyczaj noszą nastolatki i niektóre młodsze dzieci, wykazujące się wystarczającą odpowiedzialnością i umiejętnością radzenia sobie z zakładaniem, ściąganiem i pielęgnacją soczewek.

Ortokorekcja – co to jest?

Obecnie rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne leczenie wad wzroku, które jest łatwiejsze i bardziej komfortowe dla młodych pacjentów. Ponieważ u dzieci nie można przeprowadzić operacji laserowej korekcji wzroku, korzystając z postępu nauki i wiedzy specjalistów wynaleziono innych sposób. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, stosowanych również z sukcesem w okulistyce dziecięcej jest ortokorekcja, czyli niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu. Polega ona na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych OrtoK. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia dziecko widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych.

Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się spać, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin. Czas działania ortokorekcji uzależniony jest od takich czynników jak wielkość wady wzroku, ilość godzin snu, okres stosowania ortokorekcji oraz podatność tkanki rogówki na działanie soczewek. W przypadku, gdy korekcja utrzymuje się do 40 godzin soczewki OrtoK wystarczy zakładać co drugą noc – wyjaśnia specjalista Optometrii Klinicznej, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, gdzie tego typu soczewki dobiera się młodym pacjentom z powodzeniem od 10 lat.

Przy stosowaniu się do wszystkich zaleceń specjalisty soczewki ortokeratologiczne stanowią bezpieczny i zdrowy sposób korekcji wzroku dziecka podczas snu. W przeciwieństwie do okularów, które w trakcie uprawiania sportu lub zabawy mogą ulec uszkodzeniu kalecząc oko, soczewki OrtoK zakładane na noc pozwalają dzieciom cieszyć się pełną aktywnością w ciągu dnia. Ortokorekcja może być stosowana u dzieci już od 10 roku życia. Dodatkowo cały proces jest odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary - wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski.

Oczy to organ umożliwiający dzieciom aktywne poznawanie świata, dlatego rodzice powinni szczególnie zadbać o wzrok dzieci od najmłodszych lat. Prawidłowe widzenie jest kluczowym elementem w efektywnym procesie edukacji dziecka. W miarę możliwości warto skontrolować wzrok dziecka, zanim po wakacjach zadzwoni pierwszy szkolny dzwonek.

Komentarze
materiały PR
Pielęgnacja Czaruj spojrzeniem – nie zasłaniaj oczu okularami
Każdego ranka zastanawiasz się, co dziś założyć – okulary czy soczewki kontaktowe? Masz już dość brudzących się i zaparowanych szkieł? Soczewki nie dają Ci takiego komfortu o jakim marzysz? W podobnej sytuacji było ponad kilka tysięcy osób, które wybrały swobodę i dobre widzenie bez ograniczeń – zabieg laserowej korekcji wzroku w Centrum Medycznym MAVIT w Warszawie.
Materiał partnera
luty 16, 2017

Poznaj historię jednej z Pacjentek Centrum Medycznego MAVIT w Warszawie, która poddała się laserowej korekcji wady wzroku. Marta miała krótkowzroczność obojga oczu (oko prawe: - 4,25, oko lewe: - 4,75) i niewielki astygmatyzm. Specjalista chorób oczu lek. Danuta Horodyńska, po wnikliwym badaniu kwalifikacyjnym, obejmującym określenie wielkości wady, grubości rogówki, szerokości źrenic, ocenę rogówki, soczewki i dna oka, zaoferowała Marcie metodę ReLEx® Smile. To jedna z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych dostępnych na świecie metod laserowej korekcji wzroku. Laserowa korekcja wzroku metodą ReLEx® Smile w Centrum Medycznym MAVIT wykonywana jest przy użyciu najnowocześniejszego, superprecyzyjnego lasera femtosekundowy VisuMax®. Laser ten zapewnia precyzję cięcia i przewidywalność rezultatów. Działanie najnowszej generacji lasera femtosekundowego w przypadku Marty trwało niespełna 30 sekund. Efektem była zmiana krzywizny rogówki w oczach, która spowodowała pozbycie się wady wzroku. Zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest bezbolesny – wykonywany przy użyciu znieczulenia miejscowego – kropelkowego. Przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym – cała procedura trwa ok. 20 minut. Efekty zabiegu, po pełnym ustabilizowaniu ostrości wzroku, są trwałe. Zabieg metodą ReLEx® Smile wyróżnia: precyzja wykonania, jednoetapowość, krótki czas gojenia się oka i mniejsze objawy zespołu suchego oka. Po zabiegu, jeszcze zanim Marta poszła do domu, lekarz skontrolował jej wzrok i przekazał szczegółowe informacje, jak należy dalej postępować w okresie rekonwalescencji. Na koniec, jak każdy Pacjent Centrum Medycznego MAVIT, Marta dostała zestaw kropli pooperacyjnych. Dodatkowo, co jest standardem po laserowej korekcji wady wzroku w ośrodku na warszawskich Bielanach, Pacjentka otrzymała darmowy pakiet badań kontrolnych przez 1 miesiąc po zabiegu. Już...

Przeczytaj
dziewczyna z zaczerwienionymi oczami
Pielęgnacja Czy na pewno wiesz, jak nosić soczewki kontaktowe? Ta dziewczyna straciła przez nie wzrok!
Soczewki kontaktowe to dla wielu z nas codzienność, nad którą się nie zastanawiamy. Chyba jednak warto - ta dziewczyna straciła przez nie wzrok!
Agata Kufel
kwiecień 24, 2017

Niewłaściwe korzystanie z soczewek kontaktowych może być bardzo niebezpieczne . Przekonała się o tym Irenie Ekkeshis - Angielka, która po kilku latach noszenia ich zamiast okularów trwale straciła wzrok w jednym oku . Jak doszło do tej tragedii i czy my też powinnyśmy się obawiać? Soczewki, a woda Irenie przez lata nosiła soczewki , starając się przestrzegać zasad higieny - pozornie wszystko było w porządku . Pewnego ranka dziewczynę obudził ból i uporczywe swędzenie  oka . Myśląc, że to zwyczajna infekcja poszła do apteki po krople. Jednak już kilka godzin później ból stał się tak silny , że Irenie pojechała po pomoc na pogotowie. Powiedziała później mediom, że zaalarmował ją fakt, że nie mogła nawet wejść do kuchni, ponieważ lampy jarzeniowe powodowały u niej straszliwy dyskomfort . Post udostępniony przez КОНТАКТНЫЕ ЛИНЗЫ (@inoptika) 24 Kwi, 2017 o 12:11 PDT W londyńskim szpitalu lekarze pobrali próbkę komórek z powierzchni gałki ocznej Irenie. Wyniki były szokujące - okazało się, że doszło do rzadkiego, ale bardzo ciężkiego zakażenia spowodowanego przez mikroorganizmy żyjące w... wodzie z kranu . W jaki sposób dostały się do jej oka? Wszystko za sprawą soczewek kontaktowych - Irenie najprawdopodobniej nie wysuszyła rąk po umyciu , przechodząc od razu do aplikacji soczewek, które w ten sposób zostały zakażone . Tego typu infekcje zdarzają się rzadko, ale są bardzo niebezpieczne - w przypadku Irenie na leczenie było już za późno , a podane leki nie skutkowały. Aby złagodzić ból, musiała brać silne środki przeciwbólowe, jednak zaczęła stopniowo tracić wzrok . Nawet mimo dwukrotnego przeszczepu rogówki nie udało się go uratować - zakażenie trwale oślepiło dziewczynę na jedno oko . Źródło zdjęcia: Pinterest Ta przerażająca...

Przeczytaj
dziewczynka z zaburzeniem wzroku
Styl życia Ta 2-latka ma naprawdę hipnotyzujące spojrzenie. Niestety, to z powodu bardzo rzadkiej choroby
Dzięki swoim niezwykłym oczom mała Mehlani wygląda jak postać z bajki. Ale przez to niesamowite spojrzenie 2-latka może kiedyś oślepnąć!
Matylda Nowak
wrzesień 20, 2018

Wygląd Mehlani Dickerson wzbudza wielkie zainteresowanie . Ale choć dziewczynka ma śliczną buzię , wzroku nie można oderwać przede wszystkim od... jej oczu. Dlaczego? Bo składają się one głównie ze źrenicy. Przez przerośnięte źrenice oczy 2-latki sprawiają wrażenie ogromnych . Mehlani przypomina postać z mangi... fot. Twitter Niestety, niesamowity wygląd tego dziecka jest efektem poważnego zaburzenia - zespołu Axenfelda-Riegera (syndrom Axenfelda-Riegera, ARS). Osoby cierpiące na tę niezwykle rzadką chorobę mają nie tylko nieprawidłowo zbudowane oczy, ale są też zagrożone ślepotą . Fot.: Pinterest Zobacz także: Gwiazda Polsat Cafe jest ciężko chora! Paulina Drażba cierpi na rzadką i groźną przypadłość Na czym polega zespół Axenfelda-Riegera? Z syndromem ARS rodzi się jedno na 200 tysięcy dzieci. Charakterystyczną cechą tej choroby genetycznej są wady wzroku - za małe tęczówki, zrosty tęczówkowo-rogówkowe, nieprawidłowe położenie źrenicy lub wiele otworów w tęczówce . U części chorych rozwija się jaskra i z czasem tracą oni wzrok. Poza niewłaściwą budową oczu u osób z zespołem Axenfelda-Riegera występują też między innymi nieprawidłowa ilość lub wielkość zębów, zbyt duża odległości między oczami, niedorozwój szczęki, spłaszczenie środkowej części twarzy, wydatne czoło i wady serca . Mehlani wants to say thank you to everyone for their kind sweet words! She has no idea what Twitter is but I told her everyone loves her & thinks she's beautiful pic.twitter.com/ZEzbo1ZJBn — moscato mami (@karinaa_ortega) 14 września 2018 Zobacz także: Premiera nowej marki kosmetycznej NEO Make Up, którą pokochały gwiazdy! Lekarze zdiagnozowali ARS u Mehlani tydzień po jej narodzinach. Ze względu na przerośnięte źrenice oczy dziewczynki są wyjątkowo wrażliwe na światło i mała nie rusza się z...

Przeczytaj