
Jak zadbać o włosy po zimie?
1. Poznaj swoje włosy i skórę głowy
Zacznij od określenia rodzaju swoich włosów. Suche, przetłuszczające się a może zniszczone? Jaka jest twoja skóra głowy? Z łupieżem, wrażliwa, a może przetłuszczająca? Jaką porowatość mają twoje włosy? Kiedy określisz już swoje typy i dobierzesz do nich kosmetyki, których zaczniesz używać regularnie, stan włosów się poprawi.
Pamiętaj! To, że włosy są suche, nie znaczy, że skóra głowy również. To dwa zupełnie inne miejsca, które wymagają najczęściej zupełnie innej pielęgnacji.
Kosmetyki, które dobieramy do skóry głowy to szampony, peelingi i wcierki, do rodzaju włosów natomiast odżywki, maski, oleje, sera.
2. Myj delikatnymi szamponami
Włosy nie lubią silnych detergentów. Uważaj na SLS i SLES w składzie. Na co dzień stosuj szampony delikatniejsze, a te mocno oczyszczające tylko raz na jakiś czas. Pamiętaj, by szampon dobierać do skóry głowy (np. przetłuszczająca się, wrażliwa itd.), a nie do rodzaju włosa.
3. Po każdym myciu stosuj odżywki
Bez względu na to jak często myjesz głowę, staraj się znaleźć choćby 3 minuty po, by nałożyć na włosy odżywkę. Wybieraj takie, które zawierają składniki odżywcze, które zaradzą problemom twoich włosów. Dzięki odżywce dostarczysz włosom niezbędnych im substancji, przestaną się także elektryzować, plątać i puszyć.
4. Raz/dwa razy w tygodniu nakładaj maskę do włosów
Maska do włosów to kosmetyk z bardzo dużą ilością składników aktywnych, które bardzo szybko poprawią kondycję twoich kosmyków. Jest to również preparat, który musi na głowie znajdować się odpowiednią ilość czasu, zatem nie wystarczy nałożenie go i spłukanie. Warto nałożyć maskę, owinąć włosy w specjalny czepek, a następnie w ciepły ręcznik, gdyż ciepło powoduje rozchylenie łusek włosa, dzięki czemu składniki aktywne z maski dotrą głębiej.
5. Stosuj wcierkę na skórę głowy
Skóra głowy również wymaga odżywienia. Nakładaj preparat codziennie wieczorem ruchami masującymi, co przyspieszy krążenie krwi, a co za tym idzie szybszy transport substancji odżywczych i tlenu. Dzięki stosowaniu wcierek poprawisz nie tylko kondycję skóry, ale także cebulek włosów.
6. Rób peeling
Skóra głowy, tak samo jak ta na twarzy, potrzebuje peelingu, by pozbyć się martwego naskórka. Dzięki temu lepiej wchłaniają się substancje odżywcze, a także podczas jego wykonywania poprawi się krążenie. Jak często go wykonywać? Raz na kilka myć, nie częściej niż raz w tygodniu. Możesz użyć gotowego preparatu, lub cukru.
7. Korzystaj z profesjonalnych zabiegów fryzjerskich
Salony fryzjerskie często oferują silne zabiegi odbudowujące strukturę włosa. Warto raz na jakiś czas z takiego zabiegu skorzystać. Warto zwrócić uwagę na keratynowe prostowanie włosów, zabieg pielęgnicą, czy saunę dla włosów.