klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Jakie jest współczesne podejście do macierzyństwa? Prezentujemy raport P&G!

Czy wciąż blisko nam do ideałów Matki Polki? Czy też może raczej jako Matki Nowoczesne co innego uznajemy za wartość w wychowaniu? Czy pamiętamy o sobie czy nadal rodzinę stawiamy na pierwszym, drugim i trzecim miejscu? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź w naszym raporcie - marka Procter & Gamble prezentuje wyniki najnowszych badań przeprowadzonych w 15 krajach, w tym także w Polsce.
Materiał partnera
czerwiec 24, 2016

Na zlecenie Procter & Gamble przeprowadzono ankietę internetową w dniach od 23.10 – 3.11.2015 wśród 14 899 mam w wieku od 18 lat, z którymi mieszka przynajmniej jedno dziec­ko w wieku do 16 lat. Kraje objęte badaniem: Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Polska, Rosja, Korea Południowa, Japonia, Holandia, Włochy, Meksyk, Chiny i Hiszpania. Jakie są wyniki?

Nowa głowa rodziny

Współczesna matka w Polsce uznaje siebie za głowę rodziny – tak twierdzi ponad 80% badanych kobiet! Odpowiada za większość spraw związanych z domem (80% za sprawy okołodomowe, 60% za budżet, ponad 30 za pracę zarobkową) i radzi sobie z tym doskonale (większość badanych tak ocenia swoje umie­jętności). Jednej trzeciej pomaga w tym jedna osoba, większość raczej liczy na siebie.

Ponad połowa uznaje macierzyństwo za bardziej skomplikowane niż kiedyś. W poszukiwaniu porad głów­nym źródłem informacji jest dla nich… własna matka! Ciekawe jest to, że to Polki uznają swoją matkę za największy autorytet, zaś badane kobiety z innych krajów wymieniają także ojca (47%), który dla polskich kobiet tylko w 11% jest doradcą w wychowywaniu dzieci. Jednocześnie swojego partnera uznają za bardzo ważnego w podejmowaniu decyzji w sprawach wychowawczych (tak twierdzi 34% badanych), podczas gdy tylko 11% matek z innych państw konsultuje się z ojcem dzieci w tych samych sprawach.

Widać zatem jak zmienia się model rodziny w Polsce, gdzie matka nadal stanowi filar rodzinny, ale coraz częściej włącza w sprawy domowe także swojego partnera. To budzi nadzieję, że w następnym pokoleniu córki badanych dziś polskich matek będą uznawać także swoich ojców za autorytety wychowawcze – tak jak obecnie już uważają matki w innych krajach.

Era matki pracującej

Ponad 1/3 badanych matek w Polsce i na świecie zgodnie przyznaje, że największym wyzwaniem po urodzeniu dziecka było dla nich znalezienie czasu dla partnera i radzenie sobie ze zmęczeniem. Fakt, że uznają za problem brak przestrzeni dla relacji z ojcem dziecka świadczy o wyższej świadomości i wiedzy na temat kryzysów i budowania dobrych relacji rodzinnych. Współczesne kobiety zdają sobie sprawę, że obok związku z dzieckiem, ważne są także intymność i związek z partnerem – relacja między rodzicami silnie wpływa na atmosferę w domu, a co za tym idzie, na wychowanie dziecka i jego komfort.

Wysoki poziom zmęczenia związany jest także z aktywnością zawodową, która zajmuje wysokie miejsce w hierarchii potrzeb matek. Dla 63% praca i kariera są ważne i, co ciekawe, nie jest to uzależnione ani od wieku, ani od statusu rodzinnego – zarówno samotna matka, jak i mężatka, młodsza lub starsza matka potwierdzają to, utrzymując wynik w okolicach 60%.

Inną bardzo istotną kwestią jest przestrzeń dla samej siebie – ponad 90% Polek określa czas dla siebie jako bardzo ważny. Dla większości kobiet rozwój osobisty, realizacja pasji, dbanie o siebie oraz dobre kontakty społeczne stanowią dużą wartości w budo­waniu zadowolenia z jakości życia, nawet kosztem obowiązków domowych. Potwierdza to powszechnie­nie znane twierdzenie, że spełniona kobieta to także lepsza matka, żona i kochanka.

materiał zrealizowany przy współpracy z marką P&G

Fotolia
Styl życia Matki - nastolatki. Przyczyny i skala problemu.
Ciąża to w życiu nastolatki wydarzenie zupełnie niespodziewane i nieplanowane. Często jest przyczyną poważnych zmian w życiu młodej dziewczyny, która nagle musi zmierzyć się z ogromną odpowiedzialnością, niejednokrotnie rezygnując z własnych marzeń.
Łucja Zbieniewska
marzec 08, 2012

Problem nastoletnich mam, które zaszły w ciążę przed osiągnięciem pełnoletniości, to coraz częściej zauważalne zjawisko zarówno w Polsce, jak i w Europie. Ponad 8% ogólnej liczby porodów w Polsce dotyczy młodych dziewcząt w wieku 12-19 lat. Oznacza to, że ponad 20 tysięcy polskich nastolatek rocznie musi stawić czoła bardzo trudnej sytuacji i wziąć na siebie odpowiedzialność za drugiego człowieka, zarówno pod względem wychowawczym, jak i materialnym.  Prawie każdy z nas słyszał o takim przypadku albo wręcz zna dziewczynę, która została mamą w bardzo młodym wieku. Nastoletnie mamy są negatywnie oceniane, zarówno przez swoich rówieśników, jak i rodziny i środowisko szkolne. Często słyszą komentarze na temat braku odpowiedzialności, a zdecydowanie rzadziej słowa zrozumienia i chęci pomocy. Nastoletnia ciąża - przyczyny problemu Zjawisko wczesnych ciąż jest coraz bardziej zauważane zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jednak jego dostrzeganiu najczęściej nie towarzyszy chęć pomocy ze strony otoczenia. Nieletnie mamy borykają się z ciężką sytuacją materialną, problemami emocjonalnymi, a nierzadko również z odrzuceniem społecznym.  Młode mamy to najczęściej osoby, które nie znalazły wsparcia , stabilizacji i zrozumienia we własnych domach. Najczęściej pochodzą z rodzin niezamożnych i życiowo bezradnych, w których zabrakło dobrej komunikacji z rodzicami, rozmów o wartościach, miłości, seksie i odpowiedzialności. Dlatego szybko i łatwo weszły w związek, szukając w nim akceptacji i uczucia. Często dziewczyny z takich rodzin są niedojrzałe psychicznie i zagubione, a ich wiedza na temat seksu i konsekwencji współżycia jest nikła lub żadna. Podejmują więc współżycie seksualne nie stosując żadnej antykoncepcji. Problemy nastoletnich matek Nieletnie mamy zmagają się ze wstydem , lękiem przed powiadomieniem o ciąży chłopaka, rodziców i szkoły,...

Przeczytaj
para się całuje
iStock
Styl życia Czy pocałunek to już zdrada? Zdania kobiet i mężczyzn bardzo się różnią...
Czy niewinny flirt to już zdrada? A co z pocałunkami? Zdania w przeprowadzonych badaniach są podzielone. Mężczyźni są bardziej... liberalni?
Agnieszka Pulikowska
styczeń 11, 2019

BBB Radio 5 Live przeprowadziło badanie na grupie 2066 osób w Wielkiej Brytanii. Kluczowym pytaniem było to o zdradę partnera. Dla niektórych osób formą zdrady jest już flirt podczas spotkania, czy pisanie wiadomości, w których można wyczuć pożądanie. Dla innych z kolei zdrada jest dopiero wtedy, kiedy druga połówka uprawia seks z inną osobą.  Polecamy:   Czy Julia Wieniawa zdradzała Antka? Wreszcie tłumaczy się z tych kompromitujących zdjęć Czy pocałunek to zdrada? Według wyników badań 73% kobiet uważa, że pocałunek jest już zdradą , podczas gdy podobnego zdania jest zaledwie połowa mężczyzn. Dość spora rozbieżność jest w podejściu do wysyłania erotycznych wiadomości do innej osoby. 80% kobiet widzi w tym coś złego, a 62% mężczyzn już nie. 49% kobiet twierdzi też, że przeglądanie aplikacji randkowych to także zdrada , ale podobnego zdania jest zaledwie 32% panów.  Z kolei zarówno mężczyźni, jak i kobiety są podobnego zdania co do współżycia. 91% badanych pań i aż 89% panów twierdzi, że seks z innym partnerem jest oszustwem.  Skąd taka rozbieżność w wynikach? Kobietom zależy na emocjonalnej bliskości, dlatego zwracają szczególną uwagę na bliskość, pocałunki, przytulanie, a dla mężczyzn często znaczący jest dopiero seks. Polecamy:   Okrutnie ukarała niewiernego męża. Do końca życia będzie miał kompromitujący tatuaż!   W wypowiedzi dla "The Independent" ekspert i autor książek o psychologii związków, James Preece, wyjaśnia, że niezależnie od płci, jeżeli całujemy inną osobę oznacza to brak szacunku dla partnera, ale też wskazuje, że nie traktujemy poważnie tego, co nas łączy. Dodaje także, że jeżeli nie dbamy o to, jak na tego typu zachowanie zareaguje ukochany czy ukochana, to jesteśmy w związku z niewłaściwą osobą. Dlaczego pocałunki są ważne dla kobiet? Sheril Kirshenbaum, autor książki "The Science...

Przeczytaj
W tych krajach kobiety mają najładniejszy biust
Styl życia W tych krajach kobiety mają najładniejszy biust. Czy Polska znalazła się w tym zestawieniu?
Naukowcy nie mają wątpliwości! To kobiety tej narodowości mogą pochwalić się najpiękniejszym biustem na świecie.
Urszula Jagłowska
lipiec 23, 2018

Często zastanawiamy się czy nasze piersi są wystarczająco duże, pełne i jędrne. Czy ich kształt jest odpowiedni i atrakcyjny dla płci przeciwnej. By rozwiać wątpliwości milionów kobiet na całym świecie portal randkowy VictoriaMilan postanowił tworzyć ranking narodowości, które mogą poszczycić się najpiękniejszym biustem na świecie. Te kobiety mają najładniejszy biust Na kobiecą atrakcyjność składa się wiele atrybutów, w tym pożądane przez mężczyzn długie nogi, zgrabna sylwetka, długie lśniące włosy, idealna, promienna cera, czy pełne usta. Oczywiście nie możemy również zapomnieć o piersiach, na które panowie zwracają szczególną uwagę. Przeczytaj także:  5 błędów, które popełniamy kupując biustonosz   Zagadnienie idealnego biustu od lat jest przedmiotem badań seksuologów, socjologów oraz antropologów, którzy na podstawie ankiet oraz licznych pomiarów starają się ustalić, jaki kształt oraz rozmiar biustu uznawany jest za ten najbardziej pożądany. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół jednego z najbardziej znanych portali medycznych DrEd.com na grupie 2 tys. respondentów obu płci wynika, że to właśnie  posiadaczki piersi w rozmiarze C są uznawane za najbardziej atrakcyjne . Potwierdziło to aż 56 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajęła miseczka D . Mniejsze rozmiary zarówno nie cieszyły się zainteresowaniem wśród panów, jak i nie były uznawane przez kobiety jako rozmiar najbardziej pożądany. Co ciekawe miseczki większe niż D również nie satysfakcjonowały ich posiadaczek , które często skarżyły się na problemy z kręgosłupem. Warto jednak wspomnieć o tym, że  badania przeprowadzone na grupie badanych są nieprecyzyjne, ponieważ przy różnych obwodach rozmiary tej samej miseczki znacząco się różnią. Należy więc przyjąć, że respondenci oceniali stereotypowe wyobrażenie o miseczkach, np. A=małe,...

Przeczytaj
Daniel Craig z żoną Rachel Weisz
ONS
Styl życia Bond zostanie ojcem! Piękna Rachel Weisz już chwali się pokaźnym brzuszkiem
Żona Daniela Craiga jest w ciąży. Rachel Wiesz za kilka miesięcy zostanie mamą. I to nie najmłodszą mamą! Piękna Brytyjka zbliża się do 50-tki.
Matylda Nowak
kwiecień 25, 2018

Dla wielu ambitna aktorka i zdobywczyni Oscara Rachel Weisz to przede wszystkim żona Daniela Craiga. Teraz, do "roli" małżonki Bonda (Craig wciela się w 007 od 2006 roku) Weisz dołączy kolejną - matki dziecka słynnego agenta . Kilka dni temu Rachel oficjalnie potwierdziła swoją ciążę . Daniel i ja jesteśmy bardzo szczęśliwi. Będziemy mieli małego człowieka. Nie możemy się doczekać, kiedy poznamy jego lub ją - zdradziła gwiazda w rozmowie z dziennikarzem The New York Times. Ciąża Wiesz jest ekscytującym wydarzeniem nie tylko dlatego, że ojcem jej dziecka jest znany z kinowych hitów Daniel Craig . Zainteresowanie wzbudza także wiek aktorki. Rachel obchodziła w marcu 48 urodziny ! Gwiazda jest kolejną znaną kobietą, która zdecydowała się na późne macierzyństwo . Gwen Stefani trzecie dziecko urodziła mając 44 lata, córka Halle Berry przyszła na świat, kiedy aktorka miała 41 lat, a Celine Dion powiła bliźniaki jako 42-latka. Do znanych późnych matek dołączy też wkrótce Polka. Gwiazda programu "Żony Hollywood" Kinga Korta jest w zaawansowanej ciąży, a (podobno) przekroczyła już 50-tkę . Tak, bedzie chłopczyk! Yes, we are expecting a boy! @caramella_interiors @belleame_balloons @sexymamamaternity #babyontheway # mybaby #pregnancyphoto #babybump #pregnant #momtobe #bestpregnancyphotos #zonyhollywood #zonyhollywoodtvn #nodiamonds #wypracowaneniedane #soontobemommy #motherhood #maternity #expecting #maternity Post udostępniony przez Kinga Korta (@kingakorta) Mar 26, 2018 o 8:36 PDT Późna ciąża - opinia ekspertów Specjaliści mają na temat późnych ciąż różne opinie. Jedni podkreślają fakt, że dojrzała, zawodowo spełniona i finansowo zabezpieczona matka to najlepsza opcja dla dziecka . Inni zwracają uwagę na możliwe komplikacje, wady genetyczne i fakt, że rodzicielstwo późne jest też zwykle krótkie - rodzice mogą umrzeć, zanim ich dzieci...

Przeczytaj