klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?

Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.
Łucja Zbieniewska
luty 11, 2011

Jakie znieczulenie przy porodzie

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Znieczulenie miejscowe przy porodzie

Na czym polega: jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz.

Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo)

Przeciwwskazania: nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku.

Plusy: działa ogólnie przeciwbólowo

Minusy: często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne.

Akupunktura - znieczulenie przy porodzie

Na czym polega: to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu.

Kiedy się stosuje: metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia

Przeciwwskazania: choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe.

Plusy: metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla matki ani dziecka, nie ma efektów ubocznych. Podobno przynosi doskonałe rezultaty u tych pań, które wcześniej z powodzeniem stosowały akupunkturę.

Minusy: nie do końca wiadomo, czy działa – w Polsce nie przeprowadzano badań na ten temat. Jeśli kobieta boi się igieł, nakłuwania, lepiej zrezygnować z tej metody, bo strach może nasilić bóle zamiast je zmniejszyć.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Na czym polega: najpierw znieczula się skórę w miejscu nakłucia, a następnie wprowadza się cewnik pomiędzy kręgi kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Wówczas przez cewnik podaje się lek znieczulający. Środek działa po ok. 15 - 20 minutach. Przy porodzie siłami natury znieczulenie to jest płatne (średnio ok. 500 zł), przy cięciu cesarskim spowodowanym wskazaniami jest bezpłatne.

Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki, podczas cesarskiego cięcia. Zalecane zwłaszcza wtedy, jeśli rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie.

Przeciwwskazania: łożysko przodujące, obniżona krzepliwość krwi, zwyrodnienia kręgosłupa, gestoza.

Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka). Mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwając bólu poniżej pasa, może również chodzić.

Minusy: spadek ciśnienia, ból głowy, uczucie ciężkich nóg, może spowolnić akcję porodową

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Na czym polega: do przestrzeni podpajęczynówkowej w okolicy rdzenia kręgowego podaje się lek o działaniu miejscowo znieczulającym. Lek przedostaje się do rdzenia kręgowego i znieczula go, w rezultacie przekazywanie informacji o bólu zostaje zablokowane.

Kiedy się stosuje: przy cięciu cesarskim

Przeciwwskazania: w chorobach krwi z utrudnionym krzepnięciem krwi, przy krwotoku, posocznicy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, choroby centralnego układu nerwowego

Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka), działa znieczulająco już po kilku minutach i nawet do 6 godzin, a rodząca jest świadoma tego co się dzieje.

Minusy: rodząca musi cały czas leżeć (nie ma czucia w dolnej połowie ciała), może wystąpić spadek ciśnienia krwi, czasem pojawiają się przemijające bóle pleców w miejscu wkłucia, rzadko występują popunkcyjne bóle głowy, a także krwiak w miejscu wkłucia.

Znieczulenie ogólne (narkoza) przy porodzie

Na czym polega: pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Kobieta nic nie czuje, nie słyszy, nie oddycha samodzielnie – przy pomocy aparatury oddycha mieszaniną tlenu i gazów usypiających. Po podaniu środków usypiających ciężarna zasypia bardzo szybko – w ciągu kilkunastu sekund.

Kiedy się stosuje: obecnie wyłącznie w nagłych przypadkach, gdy istnieje zagrożenie dla dziecka lub matki, ewentualnie wtedy gdy nie można zastosować znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego.

Plusy: błyskawiczne działanie, można szybko pomóc dziecku w razie zagrożenia życia.

Minusy: ma negatywny wpływ na organizm kobiety (bóle głowy, osłabienie, ospałość, nudności, wymioty, kłopoty ze wzrokiem, podrażnienie tchawicy, nerwowość, niskie ciśnienie) i dziecka (wiotczenie mięśni, zaburzenia trawienia, brak apetytu). 

Komentarze
Dziewczynka na szczepieniu
Fotolia
Styl życia Szczepionka przeciw grypie dla dzieci- szczepić czy nie?
Jesień to okres zwiększonego ryzyka zachorowań na grypę, zwłaszcza wśród dzieci. Według zaleceń WHO, w 2015 roku najlepiej zaszczepić się już w pierwszej połowie września.
Lena Grabowska
wrzesień 11, 2015

Grypa u dzieci Grypa u dzieci jest niebezpieczna, gdyż ciężko ją zdiagnozować . Bardzo często zdarza się, że lekarze z powodu braku charakterystycznych objawów u dzieci, diagnozują grypę jako inne ostre choroby gorączkowe . Spośród wielu objawów grypy występujących u dorosłych (tj. gorączka dochodząca do 40 stopni, bóle mięśni, suchy kaszel, bóle głowy, dreszcze, złe samopoczucie, uczucie rozbicia, brak apetytu),  u dziecka można zazwyczaj rozpoznać jedynie wysoką gorączkę oraz osłabienie . U niemowląt i bardzo małych dzieci zdarza się, że grypa objawia się w formie drgawek gorączkowych lub w postaci przypominającej sepsę. Źle zdiagnozowana grypa jest często leczona antybiotykami, a nie lakami przeciwwirusowymi. W efekcie u dziecka następują powikłania po grypie, które mają charakter np. zapalenia płuc, zatok czy ucha środkowego. Jedynym sposobem, aby potwierdzić grypę u dziecka jest badanie wirusologiczne. Szczepienie przeciw grypie- czy jest skuteczne? W ostatnich latach badania wykazały, że skuteczność dostępnych na rynku szczepień przeciw grypie wynosi około 50%. Należy jednak pamiętać, że szczepienie ma nie tylko uchronić przed zachorowaniem, ale również złagodzić przebieg choroby. W przypadku najmłodszych pacjentów może to oznaczać np. leczenie ambulatoryjne, zamiast szpitalnego. Sczepienia pozwalają też uniknąć powikłań po grypie. Szczepiąc dzieci należy pamiętać o podaniu 2 dawek szczepionki, w odstępie co najmniej 4 tygodni. Dziecku szczepionemu przeciw grypie w poprzednim sezonie podaje się 1 dawkę. Niepożądane objawy po szczepieniu, tj. ból i obrzęk w miejscu aplikacji, wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy utrzymują się do kilku dni. Zalecane jest szczepienie dzieci od 6 miesiąca  do 18 roku życia. W Polsce najczęściej szczepi się dzieci w wieku 2-5 lat. Najrzadziej szczepione są niemowlęta, które...

Przeczytaj
poród do wody
Fotolia
Styl życia Jak wygląda poród naturalny do wody?
Poród do wody to urodzenie dziecka bezpośrednio do wody. Jest to możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych oddziałach położniczych. Ten rodzaj porodu uznawany jest za naturalny i wyjątkowo łagodny dla dziecka, a także łatwiejszy dla matki, gdyż dzięki wodzie jest mniej bolesny, łagodzi nie tylko bóle parte, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwe bóle krzyża, które doskwierają ok. 80% rodzących.
Łucja Zbieniewska
luty 28, 2011

Przebieg porodu do wody Tak jak każdy poród, dzieli się on na kilka etapów, z czego pierwsze dwa rodząca przechodzi tak samo, jak przy standardowym porodzie. Etap pierwszy (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Pod koniec tej fazy, kiedy rozwarcie będzie miało ok. 5 cm, położna poprosi cię o przejście do wanny. Będziesz mogła w niej przebywać przez ok. pół godziny, potem wyjdziesz z wody, owiniesz się ręcznikiem, założysz szlafrok. Następnie położna zmierzy ci ciśnienie, tętno, temperaturę ciała oraz wymieni wodę w wannie....

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Prawidłowe ciśnienie w ciąży
Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dowiedz się jakie powinno być ciśnienie w ciąży!
Łucja Zbieniewska
marzec 08, 2012

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dlatego ginekolog prowadzący ciążę przy każdej wizycie upewnia się, że twoje ciśnienie jest w normie. Jeśli ciśnienie jest niskie - czujesz się osłabiona, senna, na nic nie masz siły. Ale jeśli ciśnienie krwi jest za wysokie, mogą pojawić się poważne problemy: nadciśnienie ciążowe, gestoza, a nawet rzucawka, która jest zagrożeniem dla ciebie i dziecka. Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży wynosi od 110/60 do 140/90 mmHg. Nadciśnienie ciążowe dotyczy aż 8-10% przyszłych mam, ciąża z nadciśnieniem określana jest jako  ciąża wysokiego ryzyka. Nadciśnienie przedciążowe Najmniej groźne dla ciebie i dziecka jest  nadciśnienie przewlekłe przedciążowe , czyli takie, które miałaś przed zajściem w ciążę. Jeżeli przed ciążą brałaś leki, zapewne będziesz musiała je zmienić na takie, które są bardziej bezpieczne dla płodu. Powinnaś także mieć swój ciśnieniomierz i codziennie kontrolować poziom ciśnienia. Oczywiście niezbędna jest stała kontrola lekarza. Nadciśnienie ciążowe W przypadku, gdy  nadciśnienie  pojawi się  w ciąży  ( powyżej  140/90 mmHg ), lekarz powinien otoczyć cię dodatkową opieką i dać dokładne zalecenia: badania krwi i moczu, zwolnienie lekarskie, częstsze kontrole lekarskie, leki, odpoczynek, unikanie stresu, dietę ubogą w sód (bez soli), częsty pomiar ciśnienia krwi. Nadciśnienie w ciąży (zwłaszcza nie leczone) jest groźne dla płodu : może hamować jego rozwój i prowadzić do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, a także przedwczesnego oddzielenie łożyska oraz przedwczesnego porodu. Stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe) Jeśli oprócz podwyższonego ciśnienia dołączą takie objawy, jak białkomocz i obrzęki, jest to  stan przedrzucawkowy  (nazywany również zatruciem...

Przeczytaj
balsam peruwiański
Pielęgnacja Balsam peruwiański - czym jest i gdzie go szukać?
Balsam peruwiański to składnik wieku leków, suplementów oraz kremów do pielęgnacji ciała i twarzy, a nawet... słodyczy. Co to jest balsam peruwiański i jakie ma właściwości?
Laura Osakowicz
styczeń 28, 2020

Balsam peruwiański ma postać brunatnej mazi, konsystencją przypomina żywicę, zaś w jego zapachu możemy wyczuć cynamonowo-waniliowe nuty. Jego smak jest natomiast ostro-gorzki i tak charakterystyczny, że nie każdy go polubi. Balsam peruwiański powstaje w wyniku opalania i nacinania kory drzewa balsamowego, które rośnie w Ameryce Środkowej. Źródło: Istock Właściwości i działanie balsamu peruwiańskiego Balsam peruwiański znany jest ze swoich licznych właściwości. Ze względu na nie znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Pomaga leczyć choroby skóry, dlatego znaleźć go możemy w wielu maściach, podobnie jak składniki, które zawiera -  kwas benzoesowy to popularny składnik maści na trądzik . Jest nieoceniony w leczeniu łuszczycy oraz trudnych do zagojenia ran. W XVI w. został uznany jako panaceum na wszystkie choroby skóry. Wykazuje nawet właściwości hamujące proces łysienia . Wspomaga krążenie krwi, działa antybakteryjnie i antyseptycznie. Gdzie znaleźć balsam peruwiański Choć z reguły stosowany jest zewnętrznie, to ze względu na swój wyjątkowy smak jest częstym dodatkiem do gotowych deserów, czekolad, a nawet win i herbat . W kremach, mydłach i pastach do zębów wykorzystywane są obie jego cechy - pozytywny wpływ na regenerację skóry i żywiczny, cynamonowo-waniliowy zapach.  Czysty balsam peruwiański występuje w formie maści bądź gęstego płynu, trudno jednak go kupić, bo służy przede wszystkim do wyrobów aptecznych, przepisywanych na receptę, na przykład do przyrządzenia tak zwanego balsamu Szostakowskiego . Jeśli więc chcemy zacząć stosować balsam peruwiański na choroby skóry, najlepiej jest udać się do lekarza, który przepisze lek z dodatkiem żywicy z balsamowca.  Zastosowanie balsamu peruwiańskiego Balsam peruwiański znajduje zastosowanie w wielu produktach codziennego użytku, jednak...

Przeczytaj