
Znieczulenie miejscowe przy porodzie
Na czym polega: jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz.
Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo)
Przeciwwskazania: nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku.
Plusy: działa ogólnie przeciwbólowo
Minusy: często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne.
Akupunktura - znieczulenie przy porodzie
Na czym polega: to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu.
Kiedy się stosuje: metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia
Przeciwwskazania: choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe.
Plusy: metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla matki ani dziecka, nie ma efektów ubocznych. Podobno przynosi doskonałe rezultaty u tych pań, które wcześniej z powodzeniem stosowały akupunkturę.
Minusy: nie do końca wiadomo, czy działa – w Polsce nie przeprowadzano badań na ten temat. Jeśli kobieta boi się igieł, nakłuwania, lepiej zrezygnować z tej metody, bo strach może nasilić bóle zamiast je zmniejszyć.
Znieczulenie zewnątrzoponowe
Na czym polega: najpierw znieczula się skórę w miejscu nakłucia, a następnie wprowadza się cewnik pomiędzy kręgi kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Wówczas przez cewnik podaje się lek znieczulający. Środek działa po ok. 15 - 20 minutach. Przy porodzie siłami natury znieczulenie to jest płatne (średnio ok. 500 zł), przy cięciu cesarskim spowodowanym wskazaniami jest bezpłatne.
Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki, podczas cesarskiego cięcia. Zalecane zwłaszcza wtedy, jeśli rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie.
Przeciwwskazania: łożysko przodujące, obniżona krzepliwość krwi, zwyrodnienia kręgosłupa, gestoza.
Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka). Mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwając bólu poniżej pasa, może również chodzić.
Minusy: spadek ciśnienia, ból głowy, uczucie ciężkich nóg, może spowolnić akcję porodową
Znieczulenie podpajęczynówkowe
Na czym polega: do przestrzeni podpajęczynówkowej w okolicy rdzenia kręgowego podaje się lek o działaniu miejscowo znieczulającym. Lek przedostaje się do rdzenia kręgowego i znieczula go, w rezultacie przekazywanie informacji o bólu zostaje zablokowane.
Kiedy się stosuje: przy cięciu cesarskim
Przeciwwskazania: w chorobach krwi z utrudnionym krzepnięciem krwi, przy krwotoku, posocznicy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, choroby centralnego układu nerwowego
Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka), działa znieczulająco już po kilku minutach i nawet do 6 godzin, a rodząca jest świadoma tego co się dzieje.
Minusy: rodząca musi cały czas leżeć (nie ma czucia w dolnej połowie ciała), może wystąpić spadek ciśnienia krwi, czasem pojawiają się przemijające bóle pleców w miejscu wkłucia, rzadko występują popunkcyjne bóle głowy, a także krwiak w miejscu wkłucia.
Znieczulenie ogólne (narkoza) przy porodzie
Na czym polega: pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Kobieta nic nie czuje, nie słyszy, nie oddycha samodzielnie – przy pomocy aparatury oddycha mieszaniną tlenu i gazów usypiających. Po podaniu środków usypiających ciężarna zasypia bardzo szybko – w ciągu kilkunastu sekund.
Kiedy się stosuje: obecnie wyłącznie w nagłych przypadkach, gdy istnieje zagrożenie dla dziecka lub matki, ewentualnie wtedy gdy nie można zastosować znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego.
Plusy: błyskawiczne działanie, można szybko pomóc dziecku w razie zagrożenia życia.
Minusy: ma negatywny wpływ na organizm kobiety (bóle głowy, osłabienie, ospałość, nudności, wymioty, kłopoty ze wzrokiem, podrażnienie tchawicy, nerwowość, niskie ciśnienie) i dziecka (wiotczenie mięśni, zaburzenia trawienia, brak apetytu).