Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Chcę testować
Orientana hello daktyl
Chcę testować
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Eucerin_Dermopure
Laureaci
L'Oreal Paris Revitalift Filler
Laureaci
Eucerin Hyaluron Filler
Laureaci
Fotolia
Styl życia

Jakie są rodzaje znieczulenia przy porodzie?

Zdarza się, że podczas porodu konieczne jest znieczulenie. Warto wiedzieć wcześniej, jakie istnieją jego formy i jakie są konsekwencje stosowania środków uśmierzających ból.

Jakie znieczulenie przy porodzie

Makijaż na odwrót to hit TikToka. Wypróbowałam go na sobie i efekt mnie zachwycił!

Znieczulenie miejscowe przy porodzie

Na czym polega: jest to lek podawany dożylnie lub mięśniowo, w Polsce zazwyczaj stosuje się merpedynę (Petydyna, Dolargan, Dolcontoral, Dolantyna). Jest to lek narkotyczny (pochodny morfiny), działa przeciwbólowo i rozkurczowo. Jego podanie jest bezpłatne, decyzję o podaniu podejmuje lekarz.

Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury, jeśli niemożliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego, gdy ze względów zdrowotnych wskazane jest zmniejszenie bólu (np. poród trwa bardzo długo)

Przeciwwskazania: nie można stosować, jeśli rodząca cierpi na choroby wątroby, ma nadciśnienie lub ma uczulenie na substancje czynne leku.

Plusy: działa ogólnie przeciwbólowo

Minusy: często spowalnia akcję porodową, powoduje mdłości i zawroty głowy oraz senność. Przenika do krwi dziecka i silnie na nie działa: noworodek ma osłabione napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, upośledzony odruch ssania – mogą wystąpić problemy z karmieniem piersią. Merpedyna jest nadal bardzo często stosowana na polskich porodówkach, jednak specjaliści zdecydowanie ją odradzają ze względu na liczne skutki uboczne.

Akupunktura - znieczulenie przy porodzie

Na czym polega: to zabieg tradycyjnej medycyny chińskiej: polega na wkłuciu rodzącej cieniutkich igieł w określone miejsca na ciele – poprzez zablokowanie kanałów bólowych kobieta nie odczuwa bólu.

Kiedy się stosuje: metoda ta jest bardzo rzadko stosowana, gdyż wymaga obecności lekarza specjalisty, który zajmuje się akupunkturą, a nie ma ich wielu. Zaleca się ją jeśli nie jest możliwe stosowanie innych form znieczulenia

Przeciwwskazania: choroby skórne, hemofilia, posiadanie przez pacjentkę rozrusznika serca, czynna gruźlica, sarkoidoza, choroby psychiczne, padaczka, złośliwe choroby nowotworowe.

Plusy: metoda naturalna, nie wymaga stosowania farmakologii, nie jest szkodliwa dla matki ani dziecka, nie ma efektów ubocznych. Podobno przynosi doskonałe rezultaty u tych pań, które wcześniej z powodzeniem stosowały akupunkturę.

Minusy: nie do końca wiadomo, czy działa – w Polsce nie przeprowadzano badań na ten temat. Jeśli kobieta boi się igieł, nakłuwania, lepiej zrezygnować z tej metody, bo strach może nasilić bóle zamiast je zmniejszyć.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Na czym polega: najpierw znieczula się skórę w miejscu nakłucia, a następnie wprowadza się cewnik pomiędzy kręgi kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Wówczas przez cewnik podaje się lek znieczulający. Środek działa po ok. 15 - 20 minutach. Przy porodzie siłami natury znieczulenie to jest płatne (średnio ok. 500 zł), przy cięciu cesarskim spowodowanym wskazaniami jest bezpłatne.

Kiedy się stosuje: podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki, podczas cesarskiego cięcia. Zalecane zwłaszcza wtedy, jeśli rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie.

Przeciwwskazania: łożysko przodujące, obniżona krzepliwość krwi, zwyrodnienia kręgosłupa, gestoza.

Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka). Mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwając bólu poniżej pasa, może również chodzić.

Minusy: spadek ciśnienia, ból głowy, uczucie ciężkich nóg, może spowolnić akcję porodową

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Na czym polega: do przestrzeni podpajęczynówkowej w okolicy rdzenia kręgowego podaje się lek o działaniu miejscowo znieczulającym. Lek przedostaje się do rdzenia kręgowego i znieczula go, w rezultacie przekazywanie informacji o bólu zostaje zablokowane.

Kiedy się stosuje: przy cięciu cesarskim

Przeciwwskazania: w chorobach krwi z utrudnionym krzepnięciem krwi, przy krwotoku, posocznicy, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, choroby centralnego układu nerwowego

Plusy: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka), działa znieczulająco już po kilku minutach i nawet do 6 godzin, a rodząca jest świadoma tego co się dzieje.

Minusy: rodząca musi cały czas leżeć (nie ma czucia w dolnej połowie ciała), może wystąpić spadek ciśnienia krwi, czasem pojawiają się przemijające bóle pleców w miejscu wkłucia, rzadko występują popunkcyjne bóle głowy, a także krwiak w miejscu wkłucia.

Znieczulenie ogólne (narkoza) przy porodzie

Na czym polega: pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Kobieta nic nie czuje, nie słyszy, nie oddycha samodzielnie – przy pomocy aparatury oddycha mieszaniną tlenu i gazów usypiających. Po podaniu środków usypiających ciężarna zasypia bardzo szybko – w ciągu kilkunastu sekund.

Kiedy się stosuje: obecnie wyłącznie w nagłych przypadkach, gdy istnieje zagrożenie dla dziecka lub matki, ewentualnie wtedy gdy nie można zastosować znieczulenia zewnątrzoponowego lub podpajęczynówkowego.

Plusy: błyskawiczne działanie, można szybko pomóc dziecku w razie zagrożenia życia.

Minusy: ma negatywny wpływ na organizm kobiety (bóle głowy, osłabienie, ospałość, nudności, wymioty, kłopoty ze wzrokiem, podrażnienie tchawicy, nerwowość, niskie ciśnienie) i dziecka (wiotczenie mięśni, zaburzenia trawienia, brak apetytu). 

znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu
Fotolia
Styl życia
Znieczulenie zewnątrzoponowe - zalety i wady
Zastanawiasz się nad znieczuleniem podczas porodu? Dowiedz się, na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe i kiedy można je zastosować.

Znieczulenie zewnątrzoponowe  jest jednym ze skuteczniejszych sposobów uśmierzenia bólu porodowego. Znieczulenie to polega na wprowadzeniu do przestrzeni zewnątrzoponowej kanału kręgowego (w kręgosłupie, w okolicy lędźwiowej) cienkiego, plastikowego cewnika o średnicy około 1 mm.  Poprzez cewnik w trakcie porodu  podaje się leki znieczulające , które blokują czucie w nerwach rdzeniowych i międzykręgowych. Po porodzie cewnik jest usuwany.  Znieczulenie zewnątrzoponowe: kiedy się stosuje? Zabieg wykonuje anestezjolog , dlatego nie zawsze znieczulenie to może być zastosowane: lekarz decyduje, czy i kiedy przeprowadzi znieczulenie. Przy porodzie drogami natury czeka się z podaniem znieczulenia, aż  rozwarcie szyjki osiągnie 2-4 cm , bo inaczej znieczulenie może wstrzymać akcję porodową. Ta forma znieczulenia  nie eliminuje bólu całkowicie , ale w znacznie osłabia bolegliwości bólowe. Jeśli w trakcie porodu zdecydujesz się na znieczulenie, a rozwarcie osiągnie już 7-8 cm, lekarz może odmówić podania tej formy znieczulenia - najsilniejsze jego działanie mogłoby przypaść na czas parcia, co jest niekorzystne. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas porodu siłami natury na życzenie pacjentki lub podczas  cesarskiego cięcia . Zalecane jest zwłaszcza wtedy, gdy rodząca ma cukrzycę, wadę serca lub wzroku, niewydolność nerek, nadciśnienie. Znieczulenie zewnątrzoponowe: wady i zalety Zalety  znieczulenia zewnątrzoponowego: jedna z najbezpieczniejszych form znieczulenia (dla matki i dziecka) mama może aktywnie uczestniczyć w porodzie, nie odczuwa bólu poniżej pasa rodząca może swobodnie chodzić w trakcie porodu, nie musi leżeć można wykorzystać założony cewnik do podania znieczulenia w razie konieczności  cesarskiego cięcia lub szycia krocza po porodzie  po porodzie można od razu  karmić piersią , gdyż leki podawane w znieczuleniu...

Fotolia
Newsy
Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie?
Cesarskie cięcie, potocznie nazywane cesarką, to poród z interwencją chirurgiczną, zawsze w warunkach szpitalnych. Polega on na nacięciu powłok brzusznych matki (w znieczuleniu) i wydobyciu dziecka z jamy macicy.

Potocznie wierzy się, że nazwa porodu przez cesarskie cięcie pochodzi od Juliusza Cezara, który właśnie w ten sposób miał się narodzić. Obecnie cięcie cesarskie jest często praktykowane – średnio ¼ porodów kończy się w ten sposób. Jest to standardowy zabieg chirurgiczny, istnieją liczne wskazania do takiego typu porodu. Wskazania do cesarskiego cięcia: Wskazania do cesarki ze strony dziecka: pośladkowe, miednicowe lub poprzeczne ułożenie dziecka w macicy ciąża mnoga (bliźnięta, trojaczki, czworaczki) duża waga dziecka (powyżej 4,6 kg) choroba lub nieprawidłowości u dziecka (np. niedotlenienie) zagrożenie życia dziecka Wskazania do cesarki ze strony matki: brak predyspozycji matki do porodu naturalnego (wąska miednica, drobna budowa ciała) choroba u matki: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stan przedrzucawkowy lub rzucawka, infekcja wirusem opryszczki, choroby siatkówki krwotok z dróg rodnych Inne wskazania medyczne: przedłużający się poród naturalny przodujące łożysko lub przedwczesne oddzielenie łożyska wypadnięcie pępowiny ciąża przeterminowana Znieczulenie przy cesarskim cięciu Przy tego typu porodzie konieczne jest podanie znieczulenia . Najczęściej podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe, które znieczulają dolną część ciała bez utraty świadomości. Jest to najbezpieczniejsza forma znieczulenia dla matki i dziecka, w zasadzie nie powodująca powikłań. Podaje się je w formie zastrzyku do okolicy rdzenia kręgowego w obszarze lędźwiowym. Podczas znieczulania często dochodzi od nagłego spadku ciśnienia, dlatego ciężarna powinna być stale monitorowana. Niekiedy w nagłych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie znieczulenia ogólnego (narkozy), podczas którego pacjentka jest usypiana tak jak podczas standardowej operacji (traci świadomość). Niestety ten rodzaj znieczulenia często ma negatywny wpływ na...

Fotolia
Styl życia
Prawidłowe ciśnienie w ciąży
Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dowiedz się jakie powinno być ciśnienie w ciąży!

Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży to bardzo istotna kwestia - zbyt wysokie może prowadzić do powikłań. Dlatego ginekolog prowadzący ciążę przy każdej wizycie upewnia się, że twoje ciśnienie jest w normie. Jeśli ciśnienie jest niskie - czujesz się osłabiona, senna, na nic nie masz siły. Ale jeśli ciśnienie krwi jest za wysokie, mogą pojawić się poważne problemy: nadciśnienie ciążowe, gestoza, a nawet rzucawka, która jest zagrożeniem dla ciebie i dziecka. Prawidłowe ciśnienie krwi w ciąży wynosi od 110/60 do 140/90 mmHg. Nadciśnienie ciążowe dotyczy aż 8-10% przyszłych mam, ciąża z nadciśnieniem określana jest jako  ciąża wysokiego ryzyka. Nadciśnienie przedciążowe Najmniej groźne dla ciebie i dziecka jest  nadciśnienie przewlekłe przedciążowe , czyli takie, które miałaś przed zajściem w ciążę. Jeżeli przed ciążą brałaś leki, zapewne będziesz musiała je zmienić na takie, które są bardziej bezpieczne dla płodu. Powinnaś także mieć swój ciśnieniomierz i codziennie kontrolować poziom ciśnienia. Oczywiście niezbędna jest stała kontrola lekarza. Nadciśnienie ciążowe W przypadku, gdy  nadciśnienie  pojawi się  w ciąży  ( powyżej  140/90 mmHg ), lekarz powinien otoczyć cię dodatkową opieką i dać dokładne zalecenia: badania krwi i moczu, zwolnienie lekarskie, częstsze kontrole lekarskie, leki, odpoczynek, unikanie stresu, dietę ubogą w sód (bez soli), częsty pomiar ciśnienia krwi. Nadciśnienie w ciąży (zwłaszcza nie leczone) jest groźne dla płodu : może hamować jego rozwój i prowadzić do niedotlenienia wewnątrzmacicznego, a także przedwczesnego oddzielenie łożyska oraz przedwczesnego porodu. Stan przedrzucawkowy (zatrucie ciążowe) Jeśli oprócz podwyższonego ciśnienia dołączą takie objawy, jak białkomocz i obrzęki, jest to  stan przedrzucawkowy  (nazywany również zatruciem...

Plan porodu
Fotolia
Styl życia
Jak stworzyć plan porodu - przydatne informacje
Plan porodu to ważny element przygotowania do porodu. Sprawdź jak stworzyć plan porodu i dlaczego warto mieć go ze sobą na porodówce.

Plan porodu: co to jest? Od niedawna także w Polsce każda rodząca ma prawo do porodu według indywidualnych wskazań, które zebrane są w dokumencie nazwanym planem porodu. Najlepiej sporządzić go w czasie ciąży (w 7-8 miesiącu, nie na ostatnią chwilę). Warto zrobić to wspólnie z położną lub ginekologiem, który prowadzi ciążę – będzie mógł podpowiedzieć, które opcje warto zaznaczyć i wyjaśni twoje wątpliwości. Plan porodu: w jakim celu? Po co tak naprawdę robić plan porodu? Istnieje kilka ważnych powodów: planując poród, będziesz mogła się zastanowić,  czego tak naprawdę oczekujesz , jak chciałabyś, aby twój poród wyglądał, czego chciałabyś uniknąć. personel medyczny już od samego początku będzie znał  twoje oczekiwania , np. odnośnie pozycji porodowej lub znieczulenia. położnik oraz anestezjolog będą wiedzieć, jakiego typu problemy mogą się pojawić w trakcie porodu lub podczas podawania znieczulenia. pielęgniarki zajmujące się noworodkami będą wiedziały,  czy chcesz karmić piersią , czy mogą dokarmiać lub dopajać dziecko. Plan porodu: zanim zaczniesz Najpierw zastanów się,  gdzie chcesz rodzić : w szpitalu, w domu? Jeżeli w szpitalu, zdecyduj w którym - biorąc pod uwagę odległość od domu i standard opieki medycznej. Porozmawiaj z partnerem i rodziną i zdecyduj,  czy wolisz rodzić sama , czy też w towarzystwie bliskiej osoby. Zastanów się nad znieczuleniem , a także pozycją, w której chciałabyś rodzić oraz możliwością rodzenia w wannie. Porozmawiaj z lekarzem lub położną o wskazaniach i przeciwwskazaniach porodu naturalnego i cięcia cesarskiego. Plan porodu: najważniejsze informacje W planie porodu powinny być zawarte twoje dane oraz wszystkie istotne informacje dotyczące kolejnych etapów porodu, twojego stanu zdrowia, znieczulenia w trakcie porodu, ochrony krocza, cesarskiego cięcia, a także czynności...

Nasze akcje
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
L`Oreal Paris, Glycolic Bright
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły serię Glycolic Bright od L’Oréal Paris
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost