klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
jedzenie emocjonalne
Fotolia
Styl życia

Jedzenie emocjonalne – jak sobie z nim radzić?

Co skłania nas do jedzenia? Okazuje się, że nie zawsze jest to po prostu uczucie głodu, a czasami jedynie towarzyszące nam emocje – radości, strachu, a najczęściej stresu. Sprawdź, jak rozpoznać i jak chronić się przed jedzeniem emocjonalnym!
Katarzyna Mordalska
październik 09, 2015

jedzenie emocjonalne

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Jak rozpoznać jedzenie emocjonalne?

Jedzeniu emocjonalnemu towarzyszy nie tylko zwiększanie apetytu i  ilości spożywanego jedzenia podczas poszczególnych posiłków, ale przede wszystkim podjadaniem pomiędzy nimi. Zabijanie stresu i radzenie sobie z emocjami do najłatwiejszych nie należy. Nic więc dziwnego, że w okresie, w którym nam towarzyszą, chętniej sięgamy po proste rozwiązania, czyli kaloryczne przekąski, wpadając tym samym w pułapki kaloryczne.

Kiedy się tak dzieje? Emocje negatywne

Oczywiście nie można generalizować, gdyż każdy organizm reaguje inaczej, jednak najczęściej umiarkowanym emocjom i stresowi towarzyszy objadanie się, natomiast silnym stanom emocjonalnym – ograniczenie jedzenia, a w skrajnych wypadkach nawet jadłowstręt. Wystarczy przypomnieć sobie ważny egzamin w życiu czy też stany zauroczenia i zakochania, kiedy emocje sięgają zenitu. ;)

Powodem zwiększonego apetytu mogą być nie tylko skrajne emocje, ale także takie, których do końca nie jesteśmy świadomi lub których nie zauważamy, np. znużenie lub nuda. Monotonne czynności sprawiają, że szukając zastępczego, ciekawszego zajęcia, częściej myślimy o jedzeniu i niestety także częściej po nie sięgamy.

Emocje pozytywne a jedzenie

U podłoży jedzenia emocjonalnego nie muszą leżeć jedynie negatywne emocje. Równie dobrze może być ono następstwem pozytywnych doznań. Ile razy bywało, że ważne chwile w życiu – zdany egzamin, awans czy inny sukces – postanawialiśmy uczcić czymś pysznym do jedzenia? W końcu sukces wymaga stosownej oprawy, także kulinarnej.

Ponieważ podwyższony poziom stresu może towarzyszyć nam w dłuższym okresie życia, a pozytywne emocje wybuchają od czasu do czasu, bardziej znaczący jest wpływ emocji negatywnych na nasz sposób odżywiania. Przy tych pozytywnych raczej nie mamy do czynienia w długotrwałym objadaniem się.  

Jak sobie radzić z jedzeniem emocjonalnym?

  • U podstaw leży analiza swojego zachowania – spróbuj się zastanowić, w jakich momentach życia towarzyszyło Ci jedzenie pod wpływem emocji i jak możesz takim sytuacjom zapobiec.
  • Naucz się rozpoznawać i nazywać emocje, a stan pobudzenia wykorzystaj jako impuls do działania. Emocje i stres działają stymulująco, więc staraj się je wykorzystać do zmian na lepsze i podjęcia nowych aktywności.
  • W stanach obniżonego nastroju, lepiej usuń niezdrowe przekąski ze swojego otoczenia i zastąp je zdrowymi produktami. Jeśli zdobycie jedzenia będzie wymagało wysiłku, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zrezygnujemy.
  • Nie łącz emocji z jedzeniem – jeśli w łóżku śpimy i się relaksujemy, nie zabieraj do sypialni talerza i przekąsek. Konotowanie łóżka z jedzeniem spowoduje naturalne warunkowanie. Miejsce, w którym powinnaś odpoczywać, będzie kojarzyło się właśnie z jedzeniem.
  • Zanim sięgniesz po coś do jedzenia, poszukaj innych sposobów na rozładowanie emocji i stresu – spacer, trening, rozmowa z najbliższą osobą. Bezkalorycznie i stokroć skuteczniej!

Jakie są Wasze sposoby radzenia sobie z emocjami?

Komentarze
materiały PR
Styl życia Poznaj Ubranka-otulanka - wyjątkowe zabawki dla Twojego dziecka stworzone przez Annę Dereszowską!
Mówią o sobie, że przyjechały z Krainy Miłości, by uszczęśliwiać dzieci. Tworzą wesołą zgraję i są nowością. Kto to taki?
Materiał partnera
maj 18, 2016

„ Myślicie czasem o swoich ukochanych zabawkach z dzieciństwa? Ja tak… Niezależnie od tego, czy istnieją już tylko we wspomnieniach, czy tkwią w zakurzonych pudłach, nie potrafimy się ich pozbyć. Trudno je wyrzucić ze strychów i z pamięci, bo wyblakłe kawałki szmatek, gąbek, futra i wełny wciąż są dla nas czymś więcej niż tylko przedmiotami. To starzy przyjaciele, powiernicy sekretów, pocieszyciele, towarzysze pierw-szych stawianych kroków. Pomagali nam zasypiać, namawiali nas do jedzenia, gdy marudziliśmy przy stole. Tęsknota za rodzicami była dzięki nim łatwiejsza do zniesienia, a leżenie w łóżku w czasie grypy – mniej nudne. Ciągle mam jedną z moich przytulanek – różowego królika. Niejedno razem przeszliśmy, wystąpiliśmy razem na niejednym rodzinnym zdjęciu. Pomyślałam o moim małym synku. Chciałam, żeby i on miał swojego wyjątkowego, pluszowego przyjaciela, o którym nie zapomni. Siadłam, zaczęłam coś szkicować, później wzięłam kilka kolorowych gałganków i – tak jak umiałam – stworzyłam rodzinę pociesznych przytulanek. Mówię na nie „Ubranka-otulanka”, bo do środka można wkładać butle ze smoczkiem albo bidony. Pluszaki otulają butelki, a dzieci – jedząc – tulą pluszaki. Po jedzeniu ciepłe otulanka zamieniają się w poduszki albo stają się brykającymi zabawkami. Od razu spodobały się mojemu synkowi, więc mogę mieć nadzieję, że będą się nimi cieszyć również Państwa dzieci ” - mówi Anna Dereszowska. Czym jest Ubranko-otulanko? Ubranka-otulanka to pomysłowe zabawki, które mają w środku miejsce na butelkę ze smoczkiem lub bidon . Miękki pluszak w kształcie zwierzaka ułatwia dziecku samodzielne trzymanie butelki, a do jej opróżniania zachęca urok sprytnej zabawki. Ubranka-otulanka, po wyjęciu z nich butli lub bidonów, mogą pełnić rolę przytulanek al-bo kukiełek animowanych przez rodziców. Otulanka są szyte...

Przeczytaj
Styl życia Brak apetytu u dziecka - jak sobie radzić z niejadkiem
Twoje dziecko to niejadek? Przeczytaj dlaczego tak jest i jak temu zaradzić. Brak apetytu można pokonać!
Łucja Zbieniewska
styczeń 16, 2013

Chwilowe zmniejszenie apetytu nie powinno być powodem do niepokoju.  Jeśli maluch jest aktywny, wesoły, spokojnie śpi i ma prawidłowy przyrost masy ciała, zmniejszenie łaknienia jest najprawdopodobniej przejściowe i nie należy się tym martwić. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się dłużej niż tydzień i towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Infekcja  – utrata apetytu towarzyszy większości infekcji, zarówno tym poważniejszym, utajonym, jak i najpowszechniejszym – np. lekkiemu przeziębieniu Alergia pokarmowa  – uczulenie na któryś ze składników, objawiające się np. późniejszym bólem brzuszka, może zniechęcać dziecko do jedzenia Aktualny etap rozwoju  – dla dwulatka często bardziej atrakcyjny jest spacer i odkrywanie świata niż obiad Podjadanie między posiłkami  – batonik, owoc czy ciasteczko zjadane pomiędzy normalnymi posiłkami nie daje dziecku szansy na to, żeby zgłodniało Mało ruchu  – jeśli dziecko spędza mało czasu aktywnie na świeżym powietrzu, to jego zapotrzebowanie na jedzenie będzie mniejsze Chęć rządzenia w domu  – dziecko może też odmawiać jedzenia tylko po to, żeby zdenerwować rodziców i przejąć tym samym kontrolę nad ich emocjami i atmosferą w domu – najłatwiej to wyeliminować zachowując spokój i nie dając się sprowokować Jak zachęcić dziecko do jedzenia Ważne jest, by   wyrabiać prawidłowe nawyki żywieniowe już od pierwszych dni życia dziecka. Należy pamiętać, że niemowlę nie zje większej ilości pokarmu niż chce, a zmuszając dziecko do jedzenia można je łatwo do tej czynności zniechęcić. Co więcej stosowanie różnych behawioralnych sztuczek takich jak: karmienie w trakcie zabawy czy zachęcanie do jedzenia słodkimi i słonymi przekąskami, może w prosty sposób ukształtować złe nawyki żywieniowe  - komentuje dr...

Przeczytaj
Królowe życia: Dagmara Kaźmierska przyznała się do złych nawyków
Styl życia Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” przyznała się do złych nawyków
Uwielbiająca kontrowersje Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” po raz kolejny zaskoczyła fanów szczerym wyznaniem. Gwiazda TTV przyznała się do swoich złych nawyków oraz egoizmu. Takich słów nikt się po niej nie spodziewał.
Urszula Jagłowska
czerwiec 03, 2020

Budzący wiele skrajnych emocji program  „Królowe życia” , wylansował wielu celebrytów zupełnie nowego formatu, jak  Izabela Macudzińska , Adrianna Eisenbach ,  Kasia Laluna ,  Rafał Grabias i  Gabriel   Seweryn  czy największa gwiazda show – Dagmara Kaźmierska , która przedstawiana jest jako pewna siebie, wygadana, bezkompromisowa i zawsze szczera kobieta. Tym razem tytułowa „królowa” po raz kolejny udowodniła, że nie ma tajemnic przed swoimi fanami i podzieliła się z nimi bardzo wymownym postem za pośrednictwem Instagrama. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Dagmara Kaźmierska (@queen_of_life_77) Kwi 4, 2020 o 10:35 PDT Dagmara Kaźmierska z „Królowych życia” szczerze o swoich złych nawykach Dagmara Kaźmierska to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci kontrowersyjnego show „Królowe życia”, która już od ośmiu sezonów bawi i wzrusza do łez miliony widzów, z zapartym tchem śledzących jej codzienne życie. To właśnie dzięki udziałowi  w hicie TTV pochodząca z Kłodzka przebojowa bizneswoman o mrocznej przeszłości przeistoczyła się w idolkę mas, którą na Instagramie śledzi ponad 849 tys. osób . Co ciekawe, celebrytka nigdy nie kryła swojej kryminalnej przeszłości, a niedawno w obszernym wywiadzie wspominała nawet swój pobyt w więzieniu , uzależnienie od hazardu, czy to, że jako młoda dziewczyna pracowała jako sprzątaczka , by później stać się właścicielką licznych automatów do hazardu. Teraz Kaźmierska po raz kolejny zdobyła się na szczere wyznanie i w osobistym wpisie na Instagramie przyznała się do swoich złych nawyków. W życiu wygrywa ten, kto pokonał samego siebie, swoje złe nawyki, egoizm. Niedobre emocje zastępuje dobrymi i woli się uśmiechać uśmiechem dziecka, niż wilka. Ja zmieniłam w swoim...

Przeczytaj
dieta red lipstick monster
Styl życia Red Lipstick Monster spektakularnie schudła. Blogerka opowiedziała o swojej diecie
Red Lipstick Monster ostatnio dużo schudła. Blogerka podzieliła się z fanami swoim jadłospisem, a przy okazji zdradziła, ile kalorii spożywa w ciągu dnia.
Ewelina Błeszyńska
czerwiec 21, 2020

Ewa Grzelakowska-Kostoglu (Red Lipstick Monster) niedawno otwarcie opowiedziała o swoich zaburzaniach odżywania . Blogerka przyznała, że zajadała emocje , często się przejadała i zawsze otaczała się jedzeniem. Po pewnym czasie zdała sobie sprawę z tego, że ma problem i rozpoczęła zdrowszy styl życia. Nie tylko w trosce o szczupłą sylwetkę, ale także o lepsze samopoczucie i zdrowie.  Jadłam, ile się da. Tyle, ile byście mi dali, to tyle bym zjadła. Zjadłabym swoją porcję, zjadłam jeszcze po wszystkich innych - mówiła Ewa w filmie.  Red Lipstick Monster przyznała, że korzysta z pomocy terapeutki, która uświadomiła jej, że jest uzależniona od jedzenia. Ewa zrozumiała, że nie ma kontroli nad swoim odżywianiem, więc postanowiła ją odzyskać. Udało jej się wypracować zdrowszy styl życia, a przy okazji zrzucić kilka kilogramów.  Zdjęcie: Instagram Dieta Red Lipstick Monster Ewa na swoim kanale na YT opublikowała film, w którym opowiadała,  jak teraz wygląda jej sposób odżywania. W filmie przedstawiła swój przykładowo dzienny jadłospis, który nie przekracza 1600-1700 kalorii. W swoim filmie Ewa przedstawiła przepisy m.in. zupę z pieczonej papryki czy sałatkę z truskawkami i serem kozim. Wszystkie dania, które przedstawiła są wegetariańskie. Ewa spożywa 4-5 posiłków w ciągu dnia i całkowicie zrezygnowała z jakiegokolwiek podjadania.  Red Lipstick Monster przyznała, że nauczyła się tabeli kaloryczności, aby bardziej świadomie komponować swoje posiłki i przypadkowo nie spożywać ich za dużo . Dodatkowo Ewa zawsze planuje swoje posiłki i nigdy nie dopuszcza do sytuacji kiedy jest bardzo głodna, bo wtedy zazwyczaj je za dużo. Ewa dodatkowo pije bardzo dużo wody, bo dobre nawodnienie organizmu to podstawa skutecznego odchudzania.  Blogerka przyznała, że w skutecznym odchudzaniu pomaga jej otaczanie się zdrowymi produktami. Całkowicie wyeliminowała z...

Przeczytaj