klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
joga efekty ćwiczeń
Tomasz Tołłoczko
Styl życia

Joga - efekty ćwiczeń. Co daje regularna praktyka?

Efekty jogi to odnalezienie równowagi, nie tylko w trakcie stania na macie. Ćwiczenia oddechowe wykonywane podczas praktyki skutecznie redukują stres. Możemy się spodziewać także poprawy sylwetki i redukcji bólów kręgosłupa.
Laura Osakowicz
marzec 26, 2021

Efekty praktyki jogi przychodzą szybko i mogą być naprawdę zaskakujące. To nie tylko zwiększenie mobilności i rozciągnięcia w ciele, ale przede wszystkim zwiększenie tolerancji na stres, a nawet nauka poprawnego oddychania. O to, jakie są efekty jogi zapytałyśmy Magdę Sawicką, joginkę i właścicielkę studia Stan Skupienia. 

Te ćwiczenia dadzą Ci energię na cały dzień

Co daje joga?

Z pewnością wiele z was (my także!) z zachwytem ogląda na Instagramie smukłe i doskonale rozciągnięte joginki, które bez odrobiny wysiłku wyginają się w skomplikowanych asanach. Magda Sawicka przekonuje, że joga to nie tylko efekty wizualne - wzmocnienie mięśni, uelastycznienie ciała czy poprawa mobilności. Korzyści z regularnej praktyki jogi, które zauważymy już po kilku lekcjach to:

  • większa świadomość ciała
  • nauka prawidłowego oddechu 
  • redukcja stresu i lęku
  • nauka prawidłowej postawy ciała  

 Świadoma praca z oddechem wpływa kojąco na nasz układ nerwowy, dzięki czemu joga pozwala faktycznie zmniejszać objawy lęku i stresu. Joga to też nauka odpuszczania i akceptacji - co jest na wagę złota w naszej codzienności - mówi nam Magda Sawicka. 

Zobacz także: Joga w domu – od czego zacząć?

Z jednej strony budujemy swoje mięśnie, szczególnie te głębokie, ale co równie ważne - uczymy się własnego ciała i wsłuchujemy się w swój umysł.

Kolejnym ważnym aspektem jest także budowanie świadomości swoich potrzeb, umiejętność wsłuchania się w swoje ciało, oddech i umysł. Joga, łącznie z medytacją, pozwala zwolnić i zatrzymać się. Pozwala być tu i teraz.

Czy joga jest dla każdego?

Na pierwszych lekcjach jogi wcale nie będziemy podnosić nogi do sufitu, dlatego uspokajamy - ćwiczenie jogi jest dla każdego. Magda ze Stan Skupienia mówi nam, że kluczem do sukcesu jest dopasowanie praktyki do siebie i swoich możliwości.

Warto, aby praktyka uwzględniała indywidualne potrzeby każdego z nas. Na macie jest miejsce dla każdego, niezależnie od stopnia rozciągnięcia. Dużym mitem dookoła jogi jest to, że aby zacząć praktykę, trzeba być rozciągniętym. Jest dokładnie na odwrót! Im większe napięcia w ciele i im bardziej nasze mięśnie są spięte, tym więcej możemy zyskać zaczynając przygodę z jogą. Przewlekłe napięcia w ciele skutkują objawami bólowymi, problemami z kręgosłupem. Warto dać sobie chwilę na nawet parę minut praktyki dziennie, aby uelastycznić ciało i przynieść ulgę plecom. Nie trzeba się zawijać w precel - wystarczy parę łagodnych asan. Nie musi być spektakularnie - joga jest dla nas, a nie na odwrót. Po prostu ważne jest to, aby ćwiczyć z szacunkiem do swojego ciała i tego staramy się uczyć w Stanie Skupienia. Każdy z nas ma swoje ograniczenia (nawet instruktorzy!).

efekty ćwiczenia jogi
Tomasz Tołłoczko

Jeśli więc ostatni raz ćwiczyliśmy na wf-ie, wybierzmy jogę od podstaw lub zajęcia wzmacniające kręgosłup i ćwiczenia oddechowe. Jeśli natomiast regularnie ćwiczymy, ale chcielibyśmy czasem nieco zwolnić i spróbować bardziej świadomej praktyki, wypróbujmy dynamiczną jogę  - obiecujemy, że nie będziecie się nudzić. 

Czy joga odchudza?

Jogini są zwykle bardzo szczupli, jednak stając na macie nie powinniśmy myśleć jedynie o efektach uprawiania jogi w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Regularna praktyka co prawda bardzo usprawnia ciało, ale to ćwiczenia, które patrzą na nasz organizm bardziej holistycznie. 

Oczywiście można ćwiczyć jogę tylko dlatego, żeby wzmocnić i ujędrnić ciało lub zadbać o formę. Jednak poza aspektem fizycznym znajdziesz na macie jeszcze parę innych istotnych aspektów praktyki. Przede wszystkim joga wpłynie na redukcję stresu, nauczy głębszego oddechu i wyciszania umysłu. Jest to medytacyjna forma ruchu, co oznacza, że nawet dynamiczna praktyka pozwala skupić się na sobie, na oddechu i na swoich potrzebach. Dzięki temu nasze myśli się uspokajają - przekonuje Magda Sawicka.

Relaksacja to wbrew pozorom najtrudniejszy element praktyki. Żyjąc w ciągłym biegu naprawdę trudno nawet na moment skupić się na tym co tu i teraz. Dlatego wybierając jogę warto brać pod uwagę nie tylko utratę kilogramów (to przyjdzie z czasem, jeśli dodatkowo zadbamy o dietę), ale przede wszystkim pracę ze samym sobą. 

efekty ćwiczenia jogi
Tomasz Tołłoczko

Zobacz także: Joga twarzy - jak ją wykonywać?

Joga efekty po kilku miesiącach

Kilkumiesięczna praktyka jogi sprawia, że stajemy się bardziej obecni i odprężeni. Te efekty jogi zauważymy z pewnością w swoim codziennym życiu, szczególnie kiedy poziom naszego stresu wyraźnie spadnie - staniemy się bardziej zrelaksowani i inaczej zaczniemy reagować na codzienne problemy. 

Co ważne, Magda Sawicka przekonuje, że do jogi nie warto podchodzić zadaniowo:

Efekty przyjdą same wraz z upływającym czasem - ważna jest umiejętność obserwacji i akceptacji, że nasza praktyka dziś tak wygląda. Jak mawiała moja nauczycielka jogi w Mediolanie - "Oggi sei cosi". Czyli dzisiaj taki/taka jesteś - i jest w tym tak bardzo dużo prawdy! Dzisiaj Twoje ciało pozwala Ci na taką praktykę, potrzebuje danych asan i takiego stopnia wyciszenia. A jutro może być zupełnie inaczej i umiejętność zaakceptowania tej dynamiki jest ważna - wyjaśnia Magda ze Stan Skupienia.

Joga uczy więc nas szacunku dla samego siebie także w życiu codziennym. A efekt rozciągnięcia nóg, wzmocnienia brzucha i poprawy wyglądu sylwetki - to wartość dodana. 

Komentarze
joga na plaży
Fotolia
Styl życia Dlaczego warto ćwiczyć jogę w ciąży
Dbanie o kondycję w ciąży jest niezwykle ważne, ale bywa też bardzo trudne. Sprawdź jakie korzyści niesie ze sobą ćwiczenie jogi w ciąży i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas treningów.
Lena Grabowska
lipiec 24, 2015

Joga w ciąży- dlaczego warto Joga to zbiór ćwiczeń, które pomagają wzmocnić ciało, wyciszyć umysł, zredukować stres i poprawić samopoczucie. Ćwiczenie jogi w ciąży może być doskonałą profilaktyką zdrowotną. Korzyści z ćwiczenia jogi w ciąży: pozwala zapobiec bólom pleców pomaga przygotować stawy i kręgosłu p do większego brzuszka i dodatkowych kilogramów wybrane pozycje odciążają serce, regulują ciśnienie krwi i poprawiają krążenie dobrze wykonywane ćwiczenia oddechowe zapewniają lepszy dopływ tlenu do płodu biorąc udział w treningach można też wspomóc trawienie, a co za tym idzie unormować przyrost masy ciała treningi pomagają przygotować biodra i miednicę do porodu Joga pomaga przygotować ciało do narodzin dziecka, tym samym daje przyszłej mamie pewność siebie i może przyczynić się do zredukowania lęku przed porodem. Joga w ciąży- ważne wskazówki Ćwicząc jogę w ciąży: nie wykonuj trudnych pozycji nie uciskaj brzucha  nie trenuj ponad swoje możliwości bądź czujna na reakcje swojego organizmu poziom trudności ćwiczeń dobierz do poziomu swojej sprawności staraj się wykonywać ćwiczenia dokładnie nie wykonuj intensywnych skoków i skrętów jeśli wykonanie którejkolwiek pozycji sprawia Ci trudność, przerwij ćwiczenie lub skróć je (ew. zmniejsz jego intensywność) podczas wykonywania ćwiczeń  nie wstrzymuj oddechu nie ćwicz na własną rękę , lepiej to robić pod okiem instruktora po treningu powinnaś czuć się zrelaksowana, nie przemęczona Ćwiczenie jogi w ciąży może przynieść wiele korzyści przyszłej mamie, jednak  pierwsze treningi mogą sprawiać trudności . Na każdej kolejnej sesji ciało powinno być coraz mniej sztywne, a kobieta coraz bardziej odprężona. Próbowałyście ćwiczyć jogę w ciąży? Opiszcie swoje wrażenia! Sprawdź też...

Przeczytaj
jak zacząć medytować
iStock
Styl życia Jak medytować? Poradnik dla początkujących
Medytacja ma efekt relaksujący i skupia się na poszerzaniu świadomości własnego ciała i umysłu. Dodatkowo pomoże nam się uporać ze stresem i gonitwą myśli. Jak zacząć medytować w domu?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 25, 2020

Medytacja w domu ma na celu przede wszystkim poprawę kondycji naszego ciała i umysłu. Podobnie jak joga, pomaga nam się wyciszyć i uzyskać stan spokoju ducha pomimo stresu i przeszkód, jakie spotykają nas w życiu. Pozwala na zebranie myśli i kontrolowanie ich, jeśli jest wykonywana we właściwy sposób. Błędy, jakie wykonują osoby początkujące, są dużą przeszkodą na drodze do stanu pełnego spokoju i koncentracji. Sprawdźcie, jak przygotować się do medytacji i jak prawidłowo medytować. Czym jest medytacja? Medytacja to ćwiczenia mające na celu rozwój umysłowy lub wprowadzanie się w stan odmiennej świadomości. Dzięki niej możemy osiągnąć zewnętrzny spokój, poradzić sobie z codziennymi problemami i stresem, a także pozytywnie wpłynąć swoje zdrowie. Zazwyczaj przez naszą głowę przebiegają setki myśli podczas jednej minuty. Zaprzątamy sobie głowę wielu sprawami, często dosyć błahymi. Sztuka medytacji pomoże nam p oznać swoje wnętrze i zacząć kontrolować myśli i uczucia , które kierują naszym życiem. Co daje medytacja? Medytacja ma świetny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy liczyć między innymi na : relaks i redukcję stresu , złagodzenie stanów depresyjnych, uregulowanie ciśnienia tętniczego, kumulację energii, spowolnienie tętna, większą kontrolę nad naszymi myślami i uczuciami, zwiększenie świadomości swojego ciała i umysłu, osiągnięcie spokoju wewnętrznego. Jak zacząć medytować? Po pierwsze nie warto nadmiernie analizować rozpoczęcia medytacji. Ważne jest jedynie to, aby znaleźć miejsce, w którym możemy się w pełni wyciszyć. Powinno być to miejsce ciche i bez zbędnych rozpraszaczy . W tym momencie chcemy się zupełnie odciąć od otoczenia, dlatego warto wyciszyć telefon i puścić sobie mantry lub muzykę relaksacyjną. Najlepiej medytuje się na siedząco , nie musi to być jakaś konkretna pozycja,...

Przeczytaj
Styl życia Bezpieczne zabiegi, które szybko spalą zbędny tłuszczyk
Uzyskanie idealnej figury to trudny proces, wymaga od nas wiele poświęceń. W obecnych czasach szybki i widoczny efekt możemy uzyskać, dzięki zabiegom oferowanym przez medycynę estetyczną. To idealny wybór dla tych, którzy chcą osiągnąć cel natychmiast. Najczęściej zabiegi są wykonywane za pomocą specjalistycznych substancji i zaawansowanych technologii. Pozwalają na całkowite usunięcie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, dodatkowo ujędrniają skórę, niwelują cellulit i rozstępy. Głównym aspektem wyboru zabiegu jest jego bezpieczeństwo i skuteczność. Przed przystąpieniem do niego warto zapoznać się z jego przeciwwskazaniami, pozwoli to na wybór odpowiedniej, dopasowanej metody walki z niechcianym tłuszczykiem.
KosmetykoFanki
czerwiec 01, 2017

Lipoza iniekcyjna Metoda polegająca na usunięciu zbędnego tłuszczu z wybranych partii ciała. W trakcie zabiegu wstrzykuje się pod skórę substancje z wyciągu soi oraz soli żółciowej. Takie połączenie powoduje likwidacje komórek tłuszczowych. Obecnie jest to najbezpieczniejsza metoda efektywnego odtłuszczania. Przed zabiegiem lekarz może posmarować skórę maścią ze środkiem znieczulającym, dzięki czemu będzie on bardziej komfortowy. Po zabiegu skóra może być zaczerwieniona, reakcja utrzymuje się zazwyczaj parę dni po zabiegu. Efekty zabiegów to utrata 4-5 cm w obwodzie w miejscu wstrzyknięcia preparatu. Zaleca się 3-6 zabiegów, co 4 tygodnie. Przeciwwskazaniami do zabiegu jest ciąża, karmienie piersią, zaburzenia krzepnięcia krwi, alergia na składniki preparatu, choroby wątroby i nerek, otyłość oraz cukrzyca. Ceny zabiegu uzależnione są od obszaru poddanego zabiegowi wahają się w granicach od 800 do 1000 zł. Proshock Ice Nowoczesna metoda polegająca na wymrażaniu komórek tłuszczowych. Jeden zabieg pozwala na pozbycie się od 4 do nawet 8 cm. Wykorzystuje on technologie Ice-Shock-Lipolysys, czyli połączenie lipozy z krioterapią oraz fali uderzeniowej. Po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie skóry wywołane procesem chłodzenia, które znika bezpośrednio po paru godzinach. Efekty zabiegu są trwałe, niszczą bezpowrotnie komórki tłuszczowe. Zaleca się wykonanie serii 5 zabiegów, co 10 dni. Metoda ta nie wymaga znieczulenia, do przeciwwskazań należą choroby nowotworowe, epilepsja, ciąża i okres karmienia, łuszczyca, stany zapalne skóry, oraz implanty. Cena jednego zabiegu waha się od 400 - 600 zł. Accent Ultra V Shape Innowacyjne urządzenie redukujące tkankę tłuszczową za pomocą ultradźwięków oraz fal radiowych. Zabieg...

Przeczytaj
Styl życia Czy wiosną warto się odchudzać?
Nieubłaganie zbliża się sezon bikini. Już za dwa miesiące rozbierzemy się na plaży, odsłaniając ciało, któremu po długiej zimie gdzieniegdzie przybyło dodatkowych centymetrów. Czy warto te kilka tygodni poświęcić na powrót do formy, czy bezpieczniej z góry założyć, że trzy trójkąty w stylu Aniołków Victoria's Secret zamienimy na jednoczęściowy kostium w klimacie retro, który ukryje figurę, której trochę do sylwetek supermodelek brakuje?
Monika Orzechowska
kwiecień 16, 2016

Zimę zawsze spisuję na straty. Gdy temperatura spada poniżej zera, otulam się swetrami XXL i wkładam spodnie z dresu, nie przejmując się trendami. Konsekwencją sezonu abnegacji są boczki, motylki, muffinki i wszystkie inne eufemizmy, określające zdobyte zimą kilogramy. Do rozmiaru zero , a nawet naszego polskiego, całkiem standardowego, rozmiaru 36 nie pretenduję już od dobrych kilku lat. W okolicach studiów podjęłam bowiem decyzję, że wolę jeść niż nie jeść, a więc tyć raczej niż chudnąć , bo jak wiadomo, z wiekiem ciało staje się mniej jędrne, metabolizm zwalnia, a do ćwiczeń zmusić się trudno. Co nie znaczy, że wywiesiłam białą flagę, poddałam się i podpisałam akt kapitulacji. Miewam dietetyczne przebłyski, zwłaszcza gdy oglądam się w lustrze przy bezlitosnych promieniach wiosennego słońca. Na zrzucenie tych dwóch, trzech kilogramów, a w efekcie zmniejszenie obwodu w newralgicznych miejscach, mam dwa proste sposoby: lekki detoks i regularna joga . Diety próbowałam w życiu tylko jednej, takiej, która nie zakłada ograniczeń ilościowych, a jedynie wyłącza z jadłospisu poszczególne grupy produktów. Dieta South Beach nie wymaga zbyt wielu poświęceń. Można jeść chude mięso, ryby, sery, jajka i warzywa, odmawiając sobie chleba, makaronu, ryżu, oraz, co oczywiste: słodyczy, przegryzek i alkoholu. Po dwóch tygodniach takiego menu spokojnie można zmieścić się w sukienki, które pamiętają flirty minionego lata. Nie kupuję jednak postanowień wiosennych typu: zmienię swoje życie, schudnę o trzy rozmiary , zacznę jeść tylko warzywa. Wszelkie radykalne rewolucje nie dość, że powodują frustracje, gdy nie udaje się spełnić obietnic złożonych samej sobie, to jeszcze kuszą buntem przeciwko reżimowi, który samemu się sobie narzuciło. Zasada złotego środka ma zastosowanie także do ćwiczeń i diet, a co za tym idzie, do stosunku do...

Przeczytaj