Joga - efekty ćwiczeń. Co daje regularna praktyka?
Efekty jogi to odnalezienie równowagi, nie tylko w trakcie stania na macie. Ćwiczenia oddechowe wykonywane podczas praktyki skutecznie redukują stres. Możemy się spodziewać także poprawy sylwetki i redukcji bólów kręgosłupa.

- Laura Grzelak
Efekty praktyki jogi przychodzą szybko i mogą być naprawdę zaskakujące. To nie tylko zwiększenie mobilności i rozciągnięcia w ciele, ale przede wszystkim zwiększenie tolerancji na stres, a nawet nauka poprawnego oddychania. O to, jakie są efekty jogi zapytałyśmy Magdę Sawicką, joginkę i właścicielkę studia Stan Skupienia.
Co daje joga?
Z pewnością wiele z was (my także!) z zachwytem ogląda na Instagramie smukłe i doskonale rozciągnięte joginki, które bez odrobiny wysiłku wyginają się w skomplikowanych asanach. Magda Sawicka przekonuje, że joga to nie tylko efekty wizualne - wzmocnienie mięśni, uelastycznienie ciała czy poprawa mobilności. Korzyści z regularnej praktyki jogi, które zauważymy już po kilku lekcjach to:
- większa świadomość ciała
- nauka prawidłowego oddechu
- redukcja stresu i lęku
- nauka prawidłowej postawy ciała
Świadoma praca z oddechem wpływa kojąco na nasz układ nerwowy, dzięki czemu joga pozwala faktycznie zmniejszać objawy lęku i stresu. Joga to też nauka odpuszczania i akceptacji - co jest na wagę złota w naszej codzienności - mówi nam Magda Sawicka.
Zobacz także: Joga w domu – od czego zacząć?
Z jednej strony budujemy swoje mięśnie, szczególnie te głębokie, ale co równie ważne - uczymy się własnego ciała i wsłuchujemy się w swój umysł.
Kolejnym ważnym aspektem jest także budowanie świadomości swoich potrzeb, umiejętność wsłuchania się w swoje ciało, oddech i umysł. Joga, łącznie z medytacją, pozwala zwolnić i zatrzymać się. Pozwala być tu i teraz.
Czy joga jest dla każdego?
Na pierwszych lekcjach jogi wcale nie będziemy podnosić nogi do sufitu, dlatego uspokajamy - ćwiczenie jogi jest dla każdego. Magda ze Stan Skupienia mówi nam, że kluczem do sukcesu jest dopasowanie praktyki do siebie i swoich możliwości.
Warto, aby praktyka uwzględniała indywidualne potrzeby każdego z nas. Na macie jest miejsce dla każdego, niezależnie od stopnia rozciągnięcia. Dużym mitem dookoła jogi jest to, że aby zacząć praktykę, trzeba być rozciągniętym. Jest dokładnie na odwrót! Im większe napięcia w ciele i im bardziej nasze mięśnie są spięte, tym więcej możemy zyskać zaczynając przygodę z jogą. Przewlekłe napięcia w ciele skutkują objawami bólowymi, problemami z kręgosłupem. Warto dać sobie chwilę na nawet parę minut praktyki dziennie, aby uelastycznić ciało i przynieść ulgę plecom. Nie trzeba się zawijać w precel - wystarczy parę łagodnych asan. Nie musi być spektakularnie - joga jest dla nas, a nie na odwrót. Po prostu ważne jest to, aby ćwiczyć z szacunkiem do swojego ciała i tego staramy się uczyć w Stanie Skupienia. Każdy z nas ma swoje ograniczenia (nawet instruktorzy!).

Jeśli więc ostatni raz ćwiczyliśmy na wf-ie, wybierzmy jogę od podstaw lub zajęcia wzmacniające kręgosłup i ćwiczenia oddechowe. Jeśli natomiast regularnie ćwiczymy, ale chcielibyśmy czasem nieco zwolnić i spróbować bardziej świadomej praktyki, wypróbujmy dynamiczną jogę - obiecujemy, że nie będziecie się nudzić.
Czy joga odchudza?
Jogini są zwykle bardzo szczupli, jednak stając na macie nie powinniśmy myśleć jedynie o efektach uprawiania jogi w postaci redukcji tkanki tłuszczowej. Regularna praktyka co prawda bardzo usprawnia ciało, ale to ćwiczenia, które patrzą na nasz organizm bardziej holistycznie.
Oczywiście można ćwiczyć jogę tylko dlatego, żeby wzmocnić i ujędrnić ciało lub zadbać o formę. Jednak poza aspektem fizycznym znajdziesz na macie jeszcze parę innych istotnych aspektów praktyki. Przede wszystkim joga wpłynie na redukcję stresu, nauczy głębszego oddechu i wyciszania umysłu. Jest to medytacyjna forma ruchu, co oznacza, że nawet dynamiczna praktyka pozwala skupić się na sobie, na oddechu i na swoich potrzebach. Dzięki temu nasze myśli się uspokajają - przekonuje Magda Sawicka.
Relaksacja to wbrew pozorom najtrudniejszy element praktyki. Żyjąc w ciągłym biegu naprawdę trudno nawet na moment skupić się na tym co tu i teraz. Dlatego wybierając jogę warto brać pod uwagę nie tylko utratę kilogramów (to przyjdzie z czasem, jeśli dodatkowo zadbamy o dietę), ale przede wszystkim pracę ze samym sobą.

Zobacz także: Joga twarzy - jak ją wykonywać?
Joga efekty po kilku miesiącach
Kilkumiesięczna praktyka jogi sprawia, że stajemy się bardziej obecni i odprężeni. Te efekty jogi zauważymy z pewnością w swoim codziennym życiu, szczególnie kiedy poziom naszego stresu wyraźnie spadnie - staniemy się bardziej zrelaksowani i inaczej zaczniemy reagować na codzienne problemy.
Co ważne, Magda Sawicka przekonuje, że do jogi nie warto podchodzić zadaniowo:
Joga uczy więc nas szacunku dla samego siebie także w życiu codziennym. A efekt rozciągnięcia nóg, wzmocnienia brzucha i poprawy wyglądu sylwetki - to wartość dodana.