klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Kampania "Żyj z pompą"
Fotolia
Styl życia

Kampania "Żyj z pompą", sprawdź jak pomóc dzieciom chorym na MPD

27go marca ruszyła kampania społeczno-edukacyjna "Żyj z pompą" na rzecz dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Akcja ma na celu podniesienie świadomości na temat nowych metod leczenia oraz walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób z MPD.
Lena Grabowska
marzec 31, 2015
TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Dziecięce Porażenie Mózgowe, co to takiego?

Mózgowe Porażenie Dziecięce to zaburzenie centralnego układu nerwowego wynikające z uszkodzenia mózgu. Uraz mózgu powstaje zazwyczaj przed, w trakcie lub po porodzie. Ponad 50% chorych na MPD to dzieci z najwyższym stopniem upośledzenia funkcjonalnego, które obejmuje: zaburzenia ruchu, spastyczność mięśni, zmniejszenie siły mięśniowej, ruchy mimowolne. Objawom tym często towarzyszy padaczka, zaburzenia słuchu, mowy, widzenia, czy zaburzenia funkcji poznawczych. 

Kampania

Kampania "Żyj z pompą!"

Kampania została zainicjowana przez organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym i ma na celu podniesienie świadomości na temat osiągnięć w leczeniu MPD. Głównym problemem jest brak wiedzy wśród pacjentów i ich bliskich, ale również w środowisku medycznym. Istnieją nowe, lepsze i co najważniejsze, refundowane metody leczenia jak np. pompa baklofenowa, która łagodzi bardzo bolesne napięcie mięśni i podnosi jakość życia chorych. Niestety informacje o nowych metodach leczenia nie są powszechne, przez co wielu pacjentów decyduje się na nieodwracalne, okaleczające terapie, które dodatkowo nie zawsze przynoszą efekty.

Żyj z pompą- Podaj dalej

Czym jest piramida dobra na Facebooku?

Na Facebooku ruszyła akcja angażująca użytkowników portalu, każda osoba która ma ochotę włączyć się w promowanie wiedzy na temat MPD może wrzucić na funpage kampanii filmik, na którym robi pompki albo coś pompuje z hasłem: "Żyj z pompą!" i zaprosić do zabawy przynajmniej 3 osoby. Inspiracją dla tej akcji był film "Podaj dalej", który opowiada historię grupy uczniów, którzy mieli pomóc trzem osobom, a te w zamian za to trzem następnym, a one kolejnym trzem… Tak powstaje piramida dobra. Ruch „podaj dalej” wykorzystuje kampania „Żyj z pompą!”. Pierwsze filmiki zamieścili już na Facebook’u Ambasadorzy – Piotr Gruszka, siatkarz, były reprezentant Polski, mistrz świata i wicemistrz Europy oraz Barbara Kurdej-Szatan, aktorka.

Oprócz akcji na Facebook’u, organizatorzy stworzyli również stronę internetową zyjzpompa.pl, która dostarczy więcej informacji na temat MPD i podejmowanych w ramach kampanii działań. 

Zapraszamy do włączenia się w akcję! 

Sprawdź o czym mówi kampania Pomyśl, zanim wrzucisz,co dobrego zrobili polscy artyści w ramach McHappy Day oraz który polski piłkarz został nowym Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF.

Komentarze
Niemowlę u lekarza
Fotolia
Styl życia Czy naczyniak u noworodka jest niebezpieczny?
Czy naczyniak u noworodka to powód do niepokoju? Jakie są metody leczenia tego typu zmian? Na pytania dotyczące naczyniaków u noworodków odpowiada dermatolog estetyczny Dr n. med. Kamila Padlewska z Gabinetu Dermatologii Estetycznej i Medycyny Anti-Aging "Oricea".
Lena Grabowska
lipiec 27, 2015

Czym są naczyniaki? Jest wiele odmian naczyniaków. Podstawowy podział wyróżnia: płaskie, wypukłe i mieszane. Najczęściej spotykane  naczyniaki u dzieci pojawiają się w kilka miesięcy po urodzeniu i są niegroźne . Praktyka pokazuje, że z czasem samoistnie znikają - 50% po 5 latach od pojawienia się, 30 % po 3 latach . Zasadniczo więc nie zaleca się ich usuwania, o ile nie ma do tego poważnych wskazań. Za takie uznaje się m.in. ucisk zmiany na inny narząd, co w konsekwencji powoduje jego dysfunkcję - kiedy dziecko ma problemy z widzeniem (ucisk na oko) lub oddychaniem (ucisk na nos) interwencja jest koniecznością. Jak leczyć naczyniaki u noworodków? Aktualnie popularne są dwie metody: Jedna polega na uciskaniu naczyniaka przez okres kilku miesięcy. Dziecku nakłada się specjalny opatrunek uciskowy na obszar pokryty naczyniakiem, który pomaga mu się wchłonąć. Jest to bez wątpienia najmniej traumatyzująca i , o ile to możliwe, najbardziej zalecana metoda terapeutyczna. Druga metoda , stosowana zazwyczaj przy naczyniakach blokujących pracę jednego z narządów, a także płaskich lub mieszanych (płaskie i wypukłe), polega na usunięciu zmiany laserem, np. neodymowo-yagowym. Naświetlania wymagają kilkukrotnego powtórzenia i bywają bolesne. Kiedyś stosowano krioterapię, ale ten zabieg ze względu na wysoką skuteczność laseroterapii stracił dziś na popularności.  Niektóre naczyniaki  wymagają bardziej szczegółowej diagnostyki. Dotyczy to naczyniaków umiejscowionych w środkowej linii ciała i naczyniaków licznych. Lekarz pediatra powinien wówczas skierować dziecko na specjalistyczną diagnostykę, ponieważ mogą być objawem zespołu chorób, związanych np. z układem pokarmowym lub sercem. Przy szczególnie agresywnych naczyniakach lekarz może zastosować terapię złożoną, do której włączy leczenie farmakologiczne, np. sterydami lub interferonem. Ale pragnę...

Przeczytaj
Dziecko przy oknie
Fotolia
Styl życia Czym objawia się autyzm dziecięcy?
U części dzieci bardzo trudno rozpoznać autyzm dziecięcy. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna na temat tej choroby. Niejednokrotnie obserwacja rodziców i opiekunów, osób które są najbliżej dziecka, pozwala wcześnie wykryć autyzm, a co za tym idzie skutecznie go leczyć.
Lena Grabowska
lipiec 15, 2015

Przyczyny autyzmu dziecięcego Na autyzm dziecięcy składają się czynniki genetyczne i środowiskowe, jednak naukowcy w dalszym ciągu nie mają jednoznacznej odpowiedzi, co do przyczyn choroby. Na chwilę obecną zostało zidentyfikowanych wiele genów, które mają związek z zachorowaniami. W badaniach nad osobami z autyzmem wykryto nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu, chorzy na autyzm mają rozregulowany poziom serotoniny i innych neuroprzekaźników . Wiadomo, że do zaburzeń w rozwoju mózgu może dochodzić już we wczesnym życiu płodowym. Autyzm dziecięcy rozpoznaje się do 3 roku życia. Przypadki zachorowań w późniejszym wieku, około 4-5 roku życia nazywane są autyzmem atypowym. Jak rozpoznać autyzm dziecięcy? Te zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój u rodziców: rzadko się uśmiecha woli samotną zabawę nie reaguje na własne imię woli kontakt z rzeczami niż z ludźmi nie bawi się z innymi dziećmi nie jest kreatywne w zabawie unika kontaktu wzrokowego, a jeśli patrzy to nie na osobę, a „przez osobę” zachowuje się impulsywnie jest nadwrażliwe na dźwięk lub dotyk nie reaguje na ból mówi mało, albo wcale używa słów bez znaczenia, albo powtarza za nami (echolalia) jeśli już mówi, to zwykle na jeden temat nie gestykuluje podczas mówienia patrzy na palec a nie na przedmiot, który palcem wskazujemy wpada w gniew bez wyraźnego powodu ma problemy w kontaktach z innymi dziećmi ma ograniczoną mimikę twarzy, rzadko widać na niej emocje nie jest empatyczne, nie potrafi zrozumieć emocji innych ludzi nie lubi się przytulać wykazuje zachowania autoagresywne, np. uderza głową w ścianę wprowadza się w nieustanny ruch: kiwanie, huśtanie, obracanie się w miejscu (stereotypie ruchowe) lubi rutynę podczas zabawy układa zabawki w rzędy jest nadpobudliwe jest spętane ruchowo,...

Przeczytaj
Niemowlę u lekarza
Fotolia
Styl życia Stwardnienie guzowate- jak je rozpoznać, jak leczyć?
Stwardnienie guzowate powoduje mutację genów TSC odpowiedzialnych za hamowanie rozrostu nowotworów. Szacuje się, że Stwardnieniem Guzowatym dotkniętych jest około miliona ludzi na całym świecie, w tym około 7000 w Polsce.
Lena Grabowska
lipiec 07, 2015

Czym jest stwardnienie guzowate? Stwardnienie guzowate to choroba genetyczna wywołana przez mutację jednego z genów TSC1 lub TSC2. Geny TSC są odpowiedzialne za hamowanie rozrostu nowotworów. Uszkodzenie któregokolwiek z nich skutkuje powstawaniem guzów w różnych narządach. 40% przypadków zachorowań wynika z dziedziczenia wadliwych genów. Jeśli jeden z rodziców jest nosicielem wadliwego genu istnieje 50% szans na przekazanie go dziecku. Stwardnienie guzowate najczęściej atakuje skórę, mózg, nerki serce, oczy i płuca, rzadziej wątrobę, trzustkę, narządy rozrodcze i kości. Stwardnienie Guzowate to choroba wielonarządowa. Jak rozpoznać stwardnienie guzowate? Pierwsze objawy choroby mogą być zauważone już w okresie płodowym , podczas rutynowych badań USG. W sercu płodu tworzą się charakterystyczne guzy, które są niegroźne a po urodzeniu zaczynają się zmniejszać i ostatecznie samoistnie znikają. 90% dzieci chorych na stwardnienie guzowate posiada bezbarwne znamiona na skórze, które mogą się pojawić tuż po urodzeniu lub do 24 miesiąca życia . Znamion musi być więcej niż 2, a ich średnica musi być większa niż 5 mm. Kolejny charakterystyczny objaw to napady padaczkowe nasilające się około 5 miesiąca życia , które występują u 60-90% chorych. U starszych dzieci i nastolatków rozpoznaje się guza mózgu, który powoduje między innymi wodogłowie. U 70-80% dorosłych chorych na SG rozpoznaje się guzy nerek, które nieleczone mogą przekształcić się w ulec zezłośliwieniu. Jak leczyć stwardnienie guzowate? Stwardnienie guzowate to choroba, która wymaga wieloaspektowego procesu diagnostyczno-terapeutycznego . W zespole leczącym SG powinni się znaleźć specjaliści tacy jak: neurolog, epileptolog, onkolog, urolog, kardiolog czy pulmonolog. Zmianami zachodzącymi podczas napadów padaczkowych, które mogą prowadzić do autyzmu czy ADHD powinni zająć się psycholog...

Przeczytaj
Styl życia AVON Kontra Rak Piersi i Fundacja Rak‘n’Roll wspólnie zachęcają do zapisania się na badanie USG piersi
Czas na prawdziwą rewolucję! Poznaj cudowny żel do wszystkich rodzajów piersi, którego wystarczy użyć raz w roku...
Natalia Kędra
październik 15, 2018

Twoje piersi są dyskretne jak urok burżuazji, a może uciekają z większości staników, a nawet bluzek i sukienek? Większość Polek patrząc w lustro widzi, że ich piersi są zezowate, sterczące, trójkątne, malutkie, obwisłe, karmiące... Często daleko im do idealnego obrazka, który mamy w głowie po przekartkowaniu magazynów czy przescrollowaniu Instagrama. Ale czas na prawdziwą rewolucję! Poznaj cudowny żel do wszystkich rodzajów piersi, którego wystarczy użyć raz w roku. Już teraz odkryj tajemnicę tego produktu! Cudowny żel do wszystkich rodzajów piersi! Wyjątkowy żel do wszystkich rodzajów piersi. Jedyny na rynku, którego wystarczy użyć raz w roku, aby zachować piękno i potwierdzić zdrowie swoich piersi. Ten „cudowny” produkt to nic innego jak żel do USG. Ten sam, którego lekarz używa podczas każdego badania! Badanie USG to jeden ze sposobów potwierdzenia zdrowia piersi u młodych kobiet. Jednak większość dziewczyn nie chodzi na USG. Powód? Boją się wyniku, ale też nie akceptują swoich piersi, nie lubią na nie patrzeć, a co dopiero pokazywać je innym (Jednym z powodów unikania regularnych badań jest wstyd i brak akceptacji własnego biustu. Źródło: Raport „Badanie piersi”, maj 2017, przygotowany przez IzmałKowa ). Po prostu się wstydzą. Czas na dziewczyńską akcję pod hasłem #CosDoNichMam! Czas na polubienie swoich cycków, oglądanie ich, dotykanie i regularne badanie! Październik – czas na piersi! Październik to wyjątkowy czas, kiedy jak nigdy nasza uwaga skupia się właśnie na piersiach. W popularnej kulturze promowany jest tylko jeden, idealny kształt piersi – okrągłych, jędrnych i przede wszystkim pełnych. Tymczasem na przysłowiowej ulicy królują inne cycki i wcale nie oznacza to, że są one gorsze. Niestety okazuje się, że większość Polek nie lubi swoich piersi, ba, są im tak obojętne, że w ogóle się nimi nie zajmują! Nie oglądają, nie...

Przeczytaj