klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Kolczyk w uchu - nazwy
Styl życia

Kolczyk w uchu - jak dbać? Nazwy i inspiracje

Kolczyki w uchu są tak popularne, że niektóre mamy decydują się na przekłucie uszu nawet w pierwszych miesiącach życia ich córek. Ale pamiętajmy, że kolczyk w uchu to nie tylko ten klasyczny w płatku. Jest wiele kombinacji na to, aby upiększyć swoje uszy. Sprawdź, jakie przekłucia kryją się pod tajemniczymi nazwami i jak dbać o piercing.
Katarzyna Dobrzyńska
styczeń 12, 2021

Kolczyk w uchu jest najpopularniejszą formą piercingu. Może dlatego, że jest jednym z najmniej bolesnych przekuć, a także jest najbardziej „akceptowany społecznie”. Warto jednak pamiętać, że ucho to bardzo „wdzięczne” miejsce do przekuć, więc śmiało możemy kombinować z wieloma kolczykami w uchu. Pamiętajmy jednak, że kolczyk w uchu tak samo jak inne przekłucie wymaga pielęgnacji i higieny. Zobacz, jak dbać o przekłucia. 

Rafał Kopacz z ''W11'' porzucił aktorską karierę i od dawna nie pracuje w policji. Będziecie zaskoczeni, czym się zajmuje

Nazwy kolczyków w uchu

Pamiętaj, że każde przekłucie powinno być wykonane przez profesjonalistę w sterylnych warunkach. Przed zabiegiem upewnij się, że sprzęt, którym będzie wykonywany zabieg, jest jednokrotnego użytku lub przeszedł wcześniej proces sterylizacji i miał spotkanie z autoklawem! To bardzo ważne! Warto też zwrócić uwagę czym piercer wykonuje przekłucie, większość przekłuć powinno być wykonywane igłą - pistolet, który jest popularny w salonach kosmetycznych, nie zawsze da się dokładnie zdezynfekować, a dodatkowo robi większą dziurkę.

  • Standard Lobe - To najbardziej popularna forma kolczyka w uchu. Nie jest bardzo bolesne, a proces gojenia trwa około miesiąca.
  • Industrial - To przekłucie wykonuje się w górnej części ucha. Kolczyk przechodzi przez chrząstkę ucha, a do jego wykonania potrzebne są dwa przekłucia. Standardowym kolczykiem, jaki się zakłada, jest banan lub sztanga. Czas gojenia to około półtora miesiąca.
  • Helix - Ten kolczyk robi się w okolicy zawinięcia chrząstki ucha. Jest dość bezproblemowe jeśli chodzi o proces gojenia. Standardową biżuterią przy tym przekłuciu jest albert, proste sztangi lub kółeczka.
  • Anti Helix - Kolczyk umieszczony po przeciwnej stronie niż Helix. Okres gojenia to dwa miesiące. Najczęściej noszoną biżuterią przy tym przekłuciu są sztangi.
  • Forward Helix - przebicie chrząstki na samej górze ucha. Przy tym przekłuciu świetnie wyglądają kółka. Okres gojenia to około 2 miesiące.
  • Rook - Przekłucie przechodzi przez chrząstkę ucha. Jednak nie każdy może sobie na taki kolczyk w uchu pozwolić, to zależy od naszej anatomii. Proces gojenia trwa około 4 miesiące, a standardowym kolczykiem jest kółeczko.
  • Conch - Przekłucie wnętrza małżowiny usznej, niedaleko jej zagięcia. Istnieją dwa warianty tego kolczyka w uchu - wewnętrzny i zewnętrzny. Jest to przekłucie, które może powodować duże krwawienie przez dużą ilość naczynek krwionośnych. Goi się  nawet do 6 miesięcy.
  • Daith - Przekłucie wykonuje się w małżowinie usznej, tuż nad przewodem słuchowym zewnętrznym, czyli dziurką.  Jest równie mało bolesny co klasyczne przekłucie w płatku ucha, goi się około 2 miesiące.
  • Tragus - To kolczyk, który wykonuje się na skrawku ucha. To przekłucie rzadko migruje, jednak jest dość bolesne. Zazwyczaj używa się do niego sztangi lub kuleczka. Goi się około 3-4 miesięcy.
  • Tunnels - Nie jest to do końca przekłucie. Tunele twory się przez rozpychanie i rozciąganie płatku ucha. Robi się to za pomocy "rozpychaczy", a jeśli ktoś nie chce czekać długo na wymarzony efekt, może poddać się zabiegowi przy użyciu skalpela. Ucho goi się długo, a po wyjęciu tuneli pozostaje ryzyko, że nigdy nie wróci do normalnego kształtu.

Zobacz także: Kolczyk w wędzidełku – rodzaje, pielęgnacja, powikłania, cena

Jak dbać o kolczyk w uchu?

Każda rana, również ta po kolczyku, wymaga higieny. Pamiętaj, żeby przez pierwsze kilka dni po przekłuciu nie pić alkoholu ani kofeiny. Unikaj również aspiryny. Dlaczego? Te produkty rozrzedzają krew, co skutkuje dłuższym okresem gojenia się kolczyka w uchu. Pod żadnym pozorem też nie wyjmuj biżuterii, dopóki przekłucie się nie zagoi! Powstrzymaj się też od pływania w publicznych zbiornikach wodnych i wizyt w saunie. Przed każdym dotknięciem przekucia dokładnie umyj ręce, a ranę po przekłuciu przemywaj dwa/ trzy razy dziennie wodą. Wydzieliny, które przez pierwsze tygodnie będą się wydobywać, również przemywaj na mokro, nie zdrapuj! Uważaj, by nie zahaczyć kolczyka ubraniem, szalikiem czy włosami. Pamiętaj również, żeby przekłucie nie miało kontaktu z kosmetykami - mogą podrażnić skórę lub wywołać zapalenie.

Zobacz także: Kolczyk w języku - rodzaje, ból, gojenie, cena

Kombinacje w wieloma kolczykami mogą wyglądać naprawdę pięknie! Podobnie jak z każdą biżuterią, to my decydujemy, jaki styl wybieramy, dlatego kolczyk w uchu może być tak samo piękny, delikatny i elegancki, jak i rockowy! 

 

 

Komentarze
kolczyk w nosie
iStock
Makijaż Kolczyk w nosie – nazwy, rodzaje, cena, problemy
Kolczyk w nosie jest bardzo popularnym rodzajem piercingu. Nieprofesjonalne wykonanie dziurki może jednak doprowadzić do wielu problemów związanych z gojenie czy do zakażenia. Sprawdzicie, czy kolczyk w nosie boli, ile kosztuje i ile się goi.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 17, 2020

Kolczyk w nosie - jego rodzaje i nazwy często mogą być dla nas zagadką. Rozróżniamy kilka rodzajów przekłuć - septum, nostril, bridge i inne oraz różne rodzaje kolczyków, między innymi labrety czy sztangi. Koszt kolczyka w nosie zaczyna się od 30 zł, jednak taka cena powinna nas zaniepokoić! Najprawdopodobniej jest to piercing wykonywany pistoletem, co może się skończyć wieloma powikłaniami. Kolczyk w nosie - nazwy Najpopularniejsze nazwy kolczyków w nosie to: nostril – kolczyk w płatku nosa z lewej lub prawej strony, high nostril – wysoko usadzony kolczyk w płatku nosa, przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową, septum – kolczyk w przegrodzie nosa, bridge – kolczyk w górnej części nosa, który przechodzi tylko przez skórę. Rodzaje kolczyków w nosie Kolczyki mogą mieć także różne kształty. Są one dopasowane przede wszystkim do miejsca, w którym mamy kolczyk. Inne rodzaje kolczyków sprawdzą się w piercingu typu nostril, a inne w przypadku septum czy bridge. Najpopularniejsze rodzaje kolczyków w nosie: sztangi – proste pręty z obu stron zakończone są nakrętkami. kółka - domknięte, okrągłe kolczyki, podkowy - niedomknięte, okrągłe kolczyki, labrety – pręty zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej nakrętką, najczęściej kulką, trójkątem, kryształkiem, banany – lekko wygięte pręty zakończone gwintami z obu stron. Zobacz także: Na czym polega triplepiercing? Kolczyk w nosie - gojenie Proces gojenia zależny jest od indywidualnych predyspozycji i rodzaju kolczyka, ale również innych czynników. Proces gojenia może na przykład spowolnić choroba, palenie papierosów  i inne używki czy antybiotykoterapia. Zazwyczaj nieco dłużej goją się kolczyki wykonane za pomocą pistoletu, gdyż jego końcówka rozrywa tkankę. Czas gojenia kolczyka w nosie: septum – od 1,5 do 2...

Przeczytaj
kolczyk w pępku
Pielęgnacja Kolczyk w pępku – pielęgnacja, gojenie, cena, opinie
Kolczyk w pępku to popularna ozdoba ciała, która można wyeksponować szczególnie latem. Trzeba jednak pamiętać, aby zabieg przekłucia pępka wykonać u profesjonalnego piercera oraz odpowiednio pielęgnować ranę, która goi się aż 6 miesięcy!
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 29, 2020

Kolczyk w pępku wymaga specjalnej pielęgnacji. Ważne jest regularne przemywanie rany oraz unikanie na przykład kąpieli w morzu czy opalania ze świeżą raną. Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie robić przekłucia pępka u kosmetyczki! Może się to skończyć zapalaniem, źle wykonaną dziurką i przedłużeniem gojenia. Dobry piercer wykonuje kolczyk w pępku za pomocą igły, a nie pistoletu. Przekłucie pępka Przekłucie pępka to dość szybki zabieg. Należy go wykonywać w  profesjonalnym studiu piercingu . Składa się z kilku etapów: Piercer dezynfekuje pępek od środka i powyżej. Następnie zaznacza miejsce wkłucia markerem. Przechodzimy do najważniejszego etapu zabiegu - przekłucia skóry za pomocą sterylnej igły. Zazwyczaj przekłuwa się skórę na górze, kierując igłę w dół. W dziurkę wkładany jest kolczyk. Pierwszy kolczyk powinien być wykonany  z tytanu  lub z innego  materiału niezawierającego niklu , aby rana prawidłowo się goiła. Kolczyk można zmienić dopiero po 6 miesiącach, aż rana całkowicie się zagoi. Czy kolczyk w pępku boli? Przekłucie pępka jest mało bolesnym zabiegiem . Wynika to z faktu, iż przekłuwamy tylko skórę, a nie chrząstkę. Oczywiście wszystko zależy od naszego progu bólu. Dla niektórych zabieg ten może być dość nieprzyjemny. W pierwszych tygodniach po przekłuciu okolice pępka mogą być trochę spuchnięte i obolałe. Zobacz także:   Kolczyk w nosie - nazwy, rodzaje, cena, problemy Kolczyk w pępku - pielęgnacja Prawidłowa pielęgnacja zapobiegnie wdaniu się zakażenia i przyspieszy gojenie. Po przekłuciu pępka  ranę należy przemywać 2-3 razy dziennie  wacikiem nasączonym solą fizjologiczną albo preparatem odkażającym lub srebrem koloidalnym Do świeżej rany nie powinno używać się mydła....

Przeczytaj