klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Wesele
Styl życia

Kontrole na weselach - Ministerstwo Zdrowia chce kar za łamanie zasad

Wiceminister zdrowia chce kontroli na weselach. Pary młode i organizatorzy nie przestrzegają zasad i zaleceń GIS. Kontrolę sprawować miałby inspektor sanitarny lub policja.
Marta Średnicka
lipiec 28, 2020

Kilka przypadków zarażeń gości weselnych koronawirusem w Polsce spowodowało, że Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad wzmocnieniem kontroli nad organizacją przyjęć. Wiceminister resortu zdrowia zaznaczył, że jeśli państwo młodzi sami nie przestrzegają ograniczeń i reguł, koniecznym jest pochylenie się nad wprowadzeniem kar. 

Zobacz także: Wiceminister Zdrowia: jesteśmy przed drugą falą - będą zmiany?

Kontrole na weselach przez koronawirusa

Źródło: iStock

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Kontrole na weselach w związku z koronawirusem

Waldemar Kraska zaznaczył, że nie wyklucza wprowadzenia kontroli na weselach, które przeprowadzać miałaby policja lub GIS.

Rozmawialiśmy o tym z Głównym Inspektorem Sanitarnym, żeby na weselach wzmóc kontrole. Jeśli już nie potrafimy przekonać w sposób łagodny, to niestety, trzeba nałożyć karę na organizatorów wesela, ponieważ czasem jedynym wspomnieniem z tej pięknej, czasem jednej w życiu imprezy, jest to, że pół rodziny zostało zakażonych koronawirusem - powiedział wiceminister zdrowia w RMF FM.

Dodał również, dlaczego takie zmiany są potrzebne. Według niego organizatorzy wesel nie zachowują się odpowiedzialnie. Przekraczana zostaje liczba dopuszczalnych gości, brakuje też dedykowanych dla stolików kelnerów, którzy nie obsługują całej sali. Goście i personel nie przeprowadzają dezynfekcji, a obsługa zapomina o maseczkach.

To jest moja sugestia, to nie jest ustalone, czy tak będzie, ale jakaś kontrola, ewentualnie policja może się tym zajmować, powinniśmy egzekwować ten reżim, który został narzucony na organizatorów wesel - dodał.

Zobacz także: Internauta wyśmiał Kożuchowską za noszenie maseczki - aktorka odpowiedziała

Jakie obostrzenia obowiązują na weselach?

Obecnie, zgodnie z obostrzeniami i wytycznymi wprowadzonymi przez GIS z dniem 3 czerwca, maksymalna liczba uczestników wesela wynosi 150 osób i jest ona nieprzekraczalna. Osoba, która zajmuje się organizacją wesela jest zobowiązania do przekazania informacji o pozostaniu w domu w przypadku złego samopoczucia, posiadania symptomów koronawirusa, ale też posiadając potwierdzone zakażenie lub przebywając na obowiązkowej kwarantannie.

Sala weselna powinna być zaopatrzona w płyny do dezynfekcji rąk, a goście weselni powinni zajmować stoliki adekwatnie do miejsca zamieszkania i częstotliwości kontaktu ze sobą. Kelnerzy nie powinni obsługiwać natomiast więcej niż 15 osób. Każdy z nich powinien mieć maseczkę lub przyłbicę. 

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Komentarze
wesela a koronawirus
Newsy Wesela a koronawirus. Rząd chce wrócić do obostrzeń
Wesela a koronawirus to temat, który interesuje zarówno przyszłe pary młode, zaproszonych gości, jak i rządzących. Okazuje się, że planowane są kolejne obostrzenia w związku z tymi uroczystościami.
Redakcja Wizaz.pl
wrzesień 07, 2020

Wesela często stają się ogniskami koronawirusa. Z tej przyczyny ograniczono je do 150 osób, a w strefach żółtych i czerwonych, od 100 do 50. Czy w związku ze spodziewaną drugą falą koronawirusa musimy liczyć się z kolejnymi ograniczeniami? Zobacz także:  Izabela Janachowska o organizowaniu wesela w dobie  koronawirusa Koronawirus w Polsce: Restrykcje na weselach  Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałkowym wydaniu, rząd chce znacznie zmniejszyć liczebność wesel . Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, stwierdził, że zalecenia dotyczące dystansu społecznego i zakrywania nosa oraz ust przestrzegane są tylko przez pierwsze godziny wesela. Później goście w zabawie zapominają o panującej pandemii. Niestety z upływem czasu weselnicy zacieśniają kontakty i to powoduje, że oprócz przyjemnych wrażeń mamy mniej radości, bo zakaziliśmy się koronawirusem. Zastanawiamy się bardzo mocno, w jaki sposób zmienić tę sytuację. Wiceminister zaznaczył, że rządzący są świadomi tego, z jakim wyprzedzeniem organizowane są wesela. Jednocześnie podejmują temat zagrożenia kolejnymi poweselnymi zakażeniami, tym bardziej, że szacuje się, że może to być nawet od 15 do 20 procent wszystkich przypadków. Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas, kilka dni temu powiedział, że jego zdaniem wesela powinny liczyć maksymalnie 50 osób. Zalecił także rejestrowanie danych wszystkich weselników.  "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że rządzący skłaniają się najbardziej do ograniczenia listy gości do 100 osób (bez obsługi). Pomniejszona liczba gości miałaby obowiązywać na terenie całego kraju, nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie wyglądać w strefach, w których odnotowuje się najwięcej...

Przeczytaj
Styl życia Wracają wesela - jest zgoda Ministerstwa Zdrowia
Odmrożenie branży ślubnej zaplanowane jest na 4. etap odmrażania gospodarki. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że przyjęcia wrócą w lipcu. Przewiduje się ograniczenia w liczbie gości do 50 osób.

Branża ślubna od dawna czeka na sygnał, kiedy możliwe będzie wznowienie organizacji przyjęć i wesel. Jak zapowiadały dotąd wicepremier i wiceminister rozwoju, przygotowywane są już warunki i zasady bezpieczeństwa dotyczące tego obszaru gospodarki. MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Przygotowujemy je we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Zakończyliśmy już rozmowy ws. wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów. W przyszłym tygodniu rozpoczniemy opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego - zaznaczono w komunikacie Ministerstwa Rozwoju w piątek. Minister Zdrowia oświadczył natomiast, że przywrócenie wesel będzie miało miejsce już w lipcu. Oprócz tego możemy spodziewać się również powrotu parków rozrywki, solariów, czy salonów tatuażu.  Źródło: iStock Szumowski o organizacji wesel - kiedy konkretna data? Możliwość organizowania wesel jest zaplanowana na kolejny, czwarty już etap odmrażania gospodarki. Zgoda resortu zdrowia dotyczy w tej chwili wydarzeń do 50 osób.  Myślę, że już w lipcu będzie można urządzać większe uroczystości. Duże wesela to nie będą, ale tak do 50 osób - udzielił informacji WP Łukasz Szumowski.  Słowa szefa resortu zdrowia potwierdził wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który dodał, że zdaje sobie sprawę z kłopotu, jakie sprawiają ograniczenia liczby gości.  Wesele, to jest uroczystość o charakterze zamkniętym w gronie bliskich sobie osób. Każdy z nas na wesele zaprasza członków najbliższej rodziny, najbliższych znajomych. Wiemy, ze 50 osób, to nie jest w przypadku wesela bardzo duża liczba uczestników - zaznaczył w piątek Cieszyński. Szczegóły i zasady postępowania nie są...

Przeczytaj
wesele a koronawirus
Styl życia Wesela wreszcie mogą się odbywać! Ale jest jeden ważny punkt!
Można już swobodnie organizować wesela podczas pandemii koronawirusa! Rząd ogłosił, że liczba weselników nie może jednak przekroczyć 150 osób. Jakie jeszcze zasady będą obowiązywać na weselnych imprezach?
Milena Majak
maj 27, 2020

Dobra wiadomość dla przyszłych młodych par! Od 6 czerwca zostają zniesione restrykcyjne zakazy dotyczące organizacji wesel w czasie pandemii. O nowych zasadach poinformowali podczas kolejnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister kultury Piotr Gliński. Jak będzie przebiegał  IV etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa? Oprócz  zdjęcia nakazu noszenia maseczek w przestrzeni publicznej , padły również ważne informacje dotyczące organizowania wesel. Wszyscy, którzy zaplanowali uroczystość po 6 czerwca , mogą spać spokojnie. Jest jednak warunek, dotyczący liczby gości. Zdjęcie: istockphoto.com Nowe zasady organizowania wesela podczas koronawirusa Rozporządzenie regulujące organizację wesela wreszcie zostało wydane i nie ma potrzeby przekładania ślubu na bardzo odległy termin, Liczba osób na weselach musiała zostać ograniczona - dopuszczono możliwość zgromadzeń do 150 osób . Co ważne - nakaz zakrywania nosa i ust nie będzie dotyczył weselników. Podczas imprezy nie ma obowiązku noszenia maseczek . Obowiązują jednak wytyczne sanitarne czyli zachowanie dystansu. Czy to oznacza, że 150 weselników będzie musiało podczas tańca zachować dystans 2 metrów od siebie? Premier nie sprecyzował tej kwestii. Od 30 maja zostanie też zniesiony limit osób w kościołach na nabożeństwach - co oznacza, że wszyscy goście weselni będą mogli uczestniczyć w ceremonii ślubnej w kościele.  Główny Inspektor Sanitarny pracuje już od jakiegoś czasu nad wytycznymi dla organizatorów wesel . Z kolei ministerstwo rozwoju odbyło szereg spotkań z branża weselną w celu ustalenia zasad bezpieczeństwa wszystkich uczestników takich imprez. Premier zapowiedział również, że c zerwiec i lipiec będą miesiącami powrotu do normalności . Musimy jednak zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie dopuścić do powrotu...

Przeczytaj
Styl życia Koronawirus na weselu. Wykryto już 10 zakażeń, a wciąż nie przebadano wszystkich gości
Trwają badania gości, którzy bawili się na weselu 6 czerwca w województwie podlaskim. Weselnicy pochodzili z różnych stron Polski - w samym warmińsko-mazurskim potwierdzono na razie dziesięć zakażeń osób pochodzących z listy gości.
Laura Osakowicz
czerwiec 19, 2020

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu młodym parom. Przez ponad dwa miesiące nie mogły odbywać się wesela w gronie większym, niż najbliższa rodzina. Od czerwca zniesiono te restrykcje - w ślubach i weselach może teraz uczestniczyć maksymalnie 150 weselników plus obsługa przyjęcia. Okazuje się jednak, że wciąż nie możemy czuć się bezpiecznie w dużych zgromadzeniach. Źródło: Istock Zobacz także: Izabela Janachowska o ślubach w czasie epidemii   Koronawirus na weselu  W pierwszym tygodniu czerwca w wojewódzkie podlaskim odbyło się wesele, w którym uczestniczyło ponad połowę mniej niż dozwolona przez rząd liczba gości - weselników było tylko 60-ciu . To wystarczyło, aby  zakazić przynajmniej dziesięć osób . Chorzy pochodzą z Olsztyna i Ełku . Wciąż nie przebadano jeszcze wszystkich gości, którzy mieszkają w różnych województwach - część jest z Warszawy, z woj. kujawsko-pomorskiego, podlaskiego. Większość przechodzi wirusa bezobjawowo , ale medyków martwi wysoka transmisja. Na 9 przebadanych weselników w Olsztynie, aż 7 miało wynik dodatni. Sanepid dysponuje pełną listą gości i sukcesywnie dociera do potencjalnych nosicieli koronawirusa. Do transmisji doszło zapewne podczas zabaw weselnych. Prawdopodobnie jeden z uczestników, który nie wiedział, że jest zakażony, przekazał wirusa innym weselnikom.  Uczestniczący w weselu goście nie muszą nosić maseczek i rękawiczek . Powinni jednak przestrzegać zasad higieny - często myć i dezynfekować ręce, nie trzeć oczu i ust. Warto, aby podczas imprezy przy jednym stole siedziała tylko najbliższa rodzina, a organizowane zabawy powinny być w miarę możliwości bezkontaktowe. Para młoda powinna przed przyjęciem spisać dane kontaktowe wszystkich uczestników wesela, by w razie wykrycia zakażeń, tak jak w przypadku wesela na Podlasiu, przekazać je do sanepidu.  Co sądzicie o organizacji...

Przeczytaj