klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Koronawirus - Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy
Styl życia

Koronawirus: Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy utknęli w niebezpiecznym punkcie na mapie Europy

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy nie skorzystali z pobytu w szwajcarskich górach. Pandemia koronawirusa sprawiła, że była para prezydencka ma trudności z powrotem do kraju.
Marta Średnicka
marzec 26, 2020

W związku z koronawirusem osoby publiczne często z racji możliwości finansowych i zawodowych uciekają w odosobnione miejsca, by tam spędzić kwarantannę. Niektórzy nie wrócili z wakacji, by ten trudny czas spędzić w otoczeniu promieni słońca, inni nie mogą przylecieć do Polski. Tak jest również w przypadku byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i jego żony Jolanty, którzy na początku marca wybrali się w góry do Szwajcarii.

Zobacz także: Jak rozwinie się pandemia koronawirusa w Polsce? Matematyczne wyliczenia

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy w Szwajcarii

Aleksander Kwaśniewski miał poprowadzić odbywające się w Szwajcarii konferencje i wziąć udział w towarzyszących im wydarzeniach. W tamtejsze góry wybrał się na początku marca z jednoczesnym zamiarem wypoczynku i korzystania ze sportów zimowych. Ze względu na pandemię koronawirusa wszystko zostało jednak zawieszone. Jak zaznacza były prezydent, początkowo ustalano, że eventy z jego udziałem zostaną wznowione w połowie maja, jednak teraz nawet czerwcowe wydarzenia są odwoływane.

Zostałem uziemiony w górach w Szwajcarii. Miały być piękne marcowe narty, a mamy autokwarantannę - powiedział Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Fakt24.

Szwajcaria znalazła się na 8. miejscu na internetowej mapie koronawirusa w czasie rzeczywistym pod względem liczby zarażeń koronawirusem. Posiada ponad 11 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19 z czego 171 śmiertelnych. Do tej pory wyleczono tam 131 osób.

Myślimy o powrocie, ale póki co jest to bardzo trudne komunikacyjnie. Dajemy sobie czas na decyzję do końca marca - powiedział Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Fakt24.

Obecnie nie wiadomo kiedy była para prezydencka wróci do kraju. Na chwilę obecną zostaje jednak na terenie Szwajcarii.

Zobacz także: Ograniczenia w przemieszczaniu się w Polsce - co ze spacerami i bieganiem?

Źródło zdjęcia: ONS

Źródło zdjęcia głównego: Jan Bielecki/East News

Źródło: Fakt24

Komentarze
Koniec obowiązku noszenia maseczek na ulicach - jest zapowiedź Szumowskiego
Styl życia Koniec obowiązku noszenia maseczek na ulicach - jest zapowiedź Szumowskiego
Maseczki ochronne nie będą obowiązkowe w przestrzeni publicznej. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski wkrótce ma podać datę ich zniesienia. Zmiana jest jednak pewna i będzie dotyczyć poszczególnych województw.

Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązuje w Polsce w związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia. Polacy zaopatrzyli się w jednorazowe, bawełniane lub antysmogowe maseczki, a także przyłbice. Okazuje się jednak, że wkrótce mogą one nie być potrzebne. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział ich zniesienie. Od kiedy nie będzie konieczności ich wkładania na czas poruszania się w przestrzeni publicznej? Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej - powiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z Tomaszem Machałą w programie "Graffiti". Możemy spodziewać się więc, że zmiany wejdą w życie w czwartym etapie łagodzenia obostrzeń. Na konkretną datę musimy jednak jeszcze zaczekać. Zobacz także: Wracają wesela - jest zgoda Ministerstwa Zdrowia Źródło: iStock Łagodzenie obostrzeń dotyczących maseczek tylko w wybranych województwach Nie każde województwo będzie mogło odpocząć od obowiązku noszenia maseczek. Aż trzy muszą liczyć się z utrzymaniem nakazu. Są trzy województwa, które mają wskaźnik reprodukcji wirusa powyżej jednego. Tam możliwe, że będzie konieczność utrzymania obowiązku noszenia maseczek. W reszcie województw ten wskaźnik jest poniżej jedności, co oznacza, że liczba zakażeń spada - przyznał Łukasz Szumowski w rozmowie. Minister zaznaczył, że zniesienie obowiązku noszenia maseczek będzie zależne od sytuacji epidemicznej w województwach. Obecnie największą ilość zarażeń odnotowano kolejno w województwach - śląskim (6982), mazowieckim (3217) i dolnośląskim (2418). Natomiast jeżeli chodzi o zachowywanie dystansu, to z pewnością mogłyby być większe. Jeżeli ktoś się spotyka z wąską grupą osób obcych, to należy zachowywać dystans i mieć maseczkę, jeśli to nie jest spotkanie formalnie i nie odbywa się w związku z pełnioną funkcją -...

Przeczytaj
Jak będą wyglądały wakacje? Odpowiada rzecznik rządu
Styl życia Jak będą wyglądały wakacje? Odpowiada rzecznik rządu
Wakacje 2020 będą inne niż dotychczas. Na pewno będziemy mogli podróżować po kraju. Rzecznik rządu wyjaśnia, jak na chwilę obecną wyglądają decyzje odnośnie turystyki w sezonie letnim.
Marta Średnicka
kwiecień 29, 2020

Drugi etap znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem zakłada otwarcie hoteli, muzeów, bibliotek oraz sklepów budowlanych w weekendy. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwala na swobodne stopniowe łagodzenie obostrzeń. Jak zaznaczył rzecznik rządu, Piotr Müller, liczba zachorowań na koronawirusa wciąż wzrasta, jednak jest to przyrost, który zapewnia możliwość zapewnienia opieki zdrowotnej chorym przez służby medyczne. To pozwala również na przeniesienie poszczególnych elementów łagodzenia obostrzeń na wcześniejsze etapy, jednak o takich posunięciach podczas konferencji będzie informował premier Mateusz Morawiecki. Jak będzie jednak z wakacjami? Zobacz także: Spray na koronawirusa, który chroni powierzchnie przez 90 dni dostępny od maja Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Jak będą wyglądały wakacje w dobie koronawirusa? Według badań firmy IMAS, po złagodzeniu obostrzeń i zmniejszeniu zagrożenia zarażenia się koronawirusem aż 40 proc. Polaków planuje wyjazd na wakacje lub wycieczkę w ciągu sześciu najbliższych miesięcy. Aż 66 proc. chce spędzić urlop w Polsce. Czy w wakacje będzie to możliwe? Już jakiś czas temu szef resortu zdrowia informował, że o wakacjach, jakie znaliśmy do tej pory możemy w tym roku zapomnieć. Kolonie i obozy prawdopodobnie się nie odbędą. Wakacje indywidualne będą natomiast możliwe. O wyjazdach zagranicznych na chwilę obecną możemy zapomnieć.  Na świecie, gdzie mamy temperatury znacznie wyższe, dużo słońca, wirus jest obecny, epidemia jest obecna. W związku z tym nie podejrzewam,...

Przeczytaj
Mapa koronawirusa w Polsce
Styl życia Koronawirus: mapa Polski w czasie rzeczywistym
Mapa koronawirusa w Polsce pozwala na obserwację liczby zarażeń w kraju w czasie rzeczywistym. Daje pogląd na sytuację w Polsce i pozwala na porównanie z krajami borykającymi się z zarażeniem koronawirusem.
Marta Średnicka
marzec 16, 2020

Koronawirus w Polsce sprawił, że w mediach panuje natłok informacji. Trudno jest odnaleźć się w pojedynczych artykułach dotyczących nowych przypadków zarażeń. Dodatkowo, serwisy informacyjne podają informacje i publikują je z opóźnieniem i rzadko uwzględniają zbiorczo wszystkie aktualne dane. Jak sprawdzić więc, jaki jest stan zarażeń koronawirusem w Polsce na daną chwilę? Firma Esri Polska, która jest producentem systemów informacji gospodarczej stworzyła cyfrową mapę koronawirusa, która uaktualnia się w czasie rzeczywistym. Zobacz także: Zarażony koronawirusem lekarz publikuje dziennik objawów Źródło: Zrzut ekranu - arcgis.com Koronawirus w Polsce - mapa Mapa koronawirusa w Polsce uwzględnia liczbę potwierdzonych przypadków zarażenia, jak również tych śmiertelnych. Podaje także ilość zarażeń występujących w danym województwie, jak i konkretnym mieście. W tej chwili najwięcej przypadków odnotować możemy w województwach mazowieckim i dolnośląskim. W zestawieniu dostępne są także oddziały szpitali zakaźnych w całej Polsce wraz z niezbędnymi danymi, jak i porównanie wzrostu zarażeń na przestrzeni ostatnich dni (od czasu pierwszego potwierdzonego przypadku w Polsce). Dane dotyczące koronawirusa w naszym kraju porównane są tam w zestawieniach z innymi krajami na świecie. Podejrzeć możemy również ogólnoświatowe dane dotyczące przypadków zarażeń. Wszelkie dane opublikowanie na cyfrowej mapie koronawirusa pochodzą od Ministerstw Zdrowia. Mapa koronawirusa w Polsce dostępna jest tutaj. Tutaj z pomocą przychodzą wizualizacje, prezentujące na cyfrowych mapach zasięg rozprzestrzeniania się wirusa. Ten rodzaj zobrazowania problemu ma tę zaletę, że jest łatwo zrozumiały dla wszystkich, nawet dla osób bez specjalistycznej wiedzy technicznej. Rozwiązaniem, które najlepiej nadaje się do tego zadania jest system informacji geograficznej (GIS), który pozwala...

Przeczytaj
dzieci wrócą do szkół we wrześniu
Styl życia To już pewne! Dzieci wrócą do szkół we wrześniu
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powrót do szkół wszystkich uczniów i studentów już z początkiem nowego roku szkolnego i akademickiego.
Laura Osakowicz
czerwiec 25, 2020

Od 1 września dzieci wrócą do szkół! Przez pandemię koronawirusa  w Polsce zdalnie nauczano przez ostatnie trzy miesiące. Teraz, gdy rok szkolny się kończy, a na uczelniach odbywają się ostatnie egzaminy, premier zapowiada - nie będzie kolejnego zamknięcia gospodarki. Źródło: Istock Zobacz także: Koronawirus - mapa Polski w czasie rzeczywistym   Koronawirus w Polsce: Powrót do szkół już we wrześniu  W rozmowie dla Radia Łódź i TVP Łódź, premier Morawiecki zapewnił, że  decyzja o powrocie uczniów do szkół we wrześniu jest pewna . Zdaniem rządzących, Polsce nie grożą już tak daleko idące obostrzenia, z jakimi mieliśmy do czynienia w kwietniu i maju. Chcę podkreślić, że od początku września dzieci i młodzież wracają do szkoły. Na początku października studenci wracają na uczelnie . To jest pewna decyzja - powiedział w programie Rozmowy Dnia Mateusz Morawiecki. Co jeśli jesienią notować będziemy ponowny wzrost zakażeń ? Zdaniem premiera jesteśmy już na to przygotowani, stąd decyzja o powrocie dzieci na regularne lekcje i zajęcia. Mamy dużo więcej doświadczeń i  nie zamierzamy zamykać gospodarki w takim stopniu, jak do tej pory .  Jednocześnie premier zachęcił do przestrzegania higieny, noszenia maseczek i unikania skupisk ludzi, aby uniknąć wzrostu zakażeń.  Zobacz także:  Obowiązek noszenia maseczek wróci. Druga fala zakażeń jesienią   Źródło zdjęcia głównego: Istock

Przeczytaj