klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Koronawirus na weselu. Wykryto już 10 zakażeń, a wciąż nie przebadano wszystkich gości

Trwają badania gości, którzy bawili się na weselu 6 czerwca w województwie podlaskim. Weselnicy pochodzili z różnych stron Polski - w samym warmińsko-mazurskim potwierdzono na razie dziesięć zakażeń osób pochodzących z listy gości.
Laura Osakowicz
czerwiec 19, 2020

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu młodym parom. Przez ponad dwa miesiące nie mogły odbywać się wesela w gronie większym, niż najbliższa rodzina. Od czerwca zniesiono te restrykcje - w ślubach i weselach może teraz uczestniczyć maksymalnie 150 weselników plus obsługa przyjęcia. Okazuje się jednak, że wciąż nie możemy czuć się bezpiecznie w dużych zgromadzeniach.

koronawirus na weselu

Źródło: Istock

Zobacz także: Izabela Janachowska o ślubach w czasie epidemii 

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Koronawirus na weselu 

W pierwszym tygodniu czerwca w wojewódzkie podlaskim odbyło się wesele, w którym uczestniczyło ponad połowę mniej niż dozwolona przez rząd liczba gości - weselników było tylko 60-ciu. To wystarczyło, aby zakazić przynajmniej dziesięć osób. Chorzy pochodzą z Olsztyna i Ełku. Wciąż nie przebadano jeszcze wszystkich gości, którzy mieszkają w różnych województwach - część jest z Warszawy, z woj. kujawsko-pomorskiego, podlaskiego. Większość przechodzi wirusa bezobjawowo, ale medyków martwi wysoka transmisja. Na 9 przebadanych weselników w Olsztynie, aż 7 miało wynik dodatni. Sanepid dysponuje pełną listą gości i sukcesywnie dociera do potencjalnych nosicieli koronawirusa.

Do transmisji doszło zapewne podczas zabaw weselnych. Prawdopodobnie jeden z uczestników, który nie wiedział, że jest zakażony, przekazał wirusa innym weselnikom. 

Uczestniczący w weselu goście nie muszą nosić maseczek i rękawiczek. Powinni jednak przestrzegać zasad higieny - często myć i dezynfekować ręce, nie trzeć oczu i ust. Warto, aby podczas imprezy przy jednym stole siedziała tylko najbliższa rodzina, a organizowane zabawy powinny być w miarę możliwości bezkontaktowe. Para młoda powinna przed przyjęciem spisać dane kontaktowe wszystkich uczestników wesela, by w razie wykrycia zakażeń, tak jak w przypadku wesela na Podlasiu, przekazać je do sanepidu. 

Co sądzicie o organizacji wesel w trakcie pandemii koronawirusa? 

Źródło zdjęcia głównego: Istock

Komentarze
Newsy Są na świecie ludzie, którzy nie mają pojęcia o koronawirusie. To uczestnicy Big Brothera
Uczestnicy niemieckiej edycji programu weszli do domu Wielkiego Brata 6 lutego. Od tamtej pory nie są informowani o tym, co się dzieje na świecie.
Laura Osakowicz
marzec 17, 2020

Na początku lutego w Europie było zaledwie kilkanaście przypadków zakażenia  koronawirusem . Jeszcze niedawno nikt nie przypuszczał, że wkrótce Światowa Organizacja Zdrowia ogłosi globalną pandemię ; że zamykane będą granice, a miliony ludzi zostaną poddane przymusowej kwarantannie. O tym wszystkim, co dzieje się aktualnie na świecie, nie ma pojęcia zaledwie garstka 'szczęśliwców', którzy od ponad miesiąca przebywają w domu Wielkiego Brata.   Zobacz także: Czy ciepła woda chroni przed koronawirusem? Uczestnicy Big Brothera nie wiedzą, że trwa pandemia koronawirusa Uczestnicy zapewne słyszeli o wirusie z Wuhan , ale nie wiedzą jednak, że w ich państwie zmarło już z tego powodu 14 osób, a prawie 5 tysięcy uznaje się za zakażone. Nie docierają do nich żadne informacje ze świata, także te dotyczące pandemii. Uczestnicy, który dołączyli do programu w trakcie jego trwania, zostali badani na obecność wirusa. Mają także całkowity zakaz rozmawiania na temat obecnej sytuacji w Niemczech i na świecie. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Big Brother Sat.1 (@bigbrother.sat1) Mar 13, 2020 o 5:38 PDT Stacja Sat. 1 nie ma zamiaru przerwać programu, ani informować uczestników o trwającej pandemii koronawirusa. Ich życie toczy się normalnie, a także wydaje im się, że świat poza programem nie uległ zmianie. Ich wiedza na ten temat może zmienić się tylko pod jednym warunkiem - jeśli ktoś z rodziny jednego z uczestników zachoruje, zostanie mu to przekazane. W ubiegłej edycji stacja Sat. 1 nie poinformowała uczestniczki o śmierci jej przyjaciela . Uwarunkowała to tym, że nie była to jej najbliższa rodzina. Uczestniczka jednak nie miała o to żalu do producentów programu.  Program Big Bother trwa przez 90 dni . Oznacza to, że jeszcze przez niemal dwa miesiące...

Przeczytaj
wesela a koronawirus
Newsy Wesela a koronawirus. Rząd chce wrócić do obostrzeń
Wesela a koronawirus to temat, który interesuje zarówno przyszłe pary młode, zaproszonych gości, jak i rządzących. Okazuje się, że planowane są kolejne obostrzenia w związku z tymi uroczystościami.
Redakcja Wizaz.pl
wrzesień 07, 2020

Wesela często stają się ogniskami koronawirusa. Z tej przyczyny ograniczono je do 150 osób, a w strefach żółtych i czerwonych, od 100 do 50. Czy w związku ze spodziewaną drugą falą koronawirusa musimy liczyć się z kolejnymi ograniczeniami? Zobacz także:  Izabela Janachowska o organizowaniu wesela w dobie  koronawirusa Koronawirus w Polsce: Restrykcje na weselach  Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" w poniedziałkowym wydaniu, rząd chce znacznie zmniejszyć liczebność wesel . Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, stwierdził, że zalecenia dotyczące dystansu społecznego i zakrywania nosa oraz ust przestrzegane są tylko przez pierwsze godziny wesela. Później goście w zabawie zapominają o panującej pandemii. Niestety z upływem czasu weselnicy zacieśniają kontakty i to powoduje, że oprócz przyjemnych wrażeń mamy mniej radości, bo zakaziliśmy się koronawirusem. Zastanawiamy się bardzo mocno, w jaki sposób zmienić tę sytuację. Wiceminister zaznaczył, że rządzący są świadomi tego, z jakim wyprzedzeniem organizowane są wesela. Jednocześnie podejmują temat zagrożenia kolejnymi poweselnymi zakażeniami, tym bardziej, że szacuje się, że może to być nawet od 15 do 20 procent wszystkich przypadków. Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas, kilka dni temu powiedział, że jego zdaniem wesela powinny liczyć maksymalnie 50 osób. Zalecił także rejestrowanie danych wszystkich weselników.  "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że rządzący skłaniają się najbardziej do ograniczenia listy gości do 100 osób (bez obsługi). Pomniejszona liczba gości miałaby obowiązywać na terenie całego kraju, nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie wyglądać w strefach, w których odnotowuje się najwięcej...

Przeczytaj
Styl życia Porady ślubne Ani Zając z blogu Fashionable
Ania Zając, współautorka blogu Fashionable.com.pl, sprawia ogromną radość swoim blogiem. Szeroko pojęty lifestyle podany w atrakcyjny sposób, a do tego charyzma i wspaniała aparycja Ani i jej męża - to musiało skończyć się sukcesem. Autorka Fashionable wypełniła nasze blogowe "Złote myśli". Wcześniej zapytaliśmy ją o kilka nurtujących nas i Was rzeczy, jeśli chodzi o organizację wesel. Ania uwielbia tę tematykę, zna się na tym i dlatego postanowiła podzielić się z Wami kilkoma bardzo przydatnymi poradami. Zapraszamy!
Agata Olejniczak
sierpień 16, 2016

- Część Waszego blogu poświęcona jest tematyce ślubnej. Interesujesz się tym, masz doświadczenie w organizacji wesel (nie tylko swojego) i lubisz dzielić się tą wiedzą z innymi. Organizacja wesela może przerażać (nie tylko pod kątem finansowym). Jak zacząć, oprócz tego, że trzeba wziąć głęboki wdech? ;) Kiedy w ogóle trzeba zacząć (na jak długo przed weselem) organizację wesela? To jest totalnie temat rzeka, ale ja uwielbiam rozmawiać na tematy  ślubne. Już jako mała dziewczynka próbowałam sobie wyobrażać "TEN dzień" i siebie w roli panny młodej, ale życie napisało dla mnie taki scenariusz, że do swojego własnego wesela przygotowywałam się nieco ponad miesiąc. To była spontaniczna decyzja i okazało się, że bez problemu udało się zorganizować ślub i wesele na ponad 100 osób. Dlatego wiem, że na pytanie "kiedy" nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego na ile kompromisów jesteśmy w stanie pójść i jakim budżetem dysponujemy. Potrzeba także trochę czasu i może zmysłu organizacji. Pozytywne nastawienie także w tej dziedzinie to ponad połowa sukcesu.  - Czy da się zorganizować wesele lowcostowe? Ostatnio sprawdzałam koszt wesela na ok. 80 osób. Bez fajerwerków i tzw. „cyrku na kółkach”. Wyszło… 40 tysięcy. Dlaczego tak dużo?   Wszystko zależy od formy wesela, terminu, naszego podejścia do stroju - to rzeczy na które mamy wpływ i możemy obniżyć koszty, jeśli tylko dokładnie to przemyślimy. Ale są też wydatki na które para nie zawsze ma wpływ - na przykład noclegi przyjezdnych gości - wszystko zależy od tego skąd są nasi goście. Osobiście uważam, że można zrobić takie wesele taniej i wcale nie "gorzej", wystarczy mieć ciekawy pomysł. Nasz ślub odbył się w niedzielę o godzinie 15 w piękny wrześniowy dzień. Po nim zaprosiliśmy gości na kilkugodzinne przyjęcie w klasycznym stylu, na którym był obecny dj. Jako panna młoda...

Przeczytaj
Izabela Janachowska o organizowaniu wesela w dobie koronawirusa
Newsy Izabela Janachowska o organizowaniu wesela w dobie koronawirusa
Przez koronawirusa Izabela Janachowska właśnie odwołała chrzest synka. Opowiedziała też, czy w dobie koronawirusa ślub oraz wesele również należy odwołać.
Milena Majak
marzec 23, 2020

Tematyka ślubna jest bardzo bliska Izabeli Janachowskiej. Jako prowadząca programy telewizyjne "Pary młode ponad miarę" czy "Nie opuszczę cię aż do ślubu" doskonale wie, z jakimi problemami przyszłe pary młode muszą się mierzyć. Niektórzy nadal nie wiedzą, co robić z zarezerwowaną salą weselną i wszystkimi atrakcjami w dniu ślubu, skoro walczymy z koronawirusem. Izabela Janachowska ma na to prostą, ale niezbyt pocieszającą radę... Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Izabela Janachowska (@izabelajanachowska) Mar 9, 2020 o 12:10 PDT Wesele a koronawirus Izabela Janachowska jest uważana za ekspertkę w kwestii ślubu . Prowadzi też bloga Wedding Dream , na którym dzieli się z czytelniczkami poradami oraz inspiracjami. W związku z lawinowo narastającymi pytaniami, dotyczącymi organizowania ślubu i wesela w dobie koronawirusa , gwiazda uruchomiła specjalną zakładkę "pogotowie ślubne". Dzięki temu przyszłe pary młode mogą szybciej skontaktować się z Janachowską i zasięgnąć rady.  Otrzymuje od was masę wiadomości z pytaniami: co z waszymi ślubami, co z waszymi weselami. Nie mogłam się do tego nie odnieść. Po konsultacji z prawnikiem mam dla was garść odpowiedzi - mówi Izabela Janachowska. Co ekspertka ślubna myśli o weselu w czasach koronawirusa? Organizacja imprezy weselnej w okresie, gdzie zarażenie się koronawirusem jest bardzo wysokie, mogłoby narazić gości - tych młodszych, jak i starszych. Izabela Janachowska nie ma wątpliwości, że  przełożenie terminu ślubu jest jedynym słusznym wyjściem z tej trudnej dla wszystkich sytuacji. W tym przypadku należy pamiętać o wydanym przez Ministra Zdrowia Rozporządzeniu z dnia 13 marca 2020 roku. Mówi ono o tym, że od 14 marca 2020 roku obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń publicznych . W materiale...

Przeczytaj