Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
kryzys po urodzeniu dziecka
123rf
Styl życia

Kryzys w związku po narodzinach dziecka – czy można go pokonać?

Dziecko jest owocem miłości dwojga ludzi – to nie ulega wątpliwości. Często dzieje się jednak tak, że po narodzinach upragnionego potomka pomiędzy świeżo upieczonymi rodzicami pojawiają się napięcia, kłótnie, nieporozumienia. Dlaczego tak się dzieje? Jak pokonać kryzys w związku?

Wiadomość o ciąży to jedna z najpiękniejszych, jaką zakochani mogą usłyszeć w ciągu całego życia. Para zdaje się być wówczas jeszcze bardziej zakochana – mąż rozpieszcza żonę i dba o nią najlepiej jak potrafi, a kobieta promienieje z radości –  cieszy się, że odtąd będzie łączyło ją z mężem nie tylko uczucie, ale również dziecko. Czują, że są bliżej siebie niż kiedykolwiek.

kryzys w związku po urodzinach dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Narodziny dziecka – początek kryzysu?

Kiedy po 9 miesiącach na świat przychodzi niemowlę - czar pryska, a para zderza się z nową rzeczywistością: nieprzespane noce, nieustannie płaczące dziecko, zmęczenie obojga rodziców i stres – czy poradzimy sobie z opieką nad maleństwem? Czy na pewno będziemy dobrymi rodzicami?  To właśnie wówczas mogą pojawić się problemu, które sprawiają, że zaczynamy mówić o kryzysie w związku.

Kryzys w związku – dlaczego teraz?

Chyba nie ma na świecie pary, która nie przechodziłaby przez próby miłości. Co jest przyczyną nagłej zmiany relacji między partnerami? Kryzys oznacza, że dzieje się coś trudnego. Wskazuje, że coś zaniedbaliśmy, o czymś zapomnieliśmy i należy wprowadzić jakąś istotną zmianę w naszym życiu – wyjaśnia Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta par.  

Dziecko, zwłaszcza pierwsze, wywraca świat dwojga ludzi do góry nogami – z bycia kochankami para przechodzi do bycia rodzicami.
To cudowny czas, ale też czas bardzo stresujący. To rewolucja w życiu rodziny. Zupełnie nowe obowiązki, zmęczenie, nieprzespane noce. Pojawienie się dziecka na świecie, to jedna z drastyczniejszych zmian – zaznacza Maria Rotkiel.

Zakochani zaczynają być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za nowego członka rodziny. Odczuwają wówczas niepewność i lęk przed nowymi zadaniami i problemami, co może powodować napięcia i konflikty w związku.

Przyczyną nieustannych kłótni może być również fakt, że teraz kobieta nie jest już aktywna zawodowo – zajmuje się domem i opieką nad maleństwem, a mężczyzna staje się jedynym żywicielem rodziny. Ona – złości się, że mąż nie widzi jej ciężkiej pracy. On – boi się, że nie sprosta trudnemu zadaniu, jakim jest zapewnienie zabezpieczenia materialnego swojej rodzinie. To  dlatego pracuje dłużej i intensywniej, zaniedbując nowe, rodzinne zadania. Małżonkowie zaczynają porównywać swoje obowiązki i kłócą się o to, czyje mają wyższą rangę i są ważniejsze. Każde z nich ma poczucie wielkiej niesprawiedliwości i czuje się niedocenione.

kłótnia po urodzinach dziecka

Dziecko – cały świat młodej mamy

Kolejną pułapką, która może spowodować kryzys pierwszego dziecka jest sytuacja, w której niemowlę staje się oczkiem w głowie mamy, która nie odchodzi od malca na krok. Podświadomie uważa, że ma wyłączność na bycie rodzicem. Mężczyzna czuje się przez to zazdrosny o niemowlę i niedopuszczony  do roli ojca. Wiele kobiet uważa, że same lepiej przewiną maluszka, wykąpią, czy ukołyszą do snu. Wówczas młody tata nie ma możliwości wykazać się jako rodzic, a co gorsza zauważa, że żona nie ma dla niego czasu…

seks po urodzinach dziecka

Sypialnia młodych rodziców

Zmęczenie, stres i wzajemne pretensje przekładają się również na niepowodzenia w sprawach łóżkowych.  Kiedy człowiek jest zmęczony i gdy w związku  jest nieprzyjemna atmosfera trudno mieć ochotę na seks. To może dodatkowo pogorszyć sytuację, ponieważ oddala od siebie partnerów – tłumaczy Maria Rotkiel. 

Współżycie utrudniają również uwarunkowania biologiczne – hormony szalejące w organizmie karmiącej mamy, skutecznie obniżają jej libido. Co więcej –  po porodzie ciało kobiety wymaga rekonwalescencji – nic więc dziwnego, że młoda mama unika zbliżenia.

Co robić by przezwyciężyć kryzys w związku?

Niestety sama miłość dwojga ludzi nie wystarczy, żeby pokonać małżeńskie trudności. Potrzebna  jest również szczera rozmowa o nowej sytuacji, o uczuciach, które towarzyszą rewolucyjnym zmianom. Warto pamiętać, że to normalne, że nowy tryb życia czasami może nas przerastać  – czujemy się wówczas zirytowane i zmęczone. Zamiast więc wpadać w zły nastrój – poprośmy mężczyznę o pomoc w opiece nad dzieckiem, nie odsuwajmy go od malucha. Instynkt ojcowski rozwija się poprzez kontakt. Im więcej czasu tata spędza z maluchem, szczególnie w pierwszym okresie jego życia, tym szybciej i bardziej będzie do niego przywiązany – podpowiada Maria Rotkiel.

Jak jeszcze przywrócić harmonię w związku?

  • Podzielcie obowiązki – niech każde z was przynajmniej raz w tygodniu ma możliwość oddać się swoim przyjemnościom.
  • Organizujcie romantyczne wieczory, gdy np. dziadkowie mają możliwość zaopiekować się maluchem.
  • Dbaj o swoją atrakcyjność  - warto czasami pięknie się ubrać – poprawi to twoje samopoczucie, a mąż na pewno nie będzie protestował widząc cię w czymś innym niż stare dresy :)

Dodajcie do tego odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości, a na pewno uda wam się pokonać każdy kryzys!

Konsultacji merytorycznej udzieliła Pani Maria Rotkiel – psycholog, terapeuta par, współzałożycielka i wicekierownik Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej Instytutu Seksuologii Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. 

Więcej informacji o działalności zawodowej specjalisty na stronie internetowej: www.mariarotkiel.pl

Ślub od pierwszego wejrzenia: dlaczego Asia i Adam mają kryzys
Newsy
Problemy w „Ślubie od pierwszego wejrzenia”. To dlatego relacja Asi i Adama się nie układa?
W związku telewizyjnego małżeństwa z 4. edycji „Ślubu od pierwszego wejrzenia” nie dzieje się najlepiej. Co sprawia, że para przechodzi kryzys?

Asia i Adam z najnowszej edycji „Ślubu od pierwszego wejrzenia” od początku programu nie kryli do siebie dystansu. Jak się okazuje, jest jeden poważny czynnik, który blokuje ich relację. Czy uda im się pokonać kryzys i w najnowszym odcinku show bardziej się na siebie otworzą tak, jak zrobiły to inne pary? Kryzys w związku Asi i Adama ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” Uczestnicy budzącego wiele kontrowersji programu „Ślub od pierwszego wejrzenia” od początku show nie mieli łatwo . Najpierw zostali poddani szeroko zakrojonym badaniom psychologicznym, biologicznym i antropologicznym, mającym na celu dobranie im najlepiej odpowiadającego partnera. Potem na oczach wszystkich weszli w związek małżeński z zupełnie obcymi sobie osobami i musieli zaznajomić się z ich najbliższymi. To jednak nie wszystko. Po romantycznym miodowym, zagranicznym wypadzie, telewizyjni małżonkowie powrócili do kraju, gdzie muszą zmierzyć się z prozą życia. Niestety nie wszystkim się to udaje, a nieznajomi mają liczne problemy z nawiązaniem bliższego kontaktu ze swoim współmałżonkiem. Milczący Łukasz i charyzmatyczna Oliwia mieli już ciche dni, energiczna Agnieszka ośmieszała Wojtka na wizji , żartując z jego zaniechań higienicznych w domu, z kolei Asia i Adam niemal zupełnie ze sobą nie rozmawiają. Zdjęcie:  Facebook Niestety, o ile pomiędzy Łukaszem i Oliwią oraz Agnieszką i Wojtkiem wyczuwana jest chemia i chęć otworzenia się przed partnerem, o tyle Asia i Adam zupełnie nie potrafią odnaleźć wspólnego języka . Nie było żadnej takiej bliższej jeszcze relacji, bynajmniej z mojej strony, ja chcę jeszcze takiego dystansu żeby nabrać do tego – mówił w ostatnim odcinku Adam. Tam gdzieś są jakieś znaki, że Asia może by chciała coś więcej […] mi się wydaje, że Asia się bardziej angażuje niż ja. Nie chciałbym takiej sytuacji, jakby się coś miało stać, że ja...

Czym jest FOBU i dlaczego coraz więcej osób na to cierpi
Styl życia
Coraz więcej osób cierpi z powodu FOBU. Sprawdź, czy i ciebie to dotyczy
FOBU powoli staje się niemal epidemią wśród par i unieszczęśliwia miliony ludzi. Dlaczego tak się dzieje?

Nie oszukujmy się, nie ma związków idealnych. Często z czasem wkrada się rutyna, pojawiają się napięcia, frustracje, a także dochodzi do FOBU, które sprawia, że nie tylko my czujemy się nieszczęśliwe, ale doprowadzamy do tego, że również nasz partner nie czerpie satysfakcji z relacji . Wtedy też zadajemy sobie pytania czy nasz związek ma sens i czy warto go naprawiać, jednak pomimo poczucia, że nasze uczucie się wypala, my nadal tkwimy w związku pogłębiając nasz stan FOBU. Dlaczego tak się dzieje? Czym jest FOBU? Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez dr  Elizabeth Lombardo, psycholog z Southwestern Medical Center w Texasie, coraz więcej osób w wieku 20-30 lat cierpi z powodu nieszczęśliwych związków , z których nie potrafią się wyzwolić, a FOBU (z ang. Fear Of Breaking Up) to nic innego jak „ strach przed zerwaniem” . Według autorki badań decydujemy się na pozostawanie w związku z osobą, z którą nie jesteśmy szczęśliwi z powodu panicznego strachu przed samotnością i tym, że już nigdy nie będziemy kochani. Głównym komponentem FOBU jest strach przed tym, że nie znajdziemy kogoś innego  – mówi dr Lombardo. Dlatego uważamy, że bezpieczniej jest pozostać w związku, który nie rokuje, niż nie mieć szansy na inny związek, działając na zasadzie „lepsze coś niż nic”. Jak podkreśla dr Lombardo, FOBU powstaje głównie z powodu niskiej samooceny. Nie tyle boimy się narażać siebie na cierpienie związane poniesieniem kosztów takich jak podział majątku, czy samodzielne utrzymywanie się, lecz obawiamy się utraty stabilnego życia, bezpieczeństwa i poczucia, że porzuciliśmy wszystko, na co długo pracowaliśmy (jak np. wspólni znajomi), jak również tego, że nie będziemy już atrakcyjni dla płci przeciwnej.  Autorka badań dodaje, że FOBU wpływa negatywnie nie tylko na psychikę, ale ma także niekorzystny wpływ na nasze zdrowie...

Styl życia
Książę Karol się rozwodzi?! Szokująca informacja może zaważyć na wizerunku rodziny królewskiej
Niepokojące plotki podał magazyn "New idea". Podobno w małżeństwie księcia Karola i księżnej Camilli już od dawna źle się dzieje...

Camilla Parker Bowles to  ukochana księcia Karola jeszcze z czasów młodości . Nawet gdy poślubił lepiej urodzoną i piękną Dianę, nie potrafił o niej zapomnieć... Tragicznie zmarła księżna cały czas przeczuwała, że jej mąż spotyka się potajemnie z inną kobietą . Dopiero po śmierci żony książę Karol oficjalnie mógł związać się z Camillą, aż w końcu wzięli cichy ślub w 2005 roku, aby uniknąć jeszcze większego skandalu . Dlatego tym bardziej chyba nikt nie przypuszczał, że w ich związku mogłoby kiedykolwiek dojść do niesnasek. Najnowsze doniesienia świadczą jednak o tym, że kryzys przyszedł już jakiś czas temu, a rozwód wisi w powietrzu ... Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Kensington Palace (@kensingtonroyal) Lis 13, 2018 o 2:13 PST Czy Książę Karol i księżna Camilla rozwodzą się? Do tej pory książę Karol i księżna Camilla wyglądali na bardzo zakochaną parę . Najwidoczniej była to tylko gra pozorów, bo wieści, które  podał magazyn "New idea", nie wróżą dobrze temu małżeństwu . Dziennikarze powołują się na prywatnego informatora, który zdradził, że królowa ma podobno lada dzień wydać oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Co jeszcze powiedział? Podczas gdy cały świat ma obsesję na punkcie kłótni Kate i Meghan, za murami pałacu dzieje się znacznie większy dramat. Karol i Camilla mają wkrótce ogłosić rozwód. Podpisali dokumenty i prawie się nie widują, poza 70. urodzinami księcia, gdy królowa poprosiła jego żonę, aby nie budzić spekulacji - zdradza prywatny informator magazynu. Być może rzekome kłótnie Kate i Meghan mają tylko odwracać uwagę od znacznie większego problemu... Póki co Pałac Buckingham pilnie strzeże wszystkich informacji. Jednak pewnych rzeczy nawet najlepszym nie udaje się ukryć. Bo...

Wiktoria Gąsiewska i Adam Zdrojkowski znowu mają kryzys?!
Styl życia
Wiktoria Gąsiewska i Adam Zdrójkowski znowu mają kryzys?!
W związku Wiktorii Gąsiewskiej i Adama Zdrójkowskiego znowu dzieje się źle? Te słowa aktora nie pozostawiają wątpliwości!

Wiktoria Gąsiewska i Adam Zdrójkowski to jedna z najgorętszych par młodego pokolenia polskiego show-biznesu. Choć młodzi spotykają się od ponad dwóch lat i często dzielą się swoim szczęściem za pomocą Instagrama, to w mediach co jakiś czas pojawiają się plotki o ich domniemanym rozstaniu, czy też kryzysie. Czy para rzeczywiście przeżywa gorszy czas i jest bliska rozstania? Te wymowne słowa Adama Zdrójkowskiego nie pozostawiają wątpliwości. Wiktoria Gąsiewska i Adam Zdrojkowski znowu mają kryzys?! W związku Wiktorii Gąsiewskiej i Adama Zdrójkowskiego naprawdę dzieje się źle? Zaledwie dwa miesiące temu media spekulowały o rozstaniu tej uroczej pary, która poznała się i zapałała do siebie wielką miłością na planie kultowego serialu TVP „Rodzinka.pl” . Później mówiło się o kryzysie , który potęgowały wymowne posty w mediach społecznościowych aktorów. A jak jest teraz? Para na nowo zapałała do siebie wielkim uczuciem, ulegając aurze zbliżających się walentynek, czy też wręcz przeciwnie? W rozmowie z serwisem „Party.pl” Adam Zdrójkowski postanowił szczerze opowiedzieć o swojej zażyłości ze zjawiskową Wiktorią Gąsiewską . Aktor zdradził też kulisy kryzysu w ich związku. Jest to fala fakenewsów, które się zaczęły od jakiegoś artykułu. Zawsze gdzieś tam te artykuły były, które pisały o nas różne dziwne rzeczy, chociażby o tym, że Wiktoria jest już w ciąży – podsumowuje Zdrójkowski wszystkie przykre rzeczy, jakie zostały napisane na temat jego związku z Gąsiewską. Kryzysy zdarzają się w związkach i u nas się również zdarzają, ale nie wydawało mi się, że ktoś może z jakiejś kłótni zrobić taką burzę medialną – dodaje. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Adam Zdrójkowski (@adam_zdrojkowski) Gru 30, 2019 o...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost