Wejdź
kryzys po urodzeniu dziecka
123rf
Styl życia

Kryzys w związku po narodzinach dziecka – czy można go pokonać?

Dziecko jest owocem miłości dwojga ludzi – to nie ulega wątpliwości. Często dzieje się jednak tak, że po narodzinach upragnionego potomka pomiędzy świeżo upieczonymi rodzicami pojawiają się napięcia, kłótnie, nieporozumienia. Dlaczego tak się dzieje? Jak pokonać kryzys w związku?
Łucja Zbieniewska
sierpień 28, 2013

Wiadomość o ciąży to jedna z najpiękniejszych, jaką zakochani mogą usłyszeć w ciągu całego życia. Para zdaje się być wówczas jeszcze bardziej zakochana – mąż rozpieszcza żonę i dba o nią najlepiej jak potrafi, a kobieta promienieje z radości –  cieszy się, że odtąd będzie łączyło ją z mężem nie tylko uczucie, ale również dziecko. Czują, że są bliżej siebie niż kiedykolwiek.

kryzys w związku po urodzinach dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Narodziny dziecka – początek kryzysu?

Kiedy po 9 miesiącach na świat przychodzi niemowlę - czar pryska, a para zderza się z nową rzeczywistością: nieprzespane noce, nieustannie płaczące dziecko, zmęczenie obojga rodziców i stres – czy poradzimy sobie z opieką nad maleństwem? Czy na pewno będziemy dobrymi rodzicami?  To właśnie wówczas mogą pojawić się problemu, które sprawiają, że zaczynamy mówić o kryzysie w związku.

Kryzys w związku – dlaczego teraz?

Chyba nie ma na świecie pary, która nie przechodziłaby przez próby miłości. Co jest przyczyną nagłej zmiany relacji między partnerami? Kryzys oznacza, że dzieje się coś trudnego. Wskazuje, że coś zaniedbaliśmy, o czymś zapomnieliśmy i należy wprowadzić jakąś istotną zmianę w naszym życiu – wyjaśnia Maria Rotkiel, psycholog i terapeuta par.  

Dziecko, zwłaszcza pierwsze, wywraca świat dwojga ludzi do góry nogami – z bycia kochankami para przechodzi do bycia rodzicami.
To cudowny czas, ale też czas bardzo stresujący. To rewolucja w życiu rodziny. Zupełnie nowe obowiązki, zmęczenie, nieprzespane noce. Pojawienie się dziecka na świecie, to jedna z drastyczniejszych zmian – zaznacza Maria Rotkiel.

Zakochani zaczynają być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za nowego członka rodziny. Odczuwają wówczas niepewność i lęk przed nowymi zadaniami i problemami, co może powodować napięcia i konflikty w związku.

Przyczyną nieustannych kłótni może być również fakt, że teraz kobieta nie jest już aktywna zawodowo – zajmuje się domem i opieką nad maleństwem, a mężczyzna staje się jedynym żywicielem rodziny. Ona – złości się, że mąż nie widzi jej ciężkiej pracy. On – boi się, że nie sprosta trudnemu zadaniu, jakim jest zapewnienie zabezpieczenia materialnego swojej rodzinie. To  dlatego pracuje dłużej i intensywniej, zaniedbując nowe, rodzinne zadania. Małżonkowie zaczynają porównywać swoje obowiązki i kłócą się o to, czyje mają wyższą rangę i są ważniejsze. Każde z nich ma poczucie wielkiej niesprawiedliwości i czuje się niedocenione.

kłótnia po urodzinach dziecka

Dziecko – cały świat młodej mamy

Kolejną pułapką, która może spowodować kryzys pierwszego dziecka jest sytuacja, w której niemowlę staje się oczkiem w głowie mamy, która nie odchodzi od malca na krok. Podświadomie uważa, że ma wyłączność na bycie rodzicem. Mężczyzna czuje się przez to zazdrosny o niemowlę i niedopuszczony  do roli ojca. Wiele kobiet uważa, że same lepiej przewiną maluszka, wykąpią, czy ukołyszą do snu. Wówczas młody tata nie ma możliwości wykazać się jako rodzic, a co gorsza zauważa, że żona nie ma dla niego czasu…

seks po urodzinach dziecka

Sypialnia młodych rodziców

Zmęczenie, stres i wzajemne pretensje przekładają się również na niepowodzenia w sprawach łóżkowych.  Kiedy człowiek jest zmęczony i gdy w związku  jest nieprzyjemna atmosfera trudno mieć ochotę na seks. To może dodatkowo pogorszyć sytuację, ponieważ oddala od siebie partnerów – tłumaczy Maria Rotkiel. 

Współżycie utrudniają również uwarunkowania biologiczne – hormony szalejące w organizmie karmiącej mamy, skutecznie obniżają jej libido. Co więcej –  po porodzie ciało kobiety wymaga rekonwalescencji – nic więc dziwnego, że młoda mama unika zbliżenia.

Co robić by przezwyciężyć kryzys w związku?

Niestety sama miłość dwojga ludzi nie wystarczy, żeby pokonać małżeńskie trudności. Potrzebna  jest również szczera rozmowa o nowej sytuacji, o uczuciach, które towarzyszą rewolucyjnym zmianom. Warto pamiętać, że to normalne, że nowy tryb życia czasami może nas przerastać  – czujemy się wówczas zirytowane i zmęczone. Zamiast więc wpadać w zły nastrój – poprośmy mężczyznę o pomoc w opiece nad dzieckiem, nie odsuwajmy go od malucha. Instynkt ojcowski rozwija się poprzez kontakt. Im więcej czasu tata spędza z maluchem, szczególnie w pierwszym okresie jego życia, tym szybciej i bardziej będzie do niego przywiązany – podpowiada Maria Rotkiel.

Jak jeszcze przywrócić harmonię w związku?

  • Podzielcie obowiązki – niech każde z was przynajmniej raz w tygodniu ma możliwość oddać się swoim przyjemnościom.
  • Organizujcie romantyczne wieczory, gdy np. dziadkowie mają możliwość zaopiekować się maluchem.
  • Dbaj o swoją atrakcyjność  - warto czasami pięknie się ubrać – poprawi to twoje samopoczucie, a mąż na pewno nie będzie protestował widząc cię w czymś innym niż stare dresy :)

Dodajcie do tego odrobinę cierpliwości i wyrozumiałości, a na pewno uda wam się pokonać każdy kryzys!

Konsultacji merytorycznej udzieliła Pani Maria Rotkiel – psycholog, terapeuta par, współzałożycielka i wicekierownik Zakładu Seksuologii Społecznej i Klinicznej Instytutu Seksuologii Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. 

Więcej informacji o działalności zawodowej specjalisty na stronie internetowej: www.mariarotkiel.pl

Komentarze
11 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 11 miesiąc życia dziecka - świat z pozycji pionowej
11 miesiąc życia dziecka to czas, w którym dziecko jest zafascynowane faktem, że stoi, a nawet chodzi - przy meblach już prawie samodzielnie. Sprawdź, co jeszcze dzieje się w 11 miesiącu!
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

W jedenastym miesiącu życia dziecko jest bardzo ciekawe świata i robi wszystko, aby jak najlepiej poznać i zbadać swoje otoczenie. Otwiera szafki, szuflady i pudełka, z radością bada ich zawartość. Coraz pewniej się porusza, czy to raczkując, czy chodząc przy meblach. Maluszki lubią chodzić trzymane za rączki: dla opiekuna to wyczerpujące zajęcie, ale dziecko trenuje prawidłowe ustawienie stóp podczas chodzenia, dlatego warto pozwolić szkrabowi na taką aktywność. Niemowlę świadomie wypowiada kolejne nowe wyrazy, próbuje samo nazywać przedmioty. Chętnie samo je, niekiedy już całkiem sprawnie operuje łyżeczką. Rozwój fizyczny w 11 miesiącu życia dziecka Dziecko w wieku jedenastu miesięcy już coraz lepiej się czuje w pozycji stojącej, coraz dłużej stoi trzymając się barierki lub mebli, czasem próbuje też stać bez podtrzymywania. Zaczyna też chodzić, przytrzymując się wszelkich możliwych podpórek (szafek, półek, stołków, regałów). Trzeba więc bardzo uważać, aby nie ściągnęło na siebie nic ciężkiego, gorącego, ostrego – żeby nie zrobiło sobie krzywdy. Maluch doskonali swoje ruchy precyzyjne; obserwuje dorosłych i stara się używać różnych przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem (np. łyżeczki, kubeczka, ale także szczotki do zamiatania czy gąbki do mycia). 11 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny Maluszek chętnie poznaje świat na wszelkie możliwe sposoby, zaczyna też być kreatywny; czasem z przyjemnością rysuje (a właściwie maże) przy użyciu kredek. Powoli ośmiela się wobec nieznajomych, chociaż u każdego dziecka jest nieco inaczej: jego kontakty z innymi dziećmi oraz dorosłymi zależą od indywidualnych cech charakteru. Nie umie jeszcze bawić się z innymi maluchami, na razie bawi się jeszcze obok innych dzieci. Coraz chętniej naśladuje gesty, ruchy, a nawet mimikę i sposób mówienia obserwowanych osób. Zdarza...

Przeczytaj

Nasze akcje