
Czy wiesz, że…
znane dzisiaj określenie vintage, stosowane głównie w architekturze wnętrz, wywodzi się z mody? Tak nazywano zjawisko przywracania życia starym, spisanym już na straty elementom garderoby. Nic dziwnego, że styl vintage szybko przypisano wnętrzom. Daleko szukać nie trzeba – jedna z najpopularniejszych grup facebookowych poświęconych wnętrzom Wyzwanie: urządzam swoje mieszkanie to zbiór zdjęć przedstawiających doskonałe wręcz przeróbki mebli. Stara komoda, która prawie wylądowała na śmietniku, wiekowa maszyna do szycia, która miała się do niczego nie przydać czy krzesła, których kolor wydawał się nie do zniesienia – nagle te przedmioty stały się modne, ładne i przede wszystkim pasujące do siebie nawzajem. Styl vintage pozwala na wiele – łączenie przeciwieństw, odważne (wręcz ekstrawaganckie) rozwiązania i… spełnienie nawet pozornie wygórowanych potrzeb właściciela.
Zobacz także: Pokój dla dziecka - 10 wspaniałych inspiracji
Vintage lubi się z bielą i…
szarością, beżem, odcieniami drewna, czernią i… jednocześnie bardzo wyrazistymi kolorami, które powinny przybrać nasze dodatki, a tych w vintage kuchni nie może zabraknąć. Co powiecie na dzbany, doniczki, wiszące ściereczki w grochy czy oryginalną paterę na owoce w kolorze czerwonym, turkusowym lub „przybrudzonym” pastelowym? Dodatki kupimy w sklepach wnętrzarskich, przez internet albo na pchlich targach. Koniecznie rozglądajmy się za ciekawymi puszkami, stylizowanymi doniczkami i innymi akcesoriami, które wprowadzą pożądany klimat retro. Do vintage pasuje drewno, szkło, ale niekoniecznie plastik, więc zapomnijmy o tego typu dodatkach.
Koniecznie trzeba tu wspomnieć o lodówce, która teoretycznie dodatkiem nie jest, ale ta w wersji z zaokrąglonymi rogami to klasyk wnętrz w stylu vintage. W naszej kuchni musi znaleźć się dla niej miejsce! Tak jak dla mebli również z okrągłymi krawędziami. Warto zastanowić się nad tymi na wysoki pomysł. Najłatwiej kupić gotowe lub zamówić u stolarza. Jeśli mamy więcej czasu i lubimy stawiać przed sobą wyzwania – poszperajmy w serwisach ogłoszeniowych i poszukajmy tego jedynego stołu (przez który musi przemawiać prostota), krzeseł ze szczebelkami czy kredensu, w którym umieścimy szkło otrzymane od babci. Nie dość, że oszczędzimy sporo pieniędzy, to jeszcze będziemy mieć pełny wpływ na ich kolor – meble wystarczy pomalować kryjącą farbą. To takie proste! Oczywiście możemy pomyśleć też o innych przeróbkach, które mogą ukazać się kluczowe dla podkreślenia stylu – np. wymianie uchwytów – do naszej kuchni będą pasować te stylizowane na starsze.
Powyższe porady wcale nie wydają się skomplikowane, prawda? Powodzenia! :)
Sprawdź także: Jak urządzić małe mieszkanie? Mamy 6 naprawdę skutecznych trików!