klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Śmieszna talerze
Styl życia

Lee Samantha tworzy na talerzach dzieła sztuki!

Samatha Lee, mama dwóch dziewczynek, tworzy z jedzenia prawdziwe dzieła sztuki. Kobieta zainspirowana japońską sztuką kyaraben podbija Internet pięknymi talerzami!
Lena Grabowska
sierpień 26, 2015

Samantha Lee pochodzi z Malezji i jest mamą dwóch uroczych dziewczynek, ale nie to sprawiło że głośno o niej w Internecie. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 700 tysięcy osób. Wszystko za sprawą prawdziwych dzieł sztuki, które kobieta tworzy na talerzach. W grudniu 2008 roku Samantha była w drugiej ciąży, a jej pierwsza córeczka Elizabeth miała 19 miesięcy. Chcąc zachęcić swoją córkę do samodzielnego jedzenia postanowiła stworzyć na talerzyku dziewczynki coś ładnego. Tak zaczęła eksperymentować z japońską sztuką kyaraben, czyli misternym układaniem jedzenia w pudełkach śniadaniowych (japońskich bento).

Samantha szybko odkryła, że japońska sztuka kyaraben ma pewne minusy. Do jej wykonywania potrzebne są drogie, specjalistyczne narzędzia, przestrzeń jest ograniczona pudełkiem śniadaniowym, a duża część produktów marnuje się podczas tworzenia bento. Postanowiła, że sztuka kyaraben będzie jedynie inspiracją. Jej jadalne dzieła sztuki powstają na różnego rodzaju talerzach, są wykonywane podstawowymi narzędziami kuchennymi, a produkty używane do wykonania dzieła są wykorzystywane w całości, tak aby nie zmarnować ani kawałka!

Artystka początkowo szukała inspiracji w Internecie, przeglądając zdjęcia zabawnych talerzy. Kolejnym krokiem było samodzielne tworzenie na laptopie rysunków tego, co chciałabym zaserwować swojej rodzinie. 

Co chciałybyście zobaczyć na swoim talerzu? ;)

Zdjęcia: leesamantha.com

1 z 11

Indianka

Indianka

W 2011 roku Samantha zaczęła umieszczać swoje prace na Instagramie. Zdjęcia posiłków robione były komórką, bez specjalistycznego oświetlenia i obróbki graficznej. 

2 z 11

Czerwony kapturek i wilk

Czerwony kapturek i wilk

"Staram się, aby dania które tworzę były zdrowe. Lubię eksperymentować z nowym jedzeniem i bawić się kolorami w zależności od sezonu. Na przykład skończył się sezon na truskawki, więc użyję innych owoców i warzyw, które w tym momencie są dostępne. Smak i kolor są dla mnie również bardzo ważne" mówi Lee.

3 z 11

Nie dokarmiać niedźwiedzi

Nie dokarmiać niedźwiedzi

„Uwielbiam pracować na świeżych składnikach, takich jak ryż, warzywa, owoce czy drób. Te składniki mają piękne kolory! Nie trzeba używać barwników!”

4 z 11

Świnka Peppa

Świnka Peppa

W krótkim czasie zdjęcia posiłków stały się popularne, a Samantha zaczęła dostawać coraz więcej zaproszeń do programów telewizyjnych w Azji.

5 z 11

Rakieta w kosmosie

Rakieta w kosmosie

W krótkim czasie jej profil na Instagramie stał się internetowym viralem przyciągając uwagę zagranicznych mediów.

6 z 11

Baranek Shaun

Baranek Shaun

Lee była zaskoczona, że jej dania zyskują taką popularność. Pod każdym zdjęciem na jej profilu, na Instagramie pojawia się około 20 tysięcy polubień.

7 z 11

Królewna Śnieżka

Królewna Śnieżka

Na dzieła sztuki wykonywane przez Lee zwróciły uwagę supermodelka Tyra Banks oraz amerykańska celebrytka Kris Jenner.

8 z 11

Królik farmer

Królik farmer

Samantha była zachwycona, ale również przytłoczona popularnością jaka na nią spadła. Postanowiła zatrudnić managera, który sprawuje piczę nad kontaktem z klientami.

9 z 11

Sowa

Sowa

Artystka skupia się na tworzeniu i udoskonalaniu nowych dań. W Singapurze można się zapisać na warsztaty prowadzone przez Samanthę, na których uczy chętnych tworzenia z jedzenia.

10 z 11

Merida Waleczna

Merida Waleczna

Lee otwarcie przyznaje, że zaczynając przygodę z tworzeniem z jedzenia nie miała żadnego doświadczenia kulinarnego.

11 z 11

Lee Samantha

Lee Samantha

"Chciałabym zachęcić rodziców, do stworzenia na talerzach czegoś fajnego dla swoich dzieci. To świetny sposób aby zachęcić maluchy do próbowania nowych rzeczy. "

Córeczki Samanthy codziennie znajdują na swoich talerzach postacie z bajek. Szczerze zazdrościmy!

Komentarze