klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Lubisz robić zdjęcia? Dowiedz się, jak udoskonalić swój warsztat i nauczyć się je obrabiać

W dzisiejszych czasach aparaty fotograficzne mamy zawsze pod ręką – są w naszych telefonach. Policzyłaś kiedyś, ile zdjęć robisz każdego dnia? A ile z nich publikujesz w mediach społecznościowych? Z jakim odbiorem się spotykasz? Jeśli znajomi chwalą cię, że masz dobre oko, czas pomyśleć o fotografii na poważnie.
Materiał partnera
czerwiec 02, 2020

Żeby robić rewelacyjne zdjęcia, nie wystarczy tylko posiadać drogi sprzęt. W fotografii liczy się przede wszystkim talent – umiejętność znalezienia dobrego kadru, dostrzeżenie chwili, wyłapanie emocji. Dopiero dzięki trikom można wycisnąć z sesji jeszcze więcej. Nie mówiąc o późniejszej obróbce zdjęć.

Garść porad dla fotografów-amatorów

Przede wszystkim dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu – nawet jeśli jest to po prostu aparat w telefonie. Niejasne skróty czy funkcje możesz wygooglować i sprawdzić, co z ich pomocą możesz zrobić i w jakich sytuacjach się przydają. Kolejną, szalenie ważną kwestią, jest światło – to ono tak naprawdę nadaje fotografii magię. Musisz trochę poeksperymentować, by zrozumieć, jak pracować ze światłem. Najprościej będzie, jeśli po prostu zrobisz serię zdjęć danego przedmiotu z różnym oświetleniem, choćby naturalnym, słonecznym. Naucz się komponować ciekawe kadry, a to oznacza, że powinnaś śledzić najlepszych fotografów, czytać prasę branżową i inspirować się, przeglądając blogi i strony fotograficzne. Gdy będziesz chciała czegoś więcej, możesz na początek zainwestować w dodatkowy obiektyw do aparatu.

Poniżej podstawowe zasady fotografowania:

  • ciekawy temat - sztuka powinna nieść informację lub jakieś przesłanie; obraz cieszący oko to nie wszystko;
  • nieprzypadkowe ujęcie, kadr, kompozycja - jeżeli np. chcesz sfotografować posiłek, a w tle panuje chaos, to ujmij talerz z góry - tak, by w kadrze był tylko on i kawałek stołu lub serwetki; 
  • wracając do światła - choć mówi się, by nie fotografować pod światło, dzięki odpowiedniej wiedzy zasadę tę można łamać, co pozwala na tworzenie oryginalnych i pięknych obrazów; 
  • zdjęcie powinno być ostre - podobnie jak przy świetle, operowanie nieostrością (nie całego zdjęcia a jego części) to kolejna możliwość kreatywnego wykorzystania aparatu.

A możesz czas na naukę pod okiem profesjonalistów?

Wszystko, co wyżej, masz już za sobą? W takim razie nadszedł czas, by oddać swój talent w ręce profesjonalistów. W szkołach policealnych TEB Edukacja jest kierunek, który powinien sprostać twoim oczekiwaniom i pozwolić rozwinąć skrzydła. Kurs „Fotografia z certyfikatem Canon” przeznaczony jest zarówno dla osób, które wiążą swoją karierę zawodową z fotografią (cyfrową), jak i dla osób, które traktują fotografowanie jako hobby i chcą zdobyć lub rozwinąć konkretne umiejętności bądź też je udokumentować. Dowiesz się m.in., jak wykonywać zdjęcia w atelier fotograficznym lub plenerze, na potrzeby kampanii reklamowych oraz materiałów drukowanych i publikowanych w Internecie. Nauczysz się posługiwać cyfrowymi aparatami fotograficznymi, urządzeniami oświetlającymi i błyskowymi, a także światłomierzami. Możesz również poszerzyć swoje kwalifikacje o kurs grafiki komputerowej. Poznasz programy grafiki wektorowej (Adobe Illustrator, Adobe InDesign oraz CorelDraw) i rastrowej (Adobe Photoshop). Dowiesz się, jak dobierać do tekstu publikacji krój czcionki, interlinię, styl, wielkość wcięć akapitowych, sposób ustawiania tytułów i śródtytułów zgodnie z zasadami zachowania kompozycji i estetyki w grafice. Nauczysz się także tworzyć kompozycje graficzne i fotomontaże, a także retuszować i korygować fotografie.

Wiedza na temat fotografii, jej możliwości i ograniczeń pozwala na tworzenie oryginalnych, pięknych i innych niż wszystkie zdjęć. Wiedza o parametrach ekspozycji, obiektywach, aparatach pozwala na świadome wykorzystanie jej możliwości. Znając zasady kompozycji i estetyki, można je świadomie łamać, wychodzić poza pamiątkowe zdjęcia rodzinne czy wakacyjne i rozwijać swoją pasję do zamykania ulotnych chwil w kadrach fotograficznych. Utrwalać emocje i piękno, które nas otacza. Przekazywać to, co nam w duszy i w głowie gra i wpływać na świat i ludzi. Nie tylko poprzez zbieranie lajków na Instagramie - mówi dr Anna Niklas, dyrektor Technikum TEB Edukacja w Toruniu, historyk sztuki, nauczyciel fotografii, współautorka podręcznika „Historia fotografii”.

Odpowiednie wykształcenie otworzy ci drzwi do świata profesjonalnej fotografii. Podczas dwóch semestrów nauki (czterech, jeśli wybierzesz oba kursy) będziesz mógł szkolić się i szlifować swój warsztat pod okiem najlepszych specjalistów.

Artykuł powstał we współpracy z TEB Edukacja

zdjęcia: mat. prasowe

Styl życia Masz zdolności plastyczne? Sprawdź jak możesz wykorzystać je zawodowo!
Być może to właśnie w Tobie drzemie ukryty talent i jeszcze nie wiesz, jak go wykorzystać. Poznaj nasze rady!
Materiał partnera
czerwiec 09, 2019

Sztuka wkracza wielkimi krokami do branży beauty i wymagania względem jakości naszego wyglądu rosną. Zaczynając od efektownych stylizacji, makijażu graficznego czy artystycznego, który ostatnio promują kreatorzy mody, a kończąc na precyzyjnych zdobieniach paznokci. Coraz większą popularność zdobywają też tatuaże, które zdobią ludzi w coraz bardziej wymyślny sposób. Czy zmysł artystyczny staje się poważnym atutem do pracy w branży kosmetycznej? Makijażystka Polki coraz częściej i chętniej dbają o swój wygląd, przywiązują większą wagę do stylizacji i makijażu. Pewnie niejedna z was z zapałem śledzi tutoriale na YouTubie, żeby być na bieżąco w technice i trendach beauty. Znajomość tajników, do niedawna zarezerwowanych jedynie dla makijażystów, staje się powoli kobiecym obowiązkiem. W naszych toaletkach goszczą przeróżne podkłady, pudry, paletki do konturowania, tusze do rzęs czy szminki i błyszczyki. Nie sposób byłoby pominąć od kilkunastu do kilkudziesięciu pędzli, spośród których każdy ma swoje zadanie. Jednak nie zawsze to ilość jest najważniejsza. Przede wszystkim powinnyśmy się zręcznie nimi posługiwać. W wizażu, czy charakteryzacji zdolności plastyczne są jak najbardziej dużym atutem. Jak mawiała Coco Chanel: „Najlepszy kolor na świecie to taki, który dobrze na Tobie wygląda”. Dobrze dobrany kolor sprawi, że makijaż podkreśli Twoje atuty. Zdolności plastyczne są niezbędne przy facepaintingu i bodypaintingu. Z kolei umiejętności rzeźbiarskie są wskazane przy charakteryzacjach – mówi Iwona Rząd, profesjonalna wizażystka i nauczycielka w szkole TEB Edukacja . Makijaż to także świetna zabawa, która pozwala zaszaleć i spojrzeć na siebie z całkiem innego punktu widzenia. Jakimi technikami zaskoczysz wszystkich? Tutaj w grę wchodzi makijaż graficzny , gdzie mocna, wyrazista kreska na górnej powiece, oko...

Przeczytaj